Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Apel do mieszkańców Biłgoraja

Dodał: red Data: 2017-09-12 14:00:50 (czytane: 2550)

Zbliża się sezon grzewczy i wkrótce zapewne będziemy mogli zaobserwować znaczne pogorszenie jakości powietrza. Odpowiedzialność za taki stan ponoszą ci mieszkańcy, którzy w ramach lub z braku świadomości o zagrożeniach, spalają śmieci w piecach centralnego ogrzewania.

RESTAURACJA PIZZERIA COUNTRY
www.country.bilgoraj.com.pl,pizzeria, pizza, Biłgoraj, w Biłgoraju, restauracja

ul Dąbrowskiego 6B. 23-400, Biłgoraj

Biuro Rachunkowe BIURGAW Jan Gawda - rozliczenia podatkowe, księgowość, doradztwo, podatki
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, Biłgoraj

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, Biłgorajpalenie_smieci.JPGW niektórych miejscach naszego miasta dochodzi do tego, że wyjście na spacer czy otwarcie okien staje się wręcz niemożliwe z powodu ilości dymu i pyłu w powietrzu. Zwracam się do Państwa z apelem o nie palenie odpadów w domowych piecach oraz rozpowszechnieniu takiego podejścia wśród innych osób, być może nieświadomych zagrożeń dla zdrowia i życia człowieka związanych z oddychaniem zatrutym powietrzem.

Każdy powinien być świadomy, że:
- odpady w warunkach domowych spalane są w niskich temperaturach, kominy  nie posiadają filtrów, a to powoduje, że do atmosfery dostają się silnie trujące substancje. Są to m. in.:
- tlenek i dwutlenek węgla,
- dwutlenek siarki,
- metale ciężkie,
- chlorowodór i cyjanowodór.

Przy spalaniu jednego kilograma odpadów polichlorku winylu - popularnego PCV, z którego wykonane są wykładziny, butelki, otoczki kabli, folie, powstaje aż 280 litrów chlorowodoru , który w połączeniu z parą wodną tworzy kwas solny. Spalając jeden kilogram pianki poliuretanowej (buty, odzież, meble) do powietrza przedostaje się aż 50 litrów cyjanowodoru, który tworzy z wodą silnie trujący kwas pruski. Spalanie sklejek czy płyt wiórowych, powoduje emisję do środowiska formaldehydu. Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia jest spalanie odpadów z tworzyw sztucznych typu PET, czyli butelek po napojach, worków foliowych, plastikowych opakowań, odpadów z gumy czy  lakierowanych materiałów. W  wyniku spalania tego typu odpadów emitowane są rakotwórcze dioksyny i furany, których toksyczny wpływ na zdrowie może objawić się dopiero po kilkunastu latach np. w postaci chorób nowotworowych, głównie nowotworów płuc i wątroby. Dioksyny uszkadzają także płody ludzkie i strukturę kodu genetycznego. Niektóre z nich są nawet 10 000 razy bardziej toksyczne od cyjanku potasu, a ich połowiczny rozpad w glebie trwa ponad 160 lat. Zatrute będą zatem również owoce, jarzyny i inne produkty spożywcze.

Substancje zawarte w dymie pochodzącym ze spalania odpadów oprócz chorób nowotworowych powodują m. in.:
- zaburzenia układu odpornościowego,
- zaburzenia neurologiczne,
- zaburzenia hormonalne,
- niewydolność układu oddechowego,
- udary mózgu,
- choroby serca,
- choroby szpiku kostnego, białaczkę,
- zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego objawiające się stanami depresji, drżeniem rąk ,halucynacjami i zmianami osobowości.

Reklama.

Toksyny, które powstają w trakcie spalania tych odpadów, nigdzie się nie „podziewają” zostają w naszym otoczeniu, a konsekwencje przebywania w zanieczyszczonym środowisku ponosimy my i  najbliższe nam osoby - nasze dzieci, wnuki, rodzice, sąsiedzi i znajomi. Musimy rozważyć w swoim sumieniu, czy w imię niewielkich oszczędności warto narażać zdrowie swoje i bliskich?

Miasto czyniło i czyni starania by stworzyć infrastrukturę odpowiednią do uprawiania różnego rodzaju sportów, sprzyjającą rekreacji. Jaka może być jakość aktywności fizycznej prowadzonej w oparach toksycznego dymu? Dlaczego szkodzimy ludziom, którzy chcą zdrowo żyć i oddychać świeżym powietrzem? W celu ochrony zdrowia mieszkańców oraz środowiska przeprowadzane będą kontrole palenisk domowych, szczególnie w budynkach, z których wydobywający się dym z kominów może wskazywać na spalanie szkodliwych odpadów. Funkcjonariusze Policji, Straży Miejskiej oraz upoważnieni pracownicy Urzędu Miasta mają prawo wejść do budynku w celu weryfikacji spalanych w piecu materiałów. W przypadku stwierdzenia spalania odpadów, na osoby odpowiedzialne nakładane będą surowe kary.

Pamiętajmy! Nikt z nas nie ma prawa narażać zdrowia i życia drugiego człowieka.

Burmistrz Miasta Biłgoraj
Janusz Rosłan

Tagi: apel burmistrza biłgoraja   janusz rosłan burmistrz miasta biłgoraj   sezon grzewczy   spalanie śmieci

Zobacz także

Jubileusz 60-lecia biłgorajskiej Spółdzielni Mieszkaniowej 'Łada' (FOTO)

Dodane: 2018-10-16 20:42 - Komentarze  (0)  czytane (78)

TAGI: sm łada, jubileusz, 60-lecie spółdzielni mieszkaniowej łada, domy wielorodzinneKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.198.15.20

Panie Burmistrz (2017-09-14 01:12:21)

Trzeba zintensyfikować podłączanie domów prywatnych do miejskiej sieci grzewczej, tak by eliminować piece domowe, więcej podłączonych domów to i rozwój ZEC, a i ceny będą niższe i powietrze czyste

karać surowo za palenie śmieci (2017-09-14 01:10:49)

to trucie ludzi, kary muszą być dotkliwe

brawo (2017-09-14 01:08:45)

Brawo Burmistrzu. Jeszcze jedna prośba, aby na apelu się nie skończyło, a służby wymienione w apelu wzięły się sumiennie do pracy i aby burmistrz tego przypilnował. Można by jeszcze do tego zobligować radnych lub przewodniczących rad osiedlowych. Oni często tak ładnie mówią na różnych spotkaniach czy sesjach rady, że oni znają najlepiej potrzeby swojego osiedla, zapewne też znają problemy dotyczące zatruwania powietrza. Na pewno wiedzą kto pali śmieci. Oni tylko potrafią gęby pokazywać i robić politykę kiedy szarpną trochę kasy z budżetu miasta na drobne inwestycje, że są tacy skuteczni. Niech się wykażą skutecznością w zwalczaniu palaczy śmieciami. Wtedy zdobędą większy szacunek. I mówię tu konkretnie do radnych z osiedli Ogrody, Sitarska-Kępy i Różnówka. Na tych osiedlach mieszka najwięcej trucicieli.

Grześ (2017-09-13 14:12:59)

Też jestem za ulgami podatkowymi co ogrzewają gazem.

A może (2017-09-13 09:03:23)

Ulgi jakieś od samorządu (podatek od nieruchomości, za wywóz odpadów, itp. ) dla tych co zainwestowali w ekologiczne paliwa. Ja (na swoje nieszczęście) zrobiłem ogrzewanie gazowe i bulę jak za "mokre zboże" a mój sąsiad opalający wszystkim co da się do pieca wrzucić śmieje się w kułak. Tak, że NIE APELE Panie Burmistrzu ale konkretne działania - ulgi a nie kary w postaci większych kosztów dla "nietrucicieli"!

mieszkaniec (2017-09-13 08:24:49)

A może opłaty za przyłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej powinny być niższe i tak skonstruowane by za wymiennik nie musiał płacić odbiorca. To jest propozycja dla radnych!

Rosłan do zmiany ! (2017-09-12 22:36:25)

Ekolog (2017-09-12 19:41:08)

Nie wolno palić śmieci tylko trzeba segregowac i oddawać do PGK . W Biłgoraju opłata jest naprawdę niewielka.

(2017-09-12 18:47:57)

To wyzyskiwacze lepiej płacą bo ludzi nie stać na opał

28 (2017-09-12 18:46:10)

Niech władze miasta zrobią apel do wyzyskiwaczy żeby lepiej płacili bo ludzie nie mają kasy na opał am jak nie to będą truć i wyzyskiwaczy

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Meble, kuchnie, zabudowy

ZPHU FOREST - sklepbrw.pl

ul. Gen. T. Bora Komorowskiego 23, 23-400 Biłgoraj

więcej

Usługi budowlane i remontowe

JP BUDOWNICTWO

ul. E Orzeszkowej 25, 23-400 Biłgoraj

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK

Szozdy 11, 23-407 Tereszpol

F.H.U. DETIM S.C. Zdzisław Hułas, Bożena Hułas

Aleksandrów 710a, 23-408 Aleksandrów

więcej

Zarezerwuj nocleg

Konkursy

Voucher do food trucka

bilgoraj.com.pl poleca

'Prawica Biłgorajska+'. Wiara, rodzina, rozwój

Tworząc Komitet Wyborczy "Prawica Biłgorajska+" w Powiecie Biłgorajskim...

Piesze i rowerowe 'powitanie jesieni

Kilkudziesięciu mieszkańców Biłgoraja i okolic skorzystało z zaproszenia...

Ludowe pieśni rozbrziały w Biłgoraju (FOTO, VIDEO, WYNIKI)

W Biłgorajskim Centrum Kultury odbył się Powiatowy Festiwal Piosenki...

'Ósemka' Janusza Różańskiego

Janusz Różański kandydat na Wójta Gminy Biłgoraj z ramienia Prawa...

Kasa Stefczyka przeniosła placówkę

Zapraszamy do nowej lokalizacji placówki Kasy Stefczyka! W trosce...

Zbierali podpisy by nie emitować w kinie flimu 'Kler'

Blisko 700 podpisów zebrali organizatorzy inicjatorzy zablokowania...

Ogłoszenia