Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Antoni Herman architekt biłgorajskiego ratusza

Dodał: red Data: 2020-06-03 19:09:44 (czytane: 3675)

Antoni Herman, zasłużony architekt-senior związany z Lublinem. To jeden z najdłużej czynnych zawodowo projektantów w Polsce. Zaprojektował m. in. Urząd Miasta Biłgoraj.

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, Biłgoraj

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, BiłgorajReklama.

Uczeń Marka Leykama, twórcy wieżowca w Warszawie przy rondzie Waszyngtona, z pierwszą w kraju ścianą kurtynową, a także Domu Turysty w Płocku oraz Domu Towarowego w Poznaniu, zwanego "Okrąglakiem" - z tendencją eksponowania pierwszego piętra kosztem parteru. Swe rzemiosło doskonalił także przy boku Oskara Hansena, polskiego architekta fińskiego pochodzenia, urodzonego w Helsinkach, o światowej renomie, twórcy teorii Formy Otwartej w architekturze oraz zasady rozwoju osadnictwa na podstawie LSC - Linearnego Systemu Ciągłego, z którym współpracował przy tworzeniu osiedla im. Słowackiego w Lublinie.

urzad_miasta_bilgoraj.jpg

W ciągu bogatej kariery zawodowej zaprojektował m.in. budynek Urzędu Miasta w Biłgoraju, z siedzibą muzeum, biblioteki i archiwum w jednym, przy zastosowaniu wspomnianej koncepcji Leykama, zaczynając własną przygodę z architekturą w 1951 roku od nakazu pracy w Wiejskim Biurze Projektowym w Lublinie. Martwił się początkowo, że będzie musiał zajmować się kreśleniem planów różnych budynków gospodarczych lub mleczarni, ale około 1963 roku otrzymał propozycję opracowania poważnego projektu Ratusza Biłgorajskiego, co nie było wcale prostym zadaniem ze względu na dużą i zamkniętą przestrzeń wokół. (Otaczały go wówczas zewsząd nowo wzniesione bloki, więc by się tu „nie zgubił”, kosztem wysokości otrzymał mocno wydłużoną bryłę, znacznie niższą od tych budynków, z kondygnacją wystającą ze wszystkich stron ponad parter).

urzad_miasta_bilgoraj_1.jpg

Dlatego włożył w niego bardzo dużo wysiłku, by jak powiedział niedawno w jednym z wywiadów „ze względu na to historyczne miejsce zrobić tutaj wszystko z głową”. W tym celu przejrzał nawet rezultaty wielkiego konkursu na ratusz w Toronto oraz rzecz jasna skonsultował się z kilkoma znanymi polskimi wielkimi architektami. (Mimo tego ów budynek nie spodobał się wielu mieszkańcom miasta, choć dziś zaś staje się powoli naszą dumą i chlubą z powodu własnej historii. Wybudowano go bowiem w latach 1963 - 1965, a oddano do użytku 8 stycznia 1966 roku, więc ma już ponad pięćdziesiąt lat. Co ciekawe, po pożarze dawnego drewnianego ratusza w połowie XVIII w. aż do tego czasu nie posiadaliśmy takiego obiektu w mieście, gdyż do II wojny światowej służył za niego zastępczo dom żydowski na Rynku Biłgorajskim, należący do właściciela pobliskich dóbr Sokołówka - Szmuela Eli Szwerdszarfa, znającego się osobiście z ministrem Walerianem Płatonowem, ostatnim prywatnym właścicielem grodu nad Ładą. Wniosek nasuwa się tu sam - powstanie naszego ratusza nie było czymś błahym, wręcz odwrotnie).

urzad_miasta_bilgoraj_2.jpg

Po wykonaniu projektu Urzędu Miasta w Biłgoraju zaprojektował jeszcze biurowiec Wojewódzkiego Biura Projektów Budownictwa Wiejskiego w Lublinie (w 1965), stosując tę samą koncepcję architektoniczną, czyli eksponowanie piętra kosztem parteru, co przez wiele lat było jego ulubionym tematem (ideą).

urzad_miasta_bilgoraj_3.jpg

Po tych projektach przeszedł następnie do tworzenia powojennych osiedli lubelskich, w tym im. Bolesława Prusa, Piastowskiego, czy właśnie im. Juliusza Słowackiego. (To ostatnie było doskonałym przykładem dostosowania teorii Hansena do ówczesnych realiów lokalnych, tzn. polityczno-gospodarczych panujących w Polsce lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku).
Przez 68 lat pracy zawodowej udało mu się zaprojektować ponadto 6 dużych świątyń w Lublinie (pw. św. Antoniego, Świętej Trójcy, Chrystusa Króla, Świętego Krzyża, św. Jana Kantego oraz Najświętszej Trójcy), a także kościół w Turce. (Plany pierwszego z nich, tj. św. Antoniego, skreślił w 1987, a skończył na projekcie kolejnego obiektu sakralnego w 2017 roku).
Warto wiedzieć, że oryginalna forma jednego z takich kompleksów nawiązuje obecnie do położenia Lublina na styku różnych kultur oraz wyznań, co widać zresztą gołym okiem. Stąd bryła pewnego kościoła ma kształt świątyni łacińskiej, ale sąsiednia kaplica przykryta jest już kopułą charakterystyczną dla budownictwa cerkiewnego, zaś strzelista dzwonnica przypomina muzułmański minaret. Zaiste ciekawa kompozycja.

antoni_herman.jpg

Jeszcze inny obiekt wspomnianego typu nestora polskich architektów nawiązuje swą sylwetką do cudownych renesansowych bazylik włoskich, stąd jego budowa trwa nadal, (począwszy od 2001 roku), ze względu na imponujące rozmiary oraz ogromne koszty. Nic więc dziwnego, że w uznaniu swoich niewątpliwych zasług Antoni Herman otrzymał w końcu dnia 22 listopada 2019 roku szczególne wyróżnienie z rąk abp. Stanisława Budzika, czyli Odznaczenie Lumen Mundi (Światło Świata), ustanowione wcześniej przez zmarłego abp. lubelskiego Józefa Życińskiego, jako wyraz wielkiej wdzięczności za ogromny wkład w budownictwo sakralne tej archidiecezji.

antoni_herman_1.jpg

Antoni Herman ma obecnie 93 lata i jak mawia sam o sobie „bycie architektem to fajne zajęcie, bo można go wykonywać nawet na emeryturze, chociaż zmieniły się dawno kryteria”. Możliwe, że to właśnie ono trzyma go tak długo w dobrej kondycji”.

Opracował Piotr Flor
Prezes Biłgorajskiego Towarzystwa Regionalnego

Tagi: urząd miasta biłgoraj   ratusz biłgoraj   antoni herman   piotr flor

Zobacz także

Nasi laureaci Wojewódzkiego konkursu w Poniatowej

Dodane: 2021-01-14 12:53 - Komentarze  (0)  czytane (577)

TAGI: gmina biłgoraj, męski zespół śpiewaczy z bukowej, wokalny koncert kolęd, cicha nocKomentarze (25)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.232.96.22

(2020-06-05 19:46:14)

Psychicznie chory znowu ma ataki, biedaczyna.

Szumowscy (2020-06-05 09:28:37)

księży z lat 70-80 co współpracowali z SB i wysyłali księży swoich do seminariów precz odesłać z kapłaństwa. SB co będąc księżmi i zarazem pedofilami

pomagać i precz z komunistami co tęsknią za tamtymi czasami (2020-06-05 09:26:52)

precz z komuną i ich budynkami. Zmienić ratusz na inny. Zmieść z ziemią. Karabin wywieść na złom i kasę rozdać ubogim.

(2020-06-05 07:41:37)

radaman , "maria" itp. bezbożniki modlą się do szatana jadem nienawiści, to paranoja jest

(2020-06-04 23:37:23)

Przepraszam nie tatuażami tylko ratuszami

(2020-06-04 23:36:06)

Budynki starostwa i miasta już chyba nigdy nie będą tatuażami przez duże r , jest jeszcze nadzieja w gminie że przy dofinansowaniu przerobią swój budynek w fajny mini ratusz.

(2020-06-04 23:35:59)

Budynki starostwa i miasta już chyba nigdy nie będą tatuażami przez duże r , jest jeszcze nadzieja w gminie że przy dofinansowaniu przerobią swój budynek w fajny mini ratusz.

Maria (2020-06-04 21:59:02)

wstyd taki urząd i jeszcze go remontują za nasze podatki. Precz z Komuną w KOŃCU

Cossi (2020-06-04 20:59:22)

Nawet najzdolniejszemu trafia się buble i takim jest budynek - ratusz w Biłgoraju, pomylony z tramwajem. W rynku do niczego nie przystaje. dobrze że w porę podparty. Ratusz to koronna budowla miasta, ma być okazały wysoki, wyróżniać się na placu, nie mówiąc o wieży, a ten nadaje się do jakiejś prowincjonalnej "dziury" . Dla oszołomów informacja, ze nie ma nic wspólnego z historią miasta i budownictwem "komunistycznym" ( patrz Pałac Kultury w Warszawie).

j67 (2020-06-04 19:32:26)

Ratusz zaprojektowany przez inz Hermana to niewypał ,Jak mozna zaprojektowac budynek ktory po wybudowaniu zaczoł PEKAC ZLE zaprojektowany .Zostal podparty RURAMI ZA SOCJALIZMU bo by sie zawalił Czym tu sie chwalic TRAGEDIA Dworek Modrzewiowy tak naprawde to NIEISTNIEJE Byl obok byl napeawde z Modrzewia Trzeba znac historie Miasta

(2020-06-04 16:53:22)

Krzyż w formie paskudnego betonu to ma być ładnie? Fatalnie to wygląda, zero artyzmu, mniej niż zero. A można było przecież rozpisać konkurs i wykonać pomnik dzieło artystyczne. Na szczęście ten drugi pomnik karabin jest dziełem sztuki, symbolem walki o Polskę, niestety ciemnota na tym się nie zna.

(2020-06-04 16:53:15)

Krzyż w formie paskudnego betonu to ma być ładnie? Fatalnie to wygląda, zero artyzmu, mniej niż zero. A można było przecież rozpisać konkurs i wykonać pomnik dzieło artystyczne. Na szczęście ten drugi pomnik karabin jest dziełem sztuki, symbolem walki o Polskę, niestety ciemnota na tym się nie zna.

(2020-06-04 16:53:08)

Krzyż w formie paskudnego betonu to ma być ładnie? Fatalnie to wygląda, zero artyzmu, mniej niż zero. A można było przecież rozpisać konkurs i wykonać pomnik dzieło artystyczne. Na szczęście ten drugi pomnik karabin jest dziełem sztuki, symbolem walki o Polskę, niestety ciemnota na tym się nie zna.

Logan (2020-06-04 15:00:10)

Niestety poziom wrażliwości wobec sztuki i historii jest wyznacznikiem wykształcenia. Im kto głupszy tym więcej chce burzyć zamiast oglądać i przeżywać.

(2020-06-04 13:05:49)

dworek modrzewiowy powinien być zrównany z ziemią tak jak karabin pod urzedem miasta

(2020-06-04 11:12:26)

Nie wiem czy tak można było zrobić ale wg mnie dookoła dworku modrzewiowego powinien być teren zielony a zamiast budynku koło dworka mogłoby dobudowane stylowe piętro do ratusza wszystko byłoby w jednym budynku koszty utrzymania mniejsze , ratusz ładniejszy itd.

Mecenas (2020-06-04 11:08:49)

karabin sztuka a krzyż to brzydkie. Gościu co ty za durnoty podajesz. Komuchu jeden

(2020-06-04 09:11:38)

Budynek Urzędu Miasta zbudowany w oryginalnym stylu architektonicznym. Osoby , które w ogóle nie znają się na sztuce tego nie pojmują. Okropnie to wygląda ten pomnik tzw.jubileuszowy, to naprawdę zero sztuki. Na szczęście pomnik karabin jest prawdziwą sztuką, której być może nie rozumieją osóbki pozbawione artystycznej wrażliwości.

Adela K. (2020-06-04 08:25:55)

A mi ratusz się podoba. Jest to jeden z ciekawszych budynków, choć może powinnam pisać był, bo jestem ciekawa czy po termoizolacji ( termozgwałceniu ) zachowa swój ciekawy modernistyczny wygląd. Cóż w Polsce panuje ostatnio moda by psuć to co jest dobre. Betonoza dotkneła już wiele polskich miast. A jak będzie z naszym rynkiem zobaczymy.

ekolog (2020-06-04 07:07:03)

na a teraz będzie beton. jak będzie 30 stopni to nie da się tam nawet chwili usiąść. żeby coś realizować to trzeba coś zobaczyć a nie tylko siedzieć na czterech literach i myśleć ze tak jest tanio i fajnie.

(2020-06-03 22:10:12)

Zaprojektował też maszty z wielkim zegarem na ratuszu ale ze względów oszczędnościowych nie zrealizowano tego ciekawe jakby to miało wygladac. Rzeczywiście ratusz powinien posiadać wieże, myślę że można by go trochę przerobić żeby pasował do tych kamienic na stronie południowej.

Logan (2020-06-03 20:08:26)

Nie wszystkim podoba się to samo. I dobrze, bo świat byłby jednostajnie nudny. Epoki baroku, gotyku czy renesansu też pozostawiły po sobie różne kontrowersyjne budowle.Jezeli zaś chodzi o dziś w Warszawie stoi w centrum pałac kultury o rysie radzieckiego komunizmu, w Licheniu straszy bazylika wyglądająca jak tandetny meczet turecki i wszyscy się przyzwyczaili. To jest kultura różnych pokoleń i trzeba to szanowac

Ramadan (2020-06-03 19:35:30)

mazał palcem po kartce i wyszło jak wyszło. Straszydło budynek urzedu. Komuna aż razi. Zamiast to zburzyć to komuniści upiększają sobie budynek na wygodę urzędnicza.

rektor (2020-06-03 19:33:48)

Za komuny to można było. i teraz ksieża czczą komunistów. Co za czasy. Kiedy to pokolenie obumrze w końcu

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

więcej

Placówki artystyczne

Konkursy

Polecamy

Zarejestruj umowę o dzieło w ZUS

Od 2021 roku o zawartych umowach o dzieło trzeba będzie informować...

Nieodpłatna pomoc prawna w powiecie biłgorajskim (TERMINY i MIEJSCA DYŻURÓW)

Na terenie całej Polski funkcjonuje ponad 1 500 punktów darmowej...

Rekordy czytelnicze dzieci. Filia nr 1 dla Dzieci i Młodzieży podsumowała 2020 rok (WYNIKI)

Puszkin powiedział, że czytanie to najlepszy sposób uczenia się,...

Inwestycje drogowe powiatu biłgorajskiego w latach 2019 - 2020 roku oraz plany na rok 2021 (VIDEO)

-Jednym z najważniejszych priorytetów działalności samorządu...

Trzy oblicza pizzy - poznaj je wszystkie

Pizza to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych przysmaków...

Jak skutecznie zapobiegać korozji metalowych elementów?

Inżynierowie projektujący obiekty przemysłowe wykorzystują w tym celu...

Ogłoszenia