Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Ankieta podstawą do niezwykłego uczczenia 100-lecia niepodległości Polski

Dodał: red Data: 2018-11-30 15:53:15 (czytane: 1361)

Nauczyciele języka polskiego w I LO im. ONZ w Biłgoraju wspólnie z uczniami przeprowadzili wśród mieszkańców Ziemi Biłgorajskiej i biłgorajan mieszkających poza granicami naszego kraju niezwykłą ankietę "A to Polska właśnie...". Prezentacja wyników badań zaprezentowano w formie przedstawienia.Podjęte przez polonistów i młodzież działanie, było jednym z elementów uczczenia 100. rocznicy niepodległości naszej Ojczyzny. Z okazji jubileuszu do mieszkańców Biłgoraj i Ziemi Biłgorajskiej skierowano kilkaset kwestionariuszy ankietowych dotyczących najbardziej reprezentatywnych postaci i wydarzeń związanych z polską kulturą. Proszono o wskazanie osobowości, tekstów kultury, wynalazków czy elementów narodowej tradycji, z których jako Polacy jesteśmy dumni.

-Postanowiliśmy, że dobrze byłby zapytać mieszkańców Ziemi Biłgorajskiej także tych mieszkających poza granica naszego kraju jakie osoby w naszej historii są najważniejsze, jaki wkład wnieśli w rozwój Polski i jaki mieli wpływ na kolejne pokolenia naszych rodaków. Pomysł bardzo spodobał się uczniom, którzy nie tylko zaangażowali się w przeprowadzenie ankiety, ale także w przygotowanie oprawy towarzyszącej wynikom badania - podkreśla nauczyciel języka polskiego, Barbara Chołyst.

ankieta_niepodleglosc.JPG

Wśród pytań znalazły się te o najbardziej znane postacie historyczne, najważniejsze wydarzenia, wybitne utwory literackie, cenione dzieła sztuki, o polską muzykę, wynalazki ale także dania i tradycje. Nie było zaskoczeniem, że zwyciężyły wybitni Polacy pokroju papieża Jana Pawła II, wielkich władców czy wodzów, wiele wydarzenia dziejowe, które zmieniły nie tylko obraz naszej Ojczyzny ale  całej Europy  wskazywane były także przeboje polskiej piosenki, wielkie działa literatury i tradycje z których słyniemy i które tworzą naszą tożsamość. -Jeśli ja miałabym wypełniać taką ankietę to z pewnością wybitną postacią naszych dziejów był Jan Paweł II, którego osobę można rozpatrywać w wielu płaszczyznach, nie tylko tej religijnej, na pewno znalazłby się upadek komunizmu i narodziny "Solidarności", czy dzieła Sienkiewicza, Mickiewicza i Chopina - przyznaje uczennica, Hanna Krauz.

-Wyniki ankiety dotyczące wybitnych postaci historycznych, ważnych i doniosłych wydarzeń oraz kwestii ich wpływy na nasze dzieje podzielam w stu procentach. W ankiecie pewnie wskazałbym inne dzieła filmowe, muzyczne czy literackie. te, które bliższe są mojemu pokoleniu - zaznacza Miłosz Sadowski. Podsumowaniem ankiety była akademia, podczas której uczniowie zaprezentowali wskazane w ankietach wybitne osoby, fragmenty dzieł filmowych i książek oraz zaśpiewali wskazane przez ankietowanych przeboje polskiej piosenki.

/bilgoraj.com.pl/

Reklama.

Zobacz także

Tragiczny wypadek. Potrącony przez auto 87-latek nie przeżył

Dodane: 2019-07-20 13:22 - Komentarze  (0)  czytane (522)

TAGI: potrącenie, wypadek drogowy, wypadek ze skutkiem śmiertelnym, gmina tereszpolKomentarze (1)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.161.118.57

Werty (2018-12-02 16:48:44)

Autor artykułu powinien spalić się ze wstydu. Tyle błędów w jednym tekście świadczy o tym, że ten ktoś nie potrafi posługiwać się poprawną polszczyzną.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Zawody powiatowe OSP

Koncert w hołdzie partyzantom

Koncert chwały na podsumowanie Uroczystości Bożego Ciała

"Spontaniczna Motomajówka" czyli kilkuset motocyklistów na ulicach Biłgoraja

Driftingowe Rozpoczęcie Sezonu 2019

"Zwycięska Polska". Koncert patriotyczny Jana Pietrzaka

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Book - talking, czyli gawęda o książce i zachęta, by po lekturę sięgnąć (FOTO, WYNIKI)

Po niezwykły sposób promocji czytelnictwa sięgnęli nauczyciele bibliotekarze Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju....