Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Andrzej Kiszka ps. Dąb, Żołnierz Wyklęty z Ziemi Biłgorajskiej (FOTO)

Dodał: red Data: 2020-02-29 18:28:08 (czytane: 2781)

W Puszczy Solskiej, na graniczy Lubelszczyzny i Podkarpacia, kilka kilometrów od wsi Ciosmy, odbyły się dziś uroczystości patriotyczno - religijne poświęcone Żołnierzom Wyklętym. Miejsce wybrane zostało nie przypadkowo, to tutaj przez 9 lat ukrywał się Andrzej Kiszka, ps. Dąb, były żołnierz BCh i AK oraz podziemia antykomunistycznego.

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, BiłgorajAndrzej Kiszka ps. Dąb, Leszczyna, Bogucki urodził się w 1921roku, w Maziarni. Był żołnierze Batalionów Chłopskich, Armii Krajowej, Narodowej Organizacji Wojskowej, a po zakończeniu II wojny światowej członek antykomunistycznego Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. To jeden z najdłużej ukrywających się Żołnierzy Wyklętych. -Pod koniec II wojny światowej wstąpił następnie do NOW - NZW Józefa Zadzierskiego ps. Wołyniak, a po jego śmierci dowódcą oddziału został Adam Kusza ps. Garbaty. 16 kwietnia 1947 ujawnił się na mocy amnestii z 22 lutego 1947, lecz nie przestał działać w konspiracji NZW i już jesienią tego roku pracownicy UB z Biłgoraja usiłowali go aresztować w jego rodzinnym domu. Od lata 1952 ukrywał się na własna rękę. W konspiracji antykomunistycznej działał do 31 grudnia 1961 roku, kiedy to został aresztowany w leśnym "schronie", w którym się ukrywał. Przez sąd został skazany na dożywotne więzienie. Wyszedł na wolność w sierpniu 1971 roku. Dopiero po swej śmierci został zrehabilitowany, i awansowany na pułkownika. Został także odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. To ewenement, by zwykły partyzant i działacz podziemia antykomunistycznego otrzymał takie szarże i odznaczenia - zaznacza Zbigniew Markut, prezes Koła Obwodu Nisko - Stalowa Wola Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Jak podkreśla Zbigniew Markut, życiorys Andrzeja Kiszki, to gotowy scenariusz na film. Był człowiekiem niezwykłej odwagi, wierności i miłości do Polski. Począwszy od roku 1939, do czasu wyjścia z komunistycznego więzienia, jego epopeja liczyła 32 lata. W miejscu, gdzie Niezłomny się ukrywał, postawiono krzyż, tablicę informacyjną oraz obelisk z orłem w koronie, wilkiem i napisem "Do końca wierni Polsce". -Miejsce odkryte dla naszej historii zostało nie tak dawno, stało się to za sprawą determinacji wielu osób, w tym Edwarda Jarosza. Niecofnioną pomocą okazał się biłgorajski Oddział PTTK i pan Andrzej Czacharowski, który wskazał nam miejsce, gdzie Andrzej Kiszka miał swój bunkier i gdzie został aresztowany w sylwestra 1961 roku - mówi Grażyna Bogach ŚZŻAK Koło Nisko - Stalowa Wola.

andrzej_kiszka_zolnierz_wyklety.JPG

Jak zaznacza Marian Kurzyna, prezes PTTK Odział w Biłgoraju, miejsce ważne jest nie tylko dla historii lokalnej ale i historii całej Polski. -Andrzej Kiszka jest jednym z najdłużej ukrywających się Żołnierzy Wyklętych, dłużej od niego ukrywał się tylko Józef Franczak ps. Lalek, ale on w walce z komunistycznymi służbami zginął. Józef Kiszka zaś, dzięki własnej przebiegłości i pomocy mieszkańców naszej Ziemi, przez blisko 10 lat wymykał się funkcjonariuszom Urzędu Bezpieczeństwa, zbudował przemyślany bunkier w lesie i gdyby nie fakt, ze został wydany, z pewnością służby bezpieczeństwa by go nie ujęły. Andrzej Kiszka jest przykładem heroizmu, poświęcenia, odwagi i hartu ducha, to polski bohater, pamięć o którym musi być przekazywana - dodaje.

Na uroczystości złożyło się odśpiewanie hymnu państwowego i prelekcja historyczna o Andrzeju Kiszce i podziemiu antykomunistycznym oraz wspólna modlitwa. Pod krzyżem złożono także kwiaty i zapalono znicze. Obok przedstawicieli Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej z Niska i Stalowej Woli, uczestniczyli członkowie ŚZŻAK z Biłgoraja, Akademii Myśli Chrześcijańskiej oraz przedstawiciele Nadleśnictwa Biłgoraj i Rady Powiatu w Biłgoraju w osobach Przewodniczący Rady Powiatu Marian Kurzyna i radny Rady Powiatu Mirosław Późniak.

/bilgoraj.com.pl/

Reklama.

Zdjęć w galerii: 37

Tagi: andrzej kiszka   żołnierz niezłomny   żołnierz wyklęty   dzień pamieci żołnierzy wyklętych

Zobacz także

40 lat minęło jak jeden dzień, czyli jubileusz Zespołu Ludowego z Majdanu Nowego (FOTO)

Dodane: 2020-10-11 20:11 - Komentarze  (1)  czytane (1320)

TAGI: zespół ludowy z majdanu nowego, jubileusz zespołu z majdanu nowego, gmina księżpol, kulturaKomentarze (4)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.228.10.64

ole (2020-03-02 11:45:01)

A z rodziny nikogo nie było? Dziwne?

(2020-03-01 15:42:21)

Ewa (2020-03-01 15:16:52)

Tak, mieli zgodę :)

Nnn (2020-02-29 18:52:47)

Czy do lasu można wjechać samochodem? Czy Ci ludzie mieli na to zgodę?

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

więcej

Placówki artystyczne

Konkursy

Polecamy

Biłgoraj. Protest rolników (AUDIO)

Dzisiaj w całym kraju - także na Lubelszczyźnie i w powiecie...

Łukowskie Powązki odnawiane i zabezpieczane przed zniszczeniem

Cmentarz parafialny w Łukowej założony został w tym samym czasie...

Uczcili Kapelana Solidarności i kapłanów niezłomnych (FOTO, AUDIO)

Mieszkańcy Biłgoraja uczcili dziś ks. Jerzego Popiełuszkę i księży...

Karty podarunkowe dla dzieci medyków

Rozstrzygnięty został konkurs Fundacji 4F Pomaga. W ramach konkursu...

Jak skutecznie zapobiegać korozji metalowych elementów?

Inżynierowie projektujący obiekty przemysłowe wykorzystują w tym celu...

Wolontariusz 2020. Nagrodzono społeczników zaangażowanych w działania lokalne

Dziś w sali widowiskowej Biłgorajskiego Centrum Kultury, z zachowaniem...

Ogłoszenia