Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Aleksandrowskie maluchy z Modelem odkrywają kolorową sztukę ludową

Dodał: red Data: 2018-05-24 09:16:11 (czytane: 1111)

Dzięki projektowi „Kolorowa sztuka ludowa” pod patronatem honorowym Wójta Gminy Aleksandrów, który został dofinansowany przez Firmę Model Opakowania ponad 200 dzieci i młodzieży uczestniczyło w różnych spotkaniach ze sztuką ludową. Było to odkrywanie twórczości ludowej, potem poznawanie i próbowanie swoich sił w jej tworzeniu.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolTwórczyni ludowa Helena Koszarna prowadząc cykl warsztatów dla dzieci z Przedszkola „Leśne Skrzaty w Aleksandrowie” (ul. Klonowa) oraz z klasy drugiej i trzeciej ze Szkoły Podstawowej im Dzieci Zamojszczyzny w Aleksandrowie  uczyła je  robić kwiaty z bibuły. Maluchy dowiedziały się jak odpowiednio składać, skręcać i zwijać bibułę a potem tworzyć swoje kolorowe kwiaty. Okazało się, że dzieci świetnie sobie poradziły z robieniem bibułowych kwiatów, które przypominały te kwitnące w naszych ogrodach i na łąkach. Pani Hela to mistrzyni w tej dziedzinie, więc najmłodsi mieli niezwykłą okazję do podpatrzenia jej warsztatu. Pierwszoklasiści natomiast uczestniczyli w warsztatach wykonywania ozdób z bibuły prowadzonych przez Jolantę Zań.  Dzieci  pod opieką pani Joli uczyły się robić kule  z bibuły, które można wykorzystać jako ozdobę np. pokoju. Tradycyjnie natomiast kiedyś stanowiły one elementy pająka ludowego, który również dawniej stanowił ozdobę izby. Maluchy świetnie sobie rodziły z oddzielaniem kolejnych warstw bibuły i kształtowaniem kul. Kiedy powstały kolorowe pompony na twarzach dzieci malowała się nieukrywana satysfakcja. Natomiast przedszkolaki z ul. Wesołej, tak jak kiedyś ich pradziadkowie (kiedy dzieci nie dostawały zabawek ze sklepu) tworzyły samodzielnie lalki. Potem dzieci razem ze swoimi lalkami wzięły udział w różnych zabawach.

kolorowa_sztuka_ludowa__1_.JPG

Dziewczęta z gimnazjum na warsztatach uczyły się tradycyjnego wicia wianków. Powtarzając słowa piosenki: „Wij się wianku wij...” zaczęły powstawać wiosenne wianki z  pięknego żółtego mniszka. Potem było trochę zabawnie i nostalgicznie, kiedy przyszedł czas na przymierzanie wianków i rozmowy o dawnych tradycjach ludowych. Do biblioteki dotarł również sprzęt, do wyposażenia amatorskiego studia fotograficznego (lampy, softbox, tła fotograficzne, blendy, parasolka). Na kolejnych warsztatach młodzież więc  z wielką werwą ćwiczyła swoje umiejętności w zakresie fotografii i filmowania. Okazało się, że młodzi ludzie są bardzo kreatywni. Zadanie wcale nie było łatwe, bo gimnazjaliści postanowili wykorzystać różne inspiracje ludowe do promocji książek o naszym regionie. Pomysły na aranżacje kolejnych zdjęć mnożyły się jak przysłowiowe grzyby pod deszczu  i tak powstały barwne fotografie, które zostaną zaprezentowane na wystawie podczas podsumowania projektu.

Reklama.

Ważnym działaniem projektowym był cykl wyjazdów do Zagrody Sitarskiej i Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju. Przedszkolaki (grupy czterolatków, pięciolatków i sześciolatków) oraz dzieci z klas I - III szkoły podstawowej  miały możliwość zwiedzenia Zagrody Sitarskiej i  Muzeum  oraz wzięcia udziału w warsztatach robienia masła. Były to cenne lekcje nie tylko poznawania dawnego życia  na wsi, ale również przekonania się jak nasi przodkowie ciężko pracowali. Dowóz dzieci na wycieczki autobusem szkolnym zasponsorował samorząd lokalny a bilety zostały opłacone przez bibliotekę z dofinansowania przekazanego przez Firmę Model Opakowania. Program poznawania dziedzictwa Ziemi Biłgorajskiej dla dzieci z Aleksandrowa został specjalnie przygotowany przez Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju.

kolorowa_sztuka_ludowa__2_.JPG

W te wszystkie działania prowadzone przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Aleksandrowie bardzo aktywnie włączali się partnerzy: Przedszkole „Leśne Skrzaty” w Aleksandrowie, Biblioteka szkolna i Szkoła Podstawowa im. Dzieci Zamojszczyzny w Aleksandrowie, Gimnazjum im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Aleksandrowie i Urząd Gminy Aleksandrów.

/Justyna Bździuch/

Tagi: gmina aleksandrów   biblioteka w aleksandrowie   model opakowania   kolorowa sztuka ludowa

Zobacz także

Różnorodność nas uskrzydla. Fundacja "Krzyk" podsumowała projekt (FOTO)

Dodane: 2019-05-26 18:06 - Komentarze  (0)  czytane (318)

TAGI: fundacja pomocy dzieciom krzyk, różnorodność nas uskrzydla, podsumowanie projektu różnorodnośc nas uskrzydla, festyn różnoodnościKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.208.22.127

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Kursy językowe

więcej

Kursy prawa jazdy

Ośrodek Szkolenia Kierowców LUIS

ul. Lubelska 7 IIp, 23-400 Biłgoraj

więcej

Kursy i szkolenia

Ogłoszenia