Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

45. Międzywojewódzki Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych (FOTO)

Dodał: red Data: 2020-01-31 19:03:25 (czytane: 1500)

W Tarnogrodzie rozpoczął się 45- ty Międzywojewódzki Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych. Przez najbliższe trzy dni na scenie prezentować będą się amatorskie teatry, zespoły ludowe i obrzędowe z województw Lubelskiego, Świętokrzyskiego, Podkarpackiego i Mazowieckiego.Zaprezentowanych zostanie jedenaście widowisk.

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, Biłgoraj

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, BiłgorajOrganizatorami wydarzenia są Towarzystwo Kultury Teatralnej, Tarnogrodzki Ośrodek Kultury, Tarnogrodzkie Towarzystwo Regionalne, Wojewódzki Ośrodek Kultury i Towarzystwo Teatralne Ziemi Lubelskiej. Wydarzenie wsparli także Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Lubelskiego, Starosta Biłgorajski i Burmistrz Tarnogrodu. -Tak naprawdę, to wszystko zaczęło się 50 lat temu na Lubelszczyźnie. A dokładnie w 1970 roku w Stoczku Łukowskim. Chciano przygotować imprezę, która skierowana była by do środowiska wiejskiego, coś co w sposób szczególny odwoływałoby się do naszej tradycji - przypomina profesor Lech Śliwonik, prezes zarządu głównego Towarzystwa Kultury Teatralnej. -Następnie z małą przerwą były kolejne odsłony wydarzenia, aż w roku 1974 inicjatywą zachwycił się Władysław Dubaj, ówczesny kierownik Domu Kultury w Tarnogrodzie. Zachwycił się ideą i przesłaniem Sejmików i zaproponował, by przenieść je do Tarnogrodu, gdzie jest piękny budynek, zaplecze i bogate tradycje kulturalne. I już w 1975 roku odbył się pierwszy sejmik, który nazwać można międzywojewódzkim. Potem wszytsko potoczyło się bardzo szybko. W konsekwencji na początku lat 80, XX wieku, kiedy rozmawialiśmy o przyszłości i planach, padł pomysł organizacji wydarzenia ogólnopolskiego. Przygotowałem zarys programowy i udaliśmy się do Ministra Kultury i od 1984 roku są sejmiki ogólnopolskie - dodaje.

W całej Polsce sejmikowanie rozpoczyna się do Tarnogrodu, a łącznie międzywojewódzkich spotkań jest pięć. Obok Tarnogrodu odbywają się także w Stczku Łukowskim, Kaczorach pod Piłą, Gminie Mokrsko koło Wielunia i Bukowinie Tatrzańskiej. -Wystawiane spektakle recenzuje i niejako ocenia Rada Artystyczna. Każdy spektakl jest owiany, a najlepsze kwalifikowane są do jesiennych sejmików ogólnopolskich, które odbywają się w Tarnogrodzie. To pozawala wybrać przedstawienia najwartościowsze, najciekawsze, które odwołują się do naszej kultury i przenoszą ją w przyszłość, pokazują czym żyli nasi dziadowie i jaki to wpływ ma na nas - podkreśla Renata Ćwik, kierownik Sejmiku.

miedzywojewodzki_sejmik_2020.JPG

Wśród występujących w tym roku znalazł się Zespół Obrzędowy z Hańska z przedstawieniem "Worożycha". -Nasz Zespół działa od 30 lat i jest Zespołem wielopokoleniowym. Pielęgnujemy obrzędy i zwyczaje ludowe Polesia Lubelskiego. W swym dorobku mamy 18 widowisk obrzędowych. W tym roku w Tarnogrodzie prezentujemy spektakl "Worożycha", który opowiada o znaczeniu i roli takie wioskowej baby, która leczyła, wróżyła i odczyniała uroki - wyjaśnia, Amelia Mazurek.

-Wystawiane podczas sejmików spektakle nie sa tylko formą scenicznej gry, to także zaproszenie do świata, który już odszedł, do zwyczajów, obrzędów, zachowań, świąt i obyczajów, które miały ogromny wpływ na naszą kulturę. To także zaproszenie do tego by zatrzymać się i nie tylko oglądać, ale porozmawiać o tym co zostało przedstawione, to zaproszenie do komunikowania się. Tego komunikowania najprostszego, bez użycia sprzętów i zdobyczy techniki, do spotkania twarzą w twarz i zwykłej ludzkiej rozmowy - podkreśla z kolei profesor Katarzyna Smyk, Instytut Nauk o Kulturze UMCS w Lublinie.

Sejmik w Tarnogrodzie potrwa do niedzieli 2 lutego włącznie. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Z racji remontu TOK - spektakle wystawiane są w budynku tarnogrodzkiej podstawówki.

/bilgoraj.com.pl/

Reklama.

Zdjęć w galerii: 54

Tagi: sejmik tarnogród   teatry wiejskie   międzywojewódzki sejmik wiejskich zespołów teatral   gmina tarnogród

Zobacz także

Jarmark sitarski podczas Festiwalu Kultur

Dodane: 2020-07-03 12:38 - Komentarze  (2)  czytane (380)

TAGI: jarmark sitarski, biłgoraj, festiwal kultur, rękodziełoKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.235.62.151

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

więcej

Placówki artystyczne

Konkursy

Polecamy

Ziemianka partyzancka w Osuchach

W Osuchach w Gminie Łukowa, na szlaku walk partyzanckich i nieopodal...

Maseczki dla tarnogrodzkiego ZOL-u od dzieci pierwszokomunijnych

Dzieci pierwszokomunijne z Tereszpola - Zaorendy zakupiły i przekazały...

Wyniki wyborów prezydenckich w powiecie biłgorajskim

Państwowa Komisja Wyborcza podała wyniki, jak głosowali w minioną...

Biłgoraj. Karawaka stanęła na cmentarzu w Puszczy Solskiej (FOTO)

Pod koniec czerwca br., na cmentarzu parafialnym parafialnym...

Wynajem maszyn czyszczących - oto co powinniśmy wiedzieć

Przemyślana ekspozycja, intuicyjna strona internetowa, wyszkoleni...

Fotografia ślubna: Jak uwiecznić wyjątkową chwilę?

Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Przygotowujemy...

Ogłoszenia