Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Przysięga żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej w Biłgoraju (FOTO, VIDEO)

Dodał: red Data: 2018-04-22 16:10:46 (czytane: 6898)

54 ochotników Wojsk Obrony Terytorialnej złożyło dziś uroczystą przysięgę w Biłgoraju. Żołnierze służyć będą w 2. Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej im. majora Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”. Wzmocnią oni 25. Batalion Lekkiej Piechoty w Zamościu, obejmujący Powiaty Hrubieszowski, Janowski, Biłgorajski, Tomaszowski i Zamojski.To była pierwsza od kilkudziesięciu lat przysięga wojskowa złożona na biłgorajskim rynku. Poprzedziła ja Msza święta, sprawowana w kościele Trójcy Przenajświętszej, Wniebowzięcia NMP, której przewodniczył ks. dziekan Jerzy Kołtun. Podczas wstępu do eucharystii mówił: -Jesteśmy świadkami niezwykłego wydarzenia, przysięgi wojskowej. Bardzo się cieszę, że w naszym kościele te uroczystości rozpoczynają się od Mszy świętej.

przysiega_wot_bilgoraj.JPG

Okolicznościową homilie wygłosił ks. ppłk Andrzej Piersiak, proboszcz parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Lublinie, kapelan Garnizonu Lublin. Posłuchaj:

Po Mszy świętej, żołnierze i goście przeszli na Plac Wolności. Przed biłgorajskim ratuszem, zgodnie z wojskowym ceremoniałem, po odśpiewaniu Hymnu Narodowego i wciągnięciu flagi na maszt złożono przysięgę. -To ukoronowanie intensywnego szkolenia podstawowego, trwającego od 7 kwietnia br. Kandydaci na Terytorialsów pod okiem doświadczonych instruktorów szkolili się na terenie jednostki wojskowej w Zamościu. Poznawali podstawy wyszkolenia indywidualnego żołnierza lekkiej piechoty i zasady zachowania na polu walki. Zdobyli praktyczne umiejętności z zakresu posługiwania się bronią, udzielania pierwszej pomocy, survivalu i topografii - zaznacza kapitan Damian Stanula oficer prasowy 2 Lubelskiej Brygady Obrany Terytorialnej i dodaje: -Zainteresowanie piątym rodzajem sił zbrojnych nie słabnie, cały czas zgłaszają się nowi ochotnicy do służby. To dojrzali obywatele, dla których wartości patriotyczne mają duże znaczenie. Obrona terytorialna w naszym województwie liczy już ponad 2300 żołnierzy.

Reklama.

Terytorialsi to osoby młode, z wykształceniem wyższym lub technicznym, aktywne zawodowo i zaangażowane społecznie. Statystyki wojskowe pokazują, że średnia wieku to 32 lata, a blisko 1/3 Terytorialsów nie ma więcej niż 25 lat. Co dziesiąty Tetytorials to kobieta. Dla wielu terytorialna służba wojskowa to szansa na kontynuację rodzinnych tradycji, a także rozwój pasji i zainteresowań. Tak było w przypadku Agnieszki Dudy. -Od zawsze rodzice wpajali mi miłość do Ojczyzny. Z dzieciństwa pamiętam słuchane w domu piosenki ułańskie i szacunek do munduru. Chęć do służby, do sprawdzenia się kiełkowała we mnie. Zdecydowałam się wstąpić do Wojsk Obrony terytorialnej, wiem jednak, że swoją przygodę z mundurem będę kontynuowała - zaznacza.

przysiega_terytorialsow_bilgoraj.JPG

-Zamojszczyzna to region bardzo doświadczony przez historię, wystarczy sięgnąć tylko do okresu II wojny światowej. To Region ludzi odważnych, kochających Polskę. Tutaj było widać w sposób szczególny męstwo i heroizm. Dziś w chwalebna służbę Wojska Polskiego wpisują się żołnierze Wojskowej Obrony Terytorialnej. dziękuję wszystkim młodym ludziom, którzy chcą służyć Ojczyźnie nie tylko podczas wojny czy zagrożenia ale także w czasie pokoju podczas klęsk i żywiołów - zaznacza Marek Łapiński podsekretarz stanu w MON.

wot_bilgoraj.JPG

Wicewojewoda Lubelski podkreśla, że Wojska Obrony Terytorialnej to bardzo ważny element obrony Rzeczpospolitej. -Stosujemy stara zasadę, chcąc pokoju musimy być gotowi na różne ewentualności. WOT to ludzie, którzy są dobrze obeznani z terenem w którym żyją. Stanowią istotny wkład w rozwój sił zbrojnych - mówił Gmitruczuk.

/bilgoraj.com.pl/

Zdjęć w galerii: 286

Tagi: wojska obrony terytorialnej   wot   przysięga wojskowa biłgoraj   żołnierze wot

Komentarze (8)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.230.144.31

(2018-04-24 11:58:31)

Uroczystość była piękna. Pozytywnie oceniam tworzenie takich jednostek. Czas najwyższy, że znowu w szkołach średnich były lekcje przysposobienia wojskowego, takie minimum wiedzy bardzo wskazane, na wszelki wypadek.

(2018-04-23 16:23:28)

patrzę na pułkownika WP - super, a chwilę potem na pułkowników, majorów biłgorajskich, Boże co się dzieje.

....... (2018-04-22 22:47:00)

Kosztowna zabawa PiSu w Indian, kolejne 500 plus. Ciekawe czy już zbierają chrust bo nie wiem jaka będzie zima ?

BLUM (2018-04-22 21:02:16)

Pilsudczyki i Ludowcu , czy ktos zna historie ? haha

Ewa (2018-04-22 19:30:49)

Pani poseł Borowiec w czerwonym żakiecie na przysięgę ? Niech ktoś jej podpowie jak należy ubierać się.

brunet (2018-04-22 18:22:51)

Jaja jak berety, cyrk na kółkach. Połowę to bym na odchudzanie wysłał, ale przynajmniej bezrobocia spadnie.

(2018-04-22 17:49:02)

Obronią. W końcu byli tydzień szkoleni. Do tego intensywnie.

Silk (2018-04-22 16:59:54)

Nie to, żebym się czepiał. Byłem i widziałem tych "żołnierzy". Dlatego tylko jedna myśl przyszła mi do głowy z tego spotkania. Należy się tylko modlić, aby nas nikt nie napadł. Bo ci co dzisiaj przysięgali, to z pewnością nas nie obronią. Obym się mylił... :(

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Pokaz laserów

Szlakami Roztocza Zachodniego

Kapsułą czasu upamiętni rewitalizację Śródmieścia Biłgoraja

Dożynki powiatowe 2021

Dożynki gminy Goraj

Rozmowa z Przemysławem Czarnkiem

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Księżpol. Unijne wsparcie na międzynarodowe inwestycje

Gmina Księżpol i ukraiński Czerwonogród mogą przygotowywać wspólne inwestycje w gospodarkę wodno - ściekową, na które otrzymają pieniądze...