Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

90-lecie OSP w Potoku Górnym (FOTO)

Dodał: red Data: 2015-05-31 18:56:35 (czytane: 3516)

Ochotnicza Straż Pożarna w Potoku Górnym powstała w 1925 roku w wyniku inicjatywy ówczesnych pracowników Urzędu Gminy i miejscowych nauczycieli. 31 maja 2015 roku jednostka obchodziła jubileusz 90-lecia istnienia.

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, Biłgorajosp_potok_gorny_1.JPG


Jak przypominają przedstawiciele OSP w Potoku Górnym, powstanie jednostki było odpowiedzią na częste pożary trapiące ten rejon Ziemi Biłgorajskiej. Założycielem jak i pierwszym prezesem został ówczesny sekretarz Gminy Abamowicz, naczelnikiem Czesław Świerzawski, a skarbnikiem kierownik szkoły Jan Sander. Szkoleniem adeptów sztuki pożarniczej zajmował się Mikołaj Chrapko. Jak wspominają, pierwszym wyposażeniem były hełmy i pasy bojowe, a gaszenie pożarów odbywało się za pomocą wiader, łopat i bosaków. Dzięki staraniu zarządu udało się zdobyć sikawkę ręczną do gaszenia, natomiast pierwszym środkiem alarmowania było bekadło i gong. Po otrzymaniu sprzętu zmieniono tez formę ćwiczeń. W późniejszym czasie strażacy z własnymi siłami zorganizowali umundurowanie.

osp_potok_gorny.JPG


31 maja 2015 roku, na placu przy Urzędzie Gminy w potoku Górnym odbyły się uroczystości rocznicowe 90-lecia powołania OSP. Rozpoczęły się Mszą świętą, której przewodniczył ks. Stanisław Zarosa proboszcz parafii Świętego Jana Chrzciciela w Potoku Górny. Kapłan na początku Eucharystii przypomniał, że strażacka posługa jest realizacja przykazania miłości. -Stale jesteście druhowie strażacy w gotowości, by z poświęceniem własnego życia i zdrowia walczyć z żywiołami i realizując przykazanie miłości bliźniego ratować jego życie i dobytek - mówił ksiądz proboszcz. We wspólnej modlitwie za dusze tych druhów , którzy już odeszli oraz o błogosławieństwo dla tych, którzy służą obecnie modlili się przedstawiciele władz samorządowych, reprezentanci Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej z Biłgoraja, Zarządu Głównego ZOSP RP, Zarządu Rejonowego OSP RP oraz mieszkańcy Gminy.

90_lecie_osp_potok_gorny.JPG


Po Mszy świętej, po uroczystym wciągnięciu flagi państwowej na maszt odbyła się dalsza część uroczystości. Dokonano m. in. odznaczeń i wyróżnień strażaków ochotników z OSP Potok Górny. Była to także okazja do przypomnienia poczynionych w ostatnich latach inwestycji w jednostce oraz czas by wspomnieć tych, którzy pracują bezinteresownie na jej rzecz.

Reklama.

-Odwaga i troska o drugiego człowieka od zawsze cechowały strażaków. Od pokoleń postawa ta sie nie zmieniła. Podobnie jak przed laty, tak i teraz wasza służba i oddanie budzą powszechny szacunek. Wierni strażackim tradycjom podejmujecie działania zmierzające do zapewnienia właściwego wizerunku strażaków, którzy służąc pod sztandarem św. Floriana z godnością i honorem reprezentują ochotnicze straże. Dzięki takiej postawie jesteście wzorem do naśladowania - mówił do strażaków Wójt Gminy Potok Górny Edward Hacia.

jubileusz_osp_potok_gorny.JPG

Samorząd Powiatu Biłgorajskiego reprezentowali Marian Tokarski starosta biłgorajski i Jarosław Lipiec etatowy członek Zarządu Powiatu. Starosta przypomniał, działalność strażaków na polu walki z żywiołami, mówił także o ich wkładzie w rozwój kultury i tradycji. -Wiele umiejętności i poświęcenia wymaga wasza służba, którą wyznacza wierność ideałom i tradycji naszych ojców. W imeniu samorządu Powiatu Biłgorajskiego składam wam drodzy strażacy najlepsze życzenia i podziękowania za wzorową służbę. Gratuluję wszystkim odznaczonym. Życzę każdemu z was, by pełniona powinność przynosiła satysfakcję i ludzką wdzięczność. Niech święty Florian bezpiecznie prowadzi was każdego dnia - życzył strażakom starosta. Słowa uznania wyrazili także Kazimierz Mielniczek - członek Zarządu Głównego ZOPS RP i Marian Gąbka członek wojewódzkich struktur ZOSP RP.


/bilgoraj.com.pl/

Zdjęć w galerii: 85

Tagi: osp potok górny   gmina potok górny   jubileusz jednostki osp   90-lat osp potok górny

Zobacz także

Powiatowy Konkurs na Wolontariusza 2020 roku

Dodane: 2020-08-12 12:47 - Komentarze  (0)  czytane (438)

TAGI: gala wolontariatu, wolontariusz roku, powiat biłgorajski, fundacja fundusz lokalny ziemi biłgorajskiejKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.207.108.191

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

więcej

Placówki artystyczne

Konkursy

Polecamy

Strażacki odpust w cieniu koronawirusa (FOTO)

W Osuchach w gminie Łukowa, odbył się w minioną niedzielę odpust...

Nie tylko o gruszce i pietruszce, czyli gra uliczna w Goraju

W minioną niedzielę w Goraju odbyła się V Gra Uliczna pod hasłem...

Pierwsze strzeleckie zawody dynamiczne w Biszczy

W miniona niedzielę 9 kwietnia, w Biszczy odbyły się zawody strzeleckie...

Wynajem maszyn czyszczących - oto co powinniśmy wiedzieć

Przemyślana ekspozycja, intuicyjna strona internetowa, wyszkoleni...

Fotografia ślubna: Jak uwiecznić wyjątkową chwilę?

Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Przygotowujemy...

Pszczelarz Kozacki wyróżniony tytułem „Marka Lubelskie”

Prowadzący działalność na terenie Gminy Łukowa Pszczelarz Kozacki...

Ogłoszenia