Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

90-lecie OSP Tokary (FOTO)

Dodał: red Data: 2018-05-06 22:36:27 (czytane: 3054)

Powołana dzięki determinacji i ofiarności społeczności lokalnej, w roku 1928, jednostka OSP przez lata wpisała się w życie społeczności Gminy Turobin. 6 maja br., świętowano jej jubileusz 90-lecia. Były wspomnienia tych, którzy już z tego świata odeszli, a pozostali swój ślad w jej historii oraz tych, którzy obecnie działają.

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, Biłgoraj

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, BiłgorajW jubileuszu uczestniczyli m. in. ks. Adam Puścizna proboszcz parafii w Otroczy, ks. kan. Władysław Trubicki proboszcz parafii w Turobinie i ks. Paweł Zdybel wikariusz parafii św. Antoniego w Lublinie oraz ks. Eugeniusz Ziajko proboszcz parafii w Hucie Józefów.

90_lecie_osp_tokary_1.JPG

Obecni byli także poseł Piotr Olszówka, Starosta Biłgorajski Kazimierz Paterak, zastępca Komenda Powiatowego PSP w Biłgoraju Mirosław Bury, radni Sejmiku Województwa Lubelskiego Zbigniew Podkański i Michał Mulawa, sekretarzem w Biurze Wojewody Lubelskiego Andrzej Szarlip, radny rady powiatu w Biłgoraju Andrzej Kozina, Przewodniczący Rady Gminy Turobin Stanisław Górny, Wójt Gminy Turobin Eugeniusz Krukowski oraz Prezes Zarządu Powiatowego Oddziału ZOSP w Biłgoraju, brygadier Mieczysław Skura.

90_lecie_osp_tokary_2.JPG

Jubileuszowe uroczystości rozpoczęły się od Mszy świętej sprawowanej w intencji strażaków ochotników, którzy w ciągu tych 90 lat odważnie służyli społeczności lokalnej i zabiegali o rozwój jednostki. Przed Mszą świętą, prowadzący uroczystość wiceprezes Zarządu Gminnego ZOSP RP, radny Gminny Turobin Paweł Jonasz przypomniał o dwojakim charakterze święta. -Dzisiaj wracamy do tragicznych wydarzeń, jakie miały miejsce tutaj 74 lata temu. Przez krwawe 3 dni - 22, 23 oraz 24 maja 1944 roku niemiecki okupant dokonywał nalotów oraz bombardowania tej ziemi niszcząc ludzkie życie oraz dobytek. Spotykamy się, aby uczcić także radosną rocznicę, to jest 90 lat od powstania OSP Tokary. Dawnym zwyczajem nasi ojcowie zwracali się swoją modlitwą z wiarą do Boga, nie tylko w czasach ucisku, ale i w chwilach wielkiej radości. Także i my rozpoczniemy nasze uroczystości od udziału w Mszy Świętej - mówił radny Jonasz.

pawel_jonasz.JPG

-Dzisiaj dziękujemy wszystkim strażakom, pamiętając w sposób szczególny o tych, którzy odeszli na wieczna służbę, za ich poświęcenie, gotowość, wolę służenia drugiemu człowiekowi. Strażak to człowiek mężny, gotowy ryzykować życiem i zdrowiem. Składamy Wam wyrazy najwyższego uznania i dziękujemy. Niech służba pod sztandarem św. Floriana będzie doceniana i przynosi Wam zadowolenie - mówił  ks. Eugeniusz Ziajko.

90_leci_osp_tokary.JPG

Życzenia i gratulacje składał zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Biłgoraju starszy brygadier Mirosław Bury oraz włodarz Gminy Goraj Eugeniusz Krukowski. -Wartość strażaków jest bezsporna i bardzo potrzebna, są gotowi do służby w każdym czasie, z narażeniem własnego życia i zdrowia czy to przy pożarze, czy przy wypadku, czy przy klęsce żywiołowej. Oni także w poszczególnych miejscowościach animują życie kulturalne i włączają się w wydarzenia ogólnogminne. Ich wkład w życie społeczności lokalnej jest nie do przecenienia - podkreślał Wójt Krukowski.

Reklama.

Życzenia strażakom z Tokar składał także poseł Piotr Olszówka oraz Prezes Zarządu Powiatowego Oddziału ZOSP w Biłgoraju, brygadier Mieczysław Skura. Z koli kulturoznawca, Andrzej Szarlip podkreśla, że strażacy nie tylko ratują ludzkie życie i mienie, ale również angażują się w życie miejscowości będąc jej spoiwem.

90_lecie_osp_tokary_3.JPG

Podczas uroczystości jubileuszowych, najbardziej zasłużeni strażacy zostali odznaczeni medalami za zasługi dla pożarnictwa, a także odznakami strażaka wzorowego oraz otrzymali nagrody za wysługę lat.

90_lecie_osp_tokary_4.JPG

Po życzenia od posła Olszówki, list od Wojewody Lubelskiego odczytał Andrzej Kozina.

/bilgoraj.com.pl/

Zdjęć w galerii: 99

Tagi: 90-lecie osp tokary   osp tokary jubileusz   gmina turobin   ochotnicza straż pożarna

Zobacz także

XIII Przegląd Poezji Recytowanej i Śpiewanej Osób Niepełnosprawnych „O Księżyc Twardowskiego” (FOTO)

Dodane: 2019-10-16 14:47 - Komentarze  (0)  czytane (214)

TAGI: o księżyc twardowskiego, warsztaty terapii zajeciowej w biszczy, gmina biszcza, niepełnosprawniKomentarze (3)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.204.227.250

ilona (2018-05-08 10:26:29)

ściema misiewiczów przelewa się bokami,mulawa sie pokazuje bo wybory a w azotach zarabia kika średnich krajowych za co?

do decydentów (2018-05-07 08:21:54)

Jak to fajnie wygląda. Były milicjant - radny powiatowy na wspólnej imprezie z przedstawicielami prawicy. Fajnie to wygląda na części nieoficjalnej.

uzależnieni od politykierstwa (2018-05-07 07:55:56)

Zastanawiam się co taki Szarlip, Kozina, Mulawa potrafią zrobić oprócz "ściemy" ?

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

więcej

Placówki artystyczne

Konkursy

Polecamy

Nieoficjalnie Beata Strzałka posłem Ziemi Biłgorajskiej

Osiem mandatów dla Prawa i Sprawiedliwościowy, dwa dla Koalicji...

Rekord frekwencji pobity. Będzie weekend powyborczy dla mieszkańców Biłgoraja

O ponad 1/5 więcej mieszkańców Biłgoraja poszło do urn wyborczych...

Wyniki wyborów do Sejmu RP w okręgu Nr 7 ze wszystkich obwodowych komisji wyborczych

Dane z 920 na 920 obwodowych komisji wyborczych (100%) w okręgu...

Ogłoszono przetarg na remont W835

W Biłgoraju podano informację o ogłoszeniu przetargu na realizację...

Biłgoraj. 80. rocznica wybuchu II wojny światowej (FOTO)

W Biłgoraju odbyły się powiatowe uroczystości związane z 80. rocznicą...

PSL domyka listy wyborcze. Z naszego Powiatu kandydować mają Genowefa Tokarska i Wiesław Różyński (AUDIO)

Polskie Stronnictwo Ludowe podpisało porozumienie z Kukiz15....

Ogłoszenia