Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

90-lecie OSP Tokary (FOTO)

Dodał: red Data: 2018-05-06 22:36:27 (czytane: 2921)

Powołana dzięki determinacji i ofiarności społeczności lokalnej, w roku 1928, jednostka OSP przez lata wpisała się w życie społeczności Gminy Turobin. 6 maja br., świętowano jej jubileusz 90-lecia. Były wspomnienia tych, którzy już z tego świata odeszli, a pozostali swój ślad w jej historii oraz tych, którzy obecnie działają.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolW jubileuszu uczestniczyli m. in. ks. Adam Puścizna proboszcz parafii w Otroczy, ks. kan. Władysław Trubicki proboszcz parafii w Turobinie i ks. Paweł Zdybel wikariusz parafii św. Antoniego w Lublinie oraz ks. Eugeniusz Ziajko proboszcz parafii w Hucie Józefów.

90_lecie_osp_tokary_1.JPG

Obecni byli także poseł Piotr Olszówka, Starosta Biłgorajski Kazimierz Paterak, zastępca Komenda Powiatowego PSP w Biłgoraju Mirosław Bury, radni Sejmiku Województwa Lubelskiego Zbigniew Podkański i Michał Mulawa, sekretarzem w Biurze Wojewody Lubelskiego Andrzej Szarlip, radny rady powiatu w Biłgoraju Andrzej Kozina, Przewodniczący Rady Gminy Turobin Stanisław Górny, Wójt Gminy Turobin Eugeniusz Krukowski oraz Prezes Zarządu Powiatowego Oddziału ZOSP w Biłgoraju, brygadier Mieczysław Skura.

90_lecie_osp_tokary_2.JPG

Jubileuszowe uroczystości rozpoczęły się od Mszy świętej sprawowanej w intencji strażaków ochotników, którzy w ciągu tych 90 lat odważnie służyli społeczności lokalnej i zabiegali o rozwój jednostki. Przed Mszą świętą, prowadzący uroczystość wiceprezes Zarządu Gminnego ZOSP RP, radny Gminny Turobin Paweł Jonasz przypomniał o dwojakim charakterze święta. -Dzisiaj wracamy do tragicznych wydarzeń, jakie miały miejsce tutaj 74 lata temu. Przez krwawe 3 dni - 22, 23 oraz 24 maja 1944 roku niemiecki okupant dokonywał nalotów oraz bombardowania tej ziemi niszcząc ludzkie życie oraz dobytek. Spotykamy się, aby uczcić także radosną rocznicę, to jest 90 lat od powstania OSP Tokary. Dawnym zwyczajem nasi ojcowie zwracali się swoją modlitwą z wiarą do Boga, nie tylko w czasach ucisku, ale i w chwilach wielkiej radości. Także i my rozpoczniemy nasze uroczystości od udziału w Mszy Świętej - mówił radny Jonasz.

pawel_jonasz.JPG

-Dzisiaj dziękujemy wszystkim strażakom, pamiętając w sposób szczególny o tych, którzy odeszli na wieczna służbę, za ich poświęcenie, gotowość, wolę służenia drugiemu człowiekowi. Strażak to człowiek mężny, gotowy ryzykować życiem i zdrowiem. Składamy Wam wyrazy najwyższego uznania i dziękujemy. Niech służba pod sztandarem św. Floriana będzie doceniana i przynosi Wam zadowolenie - mówił  ks. Eugeniusz Ziajko.

90_leci_osp_tokary.JPG

Życzenia i gratulacje składał zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Biłgoraju starszy brygadier Mirosław Bury oraz włodarz Gminy Goraj Eugeniusz Krukowski. -Wartość strażaków jest bezsporna i bardzo potrzebna, są gotowi do służby w każdym czasie, z narażeniem własnego życia i zdrowia czy to przy pożarze, czy przy wypadku, czy przy klęsce żywiołowej. Oni także w poszczególnych miejscowościach animują życie kulturalne i włączają się w wydarzenia ogólnogminne. Ich wkład w życie społeczności lokalnej jest nie do przecenienia - podkreślał Wójt Krukowski.

Reklama.

Życzenia strażakom z Tokar składał także poseł Piotr Olszówka oraz Prezes Zarządu Powiatowego Oddziału ZOSP w Biłgoraju, brygadier Mieczysław Skura. Z koli kulturoznawca, Andrzej Szarlip podkreśla, że strażacy nie tylko ratują ludzkie życie i mienie, ale również angażują się w życie miejscowości będąc jej spoiwem.

90_lecie_osp_tokary_3.JPG

Podczas uroczystości jubileuszowych, najbardziej zasłużeni strażacy zostali odznaczeni medalami za zasługi dla pożarnictwa, a także odznakami strażaka wzorowego oraz otrzymali nagrody za wysługę lat.

90_lecie_osp_tokary_4.JPG

Po życzenia od posła Olszówki, list od Wojewody Lubelskiego odczytał Andrzej Kozina.

/bilgoraj.com.pl/

Zdjęć w galerii: 99

Tagi: 90-lecie osp tokary   osp tokary jubileusz   gmina turobin   ochotnicza straż pożarna

Zobacz także

XXV Konkurs Piosenki Partyzanckiej

Dodane: 2019-07-10 07:07 - Komentarze  (0)  czytane (474)

TAGI: aleksandrów, festiwal pieśni partyzanckich, pieśni partyzanckie, kultura biłgorajKomentarze (3)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 34.229.24.100

ilona (2018-05-08 10:26:29)

ściema misiewiczów przelewa się bokami,mulawa sie pokazuje bo wybory a w azotach zarabia kika średnich krajowych za co?

do decydentów (2018-05-07 08:21:54)

Jak to fajnie wygląda. Były milicjant - radny powiatowy na wspólnej imprezie z przedstawicielami prawicy. Fajnie to wygląda na części nieoficjalnej.

uzależnieni od politykierstwa (2018-05-07 07:55:56)

Zastanawiam się co taki Szarlip, Kozina, Mulawa potrafią zrobić oprócz "ściemy" ?

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

więcej

Placówki artystyczne

Konkursy

Polecamy

Zawody powiatowe OSP (FOTO, VIDEO, WYNIKI)

Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP, Komenda Powiatowa Państwowej...

Rowerowa pielgrzymka dotarła na Jasną Górę (FOTO)

Zakończyła się VIII Biłgorajska Rowerowa Pielgrzymka na Jasną...

Wicepremier Jacek Sasin gościł dziś w Biłgoraju. Były rozmowy o szpitalu i drogach (FOTO)

Ze Starostą Biłgorajskim Andrzejem Szarlipem i etatowym członkiem...

Ruszają kolejne remonty dróg w Biłgoraju

W tym tygodniu w Biłgoraju przekazano placu budowy pod inwestycje...

Gęsi biłgorajskie trafiły do Soli

160 sztuk piskląt gęsi biłgorajskiej w tym tygodniu trafiło do Soli...

Walne Zgromadzenie w Spółdzielni Mieszkaniowej

W Spółdzielni Mieszkaniowej "Łada" w Biłgoraju, ruszyły Walne...

Ogłoszenia