Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

90-lecie OSP Tereszpol - Zaorenda (FOTO)

Dodał: red Data: 2017-05-14 16:37:54 (czytane: 3888)

14 maja br. druhowie OSP Tereszpol - Zaorenda i społeczność Gminy Tereszpol oraz zaproszeni goście świętowali jubileusz 90-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej. W jubileuszowych uroczystościach uczestniczyli druhowie strażacy z pozostałych jednostek OSP z terenu Gminy oraz przedstawiciel PSP w Biłgoraju.

SASS - usługi i materiały budowlane
www.sass-bilgoraj.pl,sass, usługi budowlane, materialy budowalne, kompleksowe usługi budowlane, roboty ziemne, odwodnienia terenu, transport samochodowy, usługi ślusarsko spawalnicze

ul. Zamojska 88. 23-400, Biłgoraj

RESTAURACJA PIZZERIA COUNTRY
www.country.bilgoraj.com.pl,pizzeria, pizza, Biłgoraj, w Biłgoraju, restauracja

ul Dąbrowskiego 6B. 23-400, BiłgorajŚwiętowanie jubileuszu rozpoczęło się od zbiórki druhów strażaków przy budynku Urzędu Gminy Tereszpol i uroczystego przemarszu przy akompaniamencie Strażackiej Orkiestry Dętej z Biszczy na Mszę świętą, która w intencji strażaków odprawiona została w kościele parafialnym Matki Bożej Częstochowskiej w Tereszpolu. Eucharystii przewodniczył ks. Antoni Gębala.

ksiadz_antoni_gebala.JPG


-W tym niedzielnym dniu gromadzimy się przy ołtarzu, by celebrować pamiątkę Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pana naszego Jezusa Chrystusa. Zechciejmy otworzyć serca na Boże Słowo, które usuw lęk, rodzi wiarę i nas umacnia. Bardzo serdecznie witam, przybyłych na tę Mszę świętą. W sposób szczególny witam przybyły strażaków, którzy w dniu dzisiejszym świętują jubileusz jednostki OSP Tereszpol - Zaorenda. Modlimy się w sposób szczególny o boże błogosławieństwo dla druhów strażaków i ich rodzin, pamiętamy także o zmarłych strażakach i tych wszystkich, którzy związani są z etosem strażackim. Prośmy nasze kierujemy do Miłosiernego Boga za pośrednictwem św. Floriana patrona strażaków - mówił podczas Eucharystii ks. Gębala.

90_lecie_osp_tereszpol_zaorenda.JPG


Po Mszy świętej jednostki OSP wraz z zaproszonymi gośćmi przeszli z parafialnego kościoła do remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Tereszpolu - Zaorenda, gdzie odbyła się uroczysta zbiórka z odegraniem hymnu narodowego i wciągnięcia na maszt flagi państwowe. Tutaj zebranych powitała Jacek Pawluk wójt Gminy Tereszpol. Wśród gości obecni byli poseł Agata Borowiec, etatowy członek Zarządu Powiatu Jarosław Lipiec, wójtowie gmin Biszcza i Obsza oraz asystent posła Piotra Olszówki - Łukasz Potocki. Komendę Powiatową PSP w Biłgoraju reprezentował brygadier Mirosław Bury, zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Biłgoraju.

Reklama.

-Ochotnicza Straż Pożarna w Tereszpolu - Zaorendzie założona została w 1927 roku przez Ordynację Zamojską. Pierwszymi założycielami ze strony mieszkańców wsi byli Antoni Wujec, Józef Wujec i Marcin Kiełbus. Wójtem Gminy w tym czasie był Marcin Kukiełka, a sekretarzem Ignacy Gumiela. Początkowo straż mieściła się w stodole Urzędu Gminy, a wyposażeniem jej była sikawka ręczna i kilka parcianych węży, sprzęt ten w 1934 roku został ufundowany przez Ordynację Zamojską - przypomniał, mówiąc o historii OSP, jej naczelnik Marek Wolanin.

marek_wolanin_osp_tereszpol_zaorenda.JPG


Po oficjalnym rozpoczęciu uroczystości i przedstawieniu rysu historycznego Ochotniczej Straży Pożarnej Tereszpol - Zaorenda, nastąpiło wręczenie odznaczeń druhom strażakom. Dokonali tego brygadier Mirosław Bury i Wójt Gminy Tereszpol Jacek Pawluk.

osp_tereszpol_zaorenda.JPG


Podczas uroczystości przewidziany był także czas na wystąpienia gości i odczytania adresów, jakie na ręce prezesa OSP w Terespolu - Zaorendzie - z okazji 90-lecia istnienia - wpłynęły. Podczas wystąpień podkreślano zaangażowanie i poświęcenie kolejnych pokoleń strażaków w walkę z żywiołami i wierność zawołaniu "Bogu na chwałę, ludziom na ratunek". Wspominano tych, którzy już odeszli na wieczną służbę oraz tych, którzy tworzyli i tworzą nadal jednostkę OSP w Tereszpolu - Zaorenda. Do zebranych druhów zwrócili się m. in. poseł Agata Borowiec, Łukasz Potocki, Andrzej Placek - Wójt Gminy Obsza, Zbigniew Pyczko - Wójt Gminy Biszcza, brygadier Mirosław Bury, Przewodniczący Rady Gminy Tereszpol Stanisław Sitarz i Wójt Gminy Tereszpol Jacek Pawluk.

jubileusz_osp_tereszpol_zaorenda.JPG


Okolicznościowe adresy na ręce prezesa OSP w Tereszpolu Zaorenda wysłała poseł Genowefa Tokarska i Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek. Uroczystości zakończyły się defiladą pododdziałów wystąpieniem artystycznym uczniów ze Szkoły Podstawowej w Tereszpolu Zaorendzie oraz wspólnym obiadem.

patronat_medialny_bilgorajcompl.jpg

Zdjęć w galerii: 111

Tagi: 90-lecie osp tereszpol zaorenda   jubileusz jednostki osp z tereszpola zaorenty   gmina tereszpol   osp gmina tereszpol

Zobacz także

'Biesiada literacka' Biłgorajskiego Towarzystwa Literackiego

Dodane: 2017-11-19 17:34 - Komentarze  (0)  czytane (68)

TAGI: biesiada literacka, biłgorajskie towarzystwo literackie, marek szubiak, konkurs o łabedzie pióroKomentarze (5)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.224.168.206

observe (2017-05-15 16:38:26)

Napisałem, że to coś w czerwonym wygląda jak pasztet i zaraz mój komentarz zniknął ... cenzura działa. Czyżby w takim stroju liczyła, że już na mszy będą tańce??

(2017-05-15 09:36:56)

Szarfa związkowa w poczcie sztandarowym powinna być przez prawe ramię...
Z pocztu flagowego NIE występuje się do odznaczenia, odznaczający powinni sami podejść...
Buty i pasy w pocztach (przynajmniej Ci którzy świętują)...
Prowadzący pluton i uroczystości... tak samo ...
CAŁKOWICIE KŁANIA SIĘ CEREMONIAŁ ... (jest na stronie ZOSPRP)
WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO z okazji jubileuszu !!!
POZDRAWIAM <<<*

(2017-05-14 20:04:17)

Pawluk kiedyś wielki przyjaciel Olszówki a teraz? To prawda że Pawluk zatrudnił dziennikarkę z gazety NOWa w gminie? Jeśli tak to w jakim celu?

Ewe (2017-05-14 19:08:28)

Borowiec niech uda się do biłgorajskich butików. Tam doradzą jej panie jak należy ubierać się stosownie do uroczystości. Ubrała się jak...widać.

hipokryzja totalna (2017-05-14 17:14:49)

PSL był w koalicji 8 lat i nic nie wywalczył dla Strażaków ,,OSP,,

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

RESTAURACJA PIZZERIA COUNTRY

ul Dąbrowskiego 6B, 23-400 Biłgoraj

Restauracja Prestiż - wesela, komunie, bankiety, przyjęcia okolicznościowe

ul. Janowska 43, 23-450 Goraj

więcej

Placówki artystyczne

Konkursy

Wejściówki na Monster truck

Polecamy

Moc dobra, czyli XVI 'Dzień Jesiennego Liścia' (FOTO, VIDEO)

W tym roku w Biłgoraju odbyło się już po raz szesnasty, wydarzenie...

200 harcerzy na biwaku w Księżpolu (FOTO)

Blisko 200 harcerzy ZHR, przyjechało do Księżpola, by wziąć udział...

Budowlanka druga, a Powiat trzeci w województwie

10 listopada br. w Chełmie odbyło się wojewódzkie podsumowanie...

Legenda pożegnała się z Ładą Biłgoraj

Kiedy był szkoleniowcem biało - niebieskich, zespół rozegrał...

'Noś odblaski, bądź widoczny' - akcja posła Piotra Olszówki (FOTO)

6 listopada br. w Zespole Szkół w Soli, poseł Piotr Olszówka...

Biłgorajski PiS przygotowuje się do wyboru władz m. in. powiatowych

W Biłgorajskim PiS-ie trwają przygotowania do wyborów władz powiatowych,...

Ogłoszenia