Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

„Odnaleźć sens życia w rodzinie z dzieckiem niepełnosprawnym”

Dodał: red Data: 2019-07-01 17:23:21 (czytane: 1135)

To tytuł projektu realizowanego w ramach programu „Lubelskie Lokalnie – Mikrodotacje FIO 3”. Już w sobotę, 6 lipca odbędzie się pierwsze spotkanie z tego cyklu - będą to warsztaty motywacyjne z Aleksandrą Utracką-Skoczeń - autorką książki „Tak Cię kocham”.Reklama.

Psychologowie twierdzą, że wiadomość o niepełnosprawności dziecka można porównać do śmierci kogoś bliskiego. Rodzice przechodzą przez poszczególne etapy żałoby - od zaprzeczenia, szoku, przez targowanie, depresję, aż po akceptację. Jakość życia w rodzinie z dzieckiem z niepełnosprawnością zależy od tempa przejścia przez wymienionych 5 faz – często jednak rodzice tkwią w zaprzeczeniu lub nie potrafią wyjść z depresji, do tego dochodzi stres związany z wychowaniem dziecka z dysfunkcją - badania pokazują, że jest on porównywalny nawet do stresu pourazowego żołnierzy powracających z wojny.

Niewątpliwie rodzice dzieci niepełnosprawnych potrzebują dużego wsparcia psychologicznego często też lekarskiego. W Polsce też sytuację utrudnia obowiązujące prawo, stanowiące, iż opiekunowie, którzy ze względu na niepełnosprawność dziecka zrezygnowali z zatrudnienia na pełnym etacie i pobierają świadczenie pielęgnacyjne, nie mogą podjąć pracy – nawet na pół etatu, czy zlecenie, przez co są odcięci od życia społecznego, kontaktów z innymi ludźmi, a ich świat zamyka się wokół domu oraz opieki nad chorym dzieckiem.

warsztaty.jpg

-Im dłużej działamy w tym środowisku, tym mocniej zauważamy, że nie tylko dzieci niepełnosprawne wymagają wsparcia ale także ich rodzice. Stąd też pomysł projektu „Odnaleźć sens życia w rodzinie z dzieckiem niepełnosprawnym - mówi Elżbieta Jargieło - Frąk, sekretarz zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Rodzin z Dzieckiem Niepełnosprawnym w Biłgoraju.

Pierwszym działaniem będą warsztaty z Aleksandrą Utracką - Skoczeń – mamą Tosi z autyzmem i mózgowym porażeniem dziecięcym, autorką książki „Tak Cię kocham”, w której w sposób do bólu szczery opisała swoją drogę przejścia przez okres żałoby aż po akceptację bycia rodzicem niepełnosprawnego dziecka i odnalezienie radości życia. Szanuj siebie, pokochaj siebie - to główne przesłanie warsztatów, które prowadzi Aleksandra Utracką - Skoczeń.

Spotkanie ma charakter otwarty, zaproszone są szczególnie rodziny dzieci niepełnosprawnych, ale także wszystkie osoby, którym bliska jest ta tematyka – psychologowie, pedagodzy, terapeuci. Odbędzie się ono 6 lipca w sobotę w godzinach 9.00 – 13:00 w Auli Franciszkańskiej przy parafii św. Marii Magdaleny w Biłgoraju (ul. Krzeszowska 1). Warsztaty realizowane są w ramach projektu pt. „Odnaleźć radość życia w rodzinie z dzieckiem niepełnosprawnym” z programu „Lubelskie Lokalnie - Mikrodotacje FIO 3” finansowanego ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

/red./

Tagi: stowarzyszenie na rzecz rodzin z dzieckiem niepełn   warsztaty motywacyjne   sens życia w rodzinie   osoby niepełnosprawne

Zobacz także

Biłgoraj. Zbiórka zabawek dla dzieci z Oddziału Onkologicznego

Dodane: 2019-10-30 20:19 - Komentarze  (0)  czytane (991)

TAGI: zbiórka zabawek, oddział onkologiczny w lublinie, dzieci, pomocKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 35.175.191.72

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Tanecznie dla Niepodległej

XXIV Festiwal Pieśni Patriotycznej i Legionowej

Szkoła do hymnu - I LO im. ONZ

Szkoła do hymnu - RCEZ

Otwarcie parku rolkarza

30-lecie Chóru Męskiego "Klucz" z Majdanu Starego

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Koncert w hołdzie partyzantom (FOTO, VIDEO)

Koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego zakończył uroczystości obchodów 75. rocznicy mordu polskich partyzantów...