Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

„Błogosławieństwo” - odpowiednie nastrojenie...

Dodał: red Data: 2019-02-16 23:30:03 (czytane: 949)

Jezus pokazuje swoim słuchaczom drogę do zbawienia, wiecznego szczęścia z Bogiem. Przypomina, że nie tylko istnieją te powierzchowne radości, których możemy doświadczyć w tych dniach karnawału, ferii, ale istnieje także ta głębsza błogość, której możemy doświadczyć przyjmując Boże zbawienie.

Biuro Rachunkowe BIURGAW Jan Gawda - rozliczenia podatkowe, księgowość, doradztwo, podatki
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, Biłgoraj

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolReklama.

Słowa Ewangelii według świętego Łukasza (Łk 6, 17. 20 - 26):
Jezus zeszedł z dwunastoma Apostołami na dół i zatrzymał się na równinie. Był tam duży poczet Jego uczniów i wielkie mnóstwo ludu z całej Judei i z Jerozolimy oraz z wybrzeża Tyru i Sydonu.
A On podniósł oczy na swoich uczniów i mówił:
„Błogosławieni jesteście wy, ubodzy, albowiem do was należy królestwo Boże.
Błogosławieni wy, którzy teraz głodujecie, albowiem będziecie nasyceni.
Błogosławieni wy, którzy teraz płaczecie, albowiem śmiać się będziecie.
Błogosławieni będziecie, gdy ludzie was znienawidzą i gdy was wyłączą spośród siebie, gdy zelżą was i z powodu Syna Człowieczego podadzą w pogardę wasze imię jako niecne: cieszcie się i radujcie w owym dniu, bo wielka jest wasza nagroda w niebie. Tak samo bowiem przodkowie ich czynili prorokom.
Natomiast biada wam, bogaczom, bo odebraliście już pociechę waszą.
Biada wam, którzy teraz jesteście syci, albowiem głód cierpieć będziecie.
Biada wam, którzy się teraz śmiejecie, albowiem smucić się i płakać będziecie.
Biada wam, gdy wszyscy ludzie chwalić was będą. Tak samo bowiem ojcowie ich czynili fałszywym prorokom”.

blogoslawieni.JPG

Komentarz do Ewangelii:
Dziś słuchamy fragmentu z Ewangelii według świętego Łukasza, którą możemy nazwać „Mowy na równinie”. Mowę tę wygłosił Jezus wobec wielkiego tłumu i swoich uczniów. Pod wieloma względami odpowiada „Kazaniu na Górze”, które zapisał święty Mateusz w swojej Ewangelii.

Jezus kieruje „błogosławieństwa” i „biada” do tych, którzy idą za Nim, a szczególnie do Swoich uczniów. Ci, którzy poszli naprawdę za Jezusem i odnaleźli wiarę w Syna Bożego, wypełniają błogosławieństwa Jezusa. Są to tylko cztery „wskazówki” dla tych, którzy przyjmują Królestwo Boże, słuchają Słowa Bożego. To właśnie ich zapewnia Jezus - „wielka jest wasza nagroda w niebie”. Nie tyle obiecuje ziemskie szczęście i dobrobyt, lecz wieczne szczęście w niebie z Bogiem. Ta nagroda jest darem od Boga dla wszystkich, którzy wierzą w Niego i kochają Go z całego serca.

Najwyraźniej Jezus pokazuje swoim słuchaczom drogę do zbawienia, wiecznego szczęścia z Bogiem. Przypomina, że nie tylko istnieją te powierzchowne radości, których możemy doświadczyć w tych dniach karnawału, ferii, ale istnieje także ta głębsza błogość, której możemy doświadczyć przyjmując Boże zbawienie. Słowo „błogosławiony” wyraża czystą, nieskażoną radość, która nie podlega regułom upływu czasu, gdyż nie może być odebrana tym, którzy należą już do Królestwa Niebieskiego. Oczywiście, my tutaj na ziemi czasami doświadczamy przedsmaku tego szczęścia, które Bóg chce nam dać. A jednak mówiąc o prawdziwym szczęściu musimy powiedzieć „ani oko nie widziało, ani ucho nie słyszało, ani serce człowieka nie zdołało pojąć, jak wielkie rzeczy przygotował Bóg tym, którzy Go miłują”.

Innymi słowy oznacza to, że nie możemy zdobyć błogosławieństwa, do którego Bóg nas zaprasza. Ono jest i pozostanie darem, który możemy przyjąć. Jednakże na akceptację tej łaski możemy i powinniśmy się przygotować. Nawet możemy „zaaranżować” całą sytuację, gdyż tak cenny dar nie jest nam narzucony, ale dociera tylko do tego, kto oczekuje go z całego serca.

Możemy zatem zrozumieć kontrast pomiędzy „błogosławieństwami” i „biada”. Bóg nie chce nikomu wyrządzać krzywdy, ale człowieka dotyczy „biada”, kiedy nie jest gotowy otworzyć się na łaskę. Od nas zależy, jak sobie poradzimy z naszą wolnością, co zrobimy czy zdecydujemy się na życie z Bogiem w wiecznym błogosławieństwie, czy na wieczną śmierć i potępienie w oddzieleniu od Boga.

Słowa Pisma Świętego wzywają nas do decyzji i przekazuje zbawienne przypomnienie: jesteśmy zaproszeni do naśladowania Bożego powołania, do całkowitego zaufania Mu i do czynienia dobra. Wszystko, co Jezus oferuje i do czego nas zaprasza, to przyjęcie odpowiedniej postawy wewnętrznej. Chodzi o dobre nastawienie serca, które przynosi owoce w odpowiednim czasie, po części już w tym ziemskim czasie, zaś jeszcze bardziej w wieczności. My również jesteśmy zaproszeni do podążania ścieżką błogosławieństw, aby na zawsze uwielbiać Boga w chórze błogosławionych w niebie. Szukajmy zwycięstwa i nagrody od Boga, które są trwałe i przynoszą życie wieczne.

/ks. Sławomir Korona/

Tagi: komentarz do ewangelii   ks. sławomir korona   błogosławieni   kościół katolicki

Zobacz także

Pożegnanie z nutą nadziei

Dodane: 2019-05-25 22:12 - Komentarze  (1)  czytane (161)

TAGI: komentarz do ewangelii, ks. sławomir korona, kościół katolicki, biłgorajKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.91.41.87

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

"Spontaniczna Motomajówka" czyli kilkuset motocyklistów na ulicach Biłgoraja

Driftingowe Rozpoczęcie Sezonu 2019

"Zwycięska Polska". Koncert patriotyczny Jana Pietrzaka

Misterium Męki Pańskiej - Biłgoraj 2019

XVI Międzyprzedszkolny Festiwal

79. rocznica zbrodni katyńskiej

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Sprzątanie w domu vs dziecko w domu

Porządki w domu są nieodłącznym elementem życia rodzinnego. Czasami sprzątanie może łączyć, innym razem znów dzielić. Każdy ma wiele...