Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

“Patriotycznie w Smólsku”

Dodał: red Data: 2019-06-07 11:47:09 (czytane: 957)

Pomysł na projekt obywatelski pn. "Polska dawniej i dziś" jest wynikiem wspólnej pracy pięciorga aktywnych osób ze społeczności lokalnej Smólska Jolanty Nizio, Anny Osuch, Marty Cudziło, Beaty Glinianowicz oraz Marty Skwarek – uczestników projektu „Ja - obywatel!”.

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, BiłgorajReklama.

-Chcieliśmy zachęcić młodzież do poznawania korzeni, poznawania tradycji i kultury, pielęgnowania patriotyzmu poprzez pokazanie ginących zawodów - podkreśla Barbara Wojciechowska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Smólsku Dużym. Blisko czterdzieści godzin edukacji w postaci: szkoleń i spotkań na coachingach, to czas jaki aktywne mieszkanki Smólska i okolic poświęciły na zorganizowanie projektu obywatelskiego pn.: „Polska dawniej i dziś”. Realizacja projektu została podzielona na kilka etapów. Ostateczny jej kształt został zaakceptowany przez grupę projektową podczas spotkania coachingowego.

Powstał plan promocji projektu, rozpoczęto rekrutację oraz opracowano plan i scenariusz wyjazdu do Łążka Garncarskiego oraz Janowa Lubelskiego. W Łążku Garncarskim młodzi ludzie podziwiali blisko stuletni dom, stare piece do wypalania naczyń oraz pokazy tradycyjnego rzemiosła - lepienia garnków z gliny. Sami też wzięli udział w warsztatach wykonywania naczyń z gliny, po których każdy zabrał własnoręcznie wykonany wytwór. W Janowie Lubelskim uczestnicy wyjazdu odwiedzili „Zoom Natury”, gdzie w laboratoriach wiedzy zdobywali informacje m.in. z przyrody, historii naturalnej, gatunków znajdujących się pod ochroną. Poznali zasady aerodynamiki i zobaczyli niezwykłe zjawiska atmosferyczne.

-Zobaczyłem jak wygląda mlecz pod mikroskopem. Najbardziej podobała mi się ściana odgłosów ptaków - podkreśla uczestnik, Michał Solak. -Można było zobaczyć egzotyczne i niespotykane na co dzień zwierzęta np. gatunek ryby, która jest na wymarciu - opowiada Dominik Gura, i dodaje: -Ciekawe były również warsztaty lepienia garnków z gliny.

zoom_natury.JPG

Wyjazd ten był połączeniem tradycji z nowoczesnością. W przerwie pomiędzy zwiedzaniem  uczestnicy aktywnie relaksowali się na Otwartej Strefie Aktywności. Sympatyczna atmosfera zaowocowała planem kolejnych podobnych wydarzeń. Projekt rozbudził aktywność obywatelską i patriotyczną wśród młodszych mieszkańców Smólska, pokazał że można w sposób atrakcyjny przekazać wiedzę o historii i tradycji. 

Projekt "Ja - obywatel!" jest realizowany przez Fundację Bliżej Pasji w partnerstwie z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Biłgoraju. Projekt jest współfinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

/red./

Tagi: ja - obywatel   fundacja bliżej pasji   szkoła w smólsku   oświata biłgoraj

Zobacz także

Warsztaty rolkowe (FOTO)

Dodane: 2020-07-06 18:25 - Komentarze  (0)  czytane (407)

TAGI: warsztaty rolkowe, fun rolki & fit, osir biłgoraj, ośrodek sportu i rekreacjiKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.236.97.49

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Kursy językowe

więcej

Kursy prawa jazdy

więcej

Kursy i szkolenia

Ogłoszenia