Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

81. rocznica bitwy pod Banachami (FOTO)

Dodał: red Data: 2020-09-21 20:21:16 (czytane: 992)

Mieszkańcy Lubelszczyzny i Podkarpacia w lesie koło Banach na granicy województw, uczcili żołnierzy Wojska Polskiego, którzy w połowie września 1939 roku, polegli w obronie Ojczyzny. Przed 81 lat toczyły się w okolicach Biłgoraja walki o miasto i osłanianie wycofywania się polskich armii.

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, BiłgorajChodzi o armie "Kraków" i "Lublin", które przez Biłgoraj wycofywały się na wschód, by po przegrupowaniu na tzw. przedmurzu rumuńskim, ruszyć do kontrofensywy przeciw Niemcom. Z historii wiemy, że obie polskie armie i inne oddziały rozbite zostały przez wojska niemiecki pod Tomaszowem Lubelskim. W okolicach Banach, polscy żołnierze zginęli w wyniku ostrzału lotniczego i walk zaczepnych z oddziałami niemieckimi. -To byli młodzi ludzie, którzy na szali walki o wolną Polskę i w obronie jej granic postawili własne życie. Dziś my za tą ofiarę odpłacamy im pamięcią, wdzięcznością i modlitwą oraz dbaniem o to, by miejsce ich potyczki, śmierci i spoczynku doczesnych szczątek było godnie upamiętnione. To nasz moralny i obywatelski obowiązek. Przez te uroczystości chcemy także trafić do młodego pokolenia - podkreśla Krzysztof Kisza, wójt gminy Harasiuki.

-Głoszenie prawdy historycznej jest ważne szczególnie w obecnych czasach - zaznacza z kolie przewodniczący Rady Powiatu Niżańskiego, Sylwester Daśko. Jak zaznacza, dziś relatywizuje się fakty i zaciera historię. -Próbuje się nam wmówić, że tak na prawdę nie było wojny tylko jakaś walka o pokój, że to my tą wojnę sprowokowaliśmy. Z kolei ze wschodu idzie postsowiecka narracja, że 17 września 1939 roku i późniejsze działania ZSRR to było wyzwalanie narodów Ukrainy i Białorusi. Jesteśmy tutaj by stać po stronie prawdy, by nie zamieniono miejscami ofiar z katami. By młodzież wiedziała o bohaterstwie naszych żołnierzy - dodaje.

banachy_uroczystosc.JPG

-Stoimy nad grobami ludzi, którzy pokazali, że są wartości za które warto walczyć i warto zginąć. Dziś, to co duchowe spychane jest na dalszy plan. Mówi się o kulcie ciała o korzystaniu o używaniu życia. A cmentarze mówią, zatrzymaj się chwilę, są w życiu wartości, ideały, idee które nie powinny pójść w zapomnienie. Tymi wartościami są miłość do Ojczyzny czyli patriotyzm, umiłowanie wolności, poświęcenie, miłość bliźniego. Te miejsca przypominają nam także o naszych obowiązkach i wdzięczności. Mamy piękną historię, która jest naszą dumą narodową, bo pełna jest przykładów męstwa i heroizmu - zauważa z kolei proboszcz parafii Stary Bidaczów, Rudolf Karaś.

Na uroczystości złożyła się Msza święta oraz złożenie kwiatów na grobach polskich żołnierzy.  Ceremoniał wojskowy, przygotował 16 batalion saperów i 3 batalion inżynieryjny w Nisku. Na wydarzeniu obecni byli także harcerze z Harasiuki i mieszkańcy regionu.

Uroczystości odbyły się 20 września br.

/bilgoraj.com.pl/

Reklama.

Zdjęć w galerii: 50

Tagi: bitwa o biłgoraj   bitwa pod banachami   uroczystości patriotyczne   ii wojna światowa

Zobacz także

Europoseł Hetman otworzył w Biłgoraju biuro

Dodane: 2020-10-27 21:15 - Komentarze  (0)  czytane (278)

TAGI: krzysztof hetman, europoseł, polskie stronnictwo ludowe, biłgorajKomentarze (2)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 34.236.245.255

Kazimierz (2020-09-24 10:31:56)

Kiedyś na tym cmentarzu były krzyże. Teraz po odnowieniu zastosowano tablice z jakimś stylizowanym niby krzyżem (na pierwszy rzut przypominający jakieś obramowanie). Dlaczego nie odnowiono mogił z zastosowaniem prawdziwych krzyży, jak to było w pierwotnej formie.

s (2020-09-23 17:42:12)

Wójt nazywa się Kiszka.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Koncert zakończył warsztaty muzyczne

Biłgoraj uczcił ofiary sowieckiej agresji na Polskę

Powiatowe święto plonów

I Przegląd Zespołów Obrzędowych Powiatu Biłgorajskiego

Przygotowanie szkół powiatowych do nowego roku szkolnego w stanie epidemii

Pokazy wyszkolenia kawaleryjskiego

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Koronawirusa na Lubeszczyźnie. Dane na koniec września 2020 roku

Jak wygląda sytuacja związana z epidemia korowanirusa na Lubelszczyźnie, ile osób jest zarażonych, ile ozdrowiało. Publikujemy najnowsze...