Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

80. rocznica bitwy o Biłgoraj. Konferencja historyczna (FOTO)

Dodał: red Data: 2019-09-17 09:55:18 (czytane: 1245)

Konferencja historyczna na temat bitwy o Biłgoraj z promocją książki wydanej przez BTR „Nad Tanwią i Ładą”, zakończyła obchody 80. rocznicy walk w mieście Armii Kraków z niemieckim najeźdźca. Konferencja odbyła się w Bibliotece Pedagogicznej i poprzedzona została Mszą świętą celebrowaną w sanktuarium w Puszczy Solskiej.

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, BiłgorajOrganizatorem konferencji było Biłgorajskie Towarzystwo Regionalne. Otworzył ją prezes Piotr Flor, który powitał gości i zachęcił do dyskusji na temat znaczenia i konsekwencji bitwy. Jak podkreślał 16 września i dni poprzedzające moment kulminacyjny bitwy o Biłgoraj, były najtragiczniejszymi w historii Miasta. -Dokładnie 80 lat temu, podczas wojny obronnej II Rzeczypospolitej doszło w rejonie Biłgoraja do szeregu starć zbrojnych armii Wojska Polskiego z niemieckim najeźdźcą, zakończoną niemal całodzienną bitwą o nasze Miasto, a także leżącą w jej sąsiedztwie wieś Puszcza Solska. Jak krwawe były to walki, niech świadczy fakt, iż Biłgoraj wyszedł z nich zniszczony w 80% i był uznany za jeden z najbardziej zrujnowanych ośrodków miejskich na Lubelszczyźnie - mówił do zebranych. Przedstawił także krótki referat na temat walk na terenie Biłgoraja i sąsiednich miejscowości.

konferencja_btr.JPG

Okolicznościowe referaty wygłosili także historycy, dr Dorota Skakuj i dr Adam Balicki oraz prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Rejon Biłgoraj Tomasz Książek. Dorota Skakuj mówił o miejscach pamięci i grobach żołnierzy Wojska Polskiego, którzy polegli podczas walk o Biłgoraj i walk na linii Tanwi. Przybliżyła nekropolie, pomniki i mogiły zbiorowe i groby indywidualne, w których spoczywają "żołnierze września". Adam Balicki mówił o dopełnieniu bitwy o Biłgoraj, jakimi były dwie bitwy pod Tomaszowem Lubelskim, gdzie polskie oddziały zostały rozbite, a dowództwo musiało podpisać kapitulację. Z kolei Tomasz Książek, przedstawił działania związane z sowiecką agresją na Polskę, która 17 września 1939 roku, zadała walczącym w obronie kraju Wojskom Polskim "cios w plecy".

konferencja.JPG

Dopełnieniem konferencji, było zaprezentowanie przez Piotra Kupczaka, regionalistę i członka Biłgorajskiego Towarzystwa Regionalnego najnowszego numery rocznika „Nad Tanwią i Ładą”. W dużej mierze publikacja poświęcona została 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Znalazły się takim także materiały związane z lokalną historią i okresem II wojny światowej.

/bilgoraj.com.pl/

Reklama.

Zdjęć w galerii: 19

Tagi: 80 rocznica bitwy o biłgoraj   biłgoraj   konferencja historyczna   historia

Zobacz także

Tłusty czwartek pod znakiem pączków

Dodane: 2020-02-20 11:38 - Komentarze  (1)  czytane (184)

TAGI: tłusty czawartek, zapusty, wielki post, pączkiKomentarze (3)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 35.175.113.29

kanclerz (2019-09-18 18:58:16)

a u stacha krowy ryczą w gospodarstwie , heniu zaprzestał być parobkiem

Resortowe dzieci są wszędzie. (2019-09-18 13:04:00)

Na razie siadają w tylnym rzędzie.

xyz (2019-09-17 20:08:53)

Nie ma to jak Henio wśród towarzyszy.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

więcej

Placówki artystyczne

Studniówka "Budowlanki" 2020 (FOTO, VIDEO)

Uczniowie klas maturalnych Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju bawili się dziś na balu studniówkowym. Tradycyjnie wydarzenie rozpoczęło się od podziękowań i oficjalnych wystąpień oraz staropolskiego poloneza. Następnie przy muzyce DJ-ów, uczestnicy bawili się do białego rana. więcej»

Konkursy

Polecamy

Bal przedszkolaków z "Dwójki" (FOTO)

Przedszkolaki, uczęszczające na ulicę Przemysłową, do Filii Samorządowego...

Nowy Zarząd Oddziału Rejonowego PCK w Biłgoraju

17 lutego br., odbył się zjazd sprawozdawczo - wyborczy Polskiego...

Studniówka uczniów ZSZiO (FOTO, VIDEO)

Uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju,...

Eko - walentynki. Młodzież rozdawała sadzonki drzew i rozmawiała o ekologii (FOTO)

Młodzież z biłgorajskich szkół średnich, skupiona w PCK Biłgoraj...

Fotografia ślubna: Jak uwiecznić wyjątkową chwilę?

Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Przygotowujemy...

Domowe bajgle w Biłgoraju

Domowe, świeże bajgle, wzorowane na dawnej kuchni żydowskiej,...

Ogłoszenia