Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

80. rocznica bitwy o Biłgoraj. Konferencja historyczna (FOTO)

Dodał: red Data: 2019-09-17 09:55:18 (czytane: 956)

Konferencja historyczna na temat bitwy o Biłgoraj z promocją książki wydanej przez BTR „Nad Tanwią i Ładą”, zakończyła obchody 80. rocznicy walk w mieście Armii Kraków z niemieckim najeźdźca. Konferencja odbyła się w Bibliotece Pedagogicznej i poprzedzona została Mszą świętą celebrowaną w sanktuarium w Puszczy Solskiej.Organizatorem konferencji było Biłgorajskie Towarzystwo Regionalne. Otworzył ją prezes Piotr Flor, który powitał gości i zachęcił do dyskusji na temat znaczenia i konsekwencji bitwy. Jak podkreślał 16 września i dni poprzedzające moment kulminacyjny bitwy o Biłgoraj, były najtragiczniejszymi w historii Miasta. -Dokładnie 80 lat temu, podczas wojny obronnej II Rzeczypospolitej doszło w rejonie Biłgoraja do szeregu starć zbrojnych armii Wojska Polskiego z niemieckim najeźdźcą, zakończoną niemal całodzienną bitwą o nasze Miasto, a także leżącą w jej sąsiedztwie wieś Puszcza Solska. Jak krwawe były to walki, niech świadczy fakt, iż Biłgoraj wyszedł z nich zniszczony w 80% i był uznany za jeden z najbardziej zrujnowanych ośrodków miejskich na Lubelszczyźnie - mówił do zebranych. Przedstawił także krótki referat na temat walk na terenie Biłgoraja i sąsiednich miejscowości.

konferencja_btr.JPG

Okolicznościowe referaty wygłosili także historycy, dr Dorota Skakuj i dr Adam Balicki oraz prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Rejon Biłgoraj Tomasz Książek. Dorota Skakuj mówił o miejscach pamięci i grobach żołnierzy Wojska Polskiego, którzy polegli podczas walk o Biłgoraj i walk na linii Tanwi. Przybliżyła nekropolie, pomniki i mogiły zbiorowe i groby indywidualne, w których spoczywają "żołnierze września". Adam Balicki mówił o dopełnieniu bitwy o Biłgoraj, jakimi były dwie bitwy pod Tomaszowem Lubelskim, gdzie polskie oddziały zostały rozbite, a dowództwo musiało podpisać kapitulację. Z kolei Tomasz Książek, przedstawił działania związane z sowiecką agresją na Polskę, która 17 września 1939 roku, zadała walczącym w obronie kraju Wojskom Polskim "cios w plecy".

konferencja.JPG

Dopełnieniem konferencji, było zaprezentowanie przez Piotra Kupczaka, regionalistę i członka Biłgorajskiego Towarzystwa Regionalnego najnowszego numery rocznika „Nad Tanwią i Ładą”. W dużej mierze publikacja poświęcona została 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Znalazły się takim także materiały związane z lokalną historią i okresem II wojny światowej.

/bilgoraj.com.pl/

Reklama.

Zdjęć w galerii: 19

Tagi: 80 rocznica bitwy o biłgoraj   biłgoraj   konferencja historyczna   historia

Zobacz także

XVI Biłgorajski Przegląd Twórczości Muzyczno - Teatralnej Osób Niepełnosprawnych (FOTO)

Dodane: 2019-10-18 17:50 - Komentarze  (0)  czytane (204)

TAGI: przegląd twóczości teatralno - muzycznej, wtz biłgoraj, osoby niepełnosprawne, twórczość osób niepełnosprawnychKomentarze (3)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.204.48.40

kanclerz (2019-09-18 18:58:16)

a u stacha krowy ryczą w gospodarstwie , heniu zaprzestał być parobkiem

Resortowe dzieci są wszędzie. (2019-09-18 13:04:00)

Na razie siadają w tylnym rzędzie.

xyz (2019-09-17 20:08:53)

Nie ma to jak Henio wśród towarzyszy.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

więcej

Placówki artystyczne

Konkursy

Polecamy

XIII Przegląd Poezji Recytowanej i Śpiewanej Osób Niepełnosprawnych „O Księżyc Twardowskiego” (FOTO)

XIII Przegląd Poezji Recytowanej i Śpiewanej Osób Niepełnosprawnych...

Potrącenie rowerzystki w Bukowinie

Policjanci biłgorajskiej Komendy ustalają i wyjaśniają wszystkie...

Rekord frekwencji pobity. Będzie weekend powyborczy dla mieszkańców Biłgoraja

O ponad 1/5 więcej mieszkańców Biłgoraja poszło do urn wyborczych...

Biłgoraj. 80. rocznica wybuchu II wojny światowej (FOTO)

W Biłgoraju odbyły się powiatowe uroczystości związane z 80. rocznicą...

PSL domyka listy wyborcze. Z naszego Powiatu kandydować mają Genowefa Tokarska i Wiesław Różyński (AUDIO)

Polskie Stronnictwo Ludowe podpisało porozumienie z Kukiz15....

Domowe bajgle w Biłgoraju

Domowe, świeże bajgle, wzorowane na dawnej kuchni żydowskiej,...

Ogłoszenia