Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

80-lecie I Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ w Biłgoraju (FOTO, AUDIO)

Dodał: red Data: 2017-10-07 17:08:55 (czytane: 6898)

7 października br. w Biłgoraju odbyły się uroczystości 80-lecia I Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ w Biłgoraju. Uroczystości jubileuszowe zgromadziły ponad 300 osób, w tym byłych i obecnych pracowników, absolwentów oraz zaproszonych gości reprezentujących m. in. Sejm RP, MON czy Lubelskie Kuratorium Oświaty.

Biuro Rachunkowe BIURGAW Jan Gawda - rozliczenia podatkowe, księgowość, doradztwo, podatki
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, Biłgoraj

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolŚwiętowanie rozpoczęło się od uroczystej Mszy świętej, sprawowanej w kościele parafialnym św. Jerzego w Biłgoraju. Głównym celebransem Eucharystii, odprawianej w intencji społeczności szkoły i za dusze osób zmarłych związanych z placówką, był ks. profesor Jan Śrutwa, emerytowany biskup Diecezji Zamojsko - Lubaczowskiej. W koncelebrze wspólnie modlili się księża, których edukacyjna droga związana była z biłgorajskim Liceum.

ksiadz_stanislaw_budzynski.JPG

-Niezwykły to dzień dla naszej Szkoły, dla jej absolwentów. Bardzo serdecznie witam i pozdrawiam zgromadzonych na dzisiejszej uroczystości dziękczynnej, na Eucharystii sprawowanej pod przewodnictwem ks. biskupa Jana Śrutwy. Jesteśmy świątyni, która przez 80-lat jest "kościołem szkolnym" z niezapomnianymi prefektami, którzy przez lata tu posługiwali. Od 33 lat ta świątynia jest także kościołem parafialnym. Bardzo serdecznie witam ks. biskupa, kapłanów absolwentów naszej szkoły. Ta Msza święta rozpoczyna nasze radosne świętowanie. Dziękujemy za lata, które przeżyliśmy za ludzi, których Bóg postawił na naszej drodze. Prosimy by Bóg błogosławił całej szkole, by błogosławił naszą pracę i wysiłki - mówił we wstępie do Eucharystii ks. Stanisław Budzyński.

biskup_jan_srutwa.JPG

O znaczeniu dziękczynienia we wstępie do wspólnej modlitwy mówił biskup Jan Śrutwa: -Na nasze dziękczynienie składa się kilka motywów, to przede wszystkim wyrażenie wdzięczności za wszystkie łaski i wszelkie dobro jakie stało się naszym udziałem w ciągu tych 80-lat, drugi motyw to przeproszenie za błędy i niedociągnięcia, trzeci to spojrzenie w przyszłość, która jest nam dana. Zaczynając tę Mszę świętą przepraszajmy Pana Boga za wszystkie nasze grzechy, byśmy mogli godnie sprawować tę szczególną Najświętszą Ofiarę. Okolicznościową homilię, nawiązującą do historii szkoły, jej misji i wpływu na społeczność lokalną wygłosił ks. Stanisław Góra absolwent biłgorajskiego Liceum. Przypomniał - nawiązując do słów św. Jana Pawła II wypowiedzianych na KUL w Lublinie - iż placówka winna służyć prawdzie. Jeśli służy prawdzie - służysz wolności, wyzwalaniu człowieka i Narodu; służysz życiu.

80_lecie_onz_bilgoraj.JPG

Po Mszy świętej dalsza część uroczystości odbyła się w auli szkoły, tu zgromadzili się wszyscy, którzy przybyli na jubileusz, obok emerytowanych i obecnych pracowników Liceum, obecni byli także zaproszeni goście. Wszystkich przywitał dyrektor Marian Klecha. Wśród zebranych byli: posłowie Genowefa Tokarska i Agata Borowiec, Lubelski Kurator Oświaty Teresa Misiuk, Małgorzata Herbich z sekretariatu Generalnego Polskiego Komitetu ds. UNESCO, major Andrzej Skubisz ze Sztabu Generalnego WP, major Stanisław Maziarczyk z Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych, podpułkownik Grzegorz Grobla dowódca 16. Tczewskiego Batalionu Saperów z Niska, pułkownik Wiesław Szczygielski z WAT, profesor Halina Buszkowska prorektor UP w Lublinie, przedstawiciele władz samorządowych oraz goście m. in. z Niemiec. Dyrektor przypomniał także historię placówki i przywołał pedagogów i byłych dyrektorów szkoły. Więcej o historii biłgorajskiego Liceum mogą Państwo przeczytać w wywiadzie, jaki z okazji jubileuszu przeprowadziliśmy z dyrektorem szkoły: 80-lecie biłgorajskiego Liceum Ogólnokształcącego.

marian_klecha.JPG

-Nasze Liceum jest szkołą pokoleniową, w której naukę pobierali rodzice, dzieci i uczą się wnuki. Na przestrzeni 80 lat szkoła wykształciła ponad 13 tys. absolwentów - ludzi świata nauki, medycyny, humanistów, inżynierów, nauczycieli, polityków,duchownych przedsiębiorców. Działalność dydaktyczno - wychowawcza naszej szkoły została uwieńczona wieloma sukcesami w olimpiadach i konkursach. O dobrej pracy placówki świadczą także prestiżowe tytuły. To wszystko nie byłoby możliwe bez wsparcia organu nadzorującego i organu prowadzącego szkołę. Składam serdeczne podziękowania nauczycielom naszej szyło, uczniom, rodzicom, pracownikom obsługi i administracji, którzy całym sercem oddają się pracy, tworzą nowoczesną szkołę, podejmują się trudnych wyzwań by sprostać współczesnemu światu. Dzięki wspólnej pracy możemy być dumni, że jesteśmy nauczycielami, uczniami absolwentami Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ - mówił Marian Klecha. Dyrektor poprosił także zebranych by wspólnie z nim - minutą ciszy uczcili te osoby związane ze szkołą, które już odeszły z tego świata.

Reklama.

Po przemówieniu dyrektora szkoły, głos zabrali zaproszeni goście. Swymi przemyśleniami związanymi z praca placówki na przestrzeni lat dzieliła się jako pierwsza poseł Genowefa Tokarska. Mówiła: -Drodzy jubilaci, tym określeniem chce objąć wszystkich, który oświata związała się z tą szkołą. W sposób szczególny pragnę pozdrowić wszystkich nauczycieli, pedagogów, dyrektorów, którzy pracowali w ciągu tych 80 lat w naszej szkole. Dzięki ich zaangażowaniu możemy powiedzieć, że nasza szkoła zawsze była zawsze dobra szkołą w Regionie. Dziś pracują nauczyciele i uczniowie w pięknym budynku, który ogromadza kolejne pokolenie. Pragnę serdecznie pozdrowić wszystkich, wszystkiego dobrego na dalsze lata, przede wszystkim tego prymu w Regionie.

genowefa_tokarska.JPG

Poseł Agata Borowiec, także absolwentka ONZ-tu podkreślała rolę i znaczenie nauczycieli: -Spotkanie w tej szkole, na tej uroczystości to wspaniała chwila. To jest moja szkoła, serdecznie pozdrawiam wszystkich nauczycieli, całe grono pedagogiczne i dziękuję za to, że objęliście nas rzetelną pracą i poświęceniem. Rozszerzała ona nasze horyzonty i rozwój każdego z uczniów. Wybory tej szkoły, był moim osobistym dobrym wyborem. W imieniu posła Piotra Olszówki na uroczystości obecny był Łukasz Potocki, w imieniu parlamentarzysty mówił: -Z okazji 80-lecia istnienia I Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ w Biłgoraju, składam na ręce pana dyrektora najserdeczniejsze życzenia całemu gronu pedagogicznemu oraz wszystkim pracownikom i uczniom. Życzę Państwu spokojnej, owocnej pracy i dalszych sukcesów dydaktycznych. Pragnę również wszystkim Państwu podziękować za dotychczasową pracę na rzecz szkoły oraz za wysiłek jaki Państwo codziennie wkładacie w rzetelne wychowanie młodzieży.

teresa_misiuk.JPG

Podczas uroczystości głos zabrała także Teresa Misiuk. -Jan Paweł II powiedział, iż, największym bogactwem narodu są jego światli obywatele. Chcę zatem życzyć wszystkim państwu, a przede wszystkim absolwentom, aby to dzisiejsze spotkanie było również radosne, jak czas, który w tej szkole spędziliście. Obecnym uczniom życzę, abyście po latach z taką samą radością wracali do swojej szkoły, jak wasi starsi koledzy. Jestem przekonana, że przed państwem jeszcze bardzo wiele równie imponujących i wartościowych lat, czego gorąco życzę - mówiła Lubelski Kurator Oświaty. Okoliczny dyplom w imieniu Wojewoda Lubelskiego dyrekcji placówki przekazał Andrzej Kozina. Wojewoda Lubelski napisał w nim m. in. -Gratuluję konsekwentnie prowadzonego, spójnego programu edukacji, kultywowania dobrych tradycji polskiej oświaty, dbałości o stałe odnoszenie jakości kształcenia, a także inspirowania uczniów do zdobywania i pogłębiania wiedzy. Cieszę się, że dostrzegacie państwo potencjał młodych ludzi, rozwijacie ich talenty i pasje, wychowujecie w szacunku do historii, narodu i państwa, a także kształtujecie postawy obywatelskie i patriotyczne, aktywność społeczną, troskę o środowisko naturalne i pomnażanie dóbr narodowych.

janusz_roslan.JPG

Głos zabrali także przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, uczelni wyższych, które patronują placówce, samorządowcy, w tym Starosta Biłgorajski Kazimierz Paterak. On także z Przewodniczącym Rady Powiatu wręczył nauczycielom placówki wyróżnienia za wzorową pracę. Były także nagrody Kuratora i Ministra Edukacji Narodowej. Swymi wspomnieniami dzieli się także absolwenci szkoły, w tym Burmistrz Miasta Biłgoraj Janusz Rosłan, posłuchaj:

Część artystyczna zakończyła oficjalną część uroczystości. Jej dopełnieniem było zwiedzanie szkoły, w tym możliwość zapoznania się z materiałami archiwalnymi, osiągnięciami placówki oraz pomocami dydaktycznymi. Jubileusz zakończył się balem absolwenta.

/bilgoraj.com.pl/

Zdjęć w galerii: 160

Tagi: 80-lecie lo im. onz   licuem ogólnokształcące im. onz w biłgoraju   jubileusz liceum w biłgoraju   80-leie onz biłgoraj

Zobacz także

Powiatowe zmagania dzieci i młodzieży w tenisie stołowym drużynowym (WYNIKI)

Dodane: 2019-01-21 11:59 - Komentarze  (0)  czytane (293)

TAGI: tenis stołowy, igrzyska dzieci i młodzieży, sport szkolny, biłgorajKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.83.93.85

absolwent (2017-10-09 09:53:40)

Uroczystość na miarę najlepszej w mieście szkoły. Gdyby jeszcze niektórzy oficjele trochę mniej "mędzili" ... (tę część męczącą, chociaż wiadomo, że niezbędną przy takich obchodach uratował Rosłan - obudził i ożywił trochę publikę). A okolicznościowa akademia w wykonaniu uczniów - po prostu REWELACJA!

gość (2017-10-08 22:35:00)

przepięknie przygotowana uroczystość, aż miło było być częścią tego wydarzenia

(2017-10-08 15:16:54)

Miło, że jesteśmy absolwentami tej szkoły. Jubileusz świetnie zorganizowany. Szacunek.

hje, hje, hje (2017-10-08 10:40:22)

Można by powiedzieć: śmiętanka!!!

Silk (2017-10-08 07:53:57)

O ja cię! Cała "elyta" naszego miasta w jednym miejscu się zebrała... :(I)

(2017-10-07 18:38:46)

Szału nie ma

absolwet (2017-10-07 18:21:52)

fantastyczna uroczystość, pięknie przygotowana i przeprowadzona, warto wracać do naszej szkoły

uczeń (2017-10-07 17:33:56)

to teraz Klecha na emeryturę!

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Kursy językowe

więcej

Kursy prawa jazdy

Ośrodek Szkolenia Kierowców LUIS

ul. Lubelska 7 IIp, 23-400 Biłgoraj

więcej

Kursy i szkolenia

Ogłoszenia