Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

79. rocznica sowieckiej agresji na Polskę (FOTO, VIDEO)

Dodał: red Data: 2018-09-17 18:22:09 (czytane: 2448)

Pod Krzyżem Katyńskim, na części wojskowej cmentarza przy ulicy Lubelskiej w Biłgoraju odbyły się uroczystości poświęcone ofiarom sowieckiej agresji na Polskę z września 1939 roku i zbrodniczych działań podejmowanych przez rosyjskiego okupanta po tym czasie.

Biuro Rachunkowe BIURGAW Jan Gawda - rozliczenia podatkowe, księgowość, doradztwo, podatki
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, BiłgorajOrganizatorem rocznicowych obchodów było Starostwo Powiatowe w Biłgoraju i Zespół Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących. Uroczystości rozpoczęły się od celebracji Mszy świętej, sprawowanej w intencji Ojczyzny i za poległych w jej obronie. Modlitwie przewodniczył ks Józef Flis proboszcz parafii pw. Św. Jana Pawła II w Biłgoraju. W koncelebrze znalazł się także ks. Stanisław Budzyński, proboszcz parafii św. Jerzego w Biłgoraju.

uroczystosci_katynskie_bilgoraj_1.JPG

-Ojczyźnie, Polsce potrzeba zgody, wzajemnego szacunku Polaków, zakopania podziałów. Dla Polski powinna być wspólna praca, bo Polska jest największym dobrem po Bogu. W naszym życiu musimy być ludźmi wiary, dobrymi synami Ojczyzny, którzy jej służą i ją rozwijają. Odpowiedzialność za Polskę spoczywa na każdym z nas, musimy się z niej wywiązywać w tych zadaniach i miejscach,gdzie postawiło nas życie. Tylko w ten sposób przyczynimy się do jej rozwoju i uświęcenia - mówił w okolicznościowej homilii ks. Flis.

uroczystosci_katynskie_bilgoraj_2.JPG

Dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju, Stanisław Sitarz, jako współorganizator wydarzenia przypomniał, że wrzesień, to miesiąc szczególny dla Polski, dla naszej pamięci historycznej i tożsamości narodowej. Przypomniał, że to czas niezwykle dramatycznych wydarzeń, które rozegrały się w naszym kraju pod koniec lat 30. XX wieku. -1 września 1939 roku armia Niemiecka napadła na naszą Ojczyznę. W ten sposób rozpoczęła się II wojna światowa. Gdy w całej Polsce trwały zaciekłe walki z niemieckim agresorem, 17 września 1939roku nadszedł kolejny cios. Armia Czerwona na rozkaz Józefa Stalina napadła ze wschodu na naszą Ojczyznę. Nasz Naród znalazł się w kleszczach wrogich mocarstw. Dziś wspominając ofiary tych zbrodniczych napaści gromadzimy się pod Krzyżem Katyńskim, by oddać hołd naszym przodkom, którzy bohatersko stanęli w obronie Polski, Jej wolności i suwerenności - podkreślał Stanisław Sitarz.

uroczystosci_katynskie_bilgoraj_3.JPG

Dopełnieniem wystąpienia dyrektora ZSBiO, była akademia przygotowana przez młodzież i nauczycieli "Budowlanki". W programie artystycznym znalazły się piosenki i teksty ze wspomnień rodzin, których bliscy bliscy zostali zamordowani w Katyniu, Charkowie, Miednoje czy Starobielsku, na mocy decyzji najwyższych władz Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich zawartej w tajnej uchwale Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 roku (tzw. decyzja katyńska).

uroczystosci_katynskie_bilgoraj_4.JPG

Dopełnieniem przypomnienia historycznych wydarzeń okresu II wojny światowej i modlitwę za poległych, dopełniło złożenie - przez przedstawicieli władz, organizacji i społeczności - wiązanek kwiatów i zapalenie znicze pod Krzyżem Katyńskim.

-Wydarzenia z września 1939 roku dały początek wielkiej tragedii, która rozgrywała się w różnych miejscach naszej Ojczyzny, a masowo w obozach śmierci, w łagrach i miejscach,których symbolem stał się Katyń. Wspominając dziś, tych którzy zapłacili największą ofiarę i mając w poszanowaniu  pamięć historyczną co dzień budować musimy przyszłość Polski i Jej siłę. Możliwe będzie to, gdy w Ojczyźnie panuje zgoda, a każdy według swych talentów pracuje i poświęca się jej dobru - podsumował uroczystość Starosta Kazimierz Paterak.

/bilgoraj.com.pl/

Reklama.

Zdjęć w galerii: 187

Tagi: sowiecka agresja na polskę   79. rocznica sowieckiej agresji na polskę   uroczystości katyńskie   biłgoraj

Zobacz także

Wotum zaufania i absolutorium dla Burmistrza Frampola

Dodane: 2019-06-22 16:40 - Komentarze  (0)  czytane (596)

TAGI: absolutorium, burmistrz frampola, gmina frampol, wotum zaufania dla burmistrza frampolaKomentarze (6)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.212.243.191

do poniżej (2018-09-18 15:50:42)

Eeee... tam, marna prowokacja! Nikt teraz Maryjana nie traktuje poważnie.

(2018-09-17 21:33:59)

Jagusiewicz super. Dziekujemy

Swój (2018-09-17 21:17:27)

Piękna uroczystość i piękne fotki.

Do s (2018-09-17 21:14:46)

To....to nie do pana tylko do zdjecia. Jest dużo więcej zdjęć np. z naszą młodzieżą. Proszę obejrzeć..

s (2018-09-17 20:19:44)

Jak można o człowieku napisać "to". A czy ty w ogóle wiesz co ten człowiek przeszedł za komuny? Wiesz jak był dręczony przez SB-eków?

Ups (2018-09-17 19:45:05)

Redaktorze Czemu takie czołowe zdjęcie pokazujesz z tym panem z dziwną miną. Czy nie było tam młodzieży których warto promować i wychwalać a nie to.....

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Koncert chwały na podsumowanie Uroczystości Bożego Ciała

"Spontaniczna Motomajówka" czyli kilkuset motocyklistów na ulicach Biłgoraja

Driftingowe Rozpoczęcie Sezonu 2019

"Zwycięska Polska". Koncert patriotyczny Jana Pietrzaka

Misterium Męki Pańskiej - Biłgoraj 2019

XVI Międzyprzedszkolny Festiwal

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Największa inwestycja energetyczna na Lubelszczyźnie

Jeszcze w tym roku w Grupie Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S. A. wybrany zostanie Generalny Realizator Inwestycji pn. „Budowa...