Wiadomości - Aktualności
79. rocznica powstania Armii Krajowej (FOTO, AUDIO)
Dodał: red Data: 2021-02-12 12:26:12 (czytane: 2462)
Z udziałem środowisk kombatanckich, pocztów sztandarowych, przedstawicieli Sejmu RP, władz samorządowych powiatu biłgorajskiego oraz miasta i gminy Biłgoraj oraz młodzieży szkolnej i mieszkańców Biłgoraja, odbyły się dziś uroczystości religijno - patriotyczne 79. rocznicy powstania Armii Krajowej.
P.H.U. AUTO-HENPOL Henryk Cios, nauka jazdy, kasacja pojazdów, sprzedaż części, Biłgoraj
Korczów 46. 23-400 Biłgoraj, Biłgoraj
14 lutego 1942 roku, na mocy rozkazu Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych generała Władysława Sikorskiego utworzono Związek Walki Zbrojnej przemianowany został w Armię Krajową. -Armia Krajowa była zbrojnym ramieniem Polskiego Państwa Podziemnego. AK działała na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, okupowanej przez Niemcy i ZSRR. Amię Krajową określa się także jako Siły Zbrojne w Kraju, była ona integralną częścią Polskich Sił Zbrojnych, podporządkowaną Naczelnemu Wodzowi. Jeśli chodzi o powiat biłgorajski, to działania konspiracyjne podjęte zostały jeszcze jesienią 1939 roku. Z czasem skupiły się w działalności Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich. W obu przypadkach była to głownie działalność konspiracyjna i partyzancka. Na podkreślanie zasługuje fakt, że był to w naszym regionie ruch masowy, jak podają źródła, nie ma na Ziemi Biłgorajskiej rodziny, która by w walkę niepodległościową nie była zaangażowana Niemcy od samego poczatku czuli czuli zagrożenie, a walce partyzanckiej sprzyjał nie tylko teren i jego znajomość przez żołnierzy AK ale i wsparcie ze strony ludności i społeczeństwa. Były takie tereny jak choćby "Rzeczpospolita Józefowska", gdzie partyzanci sprawowali władzę, Powstanie Zamojskie spowodowało przerwanie niemieckich pacyfikacji i wysiedleń południa Lubelszczyzny. Te wszystkie działania wymagały nie tylko mobilizacji i przygotowania militarnego ale także zaplecza społecznego - podkreśla dr Adam Balicki, dyrektor ZSZiO w Biłgoraju, współorganizator biłgorajskich uroczystości.
79. rocznica powstania Armii Krajowej w Biłgoraju rozpoczęła się od Mszy świętej w intencji Ojczyzny, którą w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny sprawował ks. kanonik Jerzy Kołtun.
-Dla chrześcijan, najwyższą formą oddania czci Panu Bogu jest Msza święta. Dlatego gromadzi się w naszej świątyni, by się modlić, dziękować, przepraszać i prosić. Dziś w sposób szczególny w duchu modlitwy pamiętamy o Armii Krajowej, chcemy dziękować Dobremu Bogu, za tych wszystkich ludzi, którzy ruszyli by bronić Ojczyzny, by bronić tego co w narodzie najcenniejsze święte - mówił podczas Eucharystii kapłan.
O działalności AK, a w sposób szczególny o osobie i oddziale porucznika Józef Stegliński ps. „Cord”, mówił Tomasz Książek, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Rejon Biłgoraj. Posłuchaj:
-Jest to nasz obowiązek by pamiętać o tamtych trudnych dla naszego narodu czasach, ale jednocześnie bohaterskich, pokazujących, że Polacy na okupację i niewolę nigdy się nie godzą. Wspominamy dziś bohaterów Armii Krajowej, szczególnie tych związanych z Ziemią Biłgorajską, tych,którzy tutaj przelewali krew i dawali świadectwo umiłowania Polsce. Od lat organizujemy te uroczystości, organizatorem głównym jest nasza placówka, Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju przy wsparciu środowiska ŚZŻAK. Chcemy tę historię i pamięć przekazywać kolejnym pokoleniom. Ideały żołnierzy AK leżą u podstaw wolnego i suwerennego kraju, w jakim dziś nam przyszło żyć - musimy o tym pamiętać, musimy za to być wdzięczni - mówi starosta Andrzej Szarlip.
Podczas uroczystości, głos zabrał także Sławomir Zawiślak, prezes ŚZŻAK Oddział Zamość. Mówił on m. in. o publikacjach książkowych, jakie jego środowisko wydaje, w tym o wznowieniu dzieł Zygmunta Klukowskiego.
Uczestnicy uroczystości, w tym posłowie Beata Strzałka i Sławomir Zawiślak, starosta biłgorajski Andrzej Szarlip, wiceburmistrz Biłgoraja Jarosław Bondyra, zastępca wójta gminy Biłgoraj Wojciech Dziduch, sekretarz Miasta Biłgoraj Bogdan Kowali, przedstawiciele ŚZŻAK oraz przedstawiciele ZSZiO w Biłgoraju, złoży kwiaty przy tablicy upamiętniającej żołnierzy AK oraz pomniku poświęconym oddziałom 9. Pułku Piechoty legionów Armii Krajowej Ziemi Zamojskiej Obwodu Biłgorajskiego. Na 79 rocznicę utworzenia Armii Krajowej, specjalny montaż słowno muzyczny przygotowali uczniowie ZSZiO, obejżeć możecie go państwo >>TUTAJ<<
/bilgoraj.com.pl/
Reklama.
Tagi: 79. rocznica powstania armii krajowej armia krajowa rejon biłgoraj uroczystości patrotyczne światowy związek żołnierzy armii krajowej
Komentarze (15)
Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.236.228.250
- Senat Stanów Zjednoczonych zagłosował przeciw impeachmentowi byłego prezydenta Donalda Trumpa. Tuż po ogłoszeniu tej decyzji polityk wydał oświadczenie w którym przyznał, że dla niego jest to "koniec polowania na czarownice", a ruch społeczny, jaki zainicjował, "dopiero się zaczyna" - podaje rmf24.pl
57 senatorów zagłosowało za, zaś 43 przeciwko impeachmentowi Trumpa. Aby uzyskać zgodę na impeachment, wymagana była większość dwóch trzecich głosów. Trump więc może w przyszłości ubiegać się ponownie o prezydenturę.
To Trump jest pierwszym przypadkiem w historii, gdy polityk poddawany był procedurze impeachmentu dwukrotnie. Pierwszy raz też zdarzyło się, że siedmiu senatorów z partii sądzonego polityka zagłosowało przeciwko niemu.
Krótko po głosowaniu opublikowano oświadczenie Donalda Trumpa, w którym polityk podziękował prawnikom za to, że pomogli mu obronić prawdę.
- Nasz historyczny, patriotyczny i piękny ruch, by ponownie uczynić Amerykę wielką, dopiero się rozpoczął. W nadchodzących miesiącach mam wiele wam do przekazania - zapowiedział były prezydent USA Donald Trump.
pytam ponownie (2021-02-14 09:45:07)
Czy dyrektor PSSE w Biłgoraju zadziała w sprawie Schodzińskiego ???
bez maseczek (2021-02-14 09:16:13)
Jak to mówią "złego diabli nie wezmą"
Rząd jasno nakazał noszenie maseczek, dlaczego jego zwolennicy (sic!) lekceważą tę decyzję. Ponadto mamy czas chętnie uczestniczylibyśmy w uroczystości, ale ze względu na pewną osobę, która (delikatnie mówiąc) nie potrafiła szanować mjr Mazura - niestety nie możemy. Poczekamy.
Smutne (2021-02-13 09:31:57)
Działacze biłgorajskiego koła, macie "oczy szeroko zamknięte"
Opolski poseł na Sejm Janusz Kowalski (Solidarna Polska) przed tygodniem zaapelował o usunięcie niemieckich nazw miejscowości na stacjach PKP w województwie opolskim. Mniejszość niemiecka i Ruch Autonomii Śląska sprzeciwiają się pomysłowi Kowalskiego, twierdząc, że nie ma podstaw prawnych do takiego działania. - Dziś zagrożeniem dla kulturowego i historycznego dziedzictwa regionu jest polski nacjonalizm, który przemawia przez ministra Kowalskiego – napisali w oświadczeniu przedstawiciele RAŚ .
Bardzo dobrze, że głosił, jego rozległa wiedza naukowa po to jest, żeby wygłaszać historyczne przemówienia.
Arbuz (2021-02-12 17:57:58)
Balicki też niedawno głosił w Kraśniku na konwencji PSL .
ciekawy (2021-02-12 17:47:51)
A gdzie Maryjan i jego chorągiewki???
pytam (2021-02-12 16:45:50)
Dlaczego Schodziński bez maseczki. Co na to biłgorajski sanepid ?
Dobijanie klasy średniej
Pod pretekstem epidemii, zwanej niesłusznie pandemią, rząd wprowadził lockdown, początkowo na dwa tygodnie, następnie przesuwał coraz dalej termin, aż okazało się, że mamy już 100 dni zamknięcia gospodarki. A dotyczy ono przede wszystkim małych i średnich przedsiębiorstw. Dodajmy polskich firm. Żadne lockdowny nie obejmują zagranicznych sieci handlowych czy produkcyjnych. To trzeba podkreślić. Tzw. tarcze nie wyrównują strat ponoszonych przez polski drobny kapitał, zresztą niektórych firm czy branż w ogóle nie obejmuje. W tej sytuacji coraz więcej właścicieli zaczęło, wbrew zakazom otwierać swoje zakłady – restauracje, bary, kluby fitness, siłownie, hotele, itd.
Dla nich, to kwestia życia lub śmierci, niekiedy w sensie dosłownym. Co bardzo ważne, stoją za nimi wyroki sądowe, stwierdzające, iż lockdown stanowi bezprawie, ponieważ zakaz prowadzenia działalności gospodarczej można wprowadzić tylko drogą ustawową (nie mocą zarządzeń, jak czyni rząd) i to w sytuacji wprowadzenia jednego ze stanów nadzwyczajnych, np. stanu klęski żywiołowej lub stanu wyjątkowego.
Nawiasem mówiąc, warszawski Sąd Administracyjny uznał przymus noszenia maseczek również za bezprawny. Rządu jednak nie obchodzi prawo. Na wieść o „buncie” firm, w ostatnim tygodniu stycznia podczas narady MSWiA postanowiono rozprawić się z rozparzonymi właścicielami, nasyłając na nich inspekcje sanepidu oraz kontrole straży pożarnej, a jak się okazało później, również i policję.
Do najbardziej brutalnej akcji policyjnej doszło w Rybniku, gdzie interwencja została przeprowadzona z użyciem gazu i to w pomieszczeniu zamkniętym, nie mówiąc już o bezpardonowym wyrzucaniu klientów dyskoteki „Face to face”. Sprawa ta jest już dobrze znana z relacji zamieszczanych w YouTube, toteż nie będę jej szczegółowo opisywał.
Powstaje pytanie: skąd bierze się ten wręcz ośli upór władz, skoro wskaźniki zarażeń i przypadków śmiertelnych wcale nie są wysokie. Część polityków, politologów czy publicystów szuka powodów w niekompetencji. Inni upatrują przyczyny w bezmyślnym naśladowaniu rozwiązań niemieckich.
Nie wykluczam do końca obu tych poglądów. uważam wszak, że istnieją dwie główne przyczyny prześladowania polskich właścicieli. Pierwsza – splantowanie polskich firm ma stworzyć swobodne miejsce dla zagranicznych korporacji. Druga – dopasowanie gospodarki do nadchodzącego kapitalizmu inkluzywnego. Przecież premier jest silnie powiązany ze światem banksterskim oraz uczestniczy pilnie w posiedzeniach ŚFE w Davos. Nie obchodzą go nic a nic interesy polskie, czego dał dowód sprzedając w Brukseli polską suwerenność. Zresztą przy współudziale Jarosława Kaczyńskiego.
xx (2021-02-12 14:17:36)
A p Schodzinskiego maseczka nie obowiązuje???/
wołyniak (2021-02-12 13:21:16)
A gdzie armia była na Wołyniu ?. Może jakiś referat na ten temat ?.