Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

78. rocznica wydarzeń w Bramie Korchowskiej (FOTO, AUDIO)

Dodał: red Data: 2017-09-24 15:32:15 (czytane: 2178)

Stało sie już tradycją, że co roku w ostatnią niedzielę września mieszkańcy Tarnogrodu spotykają się przy pomniku w Bramie Korchowskiej, by upamiętnić wydarzenia, które się tak rozegrały we wrześniu 1939 roku. W ramach rocznicowych obchodów sprawowana jest Msza święta oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolW ten sposób mieszkańcy Gminy Tarnogród i zaproszeni goście oddają hołd ofiarom tamtych tragicznych wrześniowych dnia. W tym roku uroczystości towarzyszyła asysta 24 Pułku Piechoty Garnizonu Jarosław, harcerzy i Tarnogrodzkiej Orkiestry Dętej. Obecni byli także przedstawiciele rodzin mieszkańców Tarnogrodu zamordowanych w Katyniu, Związku Kombatantów i Związków Inwalidów Wojennych, Dzieci Zamojszczyzny i delegacje władz samorządowych.

brama_korchowska__1_.JPG

Uroczystości rozpoczęła uroczysta Msza święta, której przewodniczył ks. Jerzy Tworek. -Naszą wspólną, solidarną modlitwą, pragniemy podczas tej Mszy świętej ogarnąć naszą Ojczyznę Polskę, tych którzy za wolność Polski oddali życie. W sposób szczególny pragniemy ogarnąć żołnierzy 14 Dywizji Piechoty Armii Poznań, a także mieszkańców naszego Miasta wziętych do niewoli, a następnie straconych w Katyniu. Wierzymy, że ofiara ich życia była miła Bogu. Z całego serca chce wszystkich uczestników tej Eucharystii powitać - mówił podczas Mszy świętej dziekan Dekanatu Tarnogród.

brama_korchowska__3_.JPG

Posłuchaj okolicznościowej homilii:

Rys historyczny wydarzeń, które przed 78-laty dokonały się na obrzeżach Tarnogrodu w Bramie Korchowskiej, przedstawił Janusz Skubisz.

brama_korchowska__2_.JPG

-Ciąg faktów historycznych związanych z agresja Rosji Sowieckiej na rzeczpospolita walczącą z wojskami III Rzeszy wpisane jest i nasze miasto, a idea upamiętnienia tych wydarzeń, dotarła do Tarnogrodu w roku 1996, z Puławskiego Towarzystwa Tradycji Narodowych. Wówczas to postanowiono ufundować pomnik poświęcony pamięci jeńców wojennych, oficerów i podchorążych wziętych w Tarnogrodzie do niewoli przez armię czerwona 28 września 1939 roku. Całe wydarzenie, którego pamięć czcimy wydarzyło się w Bramie Korchowskiej, tam żołnierze bolszewickiej armii czerwonej rozbroili i wzięli do niewoli około 40 oficerów i podchorążych oddziału zapasowego 14 Dywizji Piechoty Armii Poznań, którą dowodził major Adam Solski - zaznaczył dyrektor Publicznego Gimnazjum w Tarnogrodzie. Major Solski podobnie jak 4,5 tys. polskich oficerów został uwięziony w Obozie w Kozielsku, a następnie zamordowany w "Lesie Katyńskim".

Reklama.

Wszyscy wzięci do niewoli oficerowie Wojska Polskiego zostali zamordowani w Katyniu w kwietniu i maju 1940 roku przez radzieckie NKWD. Na "liście katyńskiej", wśród tysiąca nazwisk znajdują się także nazwiska osób związanych bezpośrednio z Tarnogrodem, w tym major Kazimierz Kraczkiewicz, podporucznik Edmund Seroka, porucznik Arkadiusz Koźmiński oraz starszy posterunkowy Feliks Radomski.

brama_korchowska__4_.JPG

Po Mszy świętej uczestnicy przeszli z kościoła pod Pomnik w Bramie Korchowskiej, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze ku czci pomordowanych obrońców Ojczyzny. Głos zabrali generał Jan Rybak i pułkownik Stanisław Maciąga. Uczestnikom za obecność dziękował Burmistrz Tarnogrodu. Dzisiejsza uroczystość to wspaniała lekcja patriotyzmu i historii. Wszystkim Państwu dziękuję za obecność i pamięć o wydarzeniach sprzed 78-laty. Nasza historia ma takie momenty, także w Bramie Korchowskiej byli mieszkańcy, którzy sowietów witali kwiatami. Dzis także w imię "obrony" prosi się o braterską pomoc. Dziś walka odbywa się na innych frontach: ekonomicznych i politycznych. Wyciągajmy z tego wnioski, temu służą także takie uroczystości - podkreślał Eugeniusz Stróż.


/bilgoraj.com.pl/

Zdjęć w galerii: 87

Tagi: rocznica wydarzeń w bramie korchowskiej   gmina tarnogród   ii wojna swiatowa   uroczystości patriotyczne

Zobacz także

XXII Koncert Kolęd we Frampolu (FOTO, VIDEO)

Dodane: 2020-01-19 16:01 - Komentarze  (1)  czytane (1074)

TAGI: koncert kolęd, chóry ziemi biłgorajskie, gmina frampol, powiatowe kolędowanieKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.227.2.246

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Poszukiwania stajenki z Jackiem Kaczmarskim

XXII Koncert Kolęd we Frampolu

Koncert Laureatów Festiwalu "Gaudium"

Studniówka ZSL - 2020

Kolędy w wykonaniu scholi Kanaan

Opłatek władz Powiatu Biłgorajskiego

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Uwaga Wnioskodawcy ruszył nabór wniosków!

Osoby niepełnosprawne zainteresowane uzyskaniem dofinansowania nauki na poziomie wyższym w ramach  Programu „Aktywny Samorząd” ...