Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

78. rocznica powołania Armii Krajowej. Uroczystości powiatowe w Biłgoraju (FOTO, AUDIO)

Dodał: red Data: 2020-02-14 14:52:08 (czytane: 1592)

14 lutego 1942 roku powołana została Armia Krajowa. Wówczas decyzją Naczelnego Wodza generała broni Władysława Sikorskiego powstały zakonspirowane siły zbrojne Polskiego Państwa Podziemnego[ działające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, okupowanej przez Niemcy i ZSRR. Były one integralną częścią Polskich Sił Zbrojnych, podporządkowaną Naczelnemu Wodzowi.

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, BiłgorajUroczystości odbyły się w kościele Trójcy Przenajświętszej, Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Biłgoraju. Złożyła się na nie Msza święta, celebrowana w intencji Ojczyzny, montaż słowno - muzyczny w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju, okolicznościowe wystąpienia i złożenie kwiatów oraz zapalenie zniczy przy tablicach i pomnikach poświęconych żołnierzom Armii Krajowej.

-Dziś chcemy dziękować Bogu za powstałą 78 lat temu Armię Krajową. Chcemy dziękować za tych wszystkich, którzy w obroni Ojczyzny oddali swoje życie bądź zdrowie. Bardzo się cieszę, że te uroczystości rozpoczynają się od Mszy świętej, ze chcemy Panu Bogu powierzać nasze sprawy, jej historię, teraźniejszość i przyszłość. Pamiętamy trwając przed Bogiem, o tych, którzy już odeszli, o tych, którzy przeżyli czas okupacji o kombatantach i o wszystkich tych, którym Polska jest bliska. Niech dobry Bóg otacza nas swoją opieką
- mówił we wstępie do Eucharystii, ks. Jerzy Kołtun.

armia_krajowa.JPG

Okolicznościową homilii nawiązującą do powstania i działalności Armii Krajowej, postaw patriotycznych i miłości do Ojczyzny, wygłosił ks. Marian Ciupik. Posłuchaj:

W uroczystości obok pocztów sztandarowych, kombatantów i młodzieży szkolnej uczestniczyli także przedstawiciele władz samorządowych Powiatu Biłgorajskiego oraz Miasta i Gminy Biłgoraj i mieszkańcy Ziemi Biłgorajskiej. Po Mszy świętej młodzież z ZSZiO w Biłgoraju zaprezentowała montaż słowno - muzyczny. W imieniu Starosty, organizatorom i uczestnikom rocznicowych wydarzeń, dziękował Grzegorz Winnicki.

W historycznym wystąpieniu o Armii Krajowej mówił z kolei Tomasz Książek, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Rejon Biłgoraj. -Droga do powstania Armii Krajowej, była konsekwencją zdarzeń wojennych września 1939 roku i walki z niemieckim oraz sowieckim okupantem o niepodległą Ojczyznę. Armia Krajowa stała się główną realną wojskową i moralną siłą w okupowanej Polsce, która przeciwstawiała się terrorowi. AK pomimo, iż pozbawiona była artylerii, lotnictwa, czołgów, walczyła z okupantami jak równy z równym, będąc największą podziemną armią okupowanej Europy. Na terenie kraju w szczytowym okresie, tj. podczas akcji "Burza", liczyła ponad 300 tys. żołnierzy. Była większą siłą zbrojną niż regularna armia francuska. My Polacy stanowiliśmy czwartą siłę zbrojną w koalicji antyhitlerowskiej. Pomimo, iż Polska, a tym samym Armia Krajowa, stanowiła część wielkiej machiny koalicyjnej, zostaliśmy przez Stany Zjednoczone i Anglię zdradzeni. W Jałcie, Stalin, Churchill i Roosevelt, dokonali nowego podziału Europy, a nasza Ojczyzna oddana została pod sowieckie wpływy. Wówczas dla bohaterów walczących o wolną Polskę w struktura AK i innych organizacji niepodległościowych, rozpoczął się czas represji, więzień i mordów. Powstała tzw. druga konspiracja, do której przystąpili AK-owcy. Jednak wobec machiny ZSRR i bez pomocy od Aliantów, walka ta została przegrana - przypomniała Tomasz Książek.

Reklama.

Na zakończenie uroczystości, pod pomnikami i tablicami poświęconym żołnierzom Armii Krajowej złożono kwiaty i zapalono znicze.

/bilgoraj.com.pl/

Zdjęć w galerii: 57

Tagi: armia krajowa   ak   78. rocznica powstania armii krajowej   biłgoraj

Zobacz także

Wiceminister zachęcał, by głosować na Prezydenta Andrzeja Dudę (FOTO)

Dodane: 2020-07-05 20:43 - Komentarze  (15)  czytane (807)

TAGI: łączy nas polska, wybory prezydenckie, marcin romanowski, głosowanie andrzej dudaKomentarze (2)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.235.181.103

(2020-02-15 11:21:47)

Jest i Olszówka.

(2020-02-15 11:18:59)

chorągiewki mariana są niesamowite

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Biura rachunkowe

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro, 23-400 Biłgoraj

Biuro Rachunkowe Biłgoraj - Janusz i Maria Gaj

Komorowskiego 3/111 i 112, 23-400 Biłgoraj

Ubezpieczenia

Zarezerwuj nocleg

Konkursy

bilgoraj.com.pl poleca

Rowerowa pielgrzymka na Jasną Górę (FOTO)

Dziś z Biłgoraja wyruszyła IX Rowerowa Pielgrzymka na Jasną Górę....

Mord partyzantów na Rapach k/Biłgoraja. Mieszkańcy powiatu oddali cześć żołnierzom AK i BCh (FOTO)

4 lipca 1944 roku, Niemcy w bestialski sposób nieopodal Biłgoraja...

Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących - szkoła z przyszłością

W skład Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju...

Ziemianka partyzancka w Osuchach

W Osuchach w Gminie Łukowa, na szlaku walk partyzanckich i nieopodal...

Wynajem maszyn czyszczących - oto co powinniśmy wiedzieć

Przemyślana ekspozycja, intuicyjna strona internetowa, wyszkoleni...

Fotografia ślubna: Jak uwiecznić wyjątkową chwilę?

Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Przygotowujemy...

Ogłoszenia