Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

77. rocznica powołania Armii Krajowej (FOTO, VIDEO)

Dodał: red Data: 2019-02-07 15:55:54 (czytane: 1912)

W Biłgoraju odbyły się powiatowe uroczystości związane z przypadająca w lutym kolejna rocznicą powołania Armii Krajowej. Wydarzenie organizowane przez ŚZŻAK Okręg Zamość koło rejonowe w Biłgoraju oraz ZSZiO w Biłgoraju odbyło się W kościele parafialnym Trójcy Przenajświętszej i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Biłgoraju.

Biuro Rachunkowe BIURGAW Jan Gawda - rozliczenia podatkowe, księgowość, doradztwo, podatki
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, Biłgoraj-Abyśmy mogli dziś żyć i patrzeć na jutro z nadzieją, trzeba nam pamiętać nasze wczoraj, o naszej historii. Gromadzimy się wokół Chrystusowego Ołtarza, aby wspominać powołanie do życia Armii Krajowej, która działała w Podziemnym Państwie Polskim, w czasie gdy Polska została przez hitlerowskie Niemcy i Związek Radziecki wykreślona z map Europy. Dzisiaj możemy się cieszyć wolnością w naszym kraju, cieszyć się tym, że żyjemy w państwie demokratycznym, że mamy możliwość swobodnego wypowiadania i poruszania się po świecie. I za to wszystko musimy dziękować tym, którzy za naszą wolność walczyli i przelewali krew - mówił we wstępie do Mszy świętej, która rozpoczęła rocznicowe obchody, ks. Krzysztof Wawszczak.

krzyztof_wawszczak.JPG

W wydarzeniu obok mieszkańców Ziemi Biłgorajskiej i uczniów biłgorajskich szkół uczestniczyły poczty sztandarowe, przedstawicieli środowisk kombatanckich, harcerze, a także parlamentarzyści i samorządowcy, w tym prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej poseł Sławomir Zawiślak, poseł Piotr Olszówka, etatowy członek zarządu powiatu Beata Strzałka czy sekretarz Miasta Biłgoraj Bogdan Kowalik.

-Sukcesem Armii Krajowej w skali kraju było zorganizowanie tysięcy akcji wykolejenia pociągów, wysadzenia mostów czy niszczenia samochodów i pojazdów wojskowych okupantów oraz likwidacja agentów gestapo i przedstawicieli wojsk okupacyjnych. Sukcesy AK w skali europejskiej i światowej było dostarczenie przez Wywiad Armii Krajowej Aliantom Zachodnim planów rakiet V1 i V2 - które w przyszłości stały się podstawą programu kosmiczno - atomowego USA. To Polacy złamali szyfr niemieckiej Enigmy. To dzięki Wywiadowi AK Alianci otrzymali plany i informacje o niemieckich obozach koncentracyjnych, o holokauście narodu żydowskiego. To Jan karski poinformował o tym osobiście prezydenta USA. Innym przykładem walki partyzanckiej AK w szczególności w Powiecie Biłgorajskim była odpowiedź na niemieckie akcje pacyfikacyjno - wysiedleńcze ludności polskiej - przypomniał prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koła Rejonowego w Biłgoraju, Tomasz Książek.

Reklama.

-Wspominamy dzisiaj wydarzenia, które zapisały karty historii, a która do niedawna była mocno skrywana i bohaterów tamtych wydarzeń, żołnierzy Armii Krajowej, dla których wartości takie jak Bóg, honor i Ojczyzna były najważniejsze. Dziś chciałabym, aby te wartości wyryły się w sercach naszej współczesnej młodzieży, aby ten przekaz nie zaginął. Jest to bardzo ważne, nie tylko dla tradycji i historii, ale przede wszystkim dla tych młodych ludzi, którzy są przyszłością naszego narodu - podkreślała z kolei Beata Strzałka. Dopełnieniem uroczystości był montaż słowno - muzycznym wystąpiła młodzież z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju. Na zakończenie złożono okolicznościowe wiązanki przy tablicy i pomniku poświęconym żołnierzom Armii Krajowej.

ak_77__1_.JPG

-Dziękuję wszystkim uczestnikom tej uroczystości. Dziękuję za piękne przesłanie patriotyzmu, które popłynęło dzisiaj w tej świątyni, w szczególny sposób do polskiej młodzieży, która będzie brała odpowiedzialność za dalsze losy naszego narodu. Niech testament naszych żołnierzy walczących w szeregach Armii Krajowej nigdy nie zaginie i będzie wiecznie żywy w sercu każdego Polaka - dziękował prezes ŚZŻAK Okręg Zamość, Sławomir Zawiślak.

ak_77__2_.JPG

Warto pamiętać, że powołana 14 lutego 1942 roku rozkazem Naczelnego Wodza gen. Władysław Sikorski Armia Krajowa, której poprzednikiem był Związek Walki Zbrojnej, była największa armią podziemną w okupowanej Europie. Liczebnością przewyższała m. in. regularną armię francuską.

/bilgoraj.com.pl/

Zdjęć w galerii: 117

Tagi: 77 rocznica powołania ak   armia krajowa   biłgoraj   uroczystości patriotyczne

Zobacz także

Biłgoraj na eterze Radia Lublin

Dodane: 2019-07-20 17:31 - Komentarze  (0)  czytane (106)

TAGI: radio lublin, biłgoraj, podróże małe i duże, relacja z biłgorajaKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.161.118.57

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

więcej

Placówki artystyczne

Konkursy

Polecamy

Informacja Zarządu Dróg Powiatowych na temat przebiegu i remontów dróg powiatowych w roku 2018 oraz aktualnego ich stanu

Radni Rady Powiatu zostali w pierwszej połowie br. zapoznani...

Kolejne gminy Powiatu Biłgorajskiego w żółtej strefie ASF

W związku z zagrożeniem Afrykańskiego Pomoru Świń, kolejne gminy...

Remont drogi wojewódzkiej Nr 835 jeszcze w tym roku, droga W863 w latach najbliższych (AUDIO)

Nie ma żadnych zmian w harmonogramie remontu drogi wojewódzkiej...

Święto Policji (FOTO)

W sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Biłgoraju odbyło...

Gęsi biłgorajskie trafiły do Soli

160 sztuk piskląt gęsi biłgorajskiej w tym tygodniu trafiło do Soli...

Walne Zgromadzenie w Spółdzielni Mieszkaniowej

W Spółdzielni Mieszkaniowej "Łada" w Biłgoraju, ruszyły Walne...

Ogłoszenia