Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego (FOTO, VIDEO)

Dodał: red Data: 2019-08-01 22:29:00 (czytane: 2902)

Mieszkańcy Powiatu Biłgorajskiego oddali dziś cześć powstańcom, z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, finałowego zrywu niepodległościowego akcji "Burza". Powstanie Warszawskie, jak i cała akcja "Burza" militarnie wymierzone były przeciw Niemcom, a politycznie przeciw ZSRR.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolPowiatowe uroczystości rocznicowe odbyły się w Biłgoraju. Obok mieszkańców Powiatu, pocztów sztandarowych i władz samorządowych, uczestniczyli także przedstawiciele Sejmu RP, władz wojewódzkich, żołnierze kompanii honorowej 25. Batalionu Lekkiej Piechoty WOT w Zamościu pod dowództwem podporucznika Arkadiusza Szkopa oraz grupy rekonstrukcji z Biłgoraja, Zamościa i Tomaszowa Lubelskiego.

Wydarzenie rozpoczęło się od Mszy świętej sprawowanej w kościele św. Jerzego w Biłgoraju. Modlitwie przewodniczył ks. Stanisław Góra. -Siostry i bracia, wpisujemy się dzisiaj tu, w Biłgoraju, w ten hymn, w to dziękczynienie polskiej społeczności w kraju i zagranicą za niezłomną postawę naszych przodków. Oni to 75. lat temu nie wahali się położyć na ołtarzu Ojczyzny najcenniejszej rzeczy jaką czlowiek ma, własne życie. Jesteśmy im wini pamięć i modlitwę. Błagamy, by z ich ofiary, ich krwi wzrosło dobro, w postaci zgody narodowej, przeciwstawienia się sprzecznych z naszą kultura ideologii. Prosimy by boża Opatrzność czuwała nad nami i byśmy nie odeszli od wartości, które od ponad 1 000 lat budowały i budują naszą tożsamość narodową. Bogu polecamy poległych w walce o niepodległość i przyszłość naszej Ojczyzny - mówił podczas Eucharystii kapłan.

stanislaw_gora.JPG

Kolejnym punktem świętowania, był przemarsz ulicami Miasta pod Pomnik Żołnierzy Armii Krajowej. Tutaj punktualnie o godzinie 17:00, czyli w Godzinę „W” - zawyły syreny. Następnie ceremoniał wojskowy, tj. podniesienie flagi i hymn przeprowadzili żołnierze kompanii honorowej 25. Batalionu Lekkiej Piechoty w Zamościu wchodzący w skład 2. Lubelskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej i Biłgorajska Orkiestra Dęta im. Czesława Nizio. Gości powitał prezes  ŚZŻAK Rejon Biłgoraj, Tomasz Książek.

powstanie_warszawskie.JPG

Powstanie Warszawskie, wybuchło 1 sierpnia 1944 roku. Na początku planowane na kilka dni oporu w oczekiwaniu na pomoc sprzymierzonych potęg, trwało 63 dni. W ciągu 63 dni sierpnia i września 1944 roku ważyły się losy nie tylko Warszawy ale i całej Polski. Powstanie Warszawskie miało przynieść wolność całemu krajowi i wszystkim Polakom, było próbą ocalenia kraju przed zastąpieniem okupacji niemieckiej, okupacją sowiecką. Być może to właśnie Powstanie skłoniło Stalina do rezygnacji z planu wcielenia Polski do Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, jako 17-tej republiki, a Warszawa była jedyną okupowaną przez Niemców stolicą Europy, która przeżyła taki zryw bohaterów. Świadomość celów walki toczonej z okupantem stała się jednym z podstawowych źródeł siły społeczeństwa lat okupacji niemieckiej. -Jego symbolem stał się znak Polski walczącej, składający się z liter „P” oraz „W”, splecionych razem w znak kotwicy. Znak Polski Walczącej miał wzbudzać w Polakach wolę oporu i podtrzymywać nadzieję na odzyskanie niepodległości. Walkę o wolność i suwerenność państwa w okupowanej Warszawie utożsamiano wówczas również z walką o prawa ludzkie, godność człowieka szczególnie w kontekście okupacyjnego terroru. W roku 1944 występując wobec Sowietów w roli gospodarzy, emigracyjny rząd RP zdecydował o przeprowadzeniu akcji „Burza”. „Naród który chce żyć w wolności nie może być biernym w momentach, w których decydują się jego losy” - wyjaśniał przyczyny wydania rozkazu o rozpoczęciu powstania gen. Tadeusz Komorowski „Bór”, komendant główny AK - przypomniała Anna Kozdra, członek ŚZŻAK Rejon Biłgoraj.

powstanie_warszawskie_1.JPG

W Powstaniu zginęło około 18 tys. powstańców. W skutek masowych mordów i toczących się walk około 150 tys. mieszkańców Warszawy. Po stronie Niemców około 26 tyś. zabitych i zaginionych. Polska armia podziemna - Armia Krajowa pozbawiona artylerii, lotnictwa czołgów walczyła z Niemcami jak równy z równym. Powstanie przynosiło codzienne przykłady bohaterstwa i wspólnoty w obliczu śmierci. Choć sytuacja stawała się z dnia na dzień bardziej beznadziejna, a ludność cywilna z rosnącym trudem znosiła te warunki, solidarność w oporze przeważała. -Dziś my wszyscy, jako naród, jako Polacy mamy obowiązek, znać i przekazywać prawdę historyczną o tym iż Powstanie Warszawskie przyniosło hańbę, nie tylko głównym oprawcom Niemcom, także Sowietom i Aliantom Zachodnim. Przyniosło także hańbę Polakom, ówczesnej „Targowicy” z pod znaku lubelskiego PKWN, komunistycznej struktury okupacyjnej stworzonej przez Stalina. Jesteśmy wielkim europejskim narodem, mamy wielką wspaniałą tradycję, odwołujmy się więc do tego co najlepsze, w naszej historii - zaznacza Tomasz Książek.

Reklama.

Podczas uroczystości głos zabrali także goście w tym poseł Sławomir Zawiślak, radna Sejmiku Województwa Lubelskiego Maria Gmyz, która odczytała list od Marszałka Województwa Lubelskiego oraz Beata Strzałka, która odczytała list od Przewodniczącego Sejmiku Województwa Lubelskiego, Michała Mulawy.

powstanie_warszawskie_2.JPG

W programie wydarzenia znalazło się także wręczenie odznaczeń osobom zaangażowanym w działalność Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Odczytano apel poległych, a bohaterów walk o wolność uczczono salwą honorową. Następnie zebrani wysłuchali poezji Powstania Warszawskiego i złożyli pod pomnikiem AK kwiaty i zapalili znicze. Dopełnieniem była inscenizacja historyczna w wykonaniu GRH „WIR” i zaproszony grup rekonstrukcji historycznej. Dla każdego uczestnika organizatorzy przygotowali także grochówkę żołnierską.

patronat_medialny_bilgorajcompl.jpg

Zdjęć w galerii: 291

Tagi: powstanie warszawskie   biłgoraj   75. rocznica powstania warszawskiego   ak biłgoraj

Zobacz także

Pomóż wygrać maszt i flagę dla Biłgoraja i pozostałych gmin

Dodane: 2020-09-08 09:37 - Komentarze  (11)  czytane (1786)

TAGI: pomóz wygrac maszt i flagę, 100-lecie cudu nad wisłą, flaga polski, biało-czerwonaKomentarze (4)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.216.28.250

olko (2019-08-03 20:58:11)

a biały gej to gdzie się znajdował w tym szeregu

Cossi (2019-08-02 13:11:38)

Czy ten " do ludu Biłgoraja" musi wylewać swoje kompleksy w takim dniu? Trochę powagi albo do ...lekarza!

do ludu Biłgoraja (2019-08-02 07:38:21)

Rosłan i Różyński razem . i tak do wyborów .kiedyś razem z SLD potem Z Platformą a terasz PSL jest naszego Januszka przyjacielem. i tak sobie już 17 lat rządzę.

CzAd (2019-08-01 23:29:23)

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!!!!

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Biura rachunkowe

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro, 23-400 Biłgoraj

Biuro Rachunkowe Biłgoraj - Janusz i Maria Gaj

Komorowskiego 3/111 i 112, 23-400 Biłgoraj

Ubezpieczenia

Zarezerwuj nocleg

Konkursy

bilgoraj.com.pl poleca

Sportowe podsumowanie roku szkolnego 2019/2020 (FOTO, WYNIKI)

W sali konferencyjnej starostostwa powiatowego w Biłgoraju odbyło...

81. rocznica wydarzeń w Bramie Korchowskiej, których finałem stał się Katyń (FOTO, AUDIO)

Dziś w Tarnogrodzie odbyły się uroczystości patriotyczno - religijne...

Od Kutna do Tarnogrodu - z Tarnogrodu do Katynia

Tarnogród podczas polskiej kampanii na początku II wojny światowej...

Droga Gródki - Gilów - Teodorówka - Chłopków otwarta (FOTO)

Ponad 18 kilometrowy odcinek drogi łączy gminy Turobin, Goraj...

Wynajem maszyn czyszczących - oto co powinniśmy wiedzieć

Przemyślana ekspozycja, intuicyjna strona internetowa, wyszkoleni...

Fotografia ślubna: Jak uwiecznić wyjątkową chwilę?

Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Przygotowujemy...

Ogłoszenia