Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

75. rocznica pacyfikacji Szarajówki (FOTO)

Dodał: red Data: 2018-05-20 22:28:29 (czytane: 2680)

Kilkaset osób oddało dziś cześć i honor pomordowanym przez Niemców i Ukraińców, mieszkańcom wsi Szarajówka w Gminie Łukowa. Uroczystości odbyły się przy zbiorowej mogile Polaków, którzy zostali spaleni żywcem za pomoc polskiej partyzantce, ukrywającym się Żydom i czerwonoarmistom zbiegłym z niewoli.

Biuro Rachunkowe BIURGAW Jan Gawda - rozliczenia podatkowe, księgowość, doradztwo, podatki
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, BiłgorajByła to jedna z najkrwawszych pacyfikacji przeprowadzonych w czasie niemieckich operacji wysiedleńczo - pacyfikacyjnej na Zamojszczyźnie podczas II wojny światowej. Wieś została otoczona późnym rankiem 18 maja 1943 roku przez ekspedycję karną złożoną z funkcjonariuszy niemieckiej żandarmerii oraz członków ukraińskiej policji pomocniczej z Biłgoraja i Tarnogrodu. Mężczyzn poddano brutalnym przesłuchaniom, usiłując wydobyć z nich informacje na temat polskich partyzantów, jednocześnie grabiono majątek.

pacyfikacja_szarajowki.JPG

-Po kilku godzinach zapędzono mieszkańców do kilku zabudowań, głównie stodół zaryglowano drzwi i okna, a budynki podpalono. Żywcem spaliło się 59 osób, w tym trzydzieścioro dzieci, dwadzieścia kobiet i dziewięciu mężczyzn. Od wielu lat pamięcią spłacamy dług bestialsko zamordowanym mieszkańcom Szrajówki. W oddanie czci włączona jest cała gmina, nasze szkoły, instytucje, kombatanci oraz mieszkańcy. Nie możemy pozwolić, by pamięć o tej zbrodni zginęła - mówi Wójt Gminy Łukowa Stanisław Kozyra.

tworek_marek.JPG

Uroczystości rozpoczęły się od uroczystej akademii, którą przygotowała młodzież z Chmielka. Następnie odprawiona została Msza święta polowa, w której Miłosierdziu Bożemu polecano zamordowanych mieszkańców Szarajówki, modlono się także za oprawców. -Stojąc dziś w tym miejscu, odbieramy lekcję przebaczenia. Chrystus umierając na krzyżu nie złorzeczył, a mówił Ojcze przebacz im... Także w modlitwie Ojcze nas, w pacierzu mówiły odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom. Mówiąc inaczej, jeśli my nie przebaczymy, to ty Boże nam nie daruj naszych win. Jeśli ktoś przebaczy, zyskuje niewiarygodną wolność serca, przestaje być obciążony brzemieniem nienawiści, zemsty, odwetu. Przebaczenie daje wolność - mówił w homilii ks. Marek Tworek.

paterak_kazimierz.JPG

Po Mszy świętej głos zabrał obecny na rocznicowych uroczystościach Starosta Biłgorajski. -Nawiązując do tego, co usłyszeliśmy w kazaniu, musimy umieć przebaczać, do tego zobowiązuje nas wiara w Boga ale nie możemy zapomnieć, co się tu dokonało - apelował Kazimierz Paterak, i dodał: -Dobrze, że wśród nas są dzieci i młodzież, oni muszą znać prawdę, muszą znać historię, wiedzieć co się tu dokonało. My wszyscy musimy z tego wyciągać wnioski. W 1939 roku mieliśmy podpisane międzynarodowe umowy o pomocy, o nieagresji. Jednak gdy zostaliśmy zaatakowani nikt nam nie pomógł. Sami musieliśmy stawiać czoła najeźdźcom. Dziś musimy uczciwie pracować i budować silną Polskę, silną mądrością obywateli, patriotyzmem, Polskę liczącą się w Europie i Świecie, bezpieczna, zdolną się obronić. Nauka płynąca z historii winna wyznaczać nasze działania na przyszłość.

Reklama.

Dopełnieniem uroczystości ku czci pomordowanych mieszkańców Szarajówki, było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przed pomnikiem ich upamiętniającym.

pacyfikacja_szarajowki_1.JPG

Ostatnim akcentem była rekonstrukcja wydarzeń sprzed 75 lat, przygotowana przez mieszkańców Szarajówki i Grupę Rekonstrukcji Historycznej "Wir" z Biłgoraja.

/bilgoraj.com.pl/

Zdjęć w galerii: 123

Tagi: pacyfikacja szarajówki   gmina łukowa   75. rocznica pacyfikacji szarajówki   pacyfikacje zamojszczyzna

Zobacz także

Hej kolęda, kolęda... (FOTO)

Dodane: 2019-01-20 22:58 - Komentarze  (0)  czytane (377)

TAGI: przegląd kolęd i pastorałek, gmina biłgoraj, hedwiżyn, kolędowanieKomentarze (1)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 52.87.253.202

tubylec (2018-05-21 11:46:55)

mimo ze palili ludzi zywcem to so teraz przyjacielami

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

RESTAURACJA PIZZERIA COUNTRY

ul Dąbrowskiego 6B, 23-400 Biłgoraj

Restauracja Prestiż - wesela, komunie, bankiety, przyjęcia okolicznościowe

ul. Janowska 43, 23-450 Goraj

więcej

Placówki artystyczne

Konkursy

Polecamy

Studniówka I LO im. ONZ w Biłgoraju (FOTO, VIDEO)

Od minuty ciszy, którą uczczono pamięć prezydenta Gdańska Pawła...

Solidarni z Gdańskiem (AUDIO)

Ułożone w kształt serca czerwono - białe znicze zapłonęły na Palcu...

100-lecie ruchu Polskiego Czerwonego Krzyża

Biłgoraj włącza się w obchody 100. rocznicy powstania Polskiego...

Co dalej z biłgorajskim sportem? (FOTO)

Na to pytanie próbowano odpowiedzieć podczas spotkania, które...

Za Mędrcami do Dzieciątka Jezus (FOTO, AUDIO)

Z sanktuarium świętej Marii Magdaleny, na plac Biłgorajskiego...

Rekordowy XVII Dzień Jesiennego Liścia (FOTO, VIDEO)

Ponad 95 tys. zł zebrali organizatorzy XVII edycji imprezy charytatywnej...

Ogłoszenia