Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

75. rocznica pacyfikacji Łukowej (FOTO)

Dodał: red Data: 2018-07-08 19:28:55 (czytane: 1143)

Niemcy wysiedlili z terenu Gminy Łukowa, w ramach akcji wysiedleńczej 490 rodzin, 51 osób zabili. Dziś wspomniano wszystkie ofiary niemieckich zbrodni z początku lipca 1943 roku. Uroczystości rozpoczęły się Mszą świętą.

Biuro Rachunkowe BIURGAW Jan Gawda - rozliczenia podatkowe, księgowość, doradztwo, podatki
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, BiłgorajW Gminie Łukowa oddano cześć i przywołano pamięć ofiar niemieckiej akcji pacyfikacyjnej, która 3 lipca 1943 roku - w ramach wysiedlenia Zamojszczyzny - odbyła się w Gminie Łukowa. -Niemcy otoczyli szczelnym kordonem wieś Łukowa wczesnym rankiem 3 lipca 1943 roku. Zaczęto ludzi wypędzać z domów, pozwalając zabrać ze sobą pakunek nie przekraczający wagą 10 kg. mieszkańcy by się spakować mili kilka minut. tych którzy się nie zastosowali do niemieckich zarządzeń zabijano - przypomina regionalista Maria Działo.

pacyfikacja_lukowej.JPG

Mieszkańców spędzono na plac przy kościele parafialnym, tutaj rozpoczęła się segregacja. Zwolnieni zostali ci, którzy byli pochodzenia niemieckiego bądź ukraińskiego i tych, którzy byli zatrudnieni na rzecz gospodarki niemieckiej. -Mieszkańców narodowości polskiej, załadowano na samochody i wywieziono do obozów w Zwierzyńcu, Zamościu i bezpośrednio do obozu koncentracyjnego na Majdanku na obrzeżach Lublina. Tych, którzy nie zmieścili się na samochody, Niemcy popędzili pieszo do Chmielka i zamknięto w folwarku Władysława Młodzianowskiego. trzymano ich tam trzy dni, po czym wywieziono do obozów - informuje Wójt Gminy Łukowa, Stanisław Kozyra.

Reklama.

Według szacunków, do obozów i na roboty do Niemiec, okupant wywiózł 490 rodzin, tj. około 2 200 osób, w tym 779 kobiet i 682 dzieci. Śmierć w czasie akcji wysiedleńczej poniosło 51 mieszkańców Gminy. 300 osób pracujących na rzecz niemieckiego okupanta pozostawiono. Wszystkie ofiary polecono Bogu podczas uroczystej Eucharystii, której przewodniczył ks. Waldemar Kostrubiec.

tomasz_szumowski.JPG

-W tej świątyni zgromadziła nas wspólna intencja, która wypływa z bolesnej historii naszej Małej Ojczyzny. Chcemy oddać cześć ofiarom niemieckiej pacyfikacji Gminy Łukowa i upamiętnić to co wydarzyło się 75. lat temu. Prośmy o to, byśmy zawsze byli wierni Bogu i naszej Ojczyźnie - mówił podczas Mszy świętej ks. Tomasz Szumowski.

starosta_bilgorajski.JPG

W programie uroczystości znalazło się także złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem upamiętniającym ofiary wysiedlenia Gminy oraz inscenizacja historyczna w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. porucznika Konrada Bartoszewskiego ps. "Wir". Rajd rowerowy śladem „wypędzonych w nieznane”, który wyruszył  spod kościoła w Łukowej w kierunku dawnych czworaków dworskich w Chmielku, zakończył uroczystości.

/bilgoraj.com.pl/

Zdjęć w galerii: 59

Tagi: gmina łukowa   wysiedlenie gminy łukowa   75. rocznica wysiedlenia łukowej   ii wojna światowa

Zobacz także

Europejski Dzień bez Samochodu (FOTO)

Dodane: 2018-09-21 19:17 - Komentarze  (0)  czytane (421)

TAGI: europejski dzień bez samochodu, rower biłgoraj, osir biłgoraj, rowerzyści biłgorajKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.80.96.153

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

RESTAURACJA PIZZERIA COUNTRY

ul Dąbrowskiego 6B, 23-400 Biłgoraj

Restauracja Prestiż - wesela, komunie, bankiety, przyjęcia okolicznościowe

ul. Janowska 43, 23-450 Goraj

więcej

Placówki artystyczne

Konkursy

Voucher do food trucka

Polecamy

Spot 'Katolika' z okazji 100-lecie niepodległości do obejrzenia w internecie i biłgorajskim kinie

Od 20 września w kinie Biłgorajskiego Centrum Kultury można oglądać...

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka (FOTO)

Przedszkolaki z Biłgorajskich Przedszkoli spotkały się pod Urzędem...

79. rocznica sowieckiej agresji na Polskę (FOTO, VIDEO)

Pod Krzyżem Katyńskim, na części wojskowej cmentarza przy ulicy...

Największa inwestycja energetyczna na Lubelszczyźnie

Jeszcze w tym roku w Grupie Azoty Zakłady Azotowe „Puławy”...

Apel do rządu (AUDIO)

Rada Powiatu przyjęła stanowisko w sprawie sytuacji na rynkach...

100-lecie niepodległości i św. Maria Magdalena (FOTO)

W Biłgoraju trwają uroczystości ku czci świętej Marii Magdaleny...

Ogłoszenia