Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

75. rocznica pacyfikacji Łukowej (FOTO)

Dodał: red Data: 2018-07-08 19:28:55 (czytane: 1682)

Niemcy wysiedlili z terenu Gminy Łukowa, w ramach akcji wysiedleńczej 490 rodzin, 51 osób zabili. Dziś wspomniano wszystkie ofiary niemieckich zbrodni z początku lipca 1943 roku. Uroczystości rozpoczęły się Mszą świętą.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolW Gminie Łukowa oddano cześć i przywołano pamięć ofiar niemieckiej akcji pacyfikacyjnej, która 3 lipca 1943 roku - w ramach wysiedlenia Zamojszczyzny - odbyła się w Gminie Łukowa. -Niemcy otoczyli szczelnym kordonem wieś Łukowa wczesnym rankiem 3 lipca 1943 roku. Zaczęto ludzi wypędzać z domów, pozwalając zabrać ze sobą pakunek nie przekraczający wagą 10 kg. mieszkańcy by się spakować mili kilka minut. tych którzy się nie zastosowali do niemieckich zarządzeń zabijano - przypomina regionalista Maria Działo.

pacyfikacja_lukowej.JPG

Mieszkańców spędzono na plac przy kościele parafialnym, tutaj rozpoczęła się segregacja. Zwolnieni zostali ci, którzy byli pochodzenia niemieckiego bądź ukraińskiego i tych, którzy byli zatrudnieni na rzecz gospodarki niemieckiej. -Mieszkańców narodowości polskiej, załadowano na samochody i wywieziono do obozów w Zwierzyńcu, Zamościu i bezpośrednio do obozu koncentracyjnego na Majdanku na obrzeżach Lublina. Tych, którzy nie zmieścili się na samochody, Niemcy popędzili pieszo do Chmielka i zamknięto w folwarku Władysława Młodzianowskiego. trzymano ich tam trzy dni, po czym wywieziono do obozów - informuje Wójt Gminy Łukowa, Stanisław Kozyra.

Reklama.

Według szacunków, do obozów i na roboty do Niemiec, okupant wywiózł 490 rodzin, tj. około 2 200 osób, w tym 779 kobiet i 682 dzieci. Śmierć w czasie akcji wysiedleńczej poniosło 51 mieszkańców Gminy. 300 osób pracujących na rzecz niemieckiego okupanta pozostawiono. Wszystkie ofiary polecono Bogu podczas uroczystej Eucharystii, której przewodniczył ks. Waldemar Kostrubiec.

tomasz_szumowski.JPG

-W tej świątyni zgromadziła nas wspólna intencja, która wypływa z bolesnej historii naszej Małej Ojczyzny. Chcemy oddać cześć ofiarom niemieckiej pacyfikacji Gminy Łukowa i upamiętnić to co wydarzyło się 75. lat temu. Prośmy o to, byśmy zawsze byli wierni Bogu i naszej Ojczyźnie - mówił podczas Mszy świętej ks. Tomasz Szumowski.

starosta_bilgorajski.JPG

W programie uroczystości znalazło się także złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem upamiętniającym ofiary wysiedlenia Gminy oraz inscenizacja historyczna w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. porucznika Konrada Bartoszewskiego ps. "Wir". Rajd rowerowy śladem „wypędzonych w nieznane”, który wyruszył  spod kościoła w Łukowej w kierunku dawnych czworaków dworskich w Chmielku, zakończył uroczystości.

/bilgoraj.com.pl/

Zdjęć w galerii: 59

Tagi: gmina łukowa   wysiedlenie gminy łukowa   75. rocznica wysiedlenia łukowej   ii wojna światowa

Zobacz także

Brat naszego Boga. Spektakl na podstawie sztuki Karola Wojtyły wystawiono w Łukowej (FOTO)

Dodane: 2019-03-18 17:02 - Komentarze  (0)  czytane (77)

TAGI: brat naszego boga, spektakl, łukowa, gok łukowaKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.166.133.84

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

III Międzyprzedszkolna Olimpiada Matematyczna

KGW - regionalne konsultacje

Bieg "Tropem Wilczym"

Powiatowa Gala Mistrzów Sportu

Studniówka RCEZ

Studniówka ZSZiO

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Uwaga Wnioskodawcy! Pilotażowy program Aktywny Samorząd na 2018 rok

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Biłgoraju uprzejmie informuje, że osoby niepełnosprawne z terenu Powiatu Biłgorajskiego w 2018...