Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

75. rocznica pacyfikacja Różańca (FOTO)

Dodał: red Data: 2018-03-18 22:00:34 (czytane: 3327)

Od złożenia wiązanek kwiatów przy pomniku upamiętniającym ofiary niemieckich zbrodni, rozpoczęły się w Różańcu uroczystości upamiętniające pacyfikacje miejscowości. Dokładnie 75 lat temu niemiecki okupant w ramach Generalnego Planu Wschodniego i walki z partyzantami rozpoczął mordowanie ludności cywilnej Różańca.

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, BiłgorajWysiedlenia Zamojszczyzny rozpoczęły się jesienią 1942 roku. Przez ponad pół roku niemiecki okupant wysiedlił kilkaset wsi, gotując ponad 100 tys. obywatelom Polski gehennę. 18 marca 1943 roku rozpoczęła się pacyfikacja miejscowości Różaniec leżącej miedzy Tarnogrodem, a Zamchem. -Działania Niemców spowodowane były także aktywnością partyzancka na tym terenie i pomocą jaką żołnierze AK i BCh otrzymywali od mieszkańców tej ziemi. Nawet jeśli mieszkańcy Różańca nie mieli wśród członków swych rodzin żołnierzy Polskiego Podziemia, to wspierali ich nie tylko materialnie ale także mentalnie. To rozwścieczyło Niemców, którzy partyzantów nazywali bandytami. Na wiosnę 1943 roku zaplanowali akcję pacyfikacyjną, która miała zlikwidować zaplecze dla tych oddziałów. Rozpoczęli ją 18 marca - wyjaśnia historyk i regionalista Piotr Kupczak.

75_rocznica_pacyfikacji_rozanca__1_.JPG

Realizacja zbrodniczych zamiarów okupanta była kolejną odsłoną wojennej gehenny mieszkańców Ziemi Biłgorajskiej. -Niemcy w nocy z 17 na 18 marca otoczyli obszar od "szosy" Tarnogród - Sieniawa do granicy Ruda Różaniecka o długości około 35 km. By nikt nie wydostał się z pierścienia zamontowali karabiny maszynowe. 18 marca z samego rana podpalili pierwsze budynki, Ogień szybko ogarną drewniane zabudowania wsi na długości około 5 km - przypomina sołtys Różańca II Czesław Larwa. Tak wspomina ten tragiczny dzień Janina Larwa, które wówczas miała około 10 lat: -Powstał jakiś wielki szum we wsi, ludzie krzyczeli że gospodarstwa się palą, łuna szybko ogarniała kolejne zabudowania. My wybiegliśmy z domu i mama zebrała cała rodzinę na środku podwórka. Musimy się pożegnać bo nie wiadomo czy przeżyjemy dzisiejszy dzień, przytulała nas i dawał do ucałowania krzyż, który wyniosła z domu. W pewnej chwili podbiegł niemiecki żołnierz i rzucił w nasze zabudowania granat, Od razu wybuchł ogień, krzyk ludzi mieszał się z kwileniem palonych żywcem zwierząt. Myśmy się rozbiegli ja cały czas trzymałam się spódnicy mamy, byłam przerażona.

75_rocznica_pacyfikacji_rozanca__2_.JPG

Dla wielu osób, które przeżyły pacyfikację wspomnienia nawet po 75. latach są jak otwarta rana. -Tego nie da się opowiedzieć. Wszyscy byli przerażeni, biegali w panice, ktoś próbował uwalniać zwierzęta, ktoś inny gasić, ktoś uciec na pola. Niemcy do nich strzelali, do wszystkich, którzy nie wykonywali ich poleceń. Zganiali ludzi do miejsc zbiórek, tu segregowali oddzielając kobiety, dzieci i starców od mężczyzn. Tych których nie zabili pogonili drogą do Tarnogrodu i zamknęli w kościele, stamtąd wywieźli do (obozu przejściowego - przyp. Red.) Zwierzyńca. O tym się nie da opowiadać, żeby zrozumieć co to było, trzeba by to przeżyć. Ja przeżyłam, bo Duch Święty natknął mnie bym schowała się za ołtarzem głównym kościoła w Tarnogrodzie, wysoko za obrazem św. Jana Nepomucena. Tam schowana spędziłam cała noc, kiedy zrobiło się cicho wyszłam, w Różańcu została jedynie pożoga i nieliczne osoby, które w dymie schowały się przed Niemcami - wspomina Maria Kida, podczas pacyfikacji była nastolatka.

Reklama.

18 marca 1943 roku, podczas pacyfikacji wsi zginęło wg. szacunków około 70 osób, spalono blisko 550 budynków. -Umarłych wieczność dotąd trwa, dopóty pamięcią im się płacii - zaznacza sołtys Larwa. -Do dziś w lokalnej społeczności pozostał ból, który przyniosła wojna i barbarzyńskie działania Niemców. Nie ma chyba w Różańcu rodziny, której pacyfikacja miejscowości by nie dotknęła - dodaje Kupczak.

75_rocznica_pacyfikacji_rozanca__3_.JPG

Na rocznicowo uroczystości złożyła się Msza święta i montaż słowno - muzyczny w wykonaniu uczniów miejscowej szkoły. A swa obecnością odchody zaszczyciły poczty sztandarowe, władze samorządowe oraz mieszkańcy Gminy Tarnogród. Centralnym punktem uroczystości była Msza święta, sprawowana w intencji pomordowanych.

/bilgoraj.com.pl/

Zdjęć w galerii: 46

Tagi: pacyfikacja różańca   gmina tarnogród   75. rocznica pacyfikacji różańca   uroczystości patriotyczne

Zobacz także

Znajdzie wiarę?

Dodane: 2019-10-19 22:00 - Komentarze  (0)  czytane (140)

TAGI: komentarz do ewangelii, ks. sławomir korona, ewangelia, kościół katolickiKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.85.214.0

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

80. rocznica sowieckiej agresji na Polskę

80. rocznica bombardowania Frampola

Premier i wicepremier w Biłgoraju

Koncert Jarząbek - Jurkiewicz

Powiatowa inauguracja roku szkolnego

Wiceminister w Biłgoraju zainicjował kampanię wyborczą

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Trudna sytuacja na drogach. Zima nie odpuszcza

Drogowcom w Powiecie Biłgorajskim udało się nieco złagodzić stuki piątkowego ataku zimy. Większość dróg w regionie była przejezdna,...