Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

75. rocznica mordu partyzantów w lesie Rapy koło Biłgoraja (FOTO)

Dodał: red Data: 2019-06-30 13:24:45 (czytane: 2632)

Mieszkańcy Biłgoraja i powiatu Biłgorajskiego oddali cześć i pamięć żołnierzom Polskiego Państwa Podziemnego oraz ludności cywilnej - ofiarom niemieckiej zbrodni wojennej dokonanej na początku lipca 1944 roku. Po brutalnych przesłuchaniach w siedzibie Gestapo w Biłgoraju, Niemcy zastrzelili 65 partyzantów, część z nich schwytana została po Bitwie pod Osuchami.

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, BiłgorajMord na Rapach był ostatnim, tragicznym akordem niemieckich przeciwpartyzanckich akcji Wicher I i Wicher II, które przeprowadzone w lasach Puszczy Solskiej miały na celu wyeliminowanie polskiego ruchu oporu w tej części okupowanej Polski. Bitwa na Porytowy Wzgórzu oraz Bitwa Pod Osuchami, były największymi potyczkami oddziałów partyzanckich z regularną armią niemiecka. Pod Osuchami do niewoli dostali się żołnierze AK i BCh, przez Tarnogród przetransportowani zostali do siedziby Gestapo w Biłgoraju. tutaj z innymi pojmanymi przedstawicielami ruchu oporu byli torturowani i przesłuchiwani.

rapy.JPG

-Na początku lipca zapadła decyzja o rozstrzelaniu przetrzymywanych w obozie w Biłgoraju partyzantów. bez procesu, bez udowadniania winy, zostali skazani na śmierć za przynależność do tzw. "band", jak Niemcy określali oddziały partyzanckie. 4 lipca 1944 roku, w dwóch transportach po około 30 osób każdy, Niemcy wywieźli partyzantów do lasu na skraju Miasta. Tam ich rozstrzelano. Jak wykazały sekcje zwłok przeprowadzone po odkryciu masowych grobów, niektórzy zostali tylko postrzeleni i zakopano ich żywcem. Niemcy na miejscu zbrodni posadzili młode sosny, a następnie wydali specjalne obwieszczenie o rozstrzelaniu 60 „bandytów z powiatu biłgorajskiego”. Z badań z końca XX wieku, wynika, że ofiar było 65. Większość pochodziła z miejscowości powiatu biłgorajskiego, w tym kilka z samego Biłgoraja. Pod względem organizacyjnym zamordowani byli członkami AK i BCh - informuje dyrektor Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju, dr Dorota Skakuj.

Reklama.

Z transportu ocalał tylko jeden polski żołnierz, plutonowy Zygmunt Hanas ps. "Wilczur". -Ojciec pod Osuchami walczył w zgrupowaniu "Wira", po wydostaniu się z okrążenia został aresztowany w okolicach wsi Borowiec i został przetransportowany do Biłgoraj. Tutaj 4 lipca nad ranem odczytano jemu i innym partyzantom wyrok śmierci. Podczas transportu do lasu Rapy wraz z innymi skazanymi na śmierć udało mu się poluzować więzy. Wyskoczył z samochodu, obezwładnił strażnika i wraz z dwoma innymi osobami uciekł. Niemcy strzelali do nich, ojca tylko postrzelili, przeżył dzięki pomocy mieszkańców Biłgoraja i lekarzy Pojaska i Szmita. Te dwie osoby, które z nim uciekały zostały zastrzelone - wspomina Janusz Hanas, syn Zygmunta Hanasa ps. "Wilczur".

rapy_1.JPG

W intencji Ojczyzny oraz pomordowanych partyzantów i ich rodzin sprawowana była w biłgorajskim kościele Wniebowzięcia NMP uroczysta Msza święta. Przebieg niemieckiej zbrodni przypomniany został przez inscenizacje historyczne. Na uroczystości złożył się także ceremoniał wojskowy, apel poległych, salwa honorowa i okolicznościowe wystąpienia. Narrację historyczną przedstawił Piotr Flor, prezes Biłgorajskiego Towarzystwa Regionalnego. Przy pomniku na rapach złożono kwiaty, wartę honorową zaciągnęli harcerze z 13. Staroszoharceskiej Drużyny "Pochodni". Inscenizacje historyczne przygotowali zaś członkowie GRH "Wir". Dopełnieniem rocznicowych uroczystości jest piknik historyczny zorganizowany na placu BCK i koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

patronat_medialny_bilgorajcompl.jpg

Zdjęć w galerii: 222

Tagi: armia krajowa   biłgoraj   mord partyzantów na rapach   bitwa pod osuchami

Komentarze (7)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.232.146.10

(2019-06-30 21:51:10)

teraz też zdarzają się przesłuchania ze tragicznym skutkiem, o czym ostatnio głośno

ujlko (2019-06-30 21:47:07)

Dlaczego nie ma rekonstrukcji ja SB i MO przesłuchiwało w czasie stanu wojennego i za komuny?

(2019-06-30 17:19:40)

rada muzeum , skład pewnie też do zmiany, w naszym mieście obcy na topie

Michał (2019-06-30 17:02:57)

Dyrektorem muzeum nie jest ta pani. Pisaliście niedawno o tym kto został dyrektorem. Ta pani pełniła obowiązki a nie była i nie jest dyrektorem.

(2019-06-30 16:53:25)

Piękna uroczystość poświęcona pamięci ofiar. O tamtej tragedii , jak zwykle profesjonalna wypowiedź Pani dr Doroty Skakuj, znakomitej dyrektorki Muzeum Ziemi Biłgorajskiej i innych uczestników obchodów tej rocznicy. Grupa rekonstrukcyjna - jak zwykle świetna prezentacja historyczna.

(2019-06-30 16:52:03)

Piękna uroczystość poświęcona pamięci ofiar. O tamtej tragedii , jak zwykle profesjonalna wypowiedź Pani dr Doroty Skakuj, znakomitej dyrektorki Muzeum Ziemi Biłgorajskiej i innych uczestników obchodów tej rocznicy. Grupa rekonstrukcyjna - jak zwykle świetna prezentacja historyczna.

(2019-06-30 14:03:32)

Miałem pana od hydrauliki za poważnego człowieka-a jednak.....

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

więcej

Placówki artystyczne

Konkursy

Polecamy

Inwestycje kolejowe w regionie. Jest szansa, że pociągi połączą Biłgoraj z Janowe Lubelskim

Jednym z pięciu projektów zgłoszonych przez Województwo Lubelskie,...

Powiat biłgorajski i wolontariusze odnowili groby żołnierzy wojny obronnej 1939 roku

Na tzw. starym cmentarzu w Tarnogrodzie odnowione zostały groby...

Adwokat kościelny - jego misja i kompetencje

Niewłaściwa interpretacja przepisów prawa kanonicznego oraz nieznajomość...

Dzienny Dom Pomocy dla Seniorów w Biłgoraju otwarty. Zobacz jak wygląda i co oferuje (VIDEO)

Oddany do użytku został Dzienny Dom Pomocy dla Seniorów w Biłgoraju....

Jak stworzyć reprezentację seniorów? W Biłgoraju ma powstać Rada Seniorów

-Chciałyśmy aby seniorzy świadomie zadbali o swoje sprawy, dlatego...

Jak skutecznie zapobiegać korozji metalowych elementów?

Inżynierowie projektujący obiekty przemysłowe wykorzystują w tym celu...

Ogłoszenia