Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

75. rocznica mordu partyzantów w lesie Rapy koło Biłgoraja (FOTO)

Dodał: red Data: 2019-06-30 13:24:45 (czytane: 2445)

Mieszkańcy Biłgoraja i powiatu Biłgorajskiego oddali cześć i pamięć żołnierzom Polskiego Państwa Podziemnego oraz ludności cywilnej - ofiarom niemieckiej zbrodni wojennej dokonanej na początku lipca 1944 roku. Po brutalnych przesłuchaniach w siedzibie Gestapo w Biłgoraju, Niemcy zastrzelili 65 partyzantów, część z nich schwytana została po Bitwie pod Osuchami.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolMord na Rapach był ostatnim, tragicznym akordem niemieckich przeciwpartyzanckich akcji Wicher I i Wicher II, które przeprowadzone w lasach Puszczy Solskiej miały na celu wyeliminowanie polskiego ruchu oporu w tej części okupowanej Polski. Bitwa na Porytowy Wzgórzu oraz Bitwa Pod Osuchami, były największymi potyczkami oddziałów partyzanckich z regularną armią niemiecka. Pod Osuchami do niewoli dostali się żołnierze AK i BCh, przez Tarnogród przetransportowani zostali do siedziby Gestapo w Biłgoraju. tutaj z innymi pojmanymi przedstawicielami ruchu oporu byli torturowani i przesłuchiwani.

rapy.JPG

-Na początku lipca zapadła decyzja o rozstrzelaniu przetrzymywanych w obozie w Biłgoraju partyzantów. bez procesu, bez udowadniania winy, zostali skazani na śmierć za przynależność do tzw. "band", jak Niemcy określali oddziały partyzanckie. 4 lipca 1944 roku, w dwóch transportach po około 30 osób każdy, Niemcy wywieźli partyzantów do lasu na skraju Miasta. Tam ich rozstrzelano. Jak wykazały sekcje zwłok przeprowadzone po odkryciu masowych grobów, niektórzy zostali tylko postrzeleni i zakopano ich żywcem. Niemcy na miejscu zbrodni posadzili młode sosny, a następnie wydali specjalne obwieszczenie o rozstrzelaniu 60 „bandytów z powiatu biłgorajskiego”. Z badań z końca XX wieku, wynika, że ofiar było 65. Większość pochodziła z miejscowości powiatu biłgorajskiego, w tym kilka z samego Biłgoraja. Pod względem organizacyjnym zamordowani byli członkami AK i BCh - informuje dyrektor Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju, dr Dorota Skakuj.

Reklama.

Z transportu ocalał tylko jeden polski żołnierz, plutonowy Zygmunt Hanas ps. "Wilczur". -Ojciec pod Osuchami walczył w zgrupowaniu "Wira", po wydostaniu się z okrążenia został aresztowany w okolicach wsi Borowiec i został przetransportowany do Biłgoraj. Tutaj 4 lipca nad ranem odczytano jemu i innym partyzantom wyrok śmierci. Podczas transportu do lasu Rapy wraz z innymi skazanymi na śmierć udało mu się poluzować więzy. Wyskoczył z samochodu, obezwładnił strażnika i wraz z dwoma innymi osobami uciekł. Niemcy strzelali do nich, ojca tylko postrzelili, przeżył dzięki pomocy mieszkańców Biłgoraja i lekarzy Pojaska i Szmita. Te dwie osoby, które z nim uciekały zostały zastrzelone - wspomina Janusz Hanas, syn Zygmunta Hanasa ps. "Wilczur".

rapy_1.JPG

W intencji Ojczyzny oraz pomordowanych partyzantów i ich rodzin sprawowana była w biłgorajskim kościele Wniebowzięcia NMP uroczysta Msza święta. Przebieg niemieckiej zbrodni przypomniany został przez inscenizacje historyczne. Na uroczystości złożył się także ceremoniał wojskowy, apel poległych, salwa honorowa i okolicznościowe wystąpienia. Narrację historyczną przedstawił Piotr Flor, prezes Biłgorajskiego Towarzystwa Regionalnego. Przy pomniku na rapach złożono kwiaty, wartę honorową zaciągnęli harcerze z 13. Staroszoharceskiej Drużyny "Pochodni". Inscenizacje historyczne przygotowali zaś członkowie GRH "Wir". Dopełnieniem rocznicowych uroczystości jest piknik historyczny zorganizowany na placu BCK i koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

patronat_medialny_bilgorajcompl.jpg

Zdjęć w galerii: 222

Tagi: armia krajowa   biłgoraj   mord partyzantów na rapach   bitwa pod osuchami

Zobacz także

Zakończył się

Dodane: 2020-08-09 22:03 - Komentarze  (5)  czytane (759)

TAGI: festiwal kultur, biłgorajskie centru kultury, andrzej głowacki, kultura biłgorajKomentarze (7)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.226.245.48

(2019-06-30 21:51:10)

teraz też zdarzają się przesłuchania ze tragicznym skutkiem, o czym ostatnio głośno

ujlko (2019-06-30 21:47:07)

Dlaczego nie ma rekonstrukcji ja SB i MO przesłuchiwało w czasie stanu wojennego i za komuny?

(2019-06-30 17:19:40)

rada muzeum , skład pewnie też do zmiany, w naszym mieście obcy na topie

Michał (2019-06-30 17:02:57)

Dyrektorem muzeum nie jest ta pani. Pisaliście niedawno o tym kto został dyrektorem. Ta pani pełniła obowiązki a nie była i nie jest dyrektorem.

(2019-06-30 16:53:25)

Piękna uroczystość poświęcona pamięci ofiar. O tamtej tragedii , jak zwykle profesjonalna wypowiedź Pani dr Doroty Skakuj, znakomitej dyrektorki Muzeum Ziemi Biłgorajskiej i innych uczestników obchodów tej rocznicy. Grupa rekonstrukcyjna - jak zwykle świetna prezentacja historyczna.

(2019-06-30 16:52:03)

Piękna uroczystość poświęcona pamięci ofiar. O tamtej tragedii , jak zwykle profesjonalna wypowiedź Pani dr Doroty Skakuj, znakomitej dyrektorki Muzeum Ziemi Biłgorajskiej i innych uczestników obchodów tej rocznicy. Grupa rekonstrukcyjna - jak zwykle świetna prezentacja historyczna.

(2019-06-30 14:03:32)

Miałem pana od hydrauliki za poważnego człowieka-a jednak.....

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

więcej

Placówki artystyczne

Konkursy

Polecamy

Zakończył się

W Biłgoraju zakończył się tegoroczna siódma edycja "Festiwalu...

Siła odwagi

Nasz „zdrowy rozsądek” mówi nam: to nie powinno i nie może...

Jeżdżę z głową - w kasku! Warsztaty rolkowe na OSiRze (FOTO)

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Biłgoraju oraz biłgorajska szkółka...

BTR chce by dawną siedzibę Gestapo, budynek PCK i pawilony przed Urzędem Miasta objąć ochrona konserwatorską

Zarząd Biłgorajskiego Towarzystwa Regionalnego zwrócił się do Burmistrza...

Wynajem maszyn czyszczących - oto co powinniśmy wiedzieć

Przemyślana ekspozycja, intuicyjna strona internetowa, wyszkoleni...

Fotografia ślubna: Jak uwiecznić wyjątkową chwilę?

Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Przygotowujemy...

Ogłoszenia