Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

75. rocznica Bitwy pod Osuchami (FOTO)

Dodał: red Data: 2019-06-23 21:12:23 (czytane: 2891)

Pod wielkim hasłem "Gloria Victis 1944", nieopodal cmentarza wojskowego na Osuchach odbyły się uroczystości 75. rocznicy największej bitwy partyzanckiej w okupowanej przez Niemców Polsce. W lasach Puszczy Solskiej, żołnierze Polskiego Państwa Podziemnego, stoczyli nierówny bój z okupantem. Poległo lub zostało zamordowanych blisko 600 polskich żołnierzy.

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, Biłgoraj

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, BiłgorajW czerwcu 1944 roku, w widłach rzek Sopot i Tanew, w okolicach miejscowości Osuchy, w Gminie Łukowa domknął się pierścień niemieckiego okrążenia polskich żołnierzy z oddziałów AK i BCh, w ramach akcji przeciwpartyzanckiej Wicher II. Na Ziemi Biłgorajskiej rozegrała się największa bitwa żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego z Niemcami w okupowanej Polsce. Przeciw leśnym oddziałom, niemiecki okupant rzucił nieprawdopodobne siły, ponad 30 tys. żołnierzy wspartych było przez lotnictwo i artylerię. W nocy z 24 na 25 czerwca 1944 roku doszło do heroicznego boju o wydostanie się z okrążenia. Starty po stronie polskiej były ogromne, Konrad Bartoszewski oceniał, że zginęło ponad 400 żołnierzy, w tym dowódcy poszczególnych zgrupowań. -Gromadzimy się dziś w tym szczególnym miejscu, by uczcić pamięć Żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego - żołnierzy AK i BCh - poległych przed 75-laty w Bitwie pod Osuchami, ale także po to, by dać świadectwo żyjącym, że pamiętamy i będziemy pamiętać o ich poświęceniu i wierność Ojczyzny - mówił Wójt Gminy Łukowa, Stanisław Kozyra.

stanislaw_kozyra.JPG

W ocenie po. dyrektora Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju, dr Doroty Skakuj pamięć o tej bitwie i poświęceniu to nasz obowiązek. -Nasza wdzięczna pamięć to docenienie ich poświęcenia, oni walczyli o Polskę, przez wszystkie lata okupacji, tuta latem 1944 roku był ostatni etap ich walki o wolną i suwerenna Ojczyznę. Wielu z nich poległo, wielu cierpiało prześladowania od nowego sowieckiego okupanta. Poświeci swe życie, zdrowie, najlepsze lata by wypełnić słowa żołnierskiej przysięgi i wierność zawołaniu Bóg - Honor - Ojczyzna - zaznacza Dorota Skakuj. -Chciałbym by wszyscy uświadomili sobie wagę tych wydarzeń. Trzeba jasno sobie powiedzieć, że na tej ziemi swe życie oddali konkretni ludzie, członkowie naszych rodzin, sąsiedzi ludzie niezłomnego charakteru i ducha. Oni wiedzieli czym jest wolność i gotowi byli poświecić za nią swe życie. Dokonali tego z miłości do Ojczyzny. Celebrujmy wolność kultywujmy tradycje i te wartości za które oni ginęli - apelował Starosta Biłgorajski, Andrzej Szarlip.

osuchy_2019.JPG

Po części artystycznej, w której zaprezentowała się łukowska młodzież, celebrowana była Msza święta. Za poległych w bitwie i ich rodziny modlił się biskup polowy Wojska Polskiego, generał brygady Józef Guzdek. -"Nikt nie ma większej miłości od te gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół". Ta ziemia jest świadectwem tego poświęcenia, a nasza obecność tutaj wyrazem wdzięczności - mówi w rozmowie z Portalem bilgoraj.com.pl Ordynariusz Polowy. -Chrystus głosił wiele kazań i nauk, ale wszystko przypieczętował swym poświęceniem. Tak samo ci żołnierze z Ziemi Biłgorajskiej, wierni Ojczyźnie i kolejnym pokoleniom nie zawahali się przelać swej krwi, by potwierdzić że to czym żyli w imię miłości tej, która nosi imię Polska. To jest patriotyzm. Cieszę się, że jest i dane być tu na tym miejscu i modlić się przy grobach bohaterów - dodaje biskup Guzdek.

biskup_polowy_wp.JPG

-Tutaj, polscy żołnierze dali przykład niezwykłe męstwa i poświęcenia. Tutaj rozegrały się polskie Termopile, gdzie garstka wiernych Polsce synów stanęła przeciw hordzie okupanta. O tym trzeba mówić o tym trzeba pamięta, o Osuchach trzeba mówić - podkreślał obecny na uroczystościach 75. rocznicy bitwy pod Osuchami, Marek Łapiński, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej. Ludzka pamięć jest ulotna, dziś często prawdę się relatywizuje. My musimy pamiętać i mądrze reagować - dodaje wiceminister obrony narodowej. Tradycja partyzancka była żywa, ale dziś gdzieś zamiera, młodzież nie jest świadoma spuścizny minionych pokoleń. Zdaniem Łapińskiego otwartym jest pytanie czy to wina nauki historii czy inaczej postawionych priorytetów. -Musimy czcić, wspominać i dawać za przykład tych, którzy mając do wyboru oddanie Polski okupantowi nie godzili się na to i stanęli do walki - podkreśla.

Reklama.

Po Mszy świętej nastąpiło wręczenie nagród uczestnikom jubileuszowej, 20. edycji Powiatowego Konkursu Wiedzy o Armii Krajowej i Batalionach Chłopskich na Ziemi Biłgorajskiej. Głos zabrali także przedstawiciele przedstawiciele Prezydenta RP oraz władz rządowych. -To miejsce jest świadectwem heroizmu naszego narodu. Tutaj szczególnie w historii zapisała się polska determinacja, odwaga i ofiarność. Polski ruch oporu podjął tak mężne i skuteczne, a które przeszło do historii jako "Powstanie Zamojskie". Niemieckie zażądanie tymi terenami zostało zostało poważnie zdezorganizowane. Dlatego okupant musiał tutaj zgromadzić ogromne siły do walki z polskimi partyzantami. Bitwa pod Osuchami, dla wielu żónierzy AK i BCh stała się ostatnim akordem dziejowego dramatu jaki rozegrał się na tych ziemiach. My żyjący, jako spadkobiercy ich patriotycznego dziedzictwa, chcemy im powiedzieć, że złożona przez nich ofiara nie była daremna - mówił w imieniu Prezydenta RP, pułkownik Adam Brzozowski z departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi BBN.

osuchy_2019_1.JPG

Dopełnieniem części oficjalnej uroczystości był apel poległych, salwa honorowa oraz złożenie kwiatów przy pomniku upamiętniającym poległych pod Osuchami. Uroczystości zakończyła inscenizacja historyczna i koncert patriotyczny.

osuchy_2019_2.JPG

-W tym roku jest także możliwość, by każdy indywidualnie mógł przejść krwawymi śladami walk spod cmentarza na Krzywą Górkę. Powstała bowiem "Partyzancka Doga Krzyżowa", która upamiętnia wszystkie oddziały polskie biorące udział w Bitwie pod Osuchami. Wszyscy żołnierze Polskiego Państwa Podziemnego walczyli z Niemcami jako ochotnicy. Wierni synowie Polskiej Ziemi tutaj złożyli ofiarę z życia. Pamięć i wdzięczność o tych ludziach i wydarzeniach kształtuje naszą tożsamość narodową, tutaj uczymy sie tego co winniśmy tym, którzy tu polegli i co winniśmy Ojczyźnie - podkreśla współorganizator wydarzeń, Wiesława Kubów.

mulawa.JPG

-Dzisiaj patrząc na to wielkie bohaterstwo polskich żołnierzy, możemy być dumni z tego, że jesteśmy Polakami, że urodziliśmy się na tej pięknej ziemi okupionej krwią i łzami naszych przodków. Niech naszym drogowskazem będą słowa nieodżałowanego prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego: „Warto być Polakiem. Warto, by naród polski i jego państwo Rzeczpospolita trwały w Europie”. Dziś pamiętajmy o tym, co najważniejsze, o rodzinie i fundamentalnych wartościach wpajanych nam od dziecka, o tym, ze wolność i niepodległość to podstawa trwania narodu” - powiedział podczas uroczystości Przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego, Michał Mulawa.

Wydarzeniu towarzyszył pokaz dynamiczny Sekcji Ochrony Związku Strzeleckiego "Strzelec" Józefa Piłsudskiego z Rzeszowa.

patronat_medialny_bilgorajcompl.jpg

Zdjęć w galerii: 320

Tagi: bitwa pod osuchami   75. rocznica bitwy pod osuchami   gmina łukowa   uroczystości patriotyczne

Zobacz także

Powiatowy Konkurs na Wolontariusza 2020 roku

Dodane: 2020-08-12 12:47 - Komentarze  (0)  czytane (369)

TAGI: gala wolontariatu, wolontariusz roku, powiat biłgorajski, fundacja fundusz lokalny ziemi biłgorajskiejKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.235.45.196

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

więcej

Placówki artystyczne

Konkursy

Polecamy

Strażacki odpust w cieniu koronawirusa (FOTO)

W Osuchach w gminie Łukowa, odbył się w minioną niedzielę odpust...

Nie tylko o gruszce i pietruszce, czyli gra uliczna w Goraju

W minioną niedzielę w Goraju odbyła się V Gra Uliczna pod hasłem...

Pierwsze strzeleckie zawody dynamiczne w Biszczy

W miniona niedzielę 9 kwietnia, w Biszczy odbyły się zawody strzeleckie...

Zakończył się "Festiwal Kultur" (FOTO)

W Biłgoraju zakończył się tegoroczna siódma edycja "Festiwalu...

Wynajem maszyn czyszczących - oto co powinniśmy wiedzieć

Przemyślana ekspozycja, intuicyjna strona internetowa, wyszkoleni...

Fotografia ślubna: Jak uwiecznić wyjątkową chwilę?

Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Przygotowujemy...

Ogłoszenia