Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczystości w Biłgoraju (FOTO, AUDIO)

Dodał: red Data: 2018-08-01 18:03:26 (czytane: 4023)

Centralne dla naszego Regionu, związane z 74. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego odbyły się w Biłgoraju, przy pomniku poświęconym żołnierzom Armii Krajowej. Poprzedziła je Msza święta i manifestacja patriotyczna, która przeszła główną ulicą Miasta.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolOrganizatorami uroczystości był Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej regionu Biłgoraj i Burmistrz Miasta Biłgoraj. Udział w nich obok kombatantów, mieszkańców Ziemi Biłgorajskiej i władz samorządowych, wzięli także poseł Piotr Olszówka, reprezentująca poseł Genowefę Tokarską Sylwia Ciecierska, reprezentujący Wojewodę Lubelskiego Andrzej Kozina oraz asysta honorowa oraz poczet sztandarowy I Kołobrzeskiego Batalionu Zmechanizowanego w Chełmie pod dowództwem sierżanta Pawła Adaczyka, a także kompania honorowa 3 Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego w Zamościu pod dowództwem podporucznika Arkadiusza Salitry.

74_rocznica_powstania_warszawskiego.JPG

-Dziś naszym patriotycznym obowiązkiem, a szczególnie obowiązkiem pokolenia powojennego, jest zachowanie w pamięci i przekazanie prawdy historycznej kolejnym pokoleniom Polaków. Wbrew pewnym mylnym określeniom, Powstanie Warszawskie nie było powstaniem lokalnym. Zorganizowane w ramach akcji "Burza" dotyczyło całego kraju. Było zrywem narodowym, który miał być początkiem przejmowania przez Polskie Państwo Podziemne władzy poza strukturami tajmy, w perspektywie niechybnej sowietyzacji Polski. To miało dotyczyć i Warszawy ale i Częstochowy, Lublina, Zakopanego czy Poznania oraz także Biłgoraja. To jest kolejne powstanie narodowe, w tych kategoriach należy je postrzegać. A w tych wszystkich zrywach narodowych nie zabrakło także ludzi z Biłgoraja. My czcimy wszystkich Powstańców, wdzięczni za ich odwagę, umiłowanie Ojczyzny i poświęcenie - zaznacza w rozmowie z bilgoraj.com.pl prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Rejonu Biłgoraj, Tomasz Książek.

74_rocznica_powstania_warszawskiego_1.JPG

Uroczystości patriotyczno - religijne, poświęcone 74. rocznicy Powstania Warszawskiego rozpoczęły się od zbiórki pocztów sztandarowych i Mszy świętej sprawowanej w intencji Ojczyzny, Powstańców i weteranów żołnierzy Armii Krajowej. Eucharystii przewodniczył ks. pułkownik Eugeniusz Łabisz. -Nosimy w sercach dni i wydarzenia bardzo ważne dla naszego życia osobistego ale i życia narodowego. ten rok jest szczególny, bo to 100-lecie odzyskania niepodległości. Dziś włączamy się w ta ogromną modlitwę w rocznice Powstania Warszawskiego. Niech ta wspólna modlitwa jednoczy całą Polskę, każdego Polaka i każdą Polskę - mówił we wstępie do Eucharystii, ks. Stanisław Budzyński.

Po Mszy świętej uczestnicy uroczystości przeszli główna ulicą Biłgoraja w patriotycznej manifestacji. Zakończyła się ona przy pomniku poświęconym żołnierzom Armii Krajowej Rejonu Biłgoraj, który znajduje się w Parku Solidarności. Tutaj dalsza część Uroczystości obyła się zgodnie z ceremoniałem wojskowym. Punktem kulminacyjnym była godzina "W" oraz odśpiewanie hymnu narodowego i wciągniecie flagi narodowej na maszt.

Reklama.

Rys historii Powstania Warszawskiego oraz jego główne założenia przedstawił syn żołnierza AK, Maksymiliana Perkowskiego ps. Przemysłowiec, Jan Perkowski. Posłuchaj:

Zwieńczeniem uroczystości był Apel poległych, który odczytał podporucznik Sebastian Brańka. Następnie uczestnicy złożyli kwiaty i zapalili znicze. salwa honorowa i koncert pieśni żołnierskich zakończył biłgorajskie uroczystości.

74_rocznica_powstania_warszawskiego_3.JPG

W kolejną rocznicę Powstania Warszawskiego, nie sposób nie przypomnieć słów św. Jana Pawła II, które padły w 1994 roku, w 50. rocznicę zrywu Polaków w Warszawie. -Powstanie Warszawskie było poniekąd zwieńczeniem powstania trwającego przez cały okres II wojny światowej. Brali w nim udział Polacy na różnych frontach. Powstanie Warszawskie było jak gdyby kulminacyjnym aktem tej pięcioletniej walki, tego powstania całego Narodu, który w ten sposób wobec świata wyraził swój protest przeciwko pozbawieniu go niepodległości i dawał dowody, że gotów jest do największych poświęceń dla jej odzyskania i utrwalenia. Można powiedzieć, że Powstanie Warszawskie było najbardziej radykalnym i najbardziej krwawym ze wszystkich powstań polskich. Pociągnęło ono za sobą niesłychany ogrom ofiar: nie tylko zburzona Stolica, ale także dziesiątki tysięcy ofiar ludzkich, zwłaszcza wśród młodego pokolenia Polaków. Niektórzy zadają sobie pytanie, czy było to potrzebne, czy było to potrzebne aż na taką skalę? Nie można na to pytanie odpowiadać tylko w kategoriach czysto politycznych lub militarnych. Należy raczej w milczeniu skłonić głowę przed rozmiarem poświęcenia, przed wielkością ceny, jaką tamto pokolenie sprzed pięćdziesięciu lat zapłaciło za niepodległość Ojczyzny. W płaceniu tej ceny byli, być może, rozrzutni, ale ta rozrzutność była zarazem wspaniałomyślnością . Kryła się w niej jakaś odpowiedź na to wezwanie, które przyniósł Chrystus, przede wszystkim swoim własnym przykładem, oddając życie za braci: "Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich - mówił Papież.

/bilgoraj.com.pl/

Zdjęć w galerii: 180

Tagi: 74. rocznica powstania warszawskiego   biłgoraj   powstanie warszawskie   światowy związek żołnierzy armii krajowej rejon bi

Komentarze (31)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.234.227.202

Grzegorz z Chetyna (2018-08-04 07:01:28)

To prawda, że nie wolno interpretować historii, ale podawać fakty. Fakty dotyczące Powstania Warszawskiego to, 18 tys. poległych powstańców i 10 razy tyle zabitych cywilów. Jakieś korzyści z tego powstania? No dalej, niech ktoś zinterpretuje...

Technik (2018-08-03 23:48:17)

Na jesieni stanie w Szramki z wspaniałym Burmistrzem Rosłanem Były skompromitowany Poseł Sz, któremu nie idzię w PKS więc chce na stołek Burmistrza ale jego programem jest kasa a nie dobro zwykłych ludzi. Naród wie kim on jest ,a jest skompromitowany. Głosujemy na człowieka z wizją czyli Janusza Rosłana

Sprzedawca (2018-08-03 14:52:22)

Podziękujemy na jesieni Januszowi za wszystkie lata. Wystarczy tych 16 lat. Niech popracuje jak zwykli mieszkańcy.

Darek (2018-08-03 12:36:28)

Rosłan do zmiany !

Zenek przestań chwalipięto (2018-08-03 08:32:35)

Jarosław (2018-08-03 01:00:33)

Burmistrz Rosłan jest najlepszym Burmistrzem w Historii Miasta Biłgoraj. Miasto jest piękne a innym nie chodzi o dobro miasta tylko o stołek Burmistrza. Warto wspierać dobrego gospodarza jakim jest Burmistrz Rosłan.

tomek (2018-08-02 22:32:24)

Rosłan, grabarz biłgorajskiego sportu

Colt (2018-08-02 21:46:26)

Historii nie wolno nikomu interpretować, tworzą ja fakty. A fakty mówią,ze Powstanie Warszawskie określane było w kręgach oficerów na emigracji jako zbrodnia na narodzie polskim, bo nie miało żadnych szans powodzenia pod pod względem wojskowym. Warszawiacy pod koniec powstania przeklinali powstańców. Przykre to ale prawdziwe, za dużo polskiej krwi zmarnowano , a ludzkie życie to nie karta w polityce. !!!

Pisarz (2018-08-02 21:36:44)

chodziło mi o Pana Łój Zenon- to jest postawa, głos, sylwetka i honor.

Pisarz (2018-08-02 21:32:22)

Jedyny w tych obchodach co przyjmuje prawidłową postawę mundurowca, oddawanie honoru (ręka ugieta z łokciem na wysokości ramienia, honor dwa paluszki pomiędzy daszkiem czapki) uczcie się OTK-wcy bo strach na Was patrzeć jak i czym macie nas bronić.

hje, hje, hje (2018-08-02 20:44:36)

A pomnik Józefa Dechnika nadal stoi...

do poniżej (2018-08-02 20:42:52)

Ty słyszał o "Ustawie Ochrony Języka Polskiego"?

Who is this guy? (2018-08-02 19:10:06)

liar, shuffler and just an asshole

(2018-08-02 15:35:46)

Ten egocentryk widzi tylko "czubek własnego nosa". Wątpię czy słowo "HONOR" ma jakiekolwiek znaczenie dla tego ....... ?

JaN (2018-08-02 13:14:19)

Na miejscu organizatora (prowadzącego) nie podkreślałbym, że nie ma (w Biłgoraju), Osób(y), którzy nie byli w Powstaniu Warszawskim. Żyje jeszcze człowiek (dane łatwo sprawdzić!), który w swoim życiorysie ma krótki (miesięczny) udział w powstaniu i pobyt w obozie (Austria). ?! Co na to pan prowadzący?
Wydaje się naturalne, że takie Osoby (póki żyją), powinny być zapraszane na tego rodzaju rocznice. Byłoby też wskazane aby wymienić ważnych uczestników biorących udział w uroczystości patriotycznej o charakterze religijnym z wojskowym ceremoniałem (np. kompania wojska, przedst. władz samorząd. i innych, organizacji itp.) . Czytelnik miałby pogląd kto i kogo reprezentuje - bo historię Powst. Warsz. można przeczytać z internetu.

ok (2018-08-02 10:33:19)

kandydaci z Goraja i Turobina uczestniczyli,dadzą radę ?

(2018-08-02 09:49:50)

Nie można powiedzieć, że aspirujący do przejęcia władz w samorządach pisowcy są ludźmi "wielkiego formatu" ?!

Adam (2018-08-02 09:32:32)

Co wy w tym PiS wyprawiacie ? Jak Książka wystawicie w wyborach nikt na was nie zagłosuje. Tak samo ta Strzałka co była w USA a brała dietę radnego. Takich ludzi nie bierzcie na listy. Bo przegracie wybory z kretesem.

Heros (2018-08-02 07:33:09)

Centralna postać obchodów 74 rocznicy Powstania Warszawskiego w Biłgoraju, niespełna 70 - letnia, czołowa postać biłgorajskiego pisuaru, podporządkowuje wszystko dla jednego celu - dorwać się do władzy w samorządzie i zniszczyć jedynego słusznego wroga ! Amen

(2018-08-02 07:25:32)

Jarku, widocznie też jesteś wszędzie, a na burmistrza cię nie chcą! Ha, ha, ha

(2018-08-02 06:56:26)

Klęska powstania była na rękę Stalinowi, tak więc armia czerwona nie wsparła tej walki o wyzwolenie Warszawy.

(2018-08-02 06:53:34)

Chwała powstańcom, którzy walczyli wierząc w zwycięstwo. Powstanie niestety pochłonęło tysiące ofiar , a Warszawa legła w gruzach. Powstrzymuję się od oceny tych, którzy w tamtych realiach ogłosili powstanie ( m.in. wbrew woli Andersa i innych), można było przewidzieć, że armia czerwona nie pomoże, wszak klęska powstania była na rękę Hitlerowi. Samym patriotyzmem trudno było wyzwolić Warszawę. Szacunek dla powstańców, pełni nadziei poszli w bój.

Henio (2018-08-01 22:52:49)

Popatrzcie dziś jest ważny dzień Historyczny a jacy ludzie przychodzą z zakazanymi twarzami przychodzą pod Pomnik. Popatrzmy Bezradny Andrzej K co jego Ojciec Handlował bronią nielegalnie i odsiedział kilka miesięcy w areszcie. Andrzej K nadaje się do składania kwiatów pod pomnik jak kelner, bo on jest tak inteligentny jak jego ojciec co bronią Handlował nielegalnie. Tego Pana widzimy z Piotrem O. kolejny bandyta i oszust co kupił prawo jazdy nielegalnie. Stoją Piotr O i Andrzej K co ich łączy wspólny mianownik czyli PRZESTĘPCZOŚĆ. Wstyd aby przestępcy przychodzili pod pomnik prawdziwych Bohaterów. Piotr o. co kupił prawo jazdy na lewo i Andrzej k uwielbiają przestępczość.

emerytka (2018-08-01 21:50:37)

Wstyd mi za was mieszkańcy Biłgoraja że was tam nie było a tyle bloków dookoła kto nie czci Bohaterów nie zasługuje na Wolność

Tomek (2018-08-01 21:27:51)

Bondyra krytykował Rosłana przed wyborami a dzisiaj biegnie za nim potulnie...
Nie głosujcie na takich ludzi. Nie wybierajcie Tujaka i Bondyry.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Biura rachunkowe

Biuro Rachunkowe BIURGAW Jan Gawda - rozliczenia podatkowe, księgowość, doradztwo, podatki

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro, 23-400 Biłgoraj

Biuro Rachunkowe Biłgoraj - Janusz i Maria Gaj

Komorowskiego 3/111 i 112, 23-400 Biłgoraj

Ubezpieczenia

Zarezerwuj nocleg

Konkursy

bilgoraj.com.pl poleca

Zawody strażackie w Soli. Jednostki rywalizowały w sztafecie i ćwiczeniach bojowych (FOTO, WYNIKI)

Na boisku sportowym w Soli koło Biłgoraja odbyły się dziś zawody...

Noc Muzeów w Biłgoraju, czyli moc atrakcji w Muzeum Ziemi Biłgorajskiej (FOTO)

Dziś w całej Polsce "Noc Muzeów". W tegorocznej edycji imprezy...

Uprawomocniła się decyzja Wojewody. Pomnik Jóżefa Dechnika zniknie z centrum Biłgoraja

Właśnie uprawomocniła się decyzja Wojewody Lubelskiego z 4 lutego...

Lalki świata na wystawie w biłgorajskim Muzeum (FOTO)

Coś dla najmłodszych, ale także niezwykła gratka dla osób dorosłych....

Czytelnicy z "Jedynki" Mistrzami Polski

W dniach 10 - 11 maja br. odbył się Finał Ogólnopolskiego Konkursu...

Zdezerterowali z Ludowego Wojska Polskiego, polegli w walce z NKWD (FOTO)

W "Lesie Ulanszczyzna", nieopodal miejscowości Glinianka na granicy...

Ogłoszenia