Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

73. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego (FOTO, VIDEO)

Dodał: red Data: 2017-08-01 19:10:35 (czytane: 2734)

"Sprawiedliwości nie chcę! Nikt mi nic nie winien, uczyniłem, co byłem uczy­nić powinien. Czyż słusznie o nagrodę taki się odzywa, który tylko powinność swo­je wykonywa? Nie masz zasług, to, co my zowiemy zasługi, są tylko ku Ojczyź­nie wypłacone długi. Ojczyzna nic nam nie jest winna, Ona - Pani, my jej więź­nie, jej sługi, jej obowiązani!" - Stanisław Konarski.

RESTAURACJA PIZZERIA COUNTRY
www.country.bilgoraj.com.pl,pizzeria, pizza, Biłgoraj, w Biłgoraju, restauracja

ul Dąbrowskiego 6B. 23-400, Biłgoraj

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolZ inicjatywy Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Rejon Biłgoraj, władz Miasta i organizacji kombatanckich odbyły się w Biłgoraju - z udziałem kompanii honorowej 3. Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego WP, władz parlamentarnych i samorządowych, pocztów sztandarowych, harcerzy i mieszkańców Regionu - obchody 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Głos syren w godzinę "W" i uroczysty apel poległych i salwę honorową poprzedziła Msza święta sprawowana w intencji Ojczyzny w kościele św. Jerzego w Biłgoraju.

ks_stanislaw_budzynski.JPG


-Ojciec święty Jan Paweł II o Powstaniu Warszawskim powiedział: "Niektórzy zadają sobie pytanie, czy było to potrzebne, czy było to potrzebne aż na taką skalę? Nie można na to pytanie odpowiadać tylko w kategoriach czysto politycznych lub militarnych. Należy raczej w milczeniu skłonić głowę przed rozmiarem poświęcenia, przed wielkością ceny, jaką tamto pokolenie zapłaciło za niepodległość Ojczyzny. W płaceniu tej ceny byli, być może, rozrzutni, ale ta rozrzutność była zarazem wspaniałomyślnością. Kryła się w niej jakaś odpowiedź na to wezwanie, które przyniósł Chrystus, przede wszystkim swoim własnym przykładem, oddając życie za braci: Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich". Dziś chylimy czoła przed ich ofiarą, że nie wahali się oddać życie za Ojczyznę, za wartości najświętsze - mówił podczas wstępu do Eucharystii ks. Stanisław Budzyński proboszcz parafii św. Jerzego w Biłgoraju. Okolicznościową homilię wygłosił ks. kanonik Józef Bednarski, a we wspólnej modlitwie uczestniczyli ks. Maciej Nizio i ks. Marek Kuśmierczyk.

Reklama.

Po Mszy świętej uczestnicy uroczystości przy akompaniamencie Biłgorajskiej Orkiestry Detej im. Czesława Nizio i w asyście kompanii honorowej 3. Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego WP udali się pod pomnik poświęcony żołnierzom Armii Krajowej Obwodu Biłgoraj, tutaj odbył się apel poległych i oddano salwę honorową. Historyczne tło Powstania Warszawskiego i jego następstwa przybliżył Ryszard Kozdra wiceprezes ŚZŻAK Rejon Biłgoraj.

powstanie_warszawskie_bilgoraj__1_.JPG


-Szanowni Zebrani, w ciągu 63 dni sierpnia i września oraz października 1944 roku ważyły się losy nie tylko warszawy, ale i całej polski. Powstanie miało przynieść wolność całemu krajowi i było próbą ocalenia państwa przed zastąpieniem okupacji niemieckiej, okupacja sowiecka. "Naród, który chce żyć w wolności, nie może być bierny w momentach, w których decydują się jego losy" - wyjaśniał przyczyny wydania rozkazu o rozpoczęciu Powstania generał Tadeusz Komorowski ps. "Bór" Komendant Główny Armii Krajowej. Do Powstania przystąpiło około 23 tys. żołnierzy AK, a na terenie lewobrzeżnej Warszawy Niemcy dysponowali 16 tys. dobrze uzbrojonych żołnierzy, później ściągnęli posiłki jednostek  frontowych. Ostatecznie w tłumieniu zrywu powstańców udział brało około 50 tys. żołnierzy niemieckich - wszystko po to by wykonać rozkaz Hitlera wymordować Polaków, a miasto zrównać z ziemia. to były najtrudniejsze 63 dnia w dziejach Warszawy. W walkach zginęło około 18 tys. polskich żołnierzy, a w skutek masowych mordów i planowej eksterminacji ludności cywilnej około 150 tys. mieszkańców stolicy. Mimo licznych strat Żołnierz Polski pozbawiony wsparcia w postaci artylerii, lotnictwa czy sprzętu ciężkiego, zdradzony przez koalicje antyhitlerowską walczył z niemieckim okupantem jak równy z równym, a Powstanie przyniosło wiele przykładów męstwa, bohaterstwa, wspólnoty, poświęcenia i solidarności w oporze - mówił Kozdra.


Zwieńczeniem uroczystości było złożenie kwiatów pod pomnikiem poświęconym żołnierzom AK Obwodu Biłgoraj i zapalenie zniczy. Ostatnim akcentem był montaż słowno muzyczny poświęcony Powstaniu, w którym przypomniano poezje i piosenki, które Powstańcom towarzyszyły na barykadach Warszawy.

/bilgoraj.com.pl/

Zdjęć w galerii: 154

Tagi: 73. rocznica powstania warszawskiego   powstanie warszawskie   biłgoraj   światowy związek żołnierzy armii krajowej rejon bi

Zobacz także

Warsztaty tańca ludowego (FOTO)

Dodane: 2018-11-17 23:19 - Komentarze  (0)  czytane (1286)

TAGI: warsztaty tańca ludowego, grupa folklorystyczna pokolenia, anna iskra, bck biłgorajKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.146.195.24

(2017-08-04 10:45:49)

Jakie są powody by pomijać obecność uczestników Powstania Warszawskiego podczas biłgorajskich uroczystości 73 rocznicy, trzeba zapytać organizatora i członka Zarządu Koła Rejonowego ŚZŻAK Pana Tomasza Książka?

Uczestnik zauważa (2017-08-03 21:04:59)

Skoro głównym organizatorem uroczystości był ŚZŻAK Rejon Biłgoraj, dbający by się "dobrze sprzedać" przy okazji a któremu miasto pozwala na prowadzenie w mieście niektórych rocznic, to osoby odpowiedzialne z tej organizacji powinny mieć więcej orientacji:
-pamiętać przede wszystkim o żyjących -autentycznych świadkach wydarzeń, tj. uczestnikach powstania obecnych na uroczystości w Biłgoraju (jak to tłumaczyć?!)
-długość przemówień dostosować do sytuacji i warunków - tj. panującego upału tego dnia,
-można było wykorzystać obecny zastęp harcerzy aby podali butelki z wodą, żeby nie musiał tego osobiście robić burmistrz miasta?

akowski rząd londyński to grupa prestępca (2017-08-02 18:19:29)

która odpowiada za ludobójstwo Polaków podczas powstania powinni być sadzeni jak hitlerowcy. różnica polega na tym że jedni mordowali a inni skazywali na śmierć mając pełną świadomość swoich czynów

do poniżej (2017-08-02 17:29:36)

Śpiewali w Warszawie? Czy również na Mokotowie???

(2017-08-02 15:22:29)

do Andrzeja, człowieku słuchaj info z kraju, jak pięknie, bez podziałów śpiewali w Wa-wie, a ty ciągle zmienić władzę - to zmień..... Przykre, że tacy się wpisują. A teraz proszę o podanie źródła awansów, bo pagonów zabraknie, a ja kpr. rezerwy i NIECH TAK ZOSTANIE.

trzy po trzy ma rację ... (2017-08-02 12:18:46)

J. ROSŁAN przynajmniej dba o ludzi i daje sobie poddanych na stanowiska! Tym sposobem ludzie co na niego robią to go szanują ...
PiS - dziwolągi władzy jak Borowiec i Olszówka dbają tylko o swój IMAŻ a nie o ludzi co na nich robili!!!
ZADUFANI KARIEROWICZE I PAJACE PRAWICY!!!
PAJACE PiSu jak zwykle ...
Gdyby KACZYŃSKI wiedział z kim trzymają Posłowie PRAWICY nie dałby im w nast. wyborach ostatniego miejsca na liście! A tak mamy "PAJACA" z Zamościa, który to wszystko podtrzymuje ... Olszówka mu teczkę nosi i się lansuje ... OBY OSTATNIĄ JEDNORAZOWĄ KADENCJĘ
"MIAŁEŚ CHAMIE ZŁOTY RÓG ZOSTAŁ CI SIĘ INO SZNUR" - Pajace i marni, zadufani karierowicze Biłgorajskiego PiSu

Łuklasz (2017-08-02 12:15:52)

Olszówka to co... niech się wytłumaczy jak nie pamięta gdzie kupował czy zdawał na prawo jazdy.
Jak taki czlowiek moze być posłem. Apel do prokuratury

(2017-08-02 10:33:45)

Chwała bohaterom Warszawy. Niestety sztab, usadowiony w Londynie , pomylił się, skutki tego fatalne, okupione życiem, zdrowiem setek tysięcy ludzi, zniszczeniem stolicy, dokonali tego hitlerowcy, na tę klęskę czekała stacjonująca nieopodal armia ZSRR.
Powstanie, z jednej strony wymaga szacunku dla patriotycznego zrywu bezpośrednich uczestników, z drugiej strony klęska powinna być ostrzeżeniem, żeby w beznadziejnych realiach nie porywać się na tak romantyczny akt. Straszliwe unicestwienie powstania należało przewidzieć.

Wiktor (2017-08-02 09:13:34)

Cenzury domagają się , dalej boją się prawdy. Cześć i chwała bohaterom!

do redakcji bilgoraj com.pl (2017-08-02 08:20:40)

Proszę dla pamięci i poprzez szacunek dla poległych i jeszcze żyjących powstańców o usuwanie wpisów komentarzy - wklejanek i innych szkalujących osoby uczestniczące w uroczystości na cześć bohaterów tamtych sierpniowych dni.

J 64 (2017-08-01 22:57:03)

Korzyści polityczne z Powstania okazały się żadne. Alianci, którzy ustalili los Polski w Teheranie, pozostali niewzruszeni na rzekę krwi płynącą ulicami Warszawy. Polska na dziesięciolecia poszła w sowiecką niewolę.

Gen. Władysław Anders o wybuchu Powstania pisał tak: „Byłem całkowicie zaskoczony wybuchem powstania w Warszawie. Uważam to za największe nieszczęście w naszej obecnej sytuacji. Nie miało ono najmniejszych szans powodzenia, a naraziło nie tylko naszą stolicę, ale i tę część Kraju, będącą pod okupacją niemiecką, na nowe straszliwe represje. Wywołanie powstania uważamy za ciężką zbrodnię i pytamy się, kto ponosi za to odpowiedzialność?”.

Ocena skutków powstania słowami Stanisława Cat-Mackiewicza, jest niezwykle celna: „Warszawa została zniszczona bardziej niż Berlin, klęska Polski w tej wojnie, w której Polacy walczyli w obozie zwycięzców, jest większa od klęski Niemiec. Sowietom zależało na zniszczeniu Warszawy, a tak się pomyślnie dla nich składało, że dla tego zniszczenia nie trzeba było używać sowieckich armat ani pocisków. Od czegóż patriotyzm polski! Jest on wielki i wspaniały. Ale ma właściwość bezrozumnego dynamitu. Wystarczy do niego przyłożyć zapałkę prowokacji, aby wybuchł. Powstanie warszawskie bije wszystkie rekordy wytrzymałości. Przez wiele setek lat, dopóki istnieć będzie naród polski, każdy Polak będzie przyznawał, że powstanie warszawskie było samobójczym szałem, i będzie miał do niego synowską tkliwość i miłość. Będzie z niego dumny…”

Moja ocena jest taka, że był to zryw niepotrzebny. Decyzja o wybuchu Powstania Warszawskiego była oczywiście błędna. Oceniać ją trzeba moralnie, była zła. Doprowadziła do tragedii stek tysięcy Polaków, a jej skutki dotykają kolejne pokolenia. Korzyści z niej odniósł Stalin, konsekwencje ponieśli Polacy.

J 64 (2017-08-01 22:47:39)

Następna i dla mnie bezsprzeczna informacja o komunikacie z czerwca od Naczelnego Wodza z Londynu, którą to odczytał płk Pluta :

“Płk Pluta jako szef łączności i ogólnego dowodzenia (technika) pierwszy odczytywał pocztę z Londynu. Otóż 7 lipca 1944 miał w ręku miesięczny komunikat Naczelnego Wodza za czerwiec. Dokument dotarł do Pełczyńskiego i znikł, prawdopodobnie nie czytał go nawet „Bór”. W komunikacie tym Naczelny Wódz informował, że w Teheranie zadecydowano o naszym losie. Europę podzielono na strefę wpływów Zachodu i Wschodu, która przebiegać będzie od Triestu po Hamburg, nas włączono do strefy radzieckiej i uzależniono od Moskwy. W tej sytuacji nasza rola (militarna) w tej wojnie skończyła się. Poderwiemy się do walki dopiero w czasie III wojny światowej, która jest nieunikniona. Zaprzestać należy wszelkich działań i wykrwawiania się. Młodzież należy odsyłać na Zachód, choćby przez Todta [niemiecka organizacja zajmująca się budownictwem na rzecz armii niemieckiej – red.] będzie tu potrzebna.”


Faktem jest, że pomimo tych sygnałów Okulicki i jego akolici Bor-Komorowski, Pełczyński i Chruściel wydali rozkaz, aby jednak powstanie wybuchło. Tutaj ciekawostka…Okulicki, jako agent NKWD został 8 października 1945 roku, rozkazem Szefa Sztabu Głównego PSZ gen. Stanisława Kopańskiego, skreślony ze stanu Polskich Sił Zbrojnych, przestając być formalnie żołnierzem i generałem Rzeczypospolitej. Jest to fakt bez precedensu, bo żołnierz pozostaje w ewidencji armii nawet po śmierci, gdyż należy się jemu godny pochówek

J 64 (2017-08-01 21:04:28)

ezydent Duda mówił dalej:

„I wiecie? Było warto! Zapewniam Was o tym i chylę czoła przed Wami, tak jak Wy chyliliście czoła przed powstańcami styczniowymi w II Rzeczypospolitej, a oni chylili czoła przed powstańcami kościuszkowskimi i listopadowymi. Było warto! Bo nie jest przegrane powstanie, które w efekcie prowadzi do wolnej Polski. A do takiej one doprowadziły!”

Zupełnie nie wiadomo, w jaki sposób przegrane powstania miały “doprowadzić w efekcie” do wolnej Polski – i Andrzej Duda tego nie mówi. Insurekcja Kościuszkowska (1794) skończyła się militarną klęską i trzecim rozbiorem resztek I Rzeczypospolitej. Powstanie listopadowe (1830-1831) zakończyło się likwidacją autonomicznego Królestwa Kongresowego – państwa z polskim rządem, administracją, armią oraz (co było wyjątkiem w ówczesnej Europie) rządzonego konstytucyjnie.

Powstańcy walczyli bohatersko, ale wymienione przez Dudę powstania w XVIII i XIX w. to spektakularne narodowe katastrofy, które wyrządziły trudne do oszacowania straty materialne i cofnęły sprawę polskiej niepodległości o dekady. Dodajmy, że wielu ówczesnych polskich patriotów uważało je za niepotrzebne i skazane z góry na porażkę.

Ogromną katastrofą skończyło się także Powstanie Warszawskie, które nie osiągnęło żadnego z założonych celów – ani militarnych, ani politycznych. Skończyło się utratą stolicy, zniszczeniem dorobku materialnego wielu pokoleń i śmiercią 150 tys. cywilów.

Prezydent Duda wylicza te straty na początku swojego przemówienia. Nie przeszkadza mu to jednak uznać Powstania za bliżej nieokreślone zwycięstwo. Przekonuje, że ze względu na Powstanie “Rosjanie nigdy nie odważyli się uderzyć podczas żadnego z buntów, jakie były w Polsce przez okres zniewolenia komunistycznego”. Nie ma jednak na to żadnych dowodów; przeciwnie, w 1956 roku w Budapeszcie nawet krwawy opór nie odstraszył ZSRR przed interwencją.

Być może po prostu prezydent inaczej definiuje “zwycięstwo”. Nie chodzi mu – wbrew temu, co mówi – o odzyskanie niepodległości. Prezydent wygłasza apoteozę klęski i męczeństwa, poświęcenia w imię “ducha” i “świadectwa”. O kanałach ściekowych, którymi przechodzili powstańcy z jednej dzielnicy do drugiej, mówił:

„To miejsce krwi i bohaterstwa, to miejsce strachu – takiego zwykłego, ludzkiego – ale i niezwykłego męstwa, heroizmu”.

W walce powstańców nie chodzi więc naprawdę, według Dudy, o jakiekolwiek namacalne zwycięstwo. Chodzi o “krew” i “bohaterstwo”.

Prezydent z wyraźną ekscytacją opisuje “krzyk, ciała zabitych, serie z karabinów, panika ludzi, jęk rannych, przyjaciele, których trzeba zostawić na pewną śmierć, i ziejący smrodem kanał, z którego niejeden nie wyszedł”.

To patriotyzm rodem z fantazji grup rekonstrukcyjnych, a nie wolnej i demokratycznej Polski XXI wieku, której żadna obca inwazja nie zagraża.

J 64 (2017-08-01 21:01:45)

Prezydent RP Andrzej Duda podczas Apelu Pamięci przy Pomniku Powstania Warszawskiego złożył hołd powstańcom. Powiedział też, że powstanie “doprowadziło do wolnej Polski”. Jak cierpienie i militarna i polityczna przegrana może stać się zwycięstwem?

Prezydent Andrzej Duda mówiąc 31 lipca 2017 o sensie Powstania Warszawskiego użył rozbudowanej konstrukcji retorycznej. Wyliczał wszystkie katastrofy, które spadły na miasto i powstańców: śmierć 150 tys. cywilów, zniszczenie miasta, represje, które spadały na żołnierzy Powstania po wojnie. I wymieniając dodawał refren: “Było warto!”.

„I dzisiaj, gdy siedziałem w Muzeum Powstania Warszawskiego, wspominając Powstanie i twórcę Muzeum – pana prezydenta prof. Lecha Kaczyńskiego – rozmawiałem z powstańcami, usłyszałem nagle z ust jednego z nich ciche: Panie Prezydencie, myśmy naprawdę przeżyli piekło. Po czym uśmiechnął się do mnie i mówi: „Ale to jest moja prawnuczka”.

Spróbujmy się chwilę zastanowić nad tym obrazem. Czy powstaniec nie miałby prawnuczki, gdyby Powstanie nie wybuchło? W sierpniu 1944 roku los Polski był już właściwie przesądzony. W Lublinie działał komunistyczny rząd, który kilka miesięcy później (po pewnej rekonstrukcji) miał zostać uznany także przez zachodnich aliantów. Na konferencjach w Teheranie (1943) i Jałcie (1944) przesądzono oddanie Polski w radziecką strefę wpływów. Jej ostateczne granice na wschodzie i zachodzie nie zostały jeszcze określone – chociaż było jasne, że USA i Wielka Brytania nie będą bronić polskich Kresów – i w teorii miały się odbyć u nas po wyzwoleniu wolne wybory. Ale obserwatorzy na Zachodzie doskonale zdawali sobie sprawę, że dominacja nad Europą Środkową była nagrodą dla Stalina za wkład Armii Czerwonej w pokonanie hitlerowskich Niemiec.

Gdyby Powstanie nie wybuchło, powstańcy nie byliby powstańcami – i nie przeszliby przez “to piekło”. Polska i tak trafiłaby w ręce komunistów. Starszy pan i tak mógłby się cieszyć swoją prawnuczką. Nie sposób twierdzić, że to powstanie uratowało bądź nie uratowało Polski przed utratą wolności.

Andrzej (2017-08-01 20:43:47)

Trzeba zmienić władze w Biłgoraju to przyjdzie więcej ludzi na uroczystości. W innych miastach dzisiaj takie piękne uroczystości i dużo ludzi.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

RESTAURACJA PIZZERIA COUNTRY

ul Dąbrowskiego 6B, 23-400 Biłgoraj

Restauracja Prestiż - wesela, komunie, bankiety, przyjęcia okolicznościowe

ul. Janowska 43, 23-450 Goraj

więcej

Placówki artystyczne

Konkursy

Polecamy

Morsy rozpoczęły sezon (FOTO)

Biłgorajskie morsy wspólnie z goścmi z Biszczy i Jarocina zainaugurowały...

ZSCKR w Różańcu z Prezydentem RP świętował w Warszawie 100-lecie odzyskania niepodległości

11 listopada Koło Historyczne z ZSCKR im. Wincentego Witosa w Różańcu...

Jarosław Stawiarski Marszałkiem, Michał Mulawa Przewodniczącym Sejmiku Województwa Lubelskiego

Prawo i Sprawiedliwość poinformowało o składzie Zarządu Województwa...

Rekordowy XVII Dzień Jesiennego Liścia (FOTO, VIDEO)

Ponad 95 tys. zł zebrali organizatorzy XVII edycji imprezy charytatywnej...

Czy chcesz być święty? (FOTO)

-Mamy zły obraz świętości. Uważamy, że „być świętym”...

Kasa Stefczyka przeniosła placówkę

Zapraszamy do nowej lokalizacji placówki Kasy Stefczyka! W trosce...

Ogłoszenia