Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

63% polskich rowerzystów chce rozbudowy infrastruktury dla poprawy bezpieczeństwa

Dodał: red Data: 2020-08-11 13:50:56 (czytane: 928)

Polscy rowerzyści chcą bezpiecznie podróżować po ścieżkach rowerowych. Ich zdaniem konieczna jest rozbudowa infrastruktury rowerowej. To główne wnioski z raportu Rowerowej Rewolucji przygotowanego przez Polskie Stowarzyszenie Rowerowe.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , Tereszpol

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, BiłgorajBlisko dwie trzecie badanych uważa, że to właśnie rozbudowa infrastruktury rowerowej, w największym stopniu poprawi bezpieczeństwo. Wśród czynników obniżających poziom bezpieczeństwa, połowa badanych wskazała brak ścieżek rowerowych a 30% ankietowanych - ich złe zaprojektowanie. W sytuacji, gdy w Polsce obserwujemy boom na rowery, jakiego dotąd nie było, inwestycje w poprawę infrastruktury rowerowej są koniecznością.

Przeprowadzone pod koniec lipca badanie jednoznacznie wskazało, że Polacy pokochali podróżowanie rowerem. Co piąty ankietowany przyznaje, że jeździ więcej niż przed rokiem, 45% Polaków planuje wakacje z rowerem, 41% wybiera jednoślad zamiast innych środków transportu, a 18% rozważa zakup roweru w najbliższym czasie. Z badań wynika, że fani dwóch kółek dostrzegają potrzebę rozbudowy bezpiecznej infrastruktury. W raporcie najgorzej oceniono oświetlenie ścieżek (34% negatywnych ocen), długość tras (32% negatywnych ocen), bariery utrudniające jazdę (31% negatywnych ocen).

-Nie tylko my widzimy konieczność zmian, ale w Europie zachodniej, działania na rzecz rozwoju infrastruktury ruszyły znacznie wcześniej. Inspiracji nie trzeba szukać daleko. Kopenhaga, jedno z najbardziej przyjaznych rowerzystom miast, pokryta jest siatką 390 km tras rowerowych. Tak rozbudowana infrastruktura ułatwia bezpieczne dotarcie na rowerze do każdego miejsca w metropolii, co przekłada się na ogromną popularność tego środka transportu w stolicy Danii
- zauważa Krzysztof Dylewski, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Rowerowego.

W czasie 3 miesięcy pandemii w Europie powstało ponad 1 000 km tras dla rowerzystów. Infrastruktura ta może pośrednio wspierać działania na rzecz ograniczenia rozprzestrzeniania się COVID-19. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), rower to jeden z bezpieczniejszych środków transportu w rejonach zagrożonych koronawirusem, ponieważ ogranicza on kontakty społeczne, występujące w komunikacji miejskiej.

-Coraz lepsza infrastruktura rowerowa to naturalny etap rozwoju miast, dlatego główną rolę w realizacji tego zadania w Polsce, powinny przyjąć władze samorządowe, przy wsparciu agend centralnych. Trzeba działać i intensyfikować inwestycje. Jak pokazują przykłady innych państw, rower to najlepszy sposób na zatłoczone miasta, uwielbiany przez miliardy ludzi na całym świecie - apeluje Krzysztof Dylewski z PSR.

rower.jpg

Zwiększone zainteresowanie rowerami to tylko jeden z aspektów sytuacji, w jakiej obecnie znajduje się Polska i cały świat. Podobnie jak cała gospodarka, również branża rowerowa mocno odczuła negatywne skutki lockdownu. Początek sezonu to dla producentów spadki sprzedaży na poziomie 70%. Jednak już w maju i czerwcu odnotowano 30% wzrosty sprzedaży r/r. Obecnie w sklepach obserwować można ogromne zainteresowanie kupujących, co potwierdzają wyniki badań zleconych przez Polskie Stowarzyszenie Rowerowe - 18% Polaków rozważa zakup roweru w najbliższym czasie. Najbardziej popularnym wyborem jest rower miejski, którego nabycie planuje aż 36% respondentów.

Warto też zwrócić uwagę na nowe trendy na polskim rynku, w tym coraz popularniejsze rowery elektryczne. Badanie wykazało, że 1% Polaków posiada „elektryka”, a 3% planuje kupić taki rower w najbliższym czasie. Jak wskazują wyniki zrealizowanych na zlecenie CONEBI badań, w latach 2018-2019 „elektryki” odnotowały gigantyczny, 60% wzrost produkcji. Unijna Strategia Rowerowa zakłada wzrost liczby tych rowerów z 6,5 mln w 2015 roku do aż 60 mln w 2030 roku.

-Ten ogólnoeuropejskie trend dociera także do Polski. Rower elektryczny oznacza dla jadącego mniejszy wysiłek, dlatego idealnie nadaje się on na dojazdy do pracy i wyprawy górskie. Jest to też doskonały wybór dla osób ze słabszą kondycją - wylicza Prezes Dylewski.

Omawiane badanie jest częścią „Rowerowej Rewolucji” - kampanii organizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Rowerowe. Głównym celem inicjatywy jest jeszcze większa popularyzacja roweru. Odpowiednimi działaniami PSR pragnie zachęcać Polaków do korzystania z tego bezpiecznego i zalecanego przez WHO środka transportu, podkreślając jednocześnie, że jest to doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu.

W ramach kampanii „Rowerowa Rewolucja” w Internecie publikowane są spoty podkreślające zalety roweru z udziałem aktora Łukasza Simlata, a w mediach pojawiają się informacje opisujące realizowane przez Stowarzyszenie inicjatywy. Akcja obejmuje również media społecznościowe. Raport Rowerowej Rewolucji został przygotowany przez Polskie Stowarzyszenie Rowerowe na podstawie badania „Zwyczaje Rowerowe Polaków” przeprowadzonego przez agencję badawczą Difference. Badanie zrealizowano pod koniec lipca.

/Mateusz Pytko, Polskie Stowarzyszenie Rowerowe/

Reklama.

Tagi: rower   infrastruktura rowerowa   powiat biłgorajski   rowerzyści

Zobacz także

Kilkuset rowerzystów na szlaku "Jastrzębiej Zdebrzy" (FOTO)

Dodane: 2020-09-13 17:56 - Komentarze  (0)  czytane (1653)

TAGI: rajd jastrzębia zdebrz, biłgoraj, rad rowerowy, szlak jastrzębia zdebrzKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.207.106.142

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Siłownie i Fitnes

więcej

Kluby sportowe

Odkryj na nowo piękno najbliższej okolicy

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie, przygotowała subiektywne zestawienie TOP 10 najpiękniejszych miejsc w lubelskich lasach. Wśród nich są trzy związane z nadleśnictwami Ziemi Biłgorajskiej, a trzy kolejne w naszej najbliższej okolicy. Oto, gdzie warto się wybrać, by odpocząć. więcej»

Ogłoszenia