Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

60-lecie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Różańcu (FOTO, AUDIO)

Dodał: red Data: 2019-05-31 23:47:18 (czytane: 4113)

Msza święta, część oficjalna, przemówienia zaproszonych gości, wspomnienia absolwentów i byłych nauczycieli, podziękowania i bal - tak Zespół Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Różańcu świętował jubileusz 60-lecia działalności placówki.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolSzkoła, której patronuje Wincenty Witos jest jedyną placówką kształcącą w profilu rolniczym w Powiecie Biłgorajskim. Pierwszy dzwonek w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego, wtedy Szkole Rolniczej I stopnia zabrzmiał 1 września 1958 roku. ówczesny budynek był pozbawiony elektryczności, posiadał małe sale, niewielki internat, stołówkę, kuchnię i łazienkę oraz mieszkania dla nauczycieli. Mimo trudnych warunków uczniów przybywało. W związku z tym ówczesne władze oświatowe podjęły decyzję o utworzeniu w roku szkolnym 1965/66 Zasadniczej Szkoły Rolniczej i o budowie nowego budynku szkolnego, internatu, warsztatów szkolnych oraz bloków mieszkalnych dla nauczycieli i pracowników szkoły. Nowe budynki zostały oddane do użytku w roku szkolnym 1968/69. Wówczas powstaje także 5-letnie technikum Rolnicze. W roku szkolnym 1978/79 powołano do życia Zespół Szkół Rolniczych, a w październiku 1988 roku patronem placówki zostaje Wincenty Witos. W latach 90-tych do oferty edukacyjnej wprowadzono 4-letnie licea zawodowe i 3-letnie licea profilowane oraz studium policealne.

60_lecie_zsckr__1_.JPG

-W 2003 roku szkoła zmieniła nazwę na Zespół Szkół Agrotechnicznych i wprowadzono nowe kierunki kształcenia. Od 2007 roku organem prowadzącym placówki został Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Dzięki wsparciu finansowemu ministerstwa w szkole przeprowadzono wiele inwestycji. od 10 lat - zarządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - placówka nosi nazwę Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego - przypomniała zebranym na uroczystości, nauczyciel ZSCKR w Różańcu, Małgorzata Pyda. -Jesteśmy organem prowadzącym dla 53 szkół na terenie całej Polski. Od samego początku dużą wagę przykładamy do szkolnictwa branżowego. Stawiamy przede wszystkim na praktyczną naukę zawodu. Stąd środki na wyposażenie szkół w nowoczesny sprzęt i maszyny, stąd zabiegi o wysoka jakość kształcenia, aby absolwenci mogli odnaleźć się na rynku pracy. Oczywiście stawiamy także na wizerunek szkół, który ma także promować polskie rolnictwo - podkreślał w rozmowie z bilgoraj.com.pl dyrektor Departamentu Spraw Społecznych i Oświaty Rolniczej w Warszawie, Robert Jakubik.

60_lecie_zsckr__3_.JPG

Z tą szkołą związane są całe rodziny, tu kształciły się i kształcą kolejne pokolenia rolników, którzy stoją za rozwojem rolnictwa Województw Lubelskiego i Podkarpackiego. -Nie tylko ja czy moje rodzeństwo zdobywaliśmy tu wiedzę, z tą szkoła związani byli także moi rodzice, byli świadkami powstawania obecnych budynków szkoły, a mama była księgową - przyznaje absolwent placówki z Różańca, Piotr Kupczak. Możemy być dumni ze swych absolwentów - podkreślała pełniąca obowiązku dyrektor szkoły, Renata Smoter - Pionke. Posłuchaj:

Były nauczyciel, obecnie poseł Genowefa Tokarska podkreśl, że placówka od początku stawiała na jakość kształcenia:

-Ta szkoła nauczyła mnie szacunku do pracy, szacunku do nauki, racjonalnego podejścia do życia. Pokazała czym jest i czym winna być praca na roli, jak ważne jest rozwijanie się i podnoszenie kwalifikacji - przyznaje absolwent szkoły, obecnie Wójt, Andrzej Placek. Radny Sejmiku Województwa Lubelskiego, również absolwent placówki w Różańcu Grzegorz Wróbel zaznacza, że szkoła przygotowywała do życia. -Dziś wielu moich kolegów to policjanci, funkcjonariusze służb mundurowych, pracownicy samorządowi, pracownicy agencji pracujących dla rolnictwa, osoby prowadzące poważne biznesy, realizujący się zawodowo czy gospodarujący na sporych gospodarstwach. Tak jest i ze mną, pracuje zawodowo, jednocześnie prowadzę około 13 hektarowe gospodarstwo rolne, specjalizujące się w produkcji tytoniu i uprawie pszenicy - dodaje.

60_lecie_zsckr__2_.JPG

-Wróciła do szkoły po latach, odżyły wspomnienia. Widzę znajome twarze, widzę nauczycieli. Chciałabym podziękować wychowawcom, nauczycielom i dyrektorom, którzy kształtowali nie tylko moje pokolenie, ale roczniki przede mną i po mnie. tutaj wiedza i tradycja zawsze były na pierwszym miejscu - zauważa absolwentka szkoły rolniczej z Różańca, członek Zarządu Powiatu, Beata Strzałka.

Reklama.

Podziękowania i gratulacje złożyli także posłowie Agata Borowiec i Piotr Olszówka oraz senator Jerzy Chróścikowski. Specjalne listy okolicznościowe wistowali także Przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego Michał Mulawa i Starosta Biłgorajski Andrzej Szarlip oraz przedstawiciele władz samorządów gminnych.

jubilesz_zsckr.JPG

Dopełnieniem jubileusz była część artystyczna w wykonaniu uczniów i bal absolwenta.

/bilgoraj.com.pl/

Zdjęć w galerii: 101

Tagi: zespół szkół centrum kształcenia praktycznego   różaniec   jubileusz szkoły w różańcu   60 lat szkoły w różańcu

Zobacz także

Obsza. Festiwal kapel w zmienionej formule

Dodane: 2020-07-09 20:18 - Komentarze  (0)  czytane (403)

TAGI: gmina obsza, fetiwal kapel i śpiewaków ludowych, artyści ludowi, muzyka ludowaKomentarze (3)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.234.241.200

xyz (2019-06-02 11:06:36)

Dla kogo ten jubileusz ?. Faktycznie praktycznie sa sami nauczyciele i nieliczni absolwenci i to ci na stołkach.

(2019-06-01 23:58:54)

Co tu nagle robi Borowiec ? Zbliżają się wybory? Nie widziałam jej ostatnio w naszym powiecie.

ola (2019-06-01 14:18:08)

wiecej nauczycieli jak absolwentów

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

więcej

Placówki artystyczne

Konkursy

Polecamy

Rowerzyści dotarli do Częstochowy i pokłonili się Królowej Polski

Na początku tygodnia, z Biłgoraja i Księżpola wyruszyły rowerowe...

Wskazówki przy zakupie pralki

Chcesz kupić pralkę i nie wiesz, na jakie parametry zwrócić szczególną...

Inwestycje w drogi wojewódzkie w powiecie biłgorajskim. Będzie remont odcinka Tarnogród - Obsza (AUDIO)

Dziś w Tarnogrodzie odbyła się konferencja prasowa z udziałem...

77. rocznica pacyfikacji Łukowej (FOTO, AUDIO)

W pierwszą niedzielę lipca mieszkańcy Łukowej wspominają wysiedlenie...

Wynajem maszyn czyszczących - oto co powinniśmy wiedzieć

Przemyślana ekspozycja, intuicyjna strona internetowa, wyszkoleni...

Fotografia ślubna: Jak uwiecznić wyjątkową chwilę?

Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Przygotowujemy...

Ogłoszenia