Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

5. urodziny 'Pokoleń' (FOTO, VIDEO)

Dodał: red Data: 2018-04-21 21:08:49 (czytane: 3724)

Specjalnym koncertem jubileuszowym opartym na polskich tańcach regionalnych i narodowych, Grupa Folklorystyczna "Pokolenia" działająca przy BCK, uczciła 5-lecie swej działalności. W widowisku wystąpiło kilkudziesięciu tancerzy, w tym artystki cygańskiej estrady Kerstin Katjushka Kozubek z Berlina i Anna Dębicka z Gorzowa Wielkopolskiego.

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, Biłgoraj

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, BiłgorajPodczas koncertu zobaczyć można było tańce z repertuaru zespołu, w tym tańce lubelskie i rzeszowski oraz polonez, mazur kontuszowy, walc wiedeński, a także hopak ukraiński. Nie zabraknie także, cieszących się niesłabnącym zainteresowaniem, widowisk tanecznych. Starsza grupa zaprezentowała „widowisko sitarskie” i „żydowskie wesele”, natomiast w wykonaniu grupy młodszej, działającej w szeregach „Pokoleń” od września ubiegłego roku, zobaczyć można było „lwowską zabawę”.

5_lecie_pokolen_1.JPG

-Pierwsze propozycje do powołania grupy tanecznej złożonej z byłych tancerzy "Sitareczki" i "Tanwi" zrodził się w 2007 roku, podczas jubileuszu 25-lecia Zespołu Tańca Ludowego "Tanew". W składzie więc miałby znaleźć się osoby z doświadczeniem tanecznym, zwłaszcza, że spora część wychowanków "Tanwi", swa przygodę z tańcami ludowymi kontynuowała w Zespole Pieśni i Tańca "Jawor" i Zespole Tańca Ludowego UMCS. Pomysł jednak nie przetrwał - z różnych powodów - próby czasu. Powrócił jednak w 2013 roku, podczas jubileuszu 30-lecia ZTL "Tanew". I pomysł się przyjął, większość członków miała już ustabilizowaną sytuację życiową i zawodową i mogła oddać się pasji tanecznej. I właśnie wówczas rozpoczyna się historia Grupy Folklorystycznej "Pokolenia" - wspomina w rozmowie z Portalem bilgoraj.com.pl tancerz Tomasz Karolczak.

5_lecie_pokolen_2.JPG

W repertuarze Grupy Folklorystycznej, pracującej od początku pod opieką znanej w Regionie choreograf Annie iskrze, są tańce i pieśni z regionu lubelskiego i rzeszowskiego, znane pieśni ludowe i biesiadne prezentowane przez członków grupy (przygotowywanych wokalnie przez Pawła Stelmacha instruktora BCK) oraz występującą gościnnie Kingę Dziduch, tańce narodowe oraz widowiska taneczne. -Taniec to nasza pasja, która towarzyszy nam od dziecka. Były zajęcia w "Sitareczce", "Tanwi" oraz zajęcia na studiach w zespołach działających przy lubelskich uczelniach. To jest wypełnienie wolnego czasu i dopełnienie życia rodzinnego. Realizujemy się w występach artystycznych, ja nie wyobrażam sobie rezygnacji z tańca. Tylko nagłe pogorszenie zdrowia mogłoby mnie zmusić do tego, by zaprzestać tańca. W tym taniec ludowy jest czymś wyjątkowym. My tworzymy Zespół, tu nie ma gwiazd, tu jest piękno współpracy i uzupełniania się i dopełniania. razem tworzymy widowisko - przyznaje Anna Kołodziej.

Reklama.

Działalność Grupy Folklorystycznej, to próby, przygotowywanie widowisk oraz reprezentowanie Miasta i Powiatu Biłgorajskiego nie tylko na występach w Polsce, ale także poza granicami kraju. -To jest mój sposób na życie. tak ułożyliśmy sobie z mężem - bo tańczymy w Grupie razem - życie rodzinne, by wygospodarować czas na próbę, na spotkanie się z przyjaciółmi z zespołu, dzielenie się radościami i smutkami, na oderwanie się od dnia codziennego. Do tego dochodzą wyjazdy zagraniczne i przygotowywanie widowisk oraz wpieranie się poza zajęciami Grupy. To wszystko pozwala ubogacać się i ciągle rozwijać - przyznaje Anna Karolczak.

5_lecie_pokolen_3.JPG

Inicjatorką założenia Grupy i jej choreografem jest znana nie tylko w naszym Regionie specjalistka od tańców i strojów ludowych, autorka publikacji pt. "Strój biłgorajski" Anna Iskra. Widowiska "Pokoleń", to nie tylko piękny taniec i śpiew, ale kolorowe, tradycyjne stroje. -Pani Anna Iskra, nie tylko jest dobrym duchem zespołu, ale przede wszystkim choreografem, który przygotowuje nas do występów i dzieli się z nami wiedzą i doświadczeniem. Profesjonalne kostiumy, to jej zasługa wyraz ogromnej wiedzy jaką posiada z zakresu kostiumologii. Dla nas nagroda za próby jest satysfakcja, z tego że przygotowania przekładają się na konkretne występy, które ubogacają ofertę kulturalną Biłgoraja. W tańcu zapominamy o problemach dnia codziennego - zaznacza Regina Koszel - Cis.

5_lecie_pokolen_4.JPG

Zespół się rozwija. Do tej pory była jedna grupa, a od września 2017 roku, utworzona została w ramach "pokoleń" druga grupa, często stanowią ją osoby, które do tej pory nie miały doświadczenia tanecznego z tańcami ludowymi. Grupa Folklorystyczna ma więc potencjał na dalszy rozwój i podejmowania kolejnych wyzwań. nawiązuje współpracę z osobami spoza Grupy, by ubogacać swe koncerty i wystepy. W koncercie jubileuszowym, na na scenie BCK pojawią się m. in. artystki cygańskiej estrady Kerstin Katjushka Kozubek z Berlina i Anna Dębicka z Gorzowa Wielkopolskiego, w towarzystwie Kinga Dziduch. Artystki zaprezentowały pieśni i tańce cygańskie.

5_lecie_pokolen_5.JPG

-Ja ich podziwiam i chylę przed nimi czoła, że mając obowiązki rodzinne i zawodowe znajdują czas na próby oraz na to wszystko co z występami Grupy na scenie się wiążę, a o czym widzowie nie wiedzą. Oni to kochają, w tym się spełniają, inaczej ich by tu nie było - podkreśla w rozmowie z bilgoraj.com.pl Anna Iskra.

/bilgoraj.com.pl/

Zdjęć w galerii: 203

Tagi: grupa folklorystyczna pokolenia   jubileusz grupy folklorystycznej pokolenia   tańce ludowe   pokolenia biłgoraj

Zobacz także

Stary Bidaczów. Zakończył się projekt integrujący społeczność lokalną (FOTO)

Dodane: 2020-09-19 19:16 - Komentarze  (8)  czytane (1290)

TAGI: stary bidaczów, warsztaty kulinarne, gmina biłgoraj, osp stary bidaczówKomentarze (1)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 52.3.228.47

(2018-04-24 12:01:15)

GRATULACJE DLA PANI ANI I JEJ ARTYSTÓW, PIĘKNY KONCERT

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

więcej

Placówki artystyczne

Konkursy

Polecamy

Droga Gródki - Gilów - Teodorówka - Chłopków otwarta (FOTO)

Ponad 18 kilometrowy odcinek drogi łączy gminy Turobin, Goraj...

Co z przebudową drogi wojewódzkiej nr 835?

Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 835 na odcinku Biłgoraj - granica...

Miliony na kształcenie zawodowe w powiecie biłgorajskim

Wicestarosta biłgorajski, Tomasz Rogala odebrał z rak Marszałka...

Konferencja naukowa

W sali konferencyjnej przy parafii św. Jana Pawła II w Biłgoraju,...

Wynajem maszyn czyszczących - oto co powinniśmy wiedzieć

Przemyślana ekspozycja, intuicyjna strona internetowa, wyszkoleni...

Fotografia ślubna: Jak uwiecznić wyjątkową chwilę?

Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Przygotowujemy...

Ogłoszenia