Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

'440. urodziny Biłgoraja' świętowało Biłgorajskie Towarzystwo Regionalne (FOTO)

Dodał: red Data: 2018-09-10 19:00:14 (czytane: 3279)

Uroczyste spotkanie, poprzedzone wykładami i prelekcjami zorganizowało dziś Biłgorajskie Towarzystwo Regionalne. Dokładnie 440-lat temu we Lwowie, król Stefan Batory wydał przywilej lokacyjny Biłgoraja Adamowi Gorajskiemu, podkomorzemu lubelskiemu.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolLokacja Miasta - według norm prawa magdeburskie - była nagrodą za wierną służbę królowi oraz Rzeczpospolitej Królestwa Polskiego, jaką pełnił Adam Gorajski. -Utworzenie grodu na Ładą - w oparciu o powyższe prawo - przyczyniło się do powstania na przełomie XVI - XVII wieku prężnego ośrodka handlowo - rzemieślniczego, stanowiącego centrum wymiany gospodarczej pomiędzy wieloma miejscowościami na dawnym obszarze Puszczy Solskiej. Dzięki temu już w I połowie XVII wieku dołączył Biłgoraj do dziesięciu najbardziej rozwiniętych miast Małopolski, obok Krakowa czy Lublina, stając się w międzyczasie znanym w kraju ośrodkiem sitarskim, a po wielu latach również siedzibą starostwa i stolicą powiatu - wyjaśnia prezes Biłgorajskiego Towarzystwa Regionalnego, Piotr Flor.

piotr_flor_btr.JPG

Świętowanie - zorganizowane przez BTR - rozpoczęło się przed południem od wykładów, które przeprowadzone były dla biłgorajskiej młodzieży. Wykłady dotyczyły lokacji Biłgoraja, decyzji króla oraz założeń prawa magdeburskiego. Wczesnym popołudniem rozpoczęło się spotkanie członków Towarzystwa i zaproszonych gości, wśród których obecny był Starosta Biłgorajski Kazimierz Paterak, Sekretarz Miasta Biłgoraj Bogdan Kowalik, dyrektor Muzeum Ziemi Biłgorajskiej Dorota Skakuj, dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Zamościu Dorota Mach, dyrektor ZSZiO w Biłgoraju Adam Balicki i prezes Biłgorajskiego Towarzystwa Literackiego Marek Szubiak oraz kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Biłgoraju Małgorzata Tyburska.

piotr_kupczak.JPG

Fragment aktu lokacyjnego odczytał członek Towarzystwa, Piotr Kupczak. Ważnym punktem spotkania było podjęcie uchwały Biłgorajskiego Towarzystwa Regionalnego w sprawie uczczenia 440-lecia lokacji Miasta Biłgoraj, w roku jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Przypomniano w niej historię początków lokacji Biłgoraja i jego rozwój. W zakończeniu zaś zapisano: -Biłgorajskie Towarzystwo Regionalne składa obecną uchwałą hołd założycielom, budowniczym, pierwszym mieszkańcom oraz wszystkim obywatelom Biłgoraja, dzięki którym się on rozwijał i został rozsławiony. W sposób szczególny oddaje zaś cześć tym, którzy poprzez walkę na licznych polach bitew, bohaterstwo oraz codzienne zmagania o zachowanie tożsamości i tradycji narodowej, wnieśli swój nieoceniony wkład w odzyskanie niepodległości przez Polskę.

Reklama.

Przed dyskusją zebrani wznieśli toast za Biłgoraj i zjedli okolicznościowy tort, który został przygotowany w formie sita biłgorajskiego z herbem Miasta i datami 1578 - 2018. Podczas dyskusji rozmawiano o roli historii w życiu społeczeństwa Biłgoraja, nauczaniu historii regionalnej w szkołach oraz propagowaniu ważnych wydarzeń związanych z Miastem. -Co prawda 10 lat temu uczczono 10 września uroczysta sesją Rady Miasta, podczas której wręczono dyplomy osobom zasłużonym dla Biłgoraja. Nie położono jednak akcentu na aspekt historyczny, co chcieliśbyśmy zmienić i przywrócić pamięć o tym szczególnym dla biłgorajan dniu - mówił Piotr Flor.

440_lecie_bigloraja.JPG

Za pomysł, organizację wydarzenia i przypomnienie ważnej daty dla Biłgoraja i całego Powiatu Biłgorasjkiego dziękował obecny na spotkaniu Starosta Biłgorajski Kazimierz Paterak. -Jest to sposobność, by mieszkańcy Biłgoraja i Regionu, a szczególnie ludzie młodzie wzbogacili się o rzetelną wiedzę historyczną dotyczącą naszej Małej Ojczyzny. Biłgorajskie Towarzystwo Regionalne robi dużo, jest inicjatorem wielu wydarzeń. Myślę, że instytucje samorządowe winny zrobić więcej by w tej pracy pomóc. Przy tej okazji można nie tylko mówić o początkach naszego Miasta, ale także o osobach, wydarzenia i osiągnięciach Biłgoraja. Na to wygląda, że my jako instytucje sprawę nieco przespaliśmy, tym bardziej słowa uznania i podziękowania dla BTR. Niemniej jednak takie rocznice i sam Biłgoraj zasługuje na świętowanie z większym rozmachem. Myślę że możemy to zrobić wspólnie Powiat z Miastem i osobami, które będą się chciały zaangażować. Mogę tylko ubolewać, że stanęliśmy z boku - przyznał Starosta. Zaznaczył także, że na tego tupu uroczystości i wydarzenia środki muszą się znaleźć, bo to jest pożyteczne i dobre dla wszystkich.

440_lecie_bigloraja__2_.JPG

Sekretarz Miasta Biłgoraj przypomniał z kolei działania jakie przy okazji 440-lecia Miasta i 100. rocznicy odzyskania niepodległości realizowane są z inicjatywy Burmistrza. Jako główne działanie wymienił przygotowanie i wydanie drukiem ostatnich 100-lat dziejów Biłgoraja, jako formy uzupełnienia historii Miasta, wydanej z racji 400-lecia lokacji, pod redakcją m. in. profesora Markiewicza. Ostatnim punktem wydarzenia była prezentacja X tomu rocznica rocznika popularno - naukowego "Nad Tanwią i Ładą. Przyczynki do historii i kultury Ziemi Biłgorajskiej", której dokonał Piotr Kupczak. On także zaprezentował poruszane w nim tematy.

/bilgoraj.com.pl/

Zdjęć w galerii: 25

Tagi: biłgorajskie towarzystwo regionalne   440-lecie lokacji biłgoraja   uczczennia 440-lecia lokacji biłgoraja   piotr flor

Zobacz także

Kuba Nizio w programie Między Wisłą, a Bugiem

Dodane: 2021-01-23 12:59 - Komentarze  (4)  czytane (608)

TAGI: jakub wiktor nizio, kuba nizio, między wisłą a budgiem, tvp3 lublinKomentarze (3)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.239.109.55

hje, hje, hje (2018-09-11 16:25:18)

To wyobraź sobie jaki duży by musiał być ten tort :)

ona (2018-09-11 10:55:57)

No właśnie. Może na odrobinę torta wypadało zaprosić tych co przez długie lata
pracowali dla miasta?

adam (2018-09-11 06:12:02)

A gdzie prosty lud, społeczeństwo?

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

więcej

Placówki artystyczne

Konkursy

Polecamy

Zestawy ratownicze - specjalne torby z gotowym wyposażeniem trafiły do jednostek OSP (FOTO)

Zakupione przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zestawy...

Biłgoraj uczcił 158. rocznicę wybuchu powstania styczniowego (FOTO, AUDIO)

Uroczystości religijno - patriotyczne, 158. rocznicy wybuchu...

Ubezpieczenie turystyczne na ferie zimowe – dlaczego warto?

W okresie ferii zimowych wiele rodzin decyduje się na zimowe...

Zimowe obowiązki właścicieli posesji

Chodnik, który położony jest wzdłuż posesji, powinien zostać...

Zarejestruj umowę o dzieło w ZUS

Od 2021 roku o zawartych umowach o dzieło trzeba będzie informować...

Nieodpłatna pomoc prawna w powiecie biłgorajskim (TERMINY i MIEJSCA DYŻURÓW)

Na terenie całej Polski funkcjonuje ponad 1 500 punktów darmowej...

Ogłoszenia