Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

44. Międzywojewódzki Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych

Dodał: red Data: 2019-02-01 19:31:03 (czytane: 1969)

W Tarnogrodzie rozpoczął się dziś 44. Międzywojewódzki Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych. Organizowane przez Towarzystwo Kultury Teatralnej w Warszawie, Towarzystwo Kultury Teatralnej Ziemi Lubelskiej, Wojewódzki Ośrodek Kultury, Tarnogrodzkie Towarzystwo Regionalne i Tarnogrodzki Ośrodek Kultury, wydarzenie potrwa do niedzieli.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , Tereszpol

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, BiłgorajPrzez trzy dni w Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury królować będzie teatr obrzędowy. Na deskach TOK prezentują się zespoły obrzędowe z Lubelszczyzny, Podkarpacia i Województwa Świętokrzyskiego. -To jedne z pięciu międzywojewódzkich sejmików, które odbywają się w całej Polsce, i z których - decyzją Rady Artystycznej - najlepsze spektakle prezentowane będę jesienią na Ogólnopolskim Sejmiku. Zobaczyć możemy obyczaje, dawne pieśni, dawne zwyczaje i codzienne życie polskiej wsi sprzed lat. To jakby podróż w czasie - zaznacza dyrektor TOK w Tarnogrodzie, Renata Ćwik.

sejmik_tarnogrod.JPG

Sejmiki mają charakter niekonkursowy. Zadaniem organizatorów i gospodarzy przeglądów jest stworzenie warunków do prezentacji widowisk oraz klimatu sprzyjającego wymianie opinii i podnoszeniu kompetencji. -Warto przyjechać do Tarnogrodu w dniach od 1 do 3 lutego br., botu można zobaczyć coś niezwykłego, teatry obrzędowe, które przygotowują istniejące od dziesięcioleci wiejskie, amatorskie zespoły teatralne. A jest co oglądać, bo to i zwyczaje, i zachowania i relacje międzyludzkie, które już odeszły. Obok gry aktorskiej i samych aktorów warto także zobaczyć scenografię, którą niejednokrotnie stanowią przedmioty przed laty będącymi w codziennym użytku. dziś dostępne tylko w wybranych muzeach lub skansenach. te przedmioty także grają i uwiarygadniają to co dzieje się na scenie. Warto więc wstępie i pocieszyć się teatrem, sztuka i kulturą tradycyjną - mówi prof. Katarzyna Smyk, z Instytutu Kulturoznawstwa UMCS w Lublinie.

Reklama.

Oficjalnego otwarcia Sejmiku i powitania gości dokonał Burmistrz Tarnogrodu Paweł Dec. Na wydarzeniu obecni byli przedstawiciele Towarzystwa Kultury Teatralnej, dyrektorzy domów kultury, z dyrektorem Wojewódzkiego Domu Kultury w Lublinie na czele, działacze kultury i samorządowcy. Burmistrz serdecznie przywitał także zespoły ludowe i ich opiekunów. To dla mnie i dla mieszkańców Tarnogrodu ogromny zaszczyt, że możemy Państwa gościć. Tarnogród z teatrów wiejskich słynie i robimy wszystko by tak było nadal. Z przyjemnością wypowiadam formułę, iż 44. Międzywojewódzki Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych uważam za otwarty - mówił ze sceny Burmistrz Dec.

dec_pawel.JPG

Otwarcie Sejmiku było doskonałą okazją, by poinformować o planowanym remoncie Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury, który ma odbyć się w ramach rewitalizacji Tarnogrodu. Umowę na dofinansowanie podpisano właśnie z Urzędem Marszałkowskim.

mulawa_michal.JPG

-"Rewitalizacja w Gminie Tarnogród", to projekt w ramach Działania  13.3. Rewitalizacja obszarów miejskich Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014 - 2020. Wartość tego zadania to ponad 8 mln zł, w tym wartość dofinansowania to 5,9 mln zł. Projekt zakłada likwidację zjawiska wykluczenia osób ze zmarginalizowanych grup społecznych na obszarach kryzysowych dzięki rewitalizacji terenów zdegradowanych w Gminie Tarnogród. W ramach przedsięwzięcia planowany jest remont budynku Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury w Tarnogrodzie to jest remonty pomieszczeń, remont nawierzchni przy budynku, aranżacja sali widowiskowej z akustyką wnętrza, wymiana instalacji co, instalacji wewnętrznych oraz wodno - kanalizacyjnych, poprawa bezpieczeństwa, higieny i funkcjonalności pomieszczeń zaplecza, zakup wyposażenia oraz remont poddasza a także konstrukcji dachu oraz montaż instalacji solarnej. Wartość ogółem zadania to ponad 4,8 mln w tym środki zewnętrzne to 3,5 mln zł - poinformował Przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego, Michał Mulawa.

andrzej_szarlip.JPG

-Szanowni artyści, droga Rado Artystyczna, szanowni Państwo. Ja jako kulturoznawca, folklorysta z wykształcenia doceniam to co Państwo robią. Dziękuję za 44 lata tej pięknej inicjatywy. Kultura ludowa, to nośnik tego co najlepsze w narodzie polskim, nośnik wartości, pięknych tradycji i serca narodu. Dziękuję za organizację i podtrzymywanie tych tradycji, życzę sukcesów i satysfakcji - mówił Starosta Biłgorajski Andrzej Szarlip. Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie, Artur Sępoch przyznał, ze Województwo ma dwie imprezy, które rozsławiają je na całą Polskę. Jedną, w dziedzinie muzyki ludowej jest Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych, a drugą w dziedzinie teatru tarnogrodzkie sejmiki. -To wydarzenie, które przeżywamy to wizytówka Lubelszczyzny. Teatr obrzędowy, to nic innego jak odtwarzanie scen, które na co dzień towarzyszyły mieszkańcom naszych wsi i miasteczek. Teraz to bardzo ważny element naszej tradycji. Dziś tego nie zobaczymy w domu, dziś to odtwarzanie dawnych obyczajów, zwyczajów, wierzeń, rytuałów które pokryła patyna czasu. Podziwiać możemy je już tylko na deskach teatru - dodał.

sejmik_tarnogrod_1.JPG

Na scenie coraz częściej pojawia się również młodzież. Młodzi ludzie już nie tylko towarzyszą swym dziadkom czy rodzicom na scenie, ale sami tworzą spektakle obrzędowe i je odgrywają. Przełamany został jakiś impas, który jeszcze kilka lat temu był dostrzegalny. -Teatrem interesuje się od zawsze, grałam w szkolnych przedstawienia, gdy przyszłam do szkoły średniej i okazało się, że działa koło obrzędowe od razu się zapisała. Kultywujemy to co robili nasi dziadkowie i babcie, cały czas mamy próby i wystawiamy spektakle, jak chrzciny, wesele czy andrzejki. Robimy to wszystko by ta tradycja nie zaginęła - przyznaje Izabela Brzezicka.

sejmik_tarnogrod_2.JPG

W programie sejmiku obok występów przewidziano także warsztaty i spotkania z Radą Artystyczną oraz wystawy fotografii i publikacji.

/bilgoraj.com.pl/

Tagi: międzywojewódzki sejmik wiejskich zespołów teatral   sejmik tarnogród   tok tarnogród   teatr obrzędowy

Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 34.204.179.0

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

więcej

Placówki artystyczne

Konkursy

Polecamy

Pułkownik z Biłgoraja, powalczy o mandat posła. Bogdan Kiełbasa startuje z list

Pułkownik rezerwy Bogdan Kiełbasa będzie walczył o mandat poselski....

Dożynki w Gminie Tarnogród. Rolnicy świętowali w Luchowie Górnym (FOTO)

Tradycyjne święto plonów, dziękczynienie za Boże błogosławieństwo,...

Sanepid ostrzega, "nowe narkotyki" to śmiertelne niebezpieczeństwo (AUDIO)

W ostatnim czasie został wydany Raport Głównego Inspektora Sanitarnego...

PSL domyka listy wyborcze. Z naszego Powiatu kandydować mają Genowefa Tokarska i Wiesław Różyński (AUDIO)

Polskie Stronnictwo Ludowe podpisało porozumienie z Kukiz15....

Domowe bajgle w Biłgoraju

Domowe, świeże bajgle, wzorowane na dawnej kuchni żydowskiej,...

Gęsi biłgorajskie trafiły do Soli

160 sztuk piskląt gęsi biłgorajskiej w tym tygodniu trafiło do Soli...

Ogłoszenia