Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

40 lat minęło jak jeden dzień, czyli jubileusz Zespołu Ludowego z Majdanu Nowego (FOTO)

Dodał: red Data: 2020-10-11 20:11:55 (czytane: 1625)

Jubileusz 40-lecia działalności, świętował dziś Zespół Ludowy z Majdanu Nowego w gminie Księżpol. Zespół, który stanowią same panie powstał z inicjatywy ówczesnego proboszcza parafii Majdan, śp. ks. Aleksandra Biziora, a jego założycielką była Krystyna Wryszcz. Zespół powstał na bazie działającego Koła Gospodyń Wiejskich.

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, Biłgoraj

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, BiłgorajZ racji stanu epidemii, uroczystości jubileuszowe miały okrojony i zamknięty charakter. Rozpoczęły się specjalną Mszą święta, która w intencji zespołu celebrował ks. Adam Sobczak, następnie w Wiejskim Domu Kultury w Majdanie Starym odbyła się cześć oficjalna i koncert jubileuszowy. Uczestniczyły w wykradzeniu członkinie zespołu, reprezentanci pozostałych gminnych zespołów oraz zaproszeni goście, wśród których znaleźli się m. in. poseł na Sejm Beata Strzałka, wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski, zastępca wójta gminy Księżpol Bartłomiej świtała oraz kierownik Filii Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Zamościu, Mariusz Tłuczek oraz dyrektor szkoły podstawowej w Majdanie Starym Irena Szmołda.

40_lecie_zespolu_z_majdanu_nowego__2_.JPG

-Każda Eucharystia jest dziękczynieniem, dziękczynieniem we wspólnocie. Przychodzimy dziś by modlić się i dziękować Panu Bogu za Jego łaski, a w sposób szczególny by dziękować za 40 lat działalności Zespołu Ludowego z Majdanu Nowego. Dziękczynienie płynie dziś z serc nie tylko członkiń zespołu czy osób zaangażowanych w jego działalność ale z każdego serca, które słyszało piękny śpiew naszych pań, było świadkiem przekazywania i podtrzymywania tradycji i kultury - mówił ks. Adam Sobczak.

40_lecie_zespolu_z_majdanu_nowego__1_.JPG

-Połączyła was pasja do muzyki i chęć rozwijania talentów jakimi Bóg was obdarzył - mówił do członkiń zespołu, poseł Beata Strzałka. Jak podkreślała, przez piękno śpiewu i muzyki oraz przechowywanie starych pieśni i obyczajów członkinie zespołu są skarbnica tradycji. -Życzę byście panie nie traciły zapału, byście miłością do tego co wyrosło z kultury tej ziemi zaszczepiali młode pokolenia i wspólnie budowali tradycję na kolejne lata - dodała. -Zawsze musimy wracać do korzeni - przekonywał wiceminister Marcin Romanowski. Jak podkreślał, często próbuje się nam jako Polakom narzucić pewne rzeczy, i to w obszarze kultury, miłości do ziemi i przyrody czy kwestiach wychowania i rodziny. -Nie potrzebujemy tego, patrząc na panie z Zespołu Ludowego z Majdanu Nowego i ich twórczość widzimy tu, i miłość do ziemi i troskę o nią, widzimy wartości w których panie zostały wychowane, widzimy troskę o drugiego człowieka, widzimy wiarę i otwartość - podkreśla.

40_lecie_zespolu_z_majdanu_nowego__3_.JPG

Jak przypomina w rozmowie z Portalem bilgoraj.com.pl założycielka zespołu, Krystyna Wryszcz, powstał on na bazie działającego w Majdanie Nowym Koła Gospodyń Wiejskich. -Inicjatorem powstania zespołu był ówczesny proboszcz, śp. ks. Aleksander Bizior. Zespół miał uświetnić dożynki. Początki były bardzo trudne, ale z czasem nie tyko tworzyliśmy właśnie aranżacje muzyczne ale wykonywaliśmy coraz częściej dawne pieśni, śpiewając głownie a-cappella. Szerszej publiczności zaprezentowaliśmy się w 1981 roku, na dożynkach w Częstochowie. Później występowaliśmy w wielu innych miastach. Dziś po 40 latach jestem najstarszą członkinią zespołu i traktuje go jak dziecko. Cieszę się, że dołączają nowe osoby, jest szansa, że nie tylko przetrwaliśmy 40 lat ale i będą kolejne jubileusze - podkreśla.

Reklama.

Gdy powstał zespół dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury w Księżpolu była Stanisława Tatar - Budzyńska. -O powstaniu zespołu dowiedziałam się z tzw. "wieści gminnej". Zespół powstał samoistnie i śpiewał przede wszystkim utwory liturgiczne i z czasem pieśni ludowe. Próbowałam włączyć ich do działających przy GOK-u zespołów, panie jednak się opierały. Z czasem udało mi się je przekonać i tak zaczęły uświetniać swymi występami m. in. gminne uroczystości. Mają w swym repertuarze szereg pieśni na każdą okoliczność, w tym utwory archaiczne, dziś już zapomniane. Poza tym zespół angażował się i angażuje w działalność na rzec społeczności lokalnej i działalność charytatywną - zaznacza.

40_lecie_zespolu_z_majdanu_nowego__4_.JPG

Już trwają działania, by wykorzystać skarbnicę ludowych utworów zespołu. -Głownie chodzi nam o pieśni, zwyczaje i obrzędy związane z dawnym biłgorajskim weselem. Pieśni któe pamięta pani Wryszcz, czy te któe są w repertuarze zespołu mają ponad 100 lat. To nie tylko unikalna muzyka i treść ale i obrzędy, które na przestrzeni kolejnych dziesięcioleci zanikły. Chcemy to przechować i zaprezentować w postaci widowiska - dodaje obecna dyrektor GOK-u, Natalia Kyc.

40_lecie_zespolu_z_majdanu_nowego__5_.JPG

Obok zaproszonych gości, gratulacje i życzenia członkiniom składali także reprezentacji zespołów, organizacji i stowarzyszeń działających na terenie gminy Księżpol oraz przedstawiciele Szkoły Podstawowej im. Zofii Krawieckiej w Majdanie Starym.

/bilgoraj.com.pl/

Zdjęć w galerii: 81

Tagi: zespół ludowy z majdanu nowego   jubileusz zespołu z majdanu nowego   gmina księżpol   kultura

Komentarze (1)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.238.190.82

M,Ł (2020-10-12 18:40:29)

A co to? żadnych Sławetnych ze Smólska nie było.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

więcej

Placówki artystyczne

Konkursy

Polecamy

9 105 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, 21 w powiecie biłgorajskim

Publikujemy najnowsze dane dotyczące sytuacji epidemicznej Covid-19...

Bedą barierki ochronne dla pieszych. Jest pozytywna decyzja na interpelację Marcina Mury

Marszałek Województwa Lubelskiego, przychylił się do interpelacji...

Deficyt kadry w zawodach medycznych!

Cała Europa zmaga się z deficytem kadry w zawodach medycznych....

Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK. W Biłgoraju podsumowano rok 2020

Reprezentanci Rejonowej Rady Honorowego Krwiodawstwa PCK, podczas...

Biłgoraj pożegnał Bolesława Szymanika, społecznika i propagatora historii (FOTO)

Msza święta w kościele Trójcy Przenajświętszej Wniebowzięcia...

Jak stworzyć reprezentację seniorów? W Biłgoraju ma powstać Rada Seniorów

-Chciałyśmy aby seniorzy świadomie zadbali o swoje sprawy, dlatego...

Ogłoszenia