Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

38. rocznica wprowadzenia stanu wojennego (FOTO, VIDEO)

Dodał: red Data: 2019-12-13 16:44:52 (czytane: 2062)

W biłgorajskim sanktuarium św. Marii Magdaleny odbyły się dziś uroczystości związane z 38. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego. Złożyły się na nie montaż słowno - muzyczny, Msza święta w intencji Ojczyzny oraz spotkanie z osobami internowanymi.

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, BiłgorajWydarzenie rozpoczęło się w samo południe, od montażu słowno - muzycznego, który przygotowała młodzież Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej. Poprzez przybliżenie wspomnień uczestników tamtych wydarzeń oraz pieśni, młodzi ludzi przypomnieli czym był stan wojenny, komu służył, jakie pociągnął za sobą ofiary oraz jak skonsolidował społeczeństwo, które walczyło od demokratyczną  i wolną Polskę.

Zebranych w murach świątyni, w imieniu ks. Witolda Batyckiego, powitał ks. Mateusz Januszewski. -Od pięknego montażu młodzieży, rozpoczęliśmy w naszym mieście uroczystości związane z trudnym czasem naszej najnowszej historii. Pragniemy w czasie tej Mszy świętej, modlić się w intencji naszej Ojczyzny, byśmy umieli korzystać z daru wolności, byśmy nigdy nie podnosili na siebie ręki. Budujmy wspólną Ojczyznę, kierujmy się w życiu miłością. W imieniu organizatorów witam gości, poczty sztandarowe, osoby internowane, przedstawicieli samorządów, szkół i instytucji, a w sposób szczególny uczniów i nauczycieli - mówił kapłan.

stan_wojenny_2.JPG

Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. infułat Edmund Markiewicz, były dziekan i proboszcz parafii Trójcy Przenajświętszej, Wniebowzięcia NMP w Biłgoraju. -Wspominając wieki naszej historii i wsparcie Bożej Opatrzności, wypełniamy przykazania Pana Jezusa, by żyjąc pobożnie i sprawiedliwie okazać się prawdziwymi Polakami, nie krzykaczami. Chcemy czynić życie dla siebie i innych pięknym. Chcemy wołać, Chryste swą Krwią Najświętszą obmyj głupotę w narodzie, powstałą w głowach niektórych ludzi. Mocą swego Słowa wskaż nam drogę - apelował ks. Markiewicz.

Reklama.

Po Mszy świętej był czas, by spotkać się z osobami, które podczas stanu wojennego były represjonowane. Jedną z nich była Grażyna Pomorska. W 1981 roku była przewodnicząca komitetu zakładowego "Solidarność" w jednym z większych biłgorajskich zakładów pracy w zakładzie "Mewa 2" oraz członkiem zarządu regionu "Solidarności". -Chcieliśmy wolnej, demokratycznej Ojczyzny, o te przemiany walczyliśmy, wolnościowe idee nam przyświecały. Nie spodziewaliśmy się, że władza może zbrojnie wystąpić przeciw obywatelom, że Polak stanie przeciw Pokalowi. Ja działałam w "Solidarności" aktywnie i przez to stałam się wrogiem ówczesnej władzy. Przyszli po mnie nad ranem, do domu weszli podstępem i kłamiąc że coś się stało u sąsiada. Wywlekli mnie z mieszkania i gdzieś zawieźli. Zostało małe dziecko, rodzina. Okazało się że jestem internowana i umieszczano mnie w kolejnych więzieniach. Pamiętam jakby to było wczoraj, tych obrazów, emocji nie sposób usunąć z głowy i serca. Nie życzę tego nikomu - pokreślą w rozmowie z bilgoraj.com.pl Grażyna Pomorska.

stan_wojenny_1.JPG

Starosta Biłgorajski, który wspólnie z Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej i parafią św. Marii Magdaleny był współorganizatorem rocznicowych obchodów, podkreśla, że postawa naszych rodaków w tamtych czasach była niezwykła. -Wiele osób było internowanych, wiele osób zapłaciło za swa niezłomną postawą rodzinnymi dramatami, zdrowiem, byli szykanowani. Ta postawa wymagała postawy i wielkiej miłości do naszej Ojczyzny - mówił.

/bilgoraj.com.pl/

Zdjęć w galerii: 56

Tagi: 38. rocznica wprowadzenia stanu wojennego   biłgoraj   uroczystości   sanktuarium św. marii magdaleny

Zobacz także

Pomóż wygrać maszt i flagę dla Biłgoraja i pozostałych gmin

Dodane: 2020-09-08 09:37 - Komentarze  (11)  czytane (1741)

TAGI: pomóz wygrac maszt i flagę, 100-lecie cudu nad wisłą, flaga polski, biało-czerwonaKomentarze (1)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.230.119.106

(2019-12-13 21:26:46)

No tak lud o 12:00 pracuje, a oni robią w godzinach pracy uroczystości. Bo po 15 urzędnicy idą do domu.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Biura rachunkowe

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro, 23-400 Biłgoraj

Biuro Rachunkowe Biłgoraj - Janusz i Maria Gaj

Komorowskiego 3/111 i 112, 23-400 Biłgoraj

Ubezpieczenia

Zarezerwuj nocleg

Konkursy

bilgoraj.com.pl poleca

"Piątka" realizuje międzynarodowy projekt wspólnie ze szkołą we Lwowie

W Szkole Podstawowej Nr 5 w Biłgoraju trwa realizacja międzynarodowego...

Miliony na kształcenie zawodowe w powiecie biłgorajskim

Wicestarosta biłgorajski, Tomasz Rogala odebrał z rak Marszałka...

Konferencja naukowa

W sali konferencyjnej przy parafii św. Jana Pawła II w Biłgoraju,...

Jubileusz 100-lecia parafii w Lipinach Górnych (FOTO)

Parafię erygował bp Marian Fulman tuż po odzyskaniu przez Polskę...

Biłgoraj uczcił ofiary sowieckiej agresji na Polskę (FOTO, VIDEO)

Pod Krzyżem Katyńskim, na cmentarzu przy ulicy Lubelskiej w Biłgoraju...

Wynajem maszyn czyszczących - oto co powinniśmy wiedzieć

Przemyślana ekspozycja, intuicyjna strona internetowa, wyszkoleni...

Ogłoszenia