Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

37. rocznica wprowadzenia stanu wojennego (FOTO, VIDEO)

Dodał: red Data: 2018-12-13 18:02:40 (czytane: 2993)

Mszą świętą w intencji Ojczyzny i ofiar stanu wojennego, montażem słowno - muzycznym oraz złożeniem kwiatów, biłgorajanie upamiętnili tragiczne wydarzenia z 13 grudnia 1981 roku. Wówczas to, by ograniczyć wolnościowe nastroje społeczeństwa, komunistyczna władza wprowadziła stan wojenny na terenie całego kraju.

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, Biłgoraj

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, Biłgoraj

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolStan wojenny w Polsce w latach 1981 - 1983 wprowadzony był niezgodnie z Konstytucją PRL. Został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, a zniesiono go 22 lipca 1983 roku. W trakcie jego trwania internowano łącznie ponad 10 tys. działaczy związanych z „Solidarnością”, a życie straciło około 40 osób, w tym 9 górników z kopalni „Wujek” podczas pacyfikacji strajku. Z samego Biłgoraja internowano ponad 50 osób. Decyzję o wprowadzeniu stan wojenny podjęto, na mocy podjętej niejednomyślnie uchwały Rady Państwa z dnia 12 grudnia 1981 roku, na wniosek Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego – tymczasowego, niekonstytucyjnego organu władzy, a faktycznie nadrzędnego wobec konstytucyjnych władz państwowych. Został on poparty przez Sejm PRL uchwałą z dnia 25 stycznia 1982 roku.

Tradycyjnie już, 13 grudnia w kościele/sanktuarium św. Marii Magdaleny odbywają się patriotyczno - religijne uroczystości poświęcone pamięci ofiar stanu wojennego. W programie znajduje się Msza święta w intencji Ojczyzny, montaż słowno - muzyczny oraz okolicznościowe wystąpienia, złożenie kwiatów i spotkanie działaczy "Solidarności". Za przygotowanie uroczystości odpowiada Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju, parafia św. Marii Magdaleny i Starostwo Powiatowe w Biłgoraju.

37_rocznica_wprowadzenia_stanu_wojennego_1.JPG

Nie inaczej było i w tym roku. Rocznicowe obchody rozpoczęły się od montażu słowno - muzycznego w wykonaniu uczniów RECZ. Młodzież przypomniała genezę i tragiczny przebieg grudnia 1981 roku i kolejnych miesięcy stanu wojennego. Były także pieśni patriotyczne oddające ducha tamtych tragicznych w historii naszego narodu wydarzeń.

37_rocznica_wprowadzenia_stanu_wojennego_2.JPG

Głos zabrał także Starosta Biłgorajski, Andrzej Szarlip. Do zebranych na uroczystości mówił: -Szanowni Państwo, którzy pamiętacie czasy stanu wojennego, osoby internowane, droga młodzieży i nauczyciele, którzy przygotowaliście te piękną cześć artystyczną. Od wprowadzenia stanu wojennego mija dziś 37 lat. To dwukrotnie więcej niż średnia wieku młodzieży, która przed chwilą występowała, to więcej niż ja mam lat. A z drugiej strony to tylko chwila biorąc pod uwagę historię naszego Narodu. Ale to czas szczególny w naszych dziejach, naznaczony niezwykłym cierpieniem. Łamane były ludzkie życia, ludzie poświęca linie tylko swoją pracę, swoje zdrowie ale i dobro swoich rodzin. Swe słowa chciałbym w sposób szczególny skierować do ludzi młodych. To, że żyjemy w wolnym kraju, zawdzięczamy tym ludziom, którzy 37 lat temu na szali wolności i suwerenności złożyli to co mieli najcenniejsze. Kiedy chciano nam po raz kolejny zabrać wolności honor znów powiedzieliśmy dość. Polak to wolny człowiek, zawsze tak było i zawsze tak będzie. W wielkim szacunku dla tych wszystkich, którzy w trudnych czasach umieli się godnie zachować apeluję do młodzieży, bądźcie godnymi Polakami, idźcie wyprostowani przez życie wierni wartościom waszych dziadków i rodziców.

Reklama.

Centralnym punktem uroczystości była Msza święta w intencji Ojczyzny i ofiar stanu wojennego. Przewodniczył jej ks. infułat Edmund Markiewicz, który w latach 80. XX wieku wspierał członków "Solidarności" i rodziny osób internowany. -Z wieloma, którzy są dziś w świątyni, ale i także z wieloma z tych którzy już odeszli do Pana, 37. lat temu przeżywaliśmy ten szczególny krzyż naszego Narodu, także tutaj w mieście Biłgoraju. Przeżywaliśmy tą tragedię, powierzając się Bogu. Dziś ten Bóg, który zmienił nasza historię był z nami zawsze, jest teraz i wieczność z nami będzie. Jemu powierzamy wszystkich, których stan wojenny dotknął. Ogarniamy modlitwą żywych i tych, którzy już odeszli. Ja dziś łączę tę historię sprzed 37 lat z teraźniejszością i zachęcam módlcie się ze mną - apelował kapłan.

37_rocznica_wprowadzenia_stanu_wojennego_3.JPG

Okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Adam Palonka Wikariusz parafii św. Marii Magdaleny przyznał: -Wiele już o tych tragicznych wydarzeniach sprzed lat powiedziano. Niema chyba rodziny, której by one nie dotknęły. Ale pozwólcie, że jeszcze w tym miejscu i ja się do nich odniosę.Dziś po 37 latach od tego "pierwszego dnia" stanu wojennego, należy podjąć po raz kolejny refleksję by o nim nie zapomnieć, by go nie powtórzyć, by nie dopuścić do podobnego. Wówczas znalazła się siła w narodzie by powiedzieć dość. Dość mamy umęczenia, upokorzenia, dość mamy zniewolenia, które nie ustało tak naprawdę od zakończenia II wojny światowej. Odrzucono jednak oręż, a walczono słowem, domagając się zmienienia systemu, który nie liczy się z człowiekiem, prawem do wolności, prawdą. Walczono miłością, z której zrodziła się się "Solidarność".

37_rocznica_wprowadzenia_stanu_wojennego_4.JPG

Wśród obecnych na uroczystości były osoby internowane. -Po mnie przyszli o 2:00 w nocy z 12 na 13 grudnia. Do domu weszli podstępem, prosząc o pomoc, kazali się ubrać zabrali dowód i wywieźli w nieznanym kierunku. Zostawiła wówczas 5-letniaego syna, spał. Mąż był zaskoczony. Najpierw trafiła do Krasnego Stawu, potem do Niska. Zwolniono mnie w sylwestrowy wieczór po 18 dniach aresztu. Święta w więzieniu, brak kontaktu z rodziną. Od tamtego czasu budzę się o 2:00 w nocy i nie mogę zasnąć. Nie wiem czy to strach, czy emocje, które będą mi już towarzyszyć do końca życia. Stąd potrzeba takich uroczystości jak ta dzisiejsza, potrzebna jest pamięć, potrzeba takich kazań jak to dzisiejsze i takich wystąpień jak to Starosty. By takich chwil nikt nie musiał przezywać w przyszłości - podkreśla Grażyna Pomorska. Jan Skrok wspomina, że działania zmierzające do aresztowania działaczy "Solidarności" prowadzone były niemal jednocześnie w całym mieście. -Próbowałem ostrzec znajomych, udało mi się tylko ostrzec Mariana Jagusiewicza, wyszedł z domu, to dało mu tylko kilka dni spokoju, aresztowano i internowano go nieco później. U innych znajomych jak odebrali telefon usłyszałem tylko "u nas już są" - przyznaje.

37_rocznica_wprowadzenia_stanu_wojennego_5.JPG

-Dziękuję bardzo wszystkim osobom, które w tym trudnym czasie wykazały się poświęceniem, odwagą i determinacją by nie ugiąć się pod "milicyjną pałką". Chylę przed Państwem czoło. Dziękuję za świadectwo niezłomności życia i czynów - mówił Starosta Andrzej Szarlip.

/bilgoraj.com.pl/

Zdjęć w galerii: 37

Tagi: stan wojenny   37. rocznica wprowadzenia stanu wojennego   biłgoraj   uroczystości patriotyczne

Komentarze (6)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.206.13.28

obcy (2018-12-14 12:14:44)

i wciskajo mlodym ciemnote

mirek (2018-12-14 12:10:34)

Obchody, obchodami ale chciałbym wiedzieć konkretnie kiedy będę mógł bezpiecznie leczyć rodziców w szpitalu. Bo znudziło mi sie już jeżdżenie do lublina. Kiedy tam zrobicie porządek ?

(2018-12-14 10:04:13)

będa głosować na PiS ale nie na Łęckiego, Skakuja , Książka i Ferenca

Ferens sprzedaje się Rosł;anowi (2018-12-14 08:05:04)

większej bzdury nie czytałem.

Orinokowlow (2018-12-13 22:02:17)

Super i szacunek dla starosy!!! Mało ludzi ponieważ już po WYBORACH ... szkoda, że taki Książek jak i Ferens sprzedają się Rosłanowi ZA CZAPKĘ ŚLIWEK... Po co Książek ciągle ŁAZI do BEŁŻKA ??

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Biura rachunkowe

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro, 23-400 Biłgoraj

Biuro Rachunkowe Biłgoraj - Janusz i Maria Gaj

Komorowskiego 3/111 i 112, 23-400 Biłgoraj

Ubezpieczenia

Zarezerwuj nocleg

Konkursy

bilgoraj.com.pl poleca

Radość w pożegnaniu

Zastanówmy się razem, dlaczego to dobrze, że Jezus wstąpił do nieba!...

Rewitalizacja Placu Wolności w Biłgoraju. Film i zdjęcia z lotu ptaka (FOTO, VIDEO)

Trwają prace związane z rewitalizacją śródmieścia Miasta Biłgoraja....

Jest nowa dyrektor DPS dla Kombatantów w Biłgoraju

20 maja br. Zarząd Powiatu przyjął kandydaturę na stanowisko...

Renata Socha złożyła rezygnację z funkcji dyrektora MDK (AKTUALIZACJA)

Z informacji do których dotarł Portal bilgoraj.com.pl wynika,...

Wynajem maszyn czyszczących - oto co powinniśmy wiedzieć

Przemyślana ekspozycja, intuicyjna strona internetowa, wyszkoleni...

Fotografia ślubna: Jak uwiecznić wyjątkową chwilę?

Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Przygotowujemy...

Ogłoszenia