Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

35. rocznica tragicznej śmierci Józefa Krzysztofa Gizy (FOTO)

Dodał: red Data: 2016-12-18 15:28:55 (czytane: 4412)

16 grudnia 1981 roku, podczas pacyfikacji przez milicjantów, wojsko i oddziały ZOMO kopalni "Wujek" zginął Józef Krzysztof Giza pochodzący z Tarnogrodu górnik. W 35. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego oraz jego śmierci w Tarnogrodzie odbyły się patriotyczne uroczystości z udziałem biskupa Mariana Rojak.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolTradycyjnie już w Tarnogrodzie rocznicowe uroczystości związane z kolejnymi rocznicami wprowadzenia w Polsce stanu wojennego odbywają się w niedziele po 13 grudnia i są jednocześnie upamiętnieniem śmierci jednego z 9 zabitych w "Wujku" górników - pochodzącym z Tarnogrodu - Józefa Krzysztofa Gizy.

ksiadz_jerzy_tworek.JPG


-Gromadzimy się dziś w naszej świątyni by zanosić do Pana Boga modlitwę w 35 rocznicą bezprawnego wprowadzenia w naszej Ojczyźnie przez komunistyczne władze stanu wojennego. Polecamy tych, którzy oddali życie walcząc o wolność Polski i broniąc "Solidarności". Z modlitwą w sercu "pochylamy się" nad ciałami 9 zamordowanych w "Wujku" górników, a wśród nich naszego rodaka Józefa Krzysztofa Gizę. W ręce opatrzności Bożej składamy los naszej Ojczyzny, umiłowanej Polski, los naszych środowisk i nas samych. Prośmy o Boże Błogosławieństwo i pokój w naszych sercach oraz miłość wzajemną - mówił podczas rozpoczęcia liturgii ks. Jerzy Tworek dziekan Dekanatu Tarnogród.

35_rocznica_Smierci_jozefa_gizy__1_.JPG


W uroczystościach uczestniczyła rodzina Józefa Gizy, mieszkańcy Tarnogrodu, władze samorządowe Gminy oraz zaproszeni goście, w tym przedstawiciele Sejmu i Senatu RP, władz wojewódzkich i powiatowych oraz reprezentacja kopalni "Wujek" i środowisk górniczych. Swą obecnością uroczystości uświetniła Orkiestra Górnicza Lubelskiego Węgla „Bogdanka” S. A. oraz poczty sztandarowe i członkowie "Solidarności".

35_rocznica_Smierci_jozefa_gizy__2_.JPG


-Jezus Chrystus, Ten który zna każdego z nas, zna nasza przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, zna nasze myśli, pragnienia i czyny i serce On nas zaprasza do wspólnej modlitwy dziękczynne za wszelkie otrzymane dary. Na tym ołtarzu składamy także nasze nadzieje, troski i prośby aby to wszystko co Pan Bóg dla nas przygotował mogliśmy przyjąć z pokorą - mówił biskup Marian Rojek.

Reklama.

Do organizatorów i uczestników rocznicowych uroczystości w Tarnogrodzie listy skierowali Andrzej Duda Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej i Beata Szydło Prezes rady Ministrów. -Serdecznie pozdrawiam zgromadzonych na uroczystościach w Tarnogrodzie. Stan wojenny był ciosem wymierzonym w NSSZ „Solidarność” i w kiełkującą polską wolność. Jednak to, co w zamyśle totalitarnym miało być świadectwem siły, okazało się być dowodem desperacji i niemocy, początkiem końca komunizmu w Polsce. Chylimy dziś czoła przed wszystkimi, którzy wówczas kontynuowali walkę, który zachowali wiarę, że dobro jest w stanie zwyciężyć nad złem. Oddajemy cześć wszystkim internowanym, aresztowanym, prześladowanym, a szczególnie tym, którzy wolność i niepodległość Ojczyzny okupili ofiarą najwyższą – własnego życia. Taką ofiarę złożył Józef Giza, mieszkaniec Tarnogrodu. Jeden z dziewięciu górników poległych podczas brutalnej pacyfikacji strajku w kopalni węgla kamiennego „Wujek”. Jak co roku gromadzą się państwo w uroczystym pochodzie, aby na tarnogrodzkim cmentarzu zapalić znicze na grobie swojego bohaterskiego rodaka. To wielka manifestacja wspólnej, wdzięcznej pamięci - napisał w liście Prezydent RP.

35_rocznica_Smierci_jozefa_gizy__3_.JPG


Z kolei Premier Beata Szydło napisała: -Obchody upamiętniające 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, to wydarzenie ważne dla wszystkim Polaków. Wspominamy dziś tragiczny okres w naszej najnowszej historii naznaczony represjami władz komunistycznych, ale przywołujemy również bohaterstwo tych, którzy w grudniu 1981 roku podjęli nierówną walkę o wolną i niepodległa walkę. Wszystkim zebranym w Tarnogrodzie, rodzinnej miejscowości Józefa Krzysztofa Gizy, jednej z 9 ofiar pacyfikacji kopalni "Wujek", oraz bohaterom stanu wojennego tej ziemi pragnę przekazać wyrazy najwyższego szacunku. Dziś oddajemy hołot tym, którzy przed 35 laty mimo represji i strachu nie wahali się stawić oporu władzom komunistycznym. Przy grobie śp. Józefa Gizy przywołujemy tragiczne wspomnienia pacyfikacji katowickiej kopalni, gdzie komunistyczna władza strzelała do protestujących górników. Jesteśmy pamięcią i modlitwą z ofiarami tamtych dni.

orkiestra_gornicza.JPG


Ważnym punktem rocznicowych uroczystości był przemarsz z kościoła parafialnego w Tarnogrodzie na na miejscowy cmentarz, gdzie po odśpiewaniu hymny narodowego, złożono kwiaty i zapalono znicze przy grobie Józefa Krzysztofa Gizy. Wspólne świętowanie zakończyło się montażem słowno - muzycznym przygotowanym przez społeczność Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Różańcu. -Dla nas to przede wszystkim dzień pamięci o ofierze, jaką na ołtarzu Ojczyzny złożył śp. Józef Krzysztof Giza - przyznał w rozmowie z Portalem bilgoraj.com.pl Marian Król Przewodniczący Regionu Środkowo - Wschodnie NSZZ "Solidarnośc" w Lublinie.

/bilgoraj.com.pl/

Zdjęć w galerii: 110

Tagi: józef krzysztof giza   tarnogród   pacyfikacja kopalni wujek   35. rocznica śmierci jóżefa gizy

Zobacz także

Biłgoraj na IV miejscu spośród 212 miast w Polsce

Dodane: 2020-01-27 19:32 - Komentarze  (3)  czytane (597)

TAGI: fundusze zewnętrzne, program rozówj lokalny, biłgoraj, tu chce się żyćKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.206.12.79

Ryiek (2016-12-19 08:00:38)

Posłowie PiS w Warszawie pilnowali Kaczorowego rządu, żeby opozycja go nie obalila.

Jagusiewicz i Giza (2016-12-18 21:01:03)

Piotrowskiego jeszcze brakowało , pewnie gdyby Giza zmartwychwstał to san zezzebnego prezesa kilofem zap.... ł

Tarnogród (2016-12-18 20:10:39)

Patrzcie poseł PiS z Lublina czytał listy a Olszówka i Borowiec nieobecni. Jak im nie wstyd? Gdzie Mulawa ? Też pojawia się tylko przed wyborami.

Ryiek (2016-12-18 19:58:09)

Szkoda chłopaka, poległ w obronie robotników i górników, a jak widać jego smierdż była daremna bo nic się oprócz ustroju nie zmieniło, jak robotnik miał wiatr w oczy tak ma,a co gorsze niema się gdzie poskarżyć.

(2016-12-18 18:48:27)

O tak już to widzę jak Chmiel i inni robią po 14 godzin ,Albo Palikot i jemu podobni , jak z bezrobotnych i biedaków w ciągu jednego dnia stali się milionerami , a co do podatków to na zachodzie są o wiele większe jak tu i w zimnicy tam nie robią jak tu na halach

(2016-12-18 18:30:00)

czy ktos niewolnikom zabrania załozyc własną firme i zapirdal.... po 14godzin dzienie i na konicu oddac połowe zarobu do skarbówki

(2016-12-18 17:57:44)

zróbcie pikiety w obronie niewolników a nie złodziei polityków , proszę iść pod BRW< POL_SKONE< MODEL , to są miejsca do protestów gdzie ludzi się traktuje jak śmieci

(2016-12-18 16:42:31)

OŚLUWKĘ rura paliła i musiał jechać na ŁAZORY coś golnąć !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

jarek (2016-12-18 16:09:12)

a gdzie nasi posłowie z pissu ....słyszałem za jutro o 12 pikieta pod biurami w biłgoraju

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Biura rachunkowe

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro, 23-400 Biłgoraj

Biuro Rachunkowe Biłgoraj - Janusz i Maria Gaj

Komorowskiego 3/111 i 112, 23-400 Biłgoraj

Ubezpieczenia

Zarezerwuj nocleg

Konkursy

bilgoraj.com.pl poleca

Mistrzowski Turniej w Speedcubingu (FOTO)

Mistrzostwa w Speedcubingu, czyli w układaniu Kostki Rubika na czas,...

Bieganie - podobnie jak spacerowanie - jest podstawową formą...

Ile w poszczególnych Gminach Powiatu Biłgorajskiego płaci się za śmieci?

Postanowiliśmy sprawdzić obowiązujące obecnie w poszczególnych...

Statystyka Urzędu Stanu Cywilnego w Biłgoraju

Wiemy ile dzieci urodziło się w 2019 roku, ile zawarto małżeństw...

Przez Goraj przeszli Trzej Królowie (FOTO)

Ulicami Goraja przeszedł w tym roku po raz pierwszy Orszak trzech...

Łukowa. I Regionalny Przegląd Najstarszych Kolęd Ludowych i Dunajów (FOTO)

Region biłgorajski ma sie czym pochwalić jeśli chodzi o bogactwo...

Ogłoszenia