Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

224. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja (FOTO)

Dodał: red Data: 2015-05-03 12:20:34 (czytane: 3170)

Wszechmocny i miłosierny Boże! Ku obronie narodu naszego ustanowiłeś dla nas przedziwną pomoc w Najświętszej Maryi Pannie, spraw miłościwie, abyśmy taką opieka wsparci, walcząc za życia, przy śmierci zdołali odnieść zwycięstwo nad szatanem.

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, Biłgoraj

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , Tereszpol3 maja 2015 roku, przypadła 224. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Powiatowe uroczystości odbyły się w Biłgoraju, uczestniczyli w nim mieszkańcy naszego Regionu oraz przedstawiciele władz państwowych, w tym posłowie Genowefa Tokarska, Piotr Szeliga, przedstawiciele władz samorządowych ze Starostą Biłgorajskim i Burmistrzem Biłgoraja na czele, przedstawiciele związków i stowarzyszeń kombatanckich, poczty sztandarowe oraz młodzież szkolna i przedstawiciele służb mundurowych.

konstytucja_3_maja.JPG


Uroczystości związane z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja - pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną, spisaną konstytucją - łączą się nierozerwalnie z Uroczystością Matki Bożej Królowej Polski, głównej patronki naszej Ojczyzny. Rocznicowe świętowanie rozpoczęło się więc Mszą świętą sprawowana w kościele parafialnym Trójcy Przenajświętszej Wniebowzięcia NMP w Biłgoraju, której przewodniczył ksiądz dziekan Jerzy Kołtun, w koncelebrze wspólnie modlił się w intencji Ojczyzny także ks. kanonik Bogusław Wojtasiuk.

Reklama.

Po Mszy nastąpił przemarsz na Plac Wolności, gdzie odbyła się dalsza część rocznicowych uroczystości. Z okolicznościowym wystąpieniem poświęconym uchwaleniu Konstytucji 3 Maja oraz sytuacji społeczno - politycznej przełomu XVIII i XIX wieku wystąpił dr Adam Balicki.

burmistrz_bilgoraja.JPG


Jak przypomniał prelegent, Konstytucja 3 Maja została ustanowiona ustawą rządową przyjętą tego dnia przez Sejm. Powstała w celu zlikwidowania obecnych od dawna wad opartego na wolnej elekcji i demokracji szlacheckiej systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Konstytucja 3 Maja zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, odbierając prawo głosu i decyzji w sprawach państwa szlachcie nieposiadającej ziemi, wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa, w ten sposób łagodząc nadużycia pańszczyzny. Konstytucja formalnie zniosła liberum veto oraz powołała 100 tys. armię.

konstytucja_3_maja_bilgoraj.JPG


Przedpołudniowe uroczystości zakończyły się złożeniem kwiatów przed Pomnikiem Wdzięczności, znajdującym się przy biłgorajskim ratuszu.

/bilgoraj.com.pl/

Zdjęć w galerii: 52

Tagi: konstytucja 3 maja   224. rocznica konstytucji 3 maja   biłgoraj   uroczystości patriotyczne

Zobacz także

Wzrost płacy minimalnej. Komentarz wiceministra fiansnsów (AUDIO)

Dodane: 2019-09-19 14:55 - Komentarze  (0)  czytane (11)

TAGI: leszek skiba, wiceminister finansów, płaca minimalna, komentarzKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.93.75.30

1 (2016-09-13 21:26:30)

1

Jan (2015-05-06 16:04:44)

A kogo ja tutaj widzę. Sam kwiat patriotyczny Biłgoraja i wsi pobocznych. U schyłku swojego marnego żywota obudził się w nich duch Konstytucji 3 Majowej. Wszyscy zasłużeni i patrioci wielcy. Kogo tutaj mamy. Poborcę podatkowego tzw sekwestratora co w PRL -u ostatnią krowę biednemu chłopinie zabierał albo główkę maszyny do szycia wdowie co miała 11 dzieci. Łoński przegrany tzw działacz co go nawet na przewodniczącego osiedlowej rady nie wybrano mimo że rodzina cała głosowała. Książek piewca pieśni radzieckiej i bywalec salonów z odzieżą lekko przechodzoną i miłośnik płyt z z tychże szmateksów. Schodek S też przyszedł bo jak go wyborcy wyautowali ze starostwa to nawet tato Rydzyk o nim zapomniał i go na odczyty nie zaprasza. Klecha Maniek też przybył, bo jemu w krew weszło składanie wieńców. Dawniej to wieńce składał w rocznicę PKWN. Teraz to musi nawet w takie rocznice swój 72 letni kark zgiąć bo tak trzeba. Wszak bierze 6o tyś emerytury , poborów prawie 80 tyś zł jako dyr LO im ONZ i jeszcze za przewodniczącego miejskiej rady zgarnia ponad 20 tyś. /dochody roczne/ Znany Marian z Biszczy też jest czcicielem Konstytucji i patriotą wielkim. Dawniej jak w ZSL-u był bonzem to on składał wieńce utrwalaczom władzy ludowej która to władza dała mu stanowisko naczalnika gminy. Jest jeszcze Ryba co teraz jest głównodowodzącym Solidarności bo wszyscy porządni obywatele to teraz się to Solidarnością brzydzą. On nie ! Był w ORMO to może być i w Solidarności. Proregatywy moralne takie same. Podobno miał konflikt z prawem za ,,głaskanie" zbyt mocno żony gdy mu się nudziło. Żeby swoje samopoczucie na wyższe poziomy wznieść to przyprowadzają jakiegoś ,,kapitana" co to kontakt z rzeczywistością stracił, nie wie kto przy nim obok stoi i jaka to jest rocznica. Tym bardziej nie wie kto po 89 roku przejął władzę w Polsce, rozprzedał za bezcen narodowy majątek a 2,5 miliona młodych lurzi z kraju wygonił na obczyznę w poszukiwaniu zarobku bo w tym grajdole zdechli by z głodu. Składajcie wieńce dalej, może w kolejnych wyborach wyborcy przygarną was do koryta a tym co je mają teraz zafundują większe, napełnione podatkowym kawiorem.

A na co liczy PSL w mieście? (2015-05-04 10:16:28)

Tokarscy mieszkają przecież w Biszczy.

aaa... na co liczą ci z PiS-u? (2015-05-04 08:49:33)

Gdzie jest pełnomocnik PiS-owski Olszówka Piotr. Czyżby nie reprezentował już powiatu biłgorajskiego? Może był na obchodach Święta 3-go Maja w Nisku?

(2015-05-04 08:38:06)

Na co te Panie liczą ?

JAN (2015-05-04 08:32:15)

Obecnie tylko głupi trzyma z Szeligą.

Darek (2015-05-04 08:28:54)

PO i PSL z Palikotem przegłosowali nam prace do 67 roku. Pamiętajmy o tym we wszystkich wyborach.

bnhg (2015-05-03 20:03:19)

Dzisiaj władza szuka tylko naiwniaków żeby na nich tyrali,a Polskę już dawno sprzedali h.........d............. i kamieni kupa

od lewego do prawego (2015-05-03 17:43:50)

Kiedy pod te pomniki zawita Prawda.

A teraz co (2015-05-03 17:04:46)

Kto teraz przestrzega konstytucję .Zderzcie się z jakąś sprawą, to zobaczycie jak i kto przestrzega Konstytucję RP.

Wiwat (2015-05-03 13:40:33)

DO 67 LAT

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Biura rachunkowe

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro, 23-400 Biłgoraj

Biuro Rachunkowe Biłgoraj - Janusz i Maria Gaj

Komorowskiego 3/111 i 112, 23-400 Biłgoraj

Ubezpieczenia

Zarezerwuj nocleg

Konkursy

bilgoraj.com.pl poleca

80. rocznica sowieckiej agresji na Polskę (FOTO, AUDIO)

Dziś przypada 80. rocznica sowieckiej agresji na Polskę. To zbrojna...

80. rocznica bitwy o Biłgoraj (FOTO, AUDIO)

Dziś, przed południem odbyły się uroczystości patriotyczno - religijne,...

III Biłgorajski Festiwal Smaków (FOTO)

W niedzielę 15 września już po raz trzeci, odbył się biłgorajskie...

Biłgoraj. 80. rocznica wybuchu II wojny światowej (FOTO)

W Biłgoraju odbyły się powiatowe uroczystości związane z 80. rocznicą...

PSL domyka listy wyborcze. Z naszego Powiatu kandydować mają Genowefa Tokarska i Wiesław Różyński (AUDIO)

Polskie Stronnictwo Ludowe podpisało porozumienie z Kukiz15....

Domowe bajgle w Biłgoraju

Domowe, świeże bajgle, wzorowane na dawnej kuchni żydowskiej,...

Ogłoszenia