Wiadomości - Aktualności
20 lat temu Dom Kombatanta w Biłgoraju przyjął pierwszych mieszkańców
Dodał: red Data: 2021-12-12 09:51:53 (czytane: 2399)
Już 20 lat minęło odkąd swoje podwoje dla pierwszych mieszkańców otworzył Dom Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Biłgoraju, zwany po prostu Domem Kombatanta. Dom Kombatanta, utworzony w Biłgoraju na Zamojszczyźnie, gdzie boleśnie w ludzkich losach odcisnęły się tragiczne wydarzenia II wojny światowej, miał zapewnić ostoję i bezpieczny dom dla potrzebujących.
Centrum Turystyki Wiejskiej ALICJA - restauracja, noclegi, sala konferencyjna.

Gliny 7 n/Tanwią. 23-415, Księżpol
Agencja reklamowa ALFAMEDIA - ulotki, plakaty, foldery, kalendarze,strony www

ul. Konopnickiej 7. 23-400, Biłgoraj
Biuro Rachunkowe KE Elżbieta Pyszniak - rozliczenia podatkowe, rozliczenia roczne, księgowość

Ul. Przemysłowa 36. 23-400 , Biłgoraj
Reklama.
A ten przedświąteczny czas przed dwudziestu laty, kiedy trzeba było urządzić i stworzyć podstawy nowego miejsca zamieszkania, dzisiaj nastraja do wielu sentymentalnych wspomnień i refleksji. -To było ogromne wyzwanie, wręcz misja. Tworzenie czegoś nowego od podstaw, odpowiedzialność za powstający, nowy funkcjonalny obiekt, i ludzi, którym pragnie się stworzyć jak najbardziej przyjazne warunki zamieszkania. I tylko dzięki poświęceniu zatrudnionych pracowników oraz firmie wykonującej prace wykończeniowe Dom Kombatanta zaczął działać już w grudniu 2001 roku. Pracami nad adaptacją obiektu kierował wówczas Marian Larwiński - przypomina Krzysztof Żbikowski, pierwszy dyrektor Domu Kombatanta.
Już 12 grudnia 2001 roku zamieszkało tam 12 pierwszych mieszkańców, zajmując pokoje I piętra, które zostało najwcześniej ukończone i oddane do użytku pierwszych pensjonariuszy. 12 mieszkańców i symboliczne 12 potraw wigilijnych, które znalazły się na przygotowanej pierwszej wieczerzy wigilijnej dla nowej kombatanckiej rodziny. Wspólne ubieranie pierwszej choinki, tworzenie namiastki rodzinnego ciepła i domu, by ograniczyć poczucie osamotnienia, a wzmocnić poczucie bezpieczeństwa, wspólnoty i integracji z innymi mieszkańcami, dyrekcją i personelem DPS. -Mimo upływu tylu lat doskonale pamiętam tamten dzień. Pierwsza wigilia w Domu Kombatanta była dla mnie wyjątkowym przeżyciem. Do wspólnej wieczerzy zasiadło kilkanaście, na co dzień nieznających się osób. Oprócz pierwszych mieszkańców był także nowy personel. Jednak w tym jakże pięknym dniu towarzyszył nam ciepły, rodzinny nastrój. Udało nam się wspólnie stworzyć świąteczną atmosferę, którą z wielkim entuzjazmem wspominam po tych dwudziestu latach - wspomina Wiesław Różyński, który wówczas był zastępcą dyrektora placówki.
22 października 2001 roku Zarząd Powiatu Biłgorajskiego powołał do funkcjonowania Dom Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Biłgoraju. Pierwszym dyrektorem DPS dla Kombatantów został Krzysztof Żbikowski, który przejął obiekt w zarządzanie i wraz z zastępcą Wiesławem Różyńskim, obecnym Wójtem Gminy Biłgoraj, rozpoczynali jego działalność tworząc struktury organizacyjne i programy jego funkcjonowania. Całe początkowe funkcjonowanie placówki skupiało się w tym czasie na I piętrze budynku, które jako pierwsze, staraniem dyrekcji i personelu, zostało oddane do użytku mieszkańców. Na kolejnych kondygnacjach budynku wciąż trwały prace wykończeniowe, które po gruntownych porządkach, sukcesywnie oddawane były do użytku nowych mieszkańców DPS.
Były to podstawy nowoczesnej i funkcjonalnej placówki świadczącej usługi bytowe, opiekuńcze i wspomagające dla osób starszych, która już od 20 lat służy potrzebującym mieszkańcom z terenu całej Polski.
-Ze względu na COVID19 prawdopodobnie nie odbędą się w tym roku uroczyste obchody Jubileuszu 20.lecia działalności. My, jednak z wielkim sentymentem i ogromnym ładunkiem emocjonalnym, pragniemy przypomnieć tą okrągłą rocznicę - mówi Krzysztof Żbikowski. Dom Kombatanta to nie tylko budynek, to historie życiowe wielu ludzi, których często już dawno z nami nie ma, a którzy pozostawili po sobie trwały ślad, spędzając tam ostatnie lata swojego życia. -Pozostawili po sobie zadbane rabaty w ogródku DPS, prace plastyczne i rzeźby wykonane w ramach terapii zajęciowej, oraz uśmiechy zamknięte na zawsze na fotografiach z wycieczek, czy wydarzeń kulturalnych. Ale przede wszystkim okazywane sobie nawzajem na co dzień serce i piękne wspomnienia - zauważa, Wiesław Różyński wójt gminy Biłgoraj.
Dziś Dom Kombatantów, to czteropiętrowy budynek, pozbawiony barier architektonicznych, wyposażony w windę osobową, podjazdy dla osób niepełnosprawnych, system przyzywowy w pokojach mieszkalnych. Mieszkańcom oferuje pokoje jedno, dwu oraz trzyosobowe wyposażone w łazienki i aneksy kuchenne. Na każdym piętrze znajduje się sala telewizyjna oraz pomieszczenie socjalne. Mieszkańcy mają zapewnioną całodobową opiekę pielęgniarsko - opiekuńczą dostosowaną do indywidualnych potrzeb każdej osoby. Wykwalifikowany i ciągle doskonalący się personel placówki przez szereg działań zapewnia mieszkańcom prywatność, intymność, a z drugiej strony proponuje bogate formy spędzania czasu wolnego. Wizyty lekarza rodzinnego mają miejsce w DPS dwa razy w tygodniu lub częściej w razie konieczności. Na konsultacje lekarzy specjalistów mieszkańcy są umawiani i dowożeni do poradni.
Posiłki przygotowywane są w oparciu o upodobania smakowe mieszkańców, uwzględniane są również indywidualne potrzeby dietetyczne według wskazań lekarza. Jeżeli mieszkaniec nie schodzi na stołówkę posiłki dostarczane są do pokoju. Wykorzystywana jest również mała kuchnia, gdzie mieszkańcy przygotowują swoje dania. Nowoczesny sprzęt rehabilitacyjny pozwala rehabilitantom na stosowanie szerokiego zakresu zabiegów z kinezyterapii, fizykoterapii i hydroterapii. W pracowniach terapii zajęciowej mieszkańcy rozwijają swoje zdolności artystyczne, a także poprawiają zdolności manualne. Służy temu m. in. pracownia rękodzieła artystycznego, pracownia malarska, pracownia stolarsko - rzeźbiarska. Mieszkańcy mają możliwość realizacji swoich potrzeb duchowych, modlitwy oraz korzystają z posługi duszpasterskiej. Codziennie odprawiana jest msza św. w kaplicy Domu oraz nabożeństwa drogi krzyżowej, różaniec, majówki.
/red./
Tagi: dom pomocy dla kombatantów dps dla kombatantów biłgoraj 20-lecie dps dla kombatantów krzysztof żbikowski
Komentarze (14)
Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 35.170.82.159
brak pamęci ? (2021-12-17 08:33:15)
A o Marii Piętak to się wcale nie mówi. A też była dyrektorem.
Aledone (2021-12-15 08:26:43)
Współpracowałem od x- lat z Domem i nadal to robię, ale muszę przyznać że obecna władza w domu to totalne nieporozumienie. Bardzo niekomunikatywna osoba która ciagle robi na złość. Zero pojęcia a dużo gada.
Patryk (2021-12-15 08:07:51)
Z czasem jest coraz gorze a za obecnej dyrektor to już wogóle, nie pamiętam kiedy w tej pracy było tak źle.
dziadek (2021-12-13 11:19:53)
mania walnęło w dekiel całkiem. Było się uczyć a ty dalej tam robisz jako pomoc.
Wr (2021-12-13 10:47:19)
Mania trzeba pisać prawdę lepiej nie życz nikomu złego bo nie wie aż co cię czeka w przyszłości jak było źle to po co nadbudowa nie została rozebrana i służy mieszkancim
Wr (2021-12-13 10:46:58)
Mania trzeba pisać prawdę lepiej nie życz nikomu złego bo nie wie aż co cię czeka w przyszłości jak było źle to po co nadbudowa nie została rozebrana i służy mieszkancim
mania (2021-12-13 08:24:40)
Żbikowski to miotał tymi dziadkami,manipulował aż sprawiedliwośc go dosięgła i wyrzucili go z hukiem na zbity i zakończył karierę fiaskiem , mieszkańcy mówili że to troche wcześniej winno nastąpić.Zimą zdjął dach i powódż , wielka woda na dobiła te jego ,,sukcesy,, ze starszymi ludżmi, wydawał,kupował , flirtował i wyrwało ucho i ,,dzban,, upadł .
Zosia (2021-12-12 22:48:41)
Już nie ma tej atmosfery dobrej ani wśród mieszkańców ani personelu. Kieszowa to inny świat
do poniżej (2021-12-12 13:30:19)
A w każdym słowie - durniu... :)
MUREM ZA POLSKIM MUNDUREM (2021-12-12 11:40:30)
Dmowski ,-zostaje
Prawniczka (2021-12-12 11:14:26)
A prace budowlane to były, a kto je prowadził, ile trwała budowa obiektów . Żbikowski został dyrektorem ,to czy sam się powołał, samozwał się.Bardzo istotne wydaje się kto zdecydował o takiej budowie,ile trwała i kto budował ,kto nadzorował,czy ktoś odpowiadał za w/w dzieło.