Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

20 lat Środowiskowego Domu Samopomocy w Tarnogrodzie (FOTO)

Dodał: red Data: 2019-06-26 16:22:07 (czytane: 1326)

Okazja do tego by pokazać co przez ostatnie dwie dekady wydarzyło się w historii Środowiskowego Domu Samopomocy, pokazać sukcesy, mówić o bolączkach, pochwalić się wychowankami i osiągnięciami pracowników oraz zaprezentować dzień dzisiejszy i podziękować. Temu służyły jubileuszowe uroczystości ŚDS w Tarnogrodzie.

Biuro Rachunkowe BIURGAW Jan Gawda - rozliczenia podatkowe, księgowość, doradztwo, podatki
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, Biłgoraj

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolŚrodowiskowy Dom Samopomocy w Tarnogrodzie powstał w 1999 roku i był jednym z pierwszych na Ziemi Biłgorajskiej. Nieprzerwanie od 20 lat świadczy on usługi w ramach indywidualnych lub zespołowych treningów samoobsługi i treningów umiejętności społecznych w zakresie czynności dnia codziennego swym podopiecznym. Dom oddziałuje nie tylko na swych podopiecznych ale i na całe środowisko. -Uczymy postaw tolerancji, otwartości, pomocy, życzliwości oraz zrozumienia wobec osób niepełnosprawnych. Nad progiem w drzwiach wejściowych naszego domu umieliliśmy słowa św. Jana Pawła II, że człowiek jest wielki nie przez to co posiada, co ma, kim jest, ale przez to czym dzieli się z innymi. To wprowadzamy w życie. W przeciągu minionych 20 lat dzieliliśmy się wzajemnym szacunkiem, wsparciem, pomocą przede wszystkim pomocą i akceptacją, tego jaki drugi człowiek jest. Dlatego zawsze podchodzimy do siebie z otwartym sercem. 10 naszych podpieczonych się usamodzielniło, pracują, dwie osoby założyło rodziny. Wkrótce 4 osoby także się usamodzielnią w najbliższym czasie, pomożemy im znaleźć dom i odnaleźć się w społeczeństwie. To są nasze sukcesy - przyznaje dyrektor ŚDS wTarnogrodzie, Elżbieta Kyc.

elzbieta_kyc.JPG

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się Mszą święta. Wspólnej modlitwie przewodniczył biskup Diecezji Zamojsko - Lubaczowskiej, Marian Rojek. -To rzecz wspaniała ale patrząc ze strony Ewangelii, to konkretne realizowanie wezwania Chrystusa do miłości i pomocy potrzebującym. Osoby dotknięte niepełnosprawnością, nieporadnością życiowa czy zaburzeniami mają nie tylko prawo być kochane czy akceptowane ale i prawo na pomoc ze strony społeczeństwa. Tutaj potrzebna jest szczególna życzliwość i mądra, odpowiedzialna miłość. Dziś widzimy owoce realizacji tego chrystusowego wezwania, tej życzliwości i otwartości dla drugiego człowiek - przyznaje w rozmowie z naszym Portalem ksiądz biskup. Jak zaznacza hierarcha, w placówce osoby potrzebujące nie tylko otaczane są troską i pomocą ale znajdują wsparcie i pomoc w usamodzielnieniu się i realizacji obowiązków wynikających z dnia codziennego. -Tutaj widzimy szczególne zatroskanie społeczne o potrzebujących i życzliwość osób i instytucji działających na polu pomocy społecznej. Wszystko spina osoba pani dyrektor, która jest tutaj w regionie spiritus movens pracy na rzecz potrzebujących. To nam daje konkretne świadectwo, że we wspólnocie jest miejsce dla każdego i każdy jest ważny, ma swe talenty i niedomagania i wnosi coś niepowtarzalnego - dodał biskup.

biskup_marian_rojek.JPG

Po Mszy świętej zaplanowano zwiedzanie Domu, a następnie część artystyczną i okolicznościowe wystąpienia. W jubileuszu, obok uczestników i pracowników ŚDS w Tarnogrodzie, ich rodzin oraz mieszkańców Gminy, uczestniczyli także przedstawiciele władz oraz instytucji pracujących na rzecz osób niepełnosprawnych. -Niedostrzeganie potrzeb naszych bliźnich, osób niepełnosprawnych fizycznie i psychicznie było by barbarzyństwem i nie mieści się w światopoglądzie i przekonaniach ludzi cywilizowanych. Działalność takich placówek to wypełnianie czasu tyc, którzy potrzebują wsparcia, integracji, przystosowania do życia ze względu na pewne niepełnosprawności, które ich dotknęły. Tutaj ludzie otrzymują szczęście. Mnie w sposób szczególny dotknęła atmosfera rodzinnej radości. Patrząc na podopiecznych mogę powiedzieć, mają tutaj znakomicie - mówił w rozmowie z bilgoraj.com.pl Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek.

czarnek_przemyslaw.JPG

W ocenie Teresy Machnio, której brat uczęszcza do tarnogrodzkiego ŚDS, działalność placówki jest nie do przecenienia: -Mój bratnie wyobraża sobie dnia by nie być na zajęciach w Domu Samopomocy. To dla nas jako rodziny wielka pomoc. W tym czasie możemy zająć się obowiązkami wynikającymi z dnia codziennego, praca na polu, wyjazdem do miasta. Wiemy że jest on bezpieczny i pod fachową pomocą i że się rozwija. On też tego potrzebuje, jest tam akceptowany ze swą ułomnością i szlifowane są tam jego talenty.

20_lecie_sds_tarnogrod.JPG

-Życie każdego z nas to misja i praca na rzecz innych - zauważa z kolei Starosta Biłgorajski, Andrzej Szarlip. -Miarą człowieczeństwa i rozwoju naszej cywilizacji jest podejście do ludzi najsłabszych potrzebujących, osób często wykluczonych. Te misję wzorowy realizuje Dom Samopomocy w Tarnogrodzie. Widać w zaangażowaniu pracowników i dyrekcji troskę o drugiego człowieka, a uczestnicy czują się dobrze, są doceniani, traktowani podmiotowo. Za to wszystko osobom pracującym w ŚDS serdecznie dziękuję - dodaje Starosta.

Reklama.

ŚDS w Tarnogrdzie oferuje pomoc i wsparcie medyczne dla swych uczestników, wsparcie psychologa, terapię grupową i indywidualną, spotkania rodzin, integrację ze środowiskiem, zajęcia sportowe i kulturalne, trening umiejętności i zajęcia rozwijające zainteresowania, talenty i pasje uczestników. Z oferty Środowiskowego Domu Samopomocy w Tarnogrodzie korzystają osoby nie tylko z Gminy Tarnogród, ale i Gmin ościennych oraz Miasta Biłgoraja. -To wynika z niezwykłego zaangażowania pracowników. Uczestnicy są cały czas w centrum zainteresowania personelu. Są zajęcia przygotowujące do dnia codziennego, zajęcia komputerowe, muzyczne, plastyczne, rozmowy i konsultacje, wycieczki. To wyciąganie talentów z podpieczonych i ich doskonalenie, przez to osoby zaangażowane w działania robią to co lubią i odnoszą w tym sukcesy. Naszymi wizytówkami są Ogólnopolskie Sejmiki Teatrów Wsi Polskiej, ekologiczne owoce miękkie i Środowiskowy Dom Samopomocy. Przez to o naszym mieście mówi się dużo i mówi się dobrze i niech tak będzie - zauważa Burmistrz Tarnogrodu Paweł Dec.

20_lecie_sds_tarnogrod_1.JPG

Dopełnieniem uroczystości było wręczenie przez Wojewodę Lubelskiego medali nadanych przez Prezydenta RP pracownikom Domu oraz medalu Wojewody Środowiskowemu Domu Samopomocy. Były także okolicznościowe dyplomy i nagrody. Całość zakończyły występy artystyczne i wspólny poczęstunek.

/bilgoraj.com.pl/

Zdjęć w galerii: 95

Tagi: środowiskowy dom samopomocy w tarnogrodzie   jubileusz   20-lecie śds w tarnogrdzie   gmina tarnogród

Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.227.233.6

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

więcej

Placówki artystyczne

Konkursy

Polecamy

Pułkownik z Biłgoraja, powalczy o mandat posła. Bogdan Kiełbasa startuje z list

Pułkownik rezerwy Bogdan Kiełbasa będzie walczył o mandat poselski....

Dożynki w Gminie Tarnogród. Rolnicy świętowali w Luchowie Górnym (FOTO)

Tradycyjne święto plonów, dziękczynienie za Boże błogosławieństwo,...

Sanepid ostrzega, "nowe narkotyki" to śmiertelne niebezpieczeństwo (AUDIO)

W ostatnim czasie został wydany Raport Głównego Inspektora Sanitarnego...

Areszt dla 42-latka z Gminy Potok Górny za atak na policjantów (AUDIO)

Przesłuchanie, przedstawienie zarzutów i tymczasowy areszt. Dziś...

PSL domyka listy wyborcze. Z naszego Powiatu kandydować mają Genowefa Tokarska i Wiesław Różyński (AUDIO)

Polskie Stronnictwo Ludowe podpisało porozumienie z Kukiz15....

Domowe bajgle w Biłgoraju

Domowe, świeże bajgle, wzorowane na dawnej kuchni żydowskiej,...

Ogłoszenia