Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

15-lecie GRH "Wir" (FOTO)

Dodał: red Data: 2019-11-10 09:24:08 (czytane: 3135)

W tym roku przypada jubileusz 15-lecia działalności Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. porucznika Konrada Bartoszewskiego ps. "Wir". Tworzący ją pasjonaci historii, swą obecnością i rekonstrukcją uświetniają ważne rocznice narodowe i święta patriotyczne oraz przekazują historię Regionu.Grupa Rekonstrukcji Historycznej im. porucznika Konrada Bartoszewskiego ps. "Wir" powstała w 2004 roku jako grupa miłośników historii przy okazji obchodów 60-tej rocznicy bitwy pod Osuchami. -Pamiętam jak dziś, że grupa pasjonatów skontaktowała się mną jako współorganizatorem wydarzeń patriotycznych w Osuchach, by w sposób szczególny - inscenizacją, rekonstrukcją uczcić pamięć poległych nam Sopotem partyzantów, żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego. Była to krótka inscenizując przemarszu oddziału i potyczkę z patrolem niemieckim - wspomina dyrektor GOK w Łukowej Wiesława Kubów. Grupę tworzą ludzie którzy chcą pogłębiać swoją wiedzę z zakresu historii wojska polskiego, studiować jego dzieje i wymieniać się spostrzeżeniami przy okazji wspólnych spotkań. -Naszym celem jest krzewienie świadomości historycznej, a co za tym idzie patriotyzmu wśród młodzieży i społeczności lokalnej - dodaje przewodniczący Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. porucznika Konrada Bartoszewskiego ps. "Wir", Grzegorz Koperwas.

15_lecie_grh_wir__1_.JPG

-Działamy w obszarze historii II wojny światowej, przede wszystkim odtwarzamy dzieje i historię oddziałów partyzanckich działających na terenie Biłgorajskim, Zamojskim, Roztocza Południowego i Środkowego. Poprzez inscenizacje i rekonstrukcje odtwarzamy potyczki oddziałów Polskiego Państwa Podziemnego z niemieckim okupantem, przypominamy o pacyfikacjach i wysiedleniach wsi i działaniach konspiracyjnych oddziałów AK - wyjaśnia Grzegorz Koperwas.

15_lecie_grh_wir__3_.JPG

-Ja w GRH "Wir" działam od kilku lat. Dzięki rekonstrukcjom, inscenizacjom historycznym, pogadankom i dzięki obecności wśród miłośników historii, dowiedziałam się o historii tej ziemi, że jest przepełniona krwią i ofiarą naszych przodków więcej niż na lekcjach historii w szkole - przyznaje studentka, Ewa Bielak i dodaje: -Udział w Grupie to dla mnie żywa lekcja historii. Podczas rekonstrukcji wcielam się w rolę sanitariuszki lub osoby cywilnej. W ten sposób moim rówieśnikom i osobom dorosłym mogę przybliżyć gehennę naszych przodków, którą zgotowali im Niemcy.

Reklama.

Członkowie Grupy od 15 lat starają się jak najpełniej odtworzyć zarówno dzieje partyzanckich oddziałów, jak i ich umundurowanie, wyposażenie jak oraz sposób prowadzenia walki a także zwyczaje. To jednak jest tylko jeden z przejawów działalności GRH "Wir". -Podejmujemy także działania mające na celu odtworzenie konkretnych miejsc związanych z żołnierzami AK. I tak dzięki staraniom Grupy i jej ówczesnego przewodniczącego śp. Andrzeja Sokala, odtworzyliśmy ziemiankę leśną porucznika Konrada Bartoszewskiego, która stanęła na miejscu tej oryginalnej, w lasach koło Aleksandrowa. Otworzyliśmy także szpital leśny o kryptonimie 665. Był on ewenementem na skalę okupowanej Polski. Oto w biłgorajskich lasach partyzanci mieli własny szpital z personelem, lekarzami i wyposażeniem. Był on chroniony przez żołnierzy i dobywały się w nim operacje i zabiegi. Ponadto dzięki zaangażowaniu naszego członka, Dominika Roga powstały mapy partyzanckich placówek i potyczek w Rejonie Biłgoraja. Co roku także przy okazji świąt listopadowych odwiedzamy miejsca związane ze śmiercią partyzantów na naszym terenie - wyjaśnia Marek Łaba sekretarz GRH "Wir".

15_lecie_grh_wir__4_.JPG

Za swą działalność Grupa została uhonorowana medalem Pro Patria. Wyróżnienie przyznane zostało na wniosek Wojewody Lubelskiego przez ministra Jana Józefa Kasprzyka, szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. -Jest to odznaczenie, którym honorowane są osoby lub organizacje zasłużone w propagowaniu wal, męczeństwa i historii narodu Polskiego. W ocenie pana Wojewody, Grupa Rekonstrukcji Historycznej im. porucznika Konrada Bartoszewskiego ps. "Wir" w zupełności na ten medal zasłużyła - podkreśla Wojciech Kondrat, doradca Wojewody Lubelskiego. Jak przyznaje Grzegorz Koperwas, wyróżnienie szefa Urzędu ds. kombatantów i Osób Represjonowanych jest motywacją do dalszej pracy i pokazuje, że działalność Grupy ma sens.

15_lecie_grh_wir__2_.JPG

Podczas części oficjalnej jubileuszu, członkom Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Wir", gratulowali m. in. poseł Sławomir Zawiślak, radny Rady Powiatu i szef biłgorajskich struktur Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Tomasz Książek oraz poseł elekt Beata Strzałka. Ona także - w imieniu członków Zarządu Powiatu i Starosty Biłgorajskiego - przekazała Grupie okolicznościowy grawerton. Słowa uznania i podziękowania złożyli także przyjaciele Grupy i osoby z nią współpracujące. Podczas wydarzenia uczczono także pamięć tych członków GRH "Wir", którzy już odeszli z tego świata.

/bilgoraj.com.pl/

Zdjęć w galerii: 73

Tagi: grupa rekonstrukcji historycznej wir   15-lecie grh wir   grh wir   jubileusz grh wir

Zobacz także

Stary Bidaczów. Zakończył się projekt integrujący społeczność lokalną (FOTO)

Dodane: 2020-09-19 19:16 - Komentarze  (8)  czytane (1200)

TAGI: stary bidaczów, warsztaty kulinarne, gmina biłgoraj, osp stary bidaczówKomentarze (1)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.237.94.109

stal (2019-11-10 16:40:27)

Wszystkiego najlepszego !

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

więcej

Placówki artystyczne

Konkursy

Polecamy

Jubileusz 100-lecia parafii w Lipinach Górnych (FOTO)

Parafię erygował bp Marian Fulman tuż po odzyskaniu przez Polskę...

Biłgorajanie wzięli sprawy w swoje ręce i posprzątali miasto

W przygotowania zaangażował się Urząd Miasta, PGK dostarczyło...

Biłgoraj uczcił ofiary sowieckiej agresji na Polskę (FOTO, VIDEO)

Pod Krzyżem Katyńskim, na cmentarzu przy ulicy Lubelskiej w Biłgoraju...

Wsparcie dla Domów Pomocy Społecznej na walkę z Covid-19. Ponad milion złotych dla powiatu biłgorajskiego

Dzięki unijnemu dofinansowaniu czterdzieści cztery DPS-y w województwie...

Wynajem maszyn czyszczących - oto co powinniśmy wiedzieć

Przemyślana ekspozycja, intuicyjna strona internetowa, wyszkoleni...

Fotografia ślubna: Jak uwiecznić wyjątkową chwilę?

Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Przygotowujemy...

Ogłoszenia