Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

100-lecie ruchu Polskiego Czerwonego Krzyża

Dodał: red Data: 2019-01-18 21:59:22 (czytane: 1328)

Biłgoraj włącza się w obchody 100. rocznicy powstania Polskiego Czerwonego Krzyża. PCK działa w Polsce nieprzerwanie od 1919 roku. 18 stycznia 1919 roku, powstało Polskie Towarzystwo Czerwonego Krzyża. Struktury polskiej organizacji były już wypracowane w 1915 roku. Wtedy Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża podjął decyzję o wydzieleniu polskiej sekcji.

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, Biłgoraj18 stycznia 1919 roku odbyła się zjednoczeniowa konferencja i powołanie Polskiego Towarzystwa Czerwonego Krzyża. Formalnie polski oddział do Ligi Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża przyjęto 16 września 1919 r. Swoją działalność PCK skupia na opiece i pomocy potrzebującym, promocji zdrowego stylu życia, szkoleń z zakresu pomocy medycznej,  udziału w działaniach i akcjach humanitarnych, pomocy rannym i chorym, działalności w czasie klęsk żywiołowych oraz świadczenia pomocy przesiedleńcom i upowszechnianiu zasad humanitarnego prowadzenia wojen: godnego traktowania rannych i jeńców.

pck_100_lecie.JPG

W te historię wpisuje się biłgorajski oddział organizacji. Tradycje w mieście nad Ładą sięgają okresu międzywojennego. -W latach 1920 - 1921, działacze PCK w Biłgoraju udzielali pomocy ludziom pokrzywdzonym, kalekom, ofiarom I wojny światowej, osobom samotnym i bezdomnym. To z inicjatywy członków biłgorajskiego PCK, w 1922 roku zapoczątkowano budowę szpitala, którą zakończono w roku 1928. Organizowano szkolenia dla pielęgniarek i kadry pomocniczej, w roku 1926 uruchomiono przychodnie przeciwgruźliczą i powołano 16 gminnych Kół PCK z 700 członkami - wyjaśnia kierownik Biura PCK w Biłgoraju, Edward Kurzyna.

Reklama.

Nieceniony wkład w pomoc ludności cywilnej i żołnierzom Polski Czerwony Krzyż Miał w czasie II wojny światowej. Był jedyną polską organizacją tolerowaną przez Niemców, zatem pomoc, jakiej udzielali jego pracownicy, jest nieoceniona. Po zakończeniu II wojny światowej organizacja pomagała w poszukiwaniach zaginionych i nadal wypełniała swe statutowe działania. Dziś działalność PCK to pomoc socjalna dla osób potrzebujących, usługi opiekuńcze nad chorym w domu, honorowe krwiodawstwo, pierwsza pomoc czy wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego.Zobacz także:

Kulig PCK zainaugurował 100-lecie działalności organizacjiZjazd działaczy Polskiego Czerwonego Krzyża w Biłgoraju, który odbył się dnia 9 stycznia 2019 roku zatwierdził Program Obchodów 100-lecia PCK w Biłgoraju. -Program obejmuje działania zarówno w szkołach wśród dzieci i młodzieży jak również na terenie miasta Biłgoraja. Celem obchodów jest przypomnienie 100-letniej historii naszej biłgorajskiej organizacji czerwonokrzyskiej oraz promocja na przyszłość. Program jest ambitny, przy dużym zaangażowaniu działaczy do zrealizowania - informuje Kurzyna.

Z programem obchodów zapoznać można się >>TUTAJ<<

/bilgoraj.com.pl/

Tagi: 100-lecie pck   polski czerwony krzyż   pck biłgoraj   jubileusz 100-lecia pck

Komentarze (1)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 34.236.190.216

Stefan (2019-01-19 11:21:43)

Program rocznicowy PCK w Biłgoraju jest nie tylko obszerny , ale i ambitny. Szeroki zakres proponowanych przedsięwzięć i ich realizacja będzie zależała nie tylko od pracowników i działaczy PCK lecz również od społeczeństwa nie tylko Biłgoraja lecz i okolic. Uważam, że zawsze jest lepiej na wyciągniętej dłoni przekazać Komuś jakiś dar, niż wyciągać rękę po taki dar. Więc mamy okazję by pokazać, że pomoc potrzebującym i praca na Ich rzecz nie jest Nam obojętna i obca.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

więcej

Placówki artystyczne

Konkursy

Polecamy

Władze powiatu złożyły zawiadomienie do Prokuratury. Sprawa dotyczy biłgorajskiego szpitala. Mamy komentarz Starosty i syndyka masy upadłościowej Spółki Arion

Wczoraj, władze Powiatu Biłgorajskiego złożyły zawiadomienia...

Komunikat w sprawie jakości wody w Zalewie Bojary

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Biłgoraju w związku...

Kandydatka "Wiosny" przekonywała, że brak "Lewicy" w polskim sejmie, to wielka strata dla polskiej demokracji

-Szanowni Państwo jestem tutaj dziś z Wami ponieważ jak już zapewne...

Bigorajski PiS zaprezentował billboard wyborczy, hasło kampanii parlemntarnej i kandydatkę z Ziemi Biłgorajskiej

Przy głównej ulicy Biłgoraja, lokalne struktury Prawa i Sprawiedliwości...

PSL domyka listy wyborcze. Z naszego Powiatu kandydować mają Genowefa Tokarska i Wiesław Różyński (AUDIO)

Polskie Stronnictwo Ludowe podpisało porozumienie z Kukiz15....

Domowe bajgle w Biłgoraju

Domowe, świeże bajgle, wzorowane na dawnej kuchni żydowskiej,...

Ogłoszenia