Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

100-lecie Polskiego Czerwonego Krzyża w Biłgoraju. Wykłady, wydarzenia kulturalne i odsłonięcie obelisku

Dodał: red Data: 2019-04-27 12:59:59 (czytane: 1522)

27 kwietnia przypada 100-lecie powstania Polskiego Czerwonego Krzyża. 100 lat ma także oddział czerwonokrzyski w Biłgoraju. W mieście uroczystości rocznicowe rozłożone są na cały rok. W ich programie m. in. wykłady, wydarzenia kulturalne i sportowe.Polski Czerwony Krzyż to najstarsza polska organizacja humanitarna będąca członkiem Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. Zajmuje się udzielaniem pomocy humanitarnej w czasie klęsk i wojen, pomocą socjalną, nauką udzielania pierwszej pomocy, prowadzeniem zabezpieczeń medycznych na imprezach masowych, propagowaniem idei honorowego krwiodawstwa czy rozpowszechnianiem wiedzy o międzynarodowych prawach konfliktów zbrojnych. W tym roku organizacja obchodzi 100-lecie istnienia. Jubileusz dotyczy także biłgorajskiego Oddziału PCK.

100_lecie_pck__2_.JPG

Jednym z elementów obchodów jubileuszu są wykłady jakie do końca roku prowadzi w siedzibie biłgorajskiego PCK regionalista i historyk Piotr Flor. -Te działania realizowane są w ramach projektu PCK pod nazwa CZAS, czyli Centra Zainteresowań Aktywnych Seniorów. Generalnie beneficjentami sa osoby powyżej 60 roku życia. Ale na wykłady zapraszamy wszystkich. Bedzie to okazja by poznać historię naszej organizacji i jej wpływ na dzieje naszej Małej Ojczyzny. Wykłady to dwie godziny przekazywania wiedzy raz w miesiącu. te wykłady trać będą do końca roku. Od nowego roku ruszyły z wykładami związanymi z historia i tradycja naszego Regionu - wyjaśnia w rozmowie z Portalem bilgoraj.com.pl, Tomasz Bryła animator w świetlicy PCK. -Takie działania są niezwykle cenne, pozwalają nie tylko poszerzyć wiedzę, ale także ją usystematyzować - zauważa Wiceprezes Zarządu Oddziału Rejonowego PCK w Biłgoraju, Korniak Ryszard.

100_lecie_pck__1_.JPG

Jak wyjaśnia Piotr Flor wykłady poruszać będą samą historie Polskiego Czerwonego Krzyża oraz jego oddziału w Biłgoraju. Założeń i działalności statutowej oraz przedstawiane będą sylwetki osób zasłużonych w działalności czerwonokrzyskiej. -Mamy się czym pochwalić. Tuż po roku 1919 Polski Czerwony Krzyż rozkwita i podejmuje wieloraka działalność. W pierwszych latach dotyczy ona opieki nad ofiarami wojny i budowaniem społeczeństwa dbającego o najsłabszych. Niebawem polska walczy z bolszewikami i znów potrzebne są siostry PCK oraz działalność charytatywna członków Polskiego Czerwonego Krzyża. Warto w tym miejscu nadmienić, że dzięki oddziałowi PCK w Biłgoraju, w Mieście powstaje pierwszy ośrodek zdrowia, podejmowane są działania profilaktyczne i prozdrowotne. Promowana jest nauka pierwszej pomocy oraz krwiodawstwo - wymienia Flor.

Reklama.

Na jubileusz PCK składać się będą obok wykładów także wydarzenia kulturalne i sportowe. Odsłonięty ma zostać także obelisk.

/bilgoraj.com.pl/

Tagi: 100-lecie pck   polski czerwnoy krzyż w biłgoraju   jubileusz   piotr flor

Zobacz także

Kuba Nizio w programie Między Wisłą, a Bugiem

Dodane: 2021-01-23 12:59 - Komentarze  (4)  czytane (610)

TAGI: jakub wiktor nizio, kuba nizio, między wisłą a budgiem, tvp3 lublinKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.239.109.55

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

więcej

Placówki artystyczne

Konkursy

Polecamy

Zestawy ratownicze - specjalne torby z gotowym wyposażeniem trafiły do jednostek OSP (FOTO)

Zakupione przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zestawy...

Biłgoraj uczcił 158. rocznicę wybuchu powstania styczniowego (FOTO, AUDIO)

Uroczystości religijno - patriotyczne, 158. rocznicy wybuchu...

Ubezpieczenie turystyczne na ferie zimowe – dlaczego warto?

W okresie ferii zimowych wiele rodzin decyduje się na zimowe...

Zimowe obowiązki właścicieli posesji

Chodnik, który położony jest wzdłuż posesji, powinien zostać...

Zarejestruj umowę o dzieło w ZUS

Od 2021 roku o zawartych umowach o dzieło trzeba będzie informować...

Nieodpłatna pomoc prawna w powiecie biłgorajskim (TERMINY i MIEJSCA DYŻURÓW)

Na terenie całej Polski funkcjonuje ponad 1 500 punktów darmowej...

Ogłoszenia