Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

100-lecie OSP Tarnogród (FOTO)

Dodał: red Data: 2016-10-02 21:10:39 (czytane: 2506)

Zarząd jednostki OSP w Tarnogrodzie zorganizował 2 października br. uroczystości związane z 100. rocznicą działalności Ochotniczej Straży Pożarnej w Tarnogrodzie. Po uroczystej Mszy święta i poświęceniu sztandaru OSP nastąpiło odsłonięcie tablicy pamiątkowej na budynku remizy, odznaczenia pożarnicze i występy artystyczne.W niedzielę 2 października br. druhowie strażacy OSP z Tarnogrodu, zaproszeni goście i mieszkańcy Gminy od uroczystej mszy świętej rozpoczęli świętowanie jubileuszu Ochotniczej Straży Pożarnej, którą w 1916 roku powołano w Tarnogrodzie. Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. dziekan Jerzy Tworek. -Dzisiaj w naszej parafii przeżywamy doniosłą, piękną uroczystość 100-lecia powstania Ochotniczej Straży Pożarnej. to piękne wydarzenie, z które chcemy podziękować Dobremu Bogu w tej Mszy świętej. Dziękujemy za 100 lat istnienia i funkcjonowania jednostki OSP w Tarnogrodzie, za wszystkie pokolenia naszych strażaków, którzy z determinacją i oddaniem oraz z miłością i poświęceniem służą społeczności lokalne. Za pośrednictwem św. Floriana chcemy upraszać dla żyjących druhów potrzebne łaski i moc wiary. Na przestrzeni czasów wielu strażaków odeszło na wieczna służbę - ich także ogarniamy modlitewną pamięcią - mówił podczas Eucharystii ks. Tworek. Podczas Mszy świętej dokonano także poświęcenia sztandaru OSP, który dla tarnogrodzkiej jednostki ufundowała lokalna społeczność.

ksiadz_jerzy_tworek.JPG


Kolejnym punktem świętowania jubileuszu, było odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej umieszczonej na frontonie budynku remizy OSP w Tarnogrodzie. Tablica ma upamiętniać 100 lat funkcjonowania Ochotniczej Straży Pożarnej i przypominać o jubileuszu. Spod remizy OSP, uczestniczy przemaszerowali na plac Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury. Tutaj - zgodnie ze strażackim ceremoniałem - odczytano akt fundacyjny i akt przekazania sztandaru, a po jego prezentacji zebranym dokonano przekazania.

100_lecie_osp_tarnogrod.JPG


W uroczystościach obok władz samorządowych Gminy Tarnogród, władz jednostki OSP i mieszkańców uczestniczyli zaproszeni goście, w tym poseł Genowefa Tokarska, starszy brygadier Piotr Zmarz zastępca Komendanta Wojewódzkiego PSP, Starosta Biłgorajski Marian Tokarski, radny Sejmiku Województwa Lubelskiego Michał Mulawa, Komendant Powiatowy PSP brygadier Wiesław Krent, zastępca Komendanta Powiatowego Policji  podinspektor Marek Jamroz oraz starszy brygadier Mieczysław Skóra prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP oraz przedstawiciele OSP i PSP.

osp_tarnogrod_jubileusz.JPG


100 lat w perspektywie ludzkiego życia to dwa pokolenia. Wiek temu spotkali się mieszkańcy Tarnogrodu, którzy tak po ludzku chcieli się czuć bezpiecznie i dlatego powołali Ochotniczą Straż Pożarną. ta idea ich zjednoczyła i pozwoliła skupić wokół siebie kolejne pokolenia. To co w Ochotniczej Straży Pożarnej najcenniejsze przetrwało dziejowe zawieruchy, wojnę i "mody". Dziś to jednostka, która od ponad 20 lat należy do KSRG i w pełni zasłużyła na wyróżnienie, a mając taką historię i takich druhów musi dochować wierności zawołaniu: "Bogu na chwałę, ludziom na ratunek" - podkreślał starszy brygadier Piotr Zmarz zastępca Komendanta Wojewódzkiego PSP.

Reklama.

W 1916 roku, z inicjatywy młodego, bo liczącego wówczas 21 lta mieszkańca Tarnogrodu Wincentego Dołomisiewicza i przy wsparciu księdza Michalskiego posługującego w tarnogrodzkiej parafii utworzono Ochotniczą Straż Pożarną. Zorganizowana jednostka stała się zalążkiem Polskiej Organizacji Wojskowej. W 1918 roku przestała istnieć, ponieważ wszyscy jej członkowie wstąpili do Legionów Polskich. Reaktywowano ją w 1920 roku i rekrutowano strażaków ochotników. W latach 30. XX wieku powstała pierwsza remiza i zakupiono motopompę oraz węże strażackie; kompletowano także umundurowanie i sprzęt pożarniczy. Obok działającej męskiej OSP, powołano także żeński oddział straży nazywany "Samarytańskim". Okres II wojny światowej zahamował działalność jednostki, a część druhów walczyła z okupantem. Po 1945 roku OSP w Tarnogrodzie wznowiła działalność, zakupując w 1948 roku pierwszy samochód. W kolejnych latach wybudowano nową remizę i kompletowano sprzęt. Dziś jednostka to 53 członków, w tym 23 czynnych ratowników dysponujących dwoma samochodami bojowymi i nowoczesnym sprzętem, to także Młodzieżowa drużyna pożarnicza oraz Strażacka Orkiestra Dęta.

jozef_czarny_tarnogrod.JPG


-Służba w straży oznacza ciągłą gotowość do działania, wymaga odwagi, sprawności i siły charakteru. Swoją niestrudzona pracą strażacy dają dowód wielkiej ofiarności i hartu ducha. ten codzienny trud budzi podziw i wdzięczność. Postawa ta jest dowodem wierności zasadom strażackiego munduru i sztandaru - mówił podczas uroczystości Michał Mulawa radny Sejmiku Województwa Lubelskiego. O tym, że dla strażaków ochotników nie ma rzeczy niemożliwych mówiła z kolei poseł Genowefa Tokarska. Była Wojewoda Lubelski wspominała współprace z druhami podczas walki z powodzią czy innymi klęskami. Podkreślała ich odwagę, chęć niesienia pomocy i bezinteresowności. -Nikt z Was - wyjeżdżając na akcję - nie liczy na zapłatę czy zasługi, ale działa z potrzeby serca i obowiązku. Wdzięczność dla nich jest ogromna, ich posługa to dla nas poczucie bezpieczeństwa, które od 100 lat zabezpieczane jest przez ochotników strażaków. Gratuluję jubileuszu i historii, gratuluje sztandaru, który wokół jednostki ogromadza całą społeczność wyrażając ideę niesienia pomocy. Życzę satysfakcji i ludzkiej wdzięczności z codziennej trudnej ale pięknej i potrzebnej służby - podkreślała Tokarska.

jubileusz_osp_tarnogrod.JPG


Słowa wdzięczności i gratulacje strażakom z OSP Tarnogród złożył także Starosta Biłgorajski i Burmistrz Tarnogrodu. Obaj samorządowcy podkreślali znaczenie jednostki dla lokalnej społeczności, ich służbę i odwagę, by z narażeniem własnego życia i zdrowia nieść pomoc tym, którzy znajda się w niebezpieczeństwie i bronic ludzkiego dobytku przed żywiołami.

100_lecie_osp_tarnogrod_1.JPG


Podczas uroczystego jubileuszu było także miejsce na odznaczenia dla zasłużonych strażaków oraz część artystyczna przygotowana przez tarnogrodzką młodzież.

/bilgoraj.com.pl/

Zdjęć w galerii: 168

Tagi: 100-lecie osp tarnogród   jubileusz osp tarnogród   gmina tarnogród   ochotnicza straż pożarna w tarnogrodzie

Zobacz także

60-lecie Koła Gospodyń Wiejskich w Guzówce - Kolonii

Dodane: 2019-07-23 14:50 - Komentarze  (0)  czytane (134)

TAGI: koło godpodyń wiejskich, gizówka - kolonia, gmina turobin, jubileusz kgwKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.81.220.239

Tmk (2016-10-03 11:36:12)

Kolejnych jubileuszy życzę!

do Misiewicze (2016-10-03 09:48:02)

Grupa Azoty

Andrzej (2016-10-02 23:51:10)

Piękna uroczystość. Pozdrawiam wszystkich strażaków!

Misiewicze (2016-10-02 23:38:16)

Gdzie teraz pracuje Mulawa ?

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

więcej

Placówki artystyczne

Konkursy

Polecamy

Odpust u Patronki Biłgoraja (FOTO)

Mieszkańcy Biłgoraja i przybywający z całej Polski pielgrzymi,...

Festyn rodzinny w Goraju. Czyli występy artystyczne i tradycyjna kuchnia oraz atrakcje dla dzieci (FOTO)

Wczoraj w Gminie Goraj odbył się rodzinny festyn. Organizatorzy...

Bukowskie jagodzianki (FOTO)

Wyborne potrawy i desery z jagód, występy artystyczne, konkurs...

Potok Górny - turniej sołectw 2019 (FOTO)

12 sołectw z Gminy Potok Górny, tj. Malenik, Jasiennik Stary,...

Tornister Pełen Usmiechów

„Tornister Pełen Uśmiechów” to coroczna ogólnopolska...

Gęsi biłgorajskie trafiły do Soli

160 sztuk piskląt gęsi biłgorajskiej w tym tygodniu trafiło do Soli...

Ogłoszenia