Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

100 lat Biłgorajskiej Orkiestry Dętej im. Czesława Nizio (FOTO)

Dodał: red Data: 2021-10-17 23:23:14 (czytane: 1149)

17 października br., odbyły się uroczyste obchody Jubileuszu 100-lecia Biłgorajskiej Orkiestry Dętej im. Czesława Nizio. Z tej okazji w Biłgorajskim Centrum Kultury otwarto wystawę jubileuszową odbył się także koncert jubileuszowy. Nie obyło się także bez wyróżnień i życzeń.

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, BiłgorajObchody Jubileuszu rozpoczną się otwarciem wystawy fotograficznej, na której zaprezentowane zostaną archiwalne fotografie i pamiątki związane z zespołem. Większość z nich nie była nigdy wcześniej udostępniana publicznie. Najstarsze zaś pochodzą z lat międzywojennych. Następnie odbył się koncert jubileuszowy połączony będzie z projekcją multimedialną na temat historii zespołu. Za oficjalną datę powstania Biłgorajskiej Orkiestry Dętej przyjmuje się rok 1921, kiedy to w trzy lata po odzyskaniu niepodległości rezerwista z armii carskiej, kapelmistrz 13 Pułku Kozaków Piotr Błacha powołuje 14 osobowy zespół dęty. Od tamtego czasu - z wyjątkiem okresu II wojny światowej - orkiestra działanie nieprzerwanie.

100_orkiestry_detej_bilgoraj__1_.JPG

-Czuję wielką dumę i satysfakcję z tego, co osiągnęliśmy jako zespół. Są to emocje, które są wynikiem pracy i pasji oraz służby. To czas poświęcony na próby, to występy, to udział w konkursach i przeglądach, to udział w uroczystościach. Dziś to posumowanie naszego - jako orkiestry - wpisania się w społeczność miasta Biłgoraj i całego powiatu - zaznaczał obecny dyrygent biłgorajskiej orkiestry, Paweł Stelmach.

100_orkiestry_detej_bilgoraj__2_.JPG

Historia Biłgorajskiej Orkiestry Dętej im. Czesława Nizio uzależniona była od licznych przemian politycznych i społecznych w naszym kraju. Z tego też powodu często zmieniały się instytucje patronujące zespołowi. Jednak dzięki zaangażowaniu dyrygentów i ciężkiej pracy jej członków, zespół konsekwentnie opierał się przeciwnościom losu. Od 1973 roku, od kiedy to prowadzona jest statystyka, orkiestra dała ponad 1 000 występów, a w jej działalności uczestniczyło kilkaset osób, które często właśnie tutaj rozpoczynały swoją przygodę z muzyką.

100_orkiestry_detej_bilgoraj__6_.JPG

-Orkiestra jest oczkiem w głowie Biłgorajskiego Centrum Kultury. Staramy się zapewnić muzykom jak najdogodniejsze warunki do prób, występów do wyjazdów, koncertów, które orkiestra chce organizować. Mam wrażenie, iż mieszkańcy doceniają pracę orkiestry, bo wydarzenia z jej udziałem cieszą się ogromną popularnością - podkreśla dyrektor BCK, Stanisław Kowalczyk. -Historia tak się toczy, że jedne zespoły powstają, inne końca swą działalność. Na jedne zespoły jest moda, potem ona mija. Mało zespołów przechodzi próbę czasu. Nam się udało i doszliśmy do 100-lecia działalności , kontynuując dzieło rozpoczęte przez naszych przodków. Tylko z mojej rodziny w orkiestrze grało dwóch moich braci, stąd koleją losu i ja się w nią zaangażowałem - mówi Henryk Nizio.

100_orkiestry_detej_bilgoraj__3_.JPG

Podczas jubileuszu nie zabrakło części oficjalnej, podczas której wręczone zostały różnorodne nagrody, odznaczenia i gratulacje. Były dyrygent orkiestry Henryk Nizio został odznaczony brązowym medalem „Zasłużony kulturze - Gloria Artis”, zaś orkiestrze przyznano nagrodę Ministra Kultury i Sztuki, odznakę honorową „Zasłużony dla Województwa Lubelskiego”, Nagrodę Kulturalną Województwa Lubelskiego oraz indywidualne Nagrody Kulturalne i dyplomy uznania Marszałka Województwa Lubelskiego. Życzenia i podziękowania popłynęły również do byłych członków orkiestry, do osób wspierających orkiestrę, dla seniorów, a także dla jej aktualnych muzyków. -Jubileusz dzisiejszy to spotkanie pokoleń artystów i pasjonatów muzyki. Biłgorajska orkiestra towarzyszyła lokalnej społeczności w chwilach najważniejszych wydarzeń z historii. Przed tym dorobkiem i wkładem w rozwój kultury i podtrzymywanie tradycji, dziś chylimy czoła. Mamy się czym pochwalić, Biłgorajska Orkiestra Dęta im. Czesława Nizio to nie tylko ambasador Biłgoraja czy powiatu biłgorajskiego ale całego Regionu. Ogromne sukcesy w konkursach, festiwalach i ogromna pasja - to właśnie biłgorajska orkiestra - podkreślał wicemarszałek Michał Mulawa.

Reklama.

-Nie ma ważniejszych uroczystości w Biłgoraju bez udziału orkiestry. Życzę dalszych udanych jubileuszy, życzę sukcesów artystycznych, żeby orkiestra się rozwijała, by coraz więcej muzyków się w nią angażowało. Od tego zależy jej poziom artystyczny, rozwój i byt - zaznacza burmistrz Janusz Rosłan.

100_orkiestry_detej_bilgoraj__5_.JPG

-Od kiedy pamięta, każde ważne święto było ubogacone obecnością biłgorajskiej orkiestry. Myślę, iż nikt z mieszkańców Biłgoraja i okolic nie wyobraża sobie by naszej orkiestry mogło zabraknąć. Pewien jesteś, że będą kolejne jubileusze i przez następne 100 lat - przy wsparciu mieszkańców i władz, ci pasjonaci muzyki będą grać i nas ubogacać - dodaje Andrzej Łagożny, członek Zarządu powiatu.

100_orkiestry_detej_bilgoraj__4_.JPG

Obecnie zespół działa pod skrzydłami Biłgorajskiego Centrum Kultury zrzeszając w swych szeregach muzyków amatorów różnych zawodów, w wieku od kilkunastu do przeszło 80- lat. Najstarszy orkiestrant ma 84 lata. Do orkiestry należy młodzież szkolna, studenci, aktywni zawodowo i seniorzy. Zespół regularnie spotyka się na próbach w Biłgorajskim Centrum Kultury pracując nad repertuarem, podnosząc umiejętności muzyczne i czerpiąc przyjemność ze wspólnego muzykowania. Orkiestra wykonuje rozmaite gatunki muzyczne, począwszy od muzyki liturgicznej, poprzez przeboje muzyki poważnej, a skończywszy na szeroko rozumianej muzyce rozrywkowej. Zespół co roku uświetnia wszelkie święta państwowe, religijne i patriotyczne organizowane na terenie miasta. Rokrocznie jest też organizatorem i gospodarzem Przeglądów Orkiestr Dętych.

100_orkiestry_detej_bilgoraj__7_.JPG

W jubileuszowym 2011 r. z okazji 90-lecia działalności artystycznej orkiestra nagrodzona została Medalem Wojewody Lubelskiego, a trzej najstarsi stażem członkowie orkiestry Franciszek Skura, Jan Kukiełka i Stanisław Ludwik otrzymali od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Brązowe Medale Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Dyrygent Henryk Nizio uhonorowany został przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego Złotym Krzyżem Zasługi. Wręczono również nagrody od Marszałka Województwa Lubelskiego, władz samorządowych i delegacji zaprzyjaźnionych zespołów. Pod koniec 2018 roku na zasłużoną emeryturę odszedł wieloletni dyrygent orkiestry Henryk Nizio, a pałeczkę po nim przejęli związani z orkiestrą instruktorzy BCK. Funkcję kapelmistrza objął Paweł Stelmach. Wspomaga go Sławomir Niemiec.

patronat_medialny_bilgorajcompl.jpg

Zdjęć w galerii: 146

Tagi: 100-lecie   jubileusz   biłgorajska orkiestra dęta im. czesława nizio   kultura biłgoraj

Zobacz także

Zespół Jarzębina z Bukowej wystąpił w Teatrze Polskim w Warszawie

Dodane: 2021-11-29 12:19 - Komentarze  (1)  czytane (197)

TAGI: zespół jarzębina, gmina biłgoraj, sejmik teatrów wsi polskiej, teatr polski w warszawieKomentarze (4)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.92.28.52

(2021-10-18 20:20:44)

Aktywność słoneczna wpływa na ilość promieni kosmicznych, które docierają do Ziemi, a one z kolei oddziałują na powstawanie chmur i bilans cieplny planety. Dlatego powinno się przemyśleć znaczenie promieni słonecznych i kosmicznych dla klimatu.
Tak przynajmniej twierdzą naukowcy z duńskiego Uniwersytetu Technicznego i Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie, którzy przeprowadzili, ich zdaniem, przełomowe badania wpływu Słońca i promieni kosmicznych na ilość energii na Ziemi.

Czy to koniec „proroczych misji” aktywistów w rodzaju Grety Thunberg i wygłupów w rodzaju „porozumienia paryskiego”? Zobaczymy. Wnioski z badań ekspertów duńsko-żydowskich warto jednak odnotować.

Reklama„Przez ok. dwa tygodnie sprawdzaliśmy wpływ działania promieni kosmicznych na atmosferę. Kiedy erupcje słoneczne ograniczają napływ promieni kosmicznych, czasowo zmniejszają produkcję drobnych aerozoli. To skupiska cząsteczek, na których zwykle osadzają się krople wody, tworząc niskie chmury. To redukuje pokrywę chmur, co jak wiadomo wpływa na klimat” – stwierdza Henrik Svensmark, główny autor publikacji, która ukazała się w piśmie „Scientific Reports”.Dzięki badaniu okazało się, że Ziemia absorbuje prawie 2 dodatkowe waty energii na metr kwadratowy w czasie 4-6 dni od minimum natężenia promieniowania kosmicznego. Do przedstawionych wniosków naukowcy doszli dzięki badaniom prowadzonym z pomocą satelitów NASA Terra i Aqua.

Wyniki zgadają się z wcześniejszymi pracami teoretycznymi i badaniami laboratoryjnymi prowadzonymi przez duński zespół. Potwierdziła się m.in. teza, że najsilniejszy wpływ promieni słonecznych i kosmicznych można zauważyć na niskich wysokościach nad oceanami.

„Efekty słoneczne obserwowane w tym badania działają zbyt krótko, aby mogły mieć stały wpływ na klimat. Jednakże nasilają mechanizm łączący promienie kosmiczne z powstawaniem chmur, który działa w dłuższej skali czasowej. Mamy nadzieję, że odkrycie to będzie sygnałem do przemyślenia długofalowego wpływu aktywności słonecznej i promieni kosmicznych na klimat” – dodał dr Svensmark.

Źródło: Polsat News

(2021-10-18 14:10:57)

Gratulacje,, podziw i szacunek dla utalentowanych muzyków biłgorajskiej orkiestry. Piękny koncert jubileuszowy, uznanie dla organizatorów, a przede wszystkim dla muzyków, którzy grali bądź nadal grają w orkiestrze, która ma szczęście do kolejnych kapelmistrzów. Nasze pokolenia wspominają zasłużonych muzyków nauczycieli braci Niziów. Obecnie orkiestrą kieruje utalentowany i doskonale wykształcony muzycznie Pawełł Stelmach. Powodzenia. Wielkie dzięki dla Orkiestry i wszelkiej pomyślności na kolejne setki lat. Uznanie także należy się Panu Stanisławowi Kowalczykowi, dyrektorowi BCK, , który faktycznie ejst człowiekiem kultury także w sposobie bycia, co powinno być warunkiem dla wszystkich pracujących w placówkach kultury. Dla osób o wrednym charakterze nie powinno być miejsca w instytucjach kultury.

(2021-10-18 11:21:25)

Gratulacje i ogromne dzięki za wiek ciężkiej pracy. Czy zawsze docenianej? Niech każdy odpowie sobie indywidualnie. 3majcie się! Pozdrowienia.

Ala (2021-10-18 09:41:35)

Piękny jubileusz i pięknie przygotowana impreza. Orkiestra zaprezentowała się znakomicie!!!
Panie Pawle, Panie Sławku...DZIĘKUJEMY !!!

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Dni Młodzieży Diecezji Zamojsko - Lubaczowskiej w Biłgoraju

500+ przechodzi od nowego roku do ZUS

Biłgorajka ty Ziemico, Ziemio ukochana

Powiatowi radni otrzymają wyższe diety

Magda Steczkowska w koncercie Moja podróż śladami JPII

Odznaczenia dla nauczycieli i otwarcie wyremontowanej hali przy ZSBiO

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Koncert charytatywny wybudźmy Elżbietę (FOTO, VIDEO)

W Józefowie odbył się dziś Festyn Charytatywny "Wybudźmy Elżbietę". Wydarzenie było akcją do zbiórki funduszy na wybudzenie ze śpiączki,...