Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

100 km na 100-lecie urodzin Jana Pawła II i Bitwy Warszawskiej (FOTO)

Dodał: red Data: 2020-08-16 10:04:54 (czytane: 1929)

Sprzed kościoła św. Jana Pawła II wyruszył dziś rowerowy rajd. Jego celem jest uczczenie przypadających w tym roku ważnych rocznic. Dotyczą one 100-lecie "Cudu nad Wisłą" i setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II. W rajdzie uczestniczy kilkudziesięciu cyklistów.

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, Biłgoraj

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, BiłgorajW tym roku obchodzimy dwie bardzo ważne dla nas Polaków rocznice to 100-lecie Bitwy Warszawskiej i setna rocznica urodzin Jana Pawła II. -100 lat temu urodził się największy z rodu Polaków, Karol Wojtyła, późniejszy papież i święty Kościoła katolickiego - Jana Paweł II. Także 100 late temu rozegrała się zwycięska bitwa z bolszewikami. "Cud nad Wisłą" powstrzymał komunistyczną rewokuję, która chciała podbić Europę. W 1920 roku nasi przodkowie obronili odzyskaną dwa lata wcześniej niepodległość Polki i powstrzymała sowiecką nawałę. W ramach tak ważnych obchodów naszym wkładem jest rajd rowerowy, który czci te rocznice ale także przypomina miejsca jej upamiętniające a znajdujące się na terenie Ziemi Biłgorajskiej - zaznacza współorganizator rajdu Andrzej Czacharowski.

rajd_100_lecie_bitwy_warszawskiej.JPG

-Wydarzenia, których setne rocznice w tym roku obchodzimy to kamienie milowe naszej historii. Jeśli dodamy do tego 40. rocznicę porozumień sierpniowych. To są to składowe naszej wolności. To dziejowe chwile, któe zadecydowały o tym, że dziś jesteśmy tu gdzie jesteśmy, że sami stanowimy o naszej Ojczyźnie, że jesteśmy gospodarzami w Polsce - zauważa z kolei Nadleśniczy Nadleśnictwa Biłgoraj, Mariusz Szwed. Jak dodaje Paweł Kusy z Biłgorajskiej Grupy Rowerowej PTTK, trasa jest wymagająca jeśli chodzi o dystans i przebieg ale trud rekompensują odwiedzane miejsca: -Wyruszamy sprzed kościoła Jana Pawła II w Biłgoraju i po drodze odwiedzamy miejsca związane z upamiętnieniem osoby Jana Pawła II oraz wydarzeń określanych jako "Cud nad Wisłą", będziemy więc w Biszczy, Księżpolu, Chmielku, Podsośninie, Osuchach, Józefowie, Górecku Kościelnym i powrócimy do Biłgoraja, gdzie w kościele św. Jerzego, pod freskiem Bitwy Warszawskiej rajd się zakończy.

Reklama.

W wykradzeniu biorą udział osoby w różnym wieku. Wszyscy podkreślają, że udział w rajdzie to religijny i patriotyczny obowiązek, okazja do oddania hołdu tym, którzy walczyli i zabiegali o wolność naszej Ojczyzny i jej pomyślność. -Rajd pokazuje, ze przez różne wydarzenia uczcić można to co ważne i istotne w naszej historii i przez to budować wspólnotę ducha, pamięci i tradycji - dodaje ks. Krystian Bordzań, wikariusz parafii św. Jana Pawła II w Biłgoraju.

Wydarzenie zorganizował biłgorajski Oddzdia PTTK, Grupa Rowerowa PTTK, a wsparły je samorządy powiatu biłgorajskiego i gminy Biszcza.

patronat_medialny_bilgorajcompl.jpg

Zdjęć w galerii: 24

Tagi: rajd rowerowy biłgoraj   100-lecie bitwy warszawskiej   100-lecie cudu nad wisłą   100-lecie urodzin karola wojtyły

Zobacz także

Kraków kulturalnie (FOTO)

Dodane: 2020-10-15 08:33 - Komentarze  (0)  czytane (730)

TAGI: grupa teatralna tarnogród, tarnogrodzki ośrodek kultury, model opakowania, kulturaKomentarze (4)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 35.170.78.142

pytam (2020-08-18 09:10:10)

Czy j67 to Jan ???

j67 (2020-08-17 19:38:45)

logan tobie nic nie pomoze

logan (2020-08-17 09:32:14)

troche inne fakty.Po przejeciu wladzy przez holote leninowska,zostala zamordowana lub uwieziona praktycznie cala kadra oficerska armii rosyjskiej.Wartosc bojowa nowej tzw Armii Czerwonej,dowodzonej przez przez niedouczonych aparatczykow komunistycznych byla na poziomie bandy kiboli pilkarskich,nie trzeba cudu aby taka zgraje pokonac.Podobny kretynski pomysl z czystka oficerska zastosowal w latach trzydziestych tow. Stalin,co pozwolilo liczebnie podobnej armii niemieckiej,wjechac w terytorium ZSRR w czerwcu 1941 r, jak cieplym nozem w maslo.Mniej cudow,wiecej czytania,ale nie kalki glupot internetowych,tylko fachowej literatury batalistycznej.......

j67 (2020-08-16 21:53:07)

Fakty są następujące:
– Pierwszy rozkaz kontruderzenia na skrzydło zbliżających się do Warszawy wojsk bolszewickich wypracowali razem Rozwadowski i Piłsudski. Nocą z 5 na 6 sierpnia Rozwadowski przybył do Belwederu z alternatywnymi planami takiego uderzenia. Rozwadowski zaproponował, żeby uderzenie w bok wojsk bolszewickich odbyło się z rejonu Garwolina, ale Piłsudski uznał, że nastąpi to znad Wieprza, a więc znacznie dalej od głównego pola bitwy.
Przebieg wydarzeń wykazał potem, że tak znaczne oddalenie Grupy Uderzeniowej aż nad Wieprz sprawiło, że praktycznie nie wzięła ona udziału w walce. Tak narodził się rozkaz nr 8358-III z 6 sierpnia 1920. Zakładał on silną obronę Warszawy i linii Wisły oraz kontrofensywę znad Wieprza. Piłsudski bardzo przywiązał się do tej idei, decydując się w dodatku na objęcie bezpośredniego dowodzenia Grupą Uderzeniową. Już wtedy planował opuszczenie Warszawy.
– W nocy z 8 na 9 sierpnia Rozwadowski napisał nowy plan bitwy. Uzasadniał to tym, że rozkaz z 6 sierpnia jest już znany powszechnie i jego założenia mogą być w posiadaniu bolszewików. Ale ważniejsza była inna przyczyna – okazało się, że główne siły bolszewickie nie idą bezpośrednio na Warszawę, lecz znacznie bardziej na północ – na Ciechanów i Płock, z zamiarem obejścia Warszawy i zaatakowania jej od zachodu, tak jak to było w 1831 roku, kiedy armia Iwana Paskiewicza szturmowała stolicę od strony Woli.
Rozwadowski uznał, że w tej sytuacji polski front północny nie może być bierny, dlatego należy zmienić poprzednie ustalenia i wprowadzić istotną korektę – plan ataku spod Modlina na lewe skrzydło atakujących na północnym Mazowszu trzech armii bolszewickich. Atak miała przeprowadzić tworzona szybko 5. Armia gen. Władysława Sikorskiego.
Tej zmiany Piłsudski nie do końca akceptował, bo uważał, że poprzedni plan jest lepszy. Mimo to nie zdecydował się na sprzeciw, choć jako Wódz Naczelny mógł to zrobić. Milcząco zgodził się na to, żeby Rozwadowski przeprowadził bitwę wedle swojej koncepcji. Na napisanym ręcznie przez Rozwadowskiego rozkazie (mającym numer fikcyjny 10 000) złożył swój podpis jako „przyjmujący do wiadomości”. W ten sposób nie chciał brać odpowiedzialności za wykonanie tego planu, ale też mu się nie sprzeciwił.
Obecnie niektórzy historycy utrzymują, że Piłsudski godził się z tą koncepcją a nawet, że „podyktował” ten rozkaz Rozwadowskiemu. Jest to nieprawda. Sam Piłsudski w książce „Rok 1920” uznał koncepcję skoncentrowania głównych sił polskich na Froncie Północnym i uderzenia na północy za „nonsens”.
– 12 sierpnia 1920 r. Piłsudski, tuż przed wyjazdem z Warszawy, złożył na ręce premiera Wincentego Witosa dymisję ze stanowiska Naczelnego Wodza. Pozostawił Witosowi swobodę decyzji, kiedy to ma ogłosić. Różne są interpretacje tego zdarzenia – jedni uznają, że Piłsudski składał rezygnację, gdyż nie chciał przeszkadzać rokowaniom polsko-bolszewickim, jakie się zaczynały w Mińsku Litewskim. Inni uważają, że to naturalna konsekwencja załamania i uznanie faktu, że praktycznie oddał dowodzenie w ręce Rozwadowskiego i gen. Weyganda.
Być może obie wersje są prawdziwe. Dokument ten był przez lata ukrywany przed opinią publiczną i został ogłoszony dopiero w 1962 roku przez pismo „Niepodległość”, co świadczy, że Piłsudski a potem jego otoczenie uważało, że jego upublicznienie mogłoby być dla niego niekorzystne, rzucałoby cień na mit niezłomnego Wodza i pogromcy bolszewików.
– W dniach 12-18 sierpnia 1920 roku pełne dowodzenie działaniami armii polskiej w decydującym momencie Bitwy Warszawskiej pozostaje w ręku gen. Tadeusza Rozwadowskiego (z tą opinią pośród obecnych historyków zawodowych zgadza się tyko prof. Lech Wyszczelski). Utrzymuje on co prawda kontakt z Piłsudskim (od 14 sierpnia), informuje o działaniach na froncie, zachowuje kurtuazję i szacunek, ale dowodzi sam.
Decyzję o wydaniu rozkazu uderzenia 5. Armii podejmuje podczas narady z gen. Józefem Hallerem i gen. Maxime Weygandem w dniu 13 sierpnia 1920 roku. Nakłania też Piłsudskiego do przyspieszenia uderzenia znad Wieprza o jeden dzień, z 17 sierpnia na 16 sierpnia, gdyż w przeciwnym razie Piłsudski w ogóle mógłby nie wziąć udziały w walce. Kiedy Piłsudski dociera ze swoimi wojskami pod Siedlce 18 sierpnia 1920 r. bitwa i tak jest już rozstrzygnięta i trwa odwrót bolszewików.
Jan Engelgard

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Hotele i pensjonaty

więcej

Biura podróży

Podróże

Konkursy

bilgoraj.com.pl poleca

Dąbrowica. Uroczyste wprowadzenie nowego proboszcza (FOTO)

Ks. Krzysztof Maj, znany jest w Biłgoraju bardzo dobrze, posługę...

Uczcili Kapelana Solidarności i kapłanów niezłomnych (FOTO, AUDIO)

Mieszkańcy Biłgoraja uczcili dziś ks. Jerzego Popiełuszkę i księży...

Jak skutecznie zapobiegać korozji metalowych elementów?

Inżynierowie projektujący obiekty przemysłowe wykorzystują w tym celu...

Stypendia FFLZB rozdane (LISTA STYPENDYSTÓW)

Do kilkudziesięciu uczniów trafiły dziś stypendia ufundowane...

Wynajem maszyn czyszczących - oto co powinniśmy wiedzieć

Przemyślana ekspozycja, intuicyjna strona internetowa, wyszkoleni...

Fotografia ślubna: Jak uwiecznić wyjątkową chwilę?

Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Przygotowujemy...

Ogłoszenia