Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

10 lat jak jeden dzień...(fotoreportaż)

Dodał: AN Data: 2008-11-25 18:25:29 (czytane: 5905)

W uroczystej atmosferze przebiegły uroczystości jubileuszowe z okazji 10-lecia odrodzenia Powiatu Biłgorajskiego. Obchody odbyły się w niedzielę, 23 listopada, w LO im. ONZ.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolSpotkanie rozpoczęła uroczysta msza święta, która odbyła się w kościele p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Biłgoraju. Eucharystię koncelebrowali ks. bp prof. dr hab. Jan Śrutwa oraz ks. prałat dr Józef Flis. W homilii ks. biskup mówił o tym, jak ważna jest ewangelizacja ludzi polityki. Przekładał to także na szczebel samorządu, jakim jest powiat. Zaznaczył, że w powiecie biłgorajskim pracują samorządowcy, którzy dobrze umieją się troszczyć o jego przyszłość. Msza odprawiana była w intencji wszystkich mieszkańców powiatu biłgorajskiego, a w szczególności podkreślano modlitwę za nieżyjących już pracowników Starostwa.


Uroczyste obradowanie

Druga część uroczystości odbyła się w LO im. ONZ. Po odśpiewaniu hymnu państwowego i obejrzeniu filmu o powiecie, Stanisław Niespodziewański, członek Zarządu odczytał akt powołania. Następnie Janusz Różański Przewodniczący Rady Powiatu otworzył uroczystą sesję:

– Nasze dzisiejsze spotkanie, ma bardzo uroczysty charakter. Oto minęło 10 lat funkcjonowania odrodzonego Powiatu Biłgorajskiego. Ten szczególny jubileusz pozwala na podsumowanie i refleksję. Dziś jest też wyjątkowa okazja do wyróżnienia tych, którzy w minionym 10-leciu najbardziej przysłużyli się temu powiatowi. Postanowiliśmy to uczynić w najlepszej formie, jaka przystoi Zarządowi i Radzie Powiatu: podczas obrad sesji. Mam zatem Drodzy Państwo ogromny zaszczyt zaprosić Was do wspólnego uroczystego obradowania – zapraszał przewodniczący.

Głos zabrał również Marek Onyszkiewicz Starosta Biłgorajski, który podsumował ostatnie 10 lat odnowionego powiatu biłgorajskiego:

– To ogromne wyróżnienie pełnić właśnie w tym powiecie funkcję starosty. Przypomnę tylko, że jesteśmy jednym z najprężniej rozwijających się powiatów, z najmniejszym bezrobociem w województwie lubelskim i jednym z niższych w kraju. Powiat Biłgorajski, to przede wszystkim ludzie. To radni, to poszczególne zarządy, ale przede wszystkim to ludzie pracujący w samorządzie oraz w jednostkach mu podległych. Tak rzadko mam okazję im dziękować za profesjonalizm i poświęcenie. Dziś jest ku temu szczególna okazja – podkreślał starosta podczas podsumowania.

O historii zaś mówił Marian Kurzyna, znany regionalista, oraz wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Biłgoraju. Radny zaprezentował wykład pt. „Historia odrodzenia powiatu biłgorajskiego”.

Razem z Zarządem i radnymi powiatowymi, pracownikami samorządowymi starostwa i jednostek podległych świętowali zaproszeni goście. Wśród nich byli m.in. Marek Surmacz minister w Kancelarii Prezydenta RP, Genowefa Tokarska Wojewoda Lubelski, Jarosław Szymczyk dyrektor Generalny Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, Jacek Grabek dyrektor Delegatury LUW w Zamościu, Antonina Łobejko i Jan Kowalik radni Sejmiku Wojewódzkiego, ks. prałat dr Józef Flis, ks. kanonik Florian Fornal, Krzysztof Kiszka zastępca wójta Gminy Harasiuki oraz wójtowie i burmistrzowie z terenu powiatu biłgorajskiego, przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji, a także reprezentanci różnych instytucji działających na terenie powiatu jak np. KRUS, ZUS czy Spółdzielni Mieszkaniowej Łada.


Medale dla zasłużonych

Podczas uroczystości 10-lecia odrodzenia Powiatu Biłgorajskiego Prezydent Rzeczypospolitej Lech Kaczyński uhonorował pracowników Starostwa, jako osoby zasłużone w służbie państwu i społeczeństwu. Uroczystego wręczenia w imieniu Prezydenta RP dokonała Wojewoda Lubelski Genowefa Tokarska oraz minister Marek Surmacz.

Za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej postanowieniem Prezydenta RP Złotym Medalem za Długoletnią Służbę odznaczeni zostali: Marek Bartoszek, Janina Bartyna, Dorota Ciecierska, Andrzej Jan Dołomisiewicz, Ewa Anna Kwiecińska, Teresa Dorota Kopaczewska, Krystyna Anna Kowal, Ryszard Krawiec, Halina Kutniewska, Krzysztof Franciszek Łobejko, Maria Irena Ostrowska, Zofia Ludwika Starzyńska, Jerzy Mazurek, Władysław Wielgan, Ryszard Wojda i Jerzy Wolanin.

Srebrnym Medalem za Długoletnią Służbę odznaczeni zostali: Jan Budzyński, Stanisław Dąbek, Grażyna Kaczor, Jan Koman, Janina Okoń, Jerzy Bohdan Pawłowski, Jolanta Szabat i Andrzej Żychowski.

Medal Wojewody otrzymali: Stanisław Kozyra, Marian Kurzyna, Stanisław Niespodziewański, Kazimierz Paterak i Alfred Sobótka.

Władze powiatowe również przyznały swoje wyróżnienia. Za szczególne zasługi dla Powiatu Biłgorajskiego odznaczenia w postaci srebrnej monety biłgorajskiej oraz listu gratulacyjnego otrzymali: Prezydent RP Lech Kaczyński (w jego imieniu odznaczenie odebrał Marek Surmacz) oraz ks. bp prof. dr hab. Jan Śrutwa, ks. prałat dr Józef Flis oraz ksiądz kanonik Florian Fornal, Anna Iskra, Marian Jagusiewicz, Franciszek Piętak, Genowefa Tokarska Wojewoda Lubelski i Radni Rady Powiatu w Biłgoraju obecnej kadencji.

Uroczystość była też okazją do wręczenia odznaczenia Henrykowi Sulowskiemu, mieszkańcowi powiatu janowskiego. Za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej oraz działalności społecznej odznaczony został Brązowym Krzyżem Zasługi.


Gratulacjom nie było końca...

Na zakończenie przyszedł czas na przemówienia i gratulacje. List gratulacyjny przesłał Prezydent Lech Kaczyński. Odczytał go minister Marek Surmacz. Na ręce starosty i przewodniczącego rady wpłynęło mnóstwo życzeń i listów gratulacyjnych. Składali je: Genowefa Tokarska Wojewoda Lubelski, Janusz Rosłan Burmistrz Biłgoraja, Zbigniew Tomczyk Dyrektor KRUS w Biłgoraju, Mirosław Późniak szef PiS w Powiecie Biłgorajskim odczytał list w imieniu posła Wojciecha Żukowskiego, Jacek Patro szef PO w powiecie biłgorajskim odczytał list gratulacyjny w imieniu posła Mariusza Grada. Gratulacje w imieniu jubileuszu składali także Zofia Utkała zastępca dyrektora ZUS oraz Marian Jagusiewicz z Rejonowego Komitetu Obywatelskiego Ziemi Biłgorajskiej i Ryszard Bil prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Łada w Biłgoraju, nadleśniczy Piotr Mróz z Nadleśnictwa Biłgoraj i nadleśniczy Leszek Dmitroca z Nadleśnictwa Józefów, a także Krzysztof Kiszka zastępca wójta Gminy Harasiuki. Ponadto wpłynęły listy gratulacyjne od Grzegorza Dobrzyńskiego prezesa Oddziału Powiatowego ZNP w Biłgoraju, posłów Grzegorza Sławeckiego, Sławomira Zawiślaka, Krzysztofa Grabczuka Marszałka Województwa Lubelskiego oraz Anny Rabiej dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Biłgoraju.

Na zakończenie odbył się krótki, ale bardzo interesujący koncert. Na scenie zaprezentowali się podopieczni Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju.


Powiat – to przede wszystkim gminy

Uroczysta sesja była także okazją do prezentacji gmin z terenu powiatu biłgorajskiego. Przy wejściu gości witali młodzi ludzie w tradycyjnych strojach biłgorajskich obowiązkowo wszystkich częstując pierogiem. To, jak wspaniale pokazały się nasze gminy, zaskoczyło. Było i o turystyce i o kulinariach, była dobra książka i rzeźba. Goście mogli popróbować m.in. smalczyku z przepysznym chlebem, pączków, wyśmienitego ciasta i bułeczek. Były ogórki swojskie i marynowane grzybki. Muzeum Ziemi Biłgorajskiej pokazało swoje bogate zbiory, Powiatowy Ośrodek Informacji Turystycznej i PTTK w Biłgoraju informowali o walorach turystycznych naszego powiatu. Wszyscy goście byli zachwyceni tą prezentacją.

- Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim gminom, które tak pięknie przygotowały się do naszej jubileuszowej uroczystości. Podziękowania należą się również Muzeum oraz Ośrodkowi Informacji Turystycznej i PTTK. Szczególne słowa wdzięczności chciałbym złożyć dla Mariana Klechy dyrektora LO im. ONZ oraz Barbary Obszańskiej dyrektor ZSZiO za pomoc w organizacji całego przedsięwzięcia – dziękował Marek Onyszkiewicz, starosta biłgorajski.

 


M.Szewczuk

Zobacz także

Jakie meble kuchenne będą modne w 2020 roku?

Dodane: 2020-01-23 14:16 - Komentarze  (0)  czytane (731)

TAGI: meble kuchenne, nowoczesna kuchnia, biłgoraj, mebleKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 35.175.201.14

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Studniówka "Elektryka" 2020

Poszukiwania stajenki z Jackiem Kaczmarskim

XXII Koncert Kolęd we Frampolu

Koncert Laureatów Festiwalu "Gaudium"

Studniówka ZSL - 2020

Kolędy w wykonaniu scholi Kanaan

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Ukochane Barwy

2 maja - dzień flagi narodowej. Flaga, godło narodowe i hymn to obok tradycji, historii, kultury i języka podstawa świadomości narodowej...